Bir Excel dosyasını PDF’e dönüştürmek, Office programları olmasa bile dosyayı herkesin açabilmesini sağlar. Ayrıca yazdırmayı ve Excel tablonun dağıtımını kolay hâle getirebilir. Excel doğrudan program aracılığıyla PDF sürümleri oluşturmana izin verir; ama Excel’in yoksa ve bir dosyayı dönüştürmek istiyorsan çevrimiçi hizmetleri de kullanabilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Excel’i Kullanmak (Windows)

 1. 1
  Tablonun PDF’e dönüştürmek istediğin kısmını seç (tercihe bağlı). Tablonun yalnızca belli bir kısmını PDF’e dönüştürmek istiyorsan bu kısmı şimdi seç. İstemiyorsan bir sonraki adıma geç.
  • PDF’in bir Excel sayfasına geri dönüştürülmesinin kolay olmadığını unutma; ama bu yöntem sayesinde orijinal kopyanı korumuş olursun.
 2. 2
  "Dosya" sekmesine tıkla. Excel’in eski bir sürümünü kullanıyorsan "Dosya" menüsüne tıkla.
 3. 3
  "Dışarıya Aktar"a tıkla. Excel 2010 veya daha eski bir sürüm kullanıyorsan bunun yerine "Farklı Kaydet"e tıkla.
 4. 4
  "PDF/XPS Oluştur"a tıkla. Excel 2010 veya daha eski bir sürüm kullanıyorsan bunun yerine "Farklı Kaydet" penceresindeki "Kaydetme Biçimi" adlı açılır menüden "PDF"i seç.
 5. 5
  .Seçenekler... butonuna tıkla. Böylece oluşturacağın PDF dosyasının ayarlarını belirleyebilirsin.
 6. 6
  PDF’e neyin dâhil edileceğini belirle. Seçenekler penceresinde, dâhil edilecek sayfa aralıklarını, PDF’in yaptığın seçimi içerip içermeyeceğini, tüm çalışma sayfasını veya yalnızca aktif sayfayı ve dosyada orijinal belgenin özelliklerinin bulunup bulunmayacağını belirleyebilirsin.
  • Seçimini yaptıktan sonra Tamam’a tıkla.
 7. 7
  Optimizasyon şeklini seç (tercihe bağlı). Seçenekler... butonunun üzerinde PDF’ini nasıl optimize etmek istediğini belirleyebilirsin. Çoğu kişi, tablo çok büyük olmadığı sürece "Standart" seçeneğini kullanır.
 8. 8
  Dosyayı adlandır ve kaydet. PDF’ine bir isim ver ve PDF’i oluşturmak için Yayımla butonuna tıkla (2010 veya daha eski bir sürüm kullanıyorsan Kaydet’e tıkla).
 9. 9
  PDF’i incele. Varsayılan olarak PDF, oluşturulduktan sonra inceleyebilmen için açılır. PDF dosyasını açamıyorsan bilgisayarında bir PDF okuyucu yüklü olmayabilir.[1]
  • PDF’i düzenlemek şu aşamada pek mümkün değildir; bu yüzden değişiklik yapmak istiyorsan değişiklikleri Excel dosyasında yapıp yeni bir PDF oluşturmalısın.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Excel 2011’i Kullanmak (Mac)

 1. 1
  Tüm sayfalarındaki üst ve alt bilgilerin aynı olduğundan emin ol (tercihe bağlı). Excel 2011, tüm sayfalarını tek bir PDF dosyasına yalnızca her bir sayfadaki üst ve alt bilgiler aynı olduğunda dönüştürür. Aynı değilse her sayfa ayrı bir PDF belgesine dönüşür; ama bunları sonradan kolayca birleştirebilirsin.[2]
  • Çalışma sayfandaki tüm sayfaları seç. Tümünü seçmek için birinci sayfanın sekmesine tıkla, Shift’e basılı tut, ardından son sayfanın sekmesine tıkla.
  • Düzen sekmesine tıkla, ardından "Üst Bilgi & Alt Bilgi" butonuna tıkla.
  • Tüm sayfaların üst ve alt bilgilerini düzenlemek için Üst Bilgiyi Özelleştir... ve Alt Bilgiyi Özelleştir... butonlarına tıkla.
 2. 2
  Tablonun PDF’e dönüştürmek istediğin kısmını seç (tercihe bağlı). Tablonun yalnızca belli bir kısmını PDF’e dönüştürmek istiyorsan bu kısmı şimdi seç. İstemiyorsan bir sonraki adıma geç.
  • PDF’in bir Excel sayfasına geri dönüştürülmesinin kolay olmadığını unutma; ama bu yöntem sayesinde orijinal kopyanı korumuş olursun.
 3. 3
  Dosya menüsüne tıklayıp "Farklı Kaydet"i seç. Dosyayı kaydetmek istediğin konuma git, sonra dosyaya bir isim ver.
 4. 4
  Biçim adlı açılır menüden "PDF"i seç. Böylece tablonun bir kopyası PDF olarak kaydedilir.
 5. 5
  PDF’e neyin dâhil edileceğini seç. Pencerenin en altında "Çalışma Sayfası", "Sayfa" veya "Seçili Alan" arasında seçim yapabilirsin.
 6. 6
  PDF dosyasını oluşturmak için .Kaydet’e tıkla. Üst bilgiler aynı değilse her sayfa için ayrı bir dosya oluşturulur. Tüm üst ve alt bilgiler aynı olsa bile bunun ara sıra olabileceğini unutma.
 7. 7
  Ayrık PDF dosyalarını birleştir (gerekliyse). Dönüştürme işleminden sonra birden fazla PDF dosyası oluştuysa Adobe Acrobat Pro’yu kullanarak bu dosyaları hızlıca birleştirebilirsin.
  • PDF dosyalarını içeren klasörü aç ve birleştirmek istediğin tüm dosyaları seç.
  • Dosya menüsüne tıklayıp "Oluştur" → "Dosyaları Bir PDF Dosyasında Birleştir"i seç.
 8. 8
  PDF’i incele. Çift tıklayarak PDF dosyasını aç. Dosya Önizleme biçimde açılır ve böylece göndermeden önce dosyayı inceleyebilirsin. PDF’i şu anda düzenlemek pek mümkün değildir; bu yüzden değişiklik yapmak istiyorsan değişiklikleri Excel’de yapıp yeni bir PDF oluşturmalısın.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Sim'lerinin İhtiyaçları Nasıl DoldurulurSim'lerinin İhtiyaçları Nasıl Doldurulur?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Resimler JPEG Formatına Nasıl DönüştürülürResimler JPEG Formatına Nasıl Dönüştürülür?
Instagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl GizlenirInstagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl Gizlenir?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 25.028 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 25.028 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam