Bir Excel dosyasını PDF’e dönüştürmek, Office programları olmasa bile dosyayı herkesin açabilmesini sağlar. Ayrıca yazdırmayı ve Excel tablonun dağıtımını kolay hâle getirebilir. Excel doğrudan program aracılığıyla PDF sürümleri oluşturmana izin verir; ama Excel’in yoksa ve bir dosyayı dönüştürmek istiyorsan çevrimiçi hizmetleri de kullanabilirsin.

Yöntem 1 / 2:
Excel’i Kullanmak (Windows)

 1. 1
  Tablonun PDF’e dönüştürmek istediğin kısmını seç (tercihe bağlı). Tablonun yalnızca belli bir kısmını PDF’e dönüştürmek istiyorsan bu kısmı şimdi seç. İstemiyorsan bir sonraki adıma geç.
  • PDF’in bir Excel sayfasına geri dönüştürülmesinin kolay olmadığını unutma; ama bu yöntem sayesinde orijinal kopyanı korumuş olursun.
 2. 2
  "Dosya" sekmesine tıkla. Excel’in eski bir sürümünü kullanıyorsan "Dosya" menüsüne tıkla.
 3. 3
  "Dışarıya Aktar"a tıkla. Excel 2010 veya daha eski bir sürüm kullanıyorsan bunun yerine "Farklı Kaydet"e tıkla.
 4. 4
  "PDF/XPS Oluştur"a tıkla. Excel 2010 veya daha eski bir sürüm kullanıyorsan bunun yerine "Farklı Kaydet" penceresindeki "Kaydetme Biçimi" adlı açılır menüden "PDF"i seç.
 5. 5
  .Seçenekler... butonuna tıkla. Böylece oluşturacağın PDF dosyasının ayarlarını belirleyebilirsin.
 6. 6
  PDF’e neyin dâhil edileceğini belirle. Seçenekler penceresinde, dâhil edilecek sayfa aralıklarını, PDF’in yaptığın seçimi içerip içermeyeceğini, tüm çalışma sayfasını veya yalnızca aktif sayfayı ve dosyada orijinal belgenin özelliklerinin bulunup bulunmayacağını belirleyebilirsin.
  • Seçimini yaptıktan sonra Tamam’a tıkla.
 7. 7
  Optimizasyon şeklini seç (tercihe bağlı). Seçenekler... butonunun üzerinde PDF’ini nasıl optimize etmek istediğini belirleyebilirsin. Çoğu kişi, tablo çok büyük olmadığı sürece "Standart" seçeneğini kullanır.
 8. 8
  Dosyayı adlandır ve kaydet. PDF’ine bir isim ver ve PDF’i oluşturmak için Yayımla butonuna tıkla (2010 veya daha eski bir sürüm kullanıyorsan Kaydet’e tıkla).
 9. 9
  PDF’i incele. Varsayılan olarak PDF, oluşturulduktan sonra inceleyebilmen için açılır. PDF dosyasını açamıyorsan bilgisayarında bir PDF okuyucu yüklü olmayabilir.[1]
  • PDF’i düzenlemek şu aşamada pek mümkün değildir; bu yüzden değişiklik yapmak istiyorsan değişiklikleri Excel dosyasında yapıp yeni bir PDF oluşturmalısın.
  Reklam

Yöntem 2 / 2:
Excel 2011’i Kullanmak (Mac)

 1. 1
  Tüm sayfalarındaki üst ve alt bilgilerin aynı olduğundan emin ol (tercihe bağlı). Excel 2011, tüm sayfalarını tek bir PDF dosyasına yalnızca her bir sayfadaki üst ve alt bilgiler aynı olduğunda dönüştürür. Aynı değilse her sayfa ayrı bir PDF belgesine dönüşür; ama bunları sonradan kolayca birleştirebilirsin.[2]
  • Çalışma sayfandaki tüm sayfaları seç. Tümünü seçmek için birinci sayfanın sekmesine tıkla, Shift’e basılı tut, ardından son sayfanın sekmesine tıkla.
  • Düzen sekmesine tıkla, ardından "Üst Bilgi & Alt Bilgi" butonuna tıkla.
  • Tüm sayfaların üst ve alt bilgilerini düzenlemek için Üst Bilgiyi Özelleştir... ve Alt Bilgiyi Özelleştir... butonlarına tıkla.
 2. 2
  Tablonun PDF’e dönüştürmek istediğin kısmını seç (tercihe bağlı). Tablonun yalnızca belli bir kısmını PDF’e dönüştürmek istiyorsan bu kısmı şimdi seç. İstemiyorsan bir sonraki adıma geç.
  • PDF’in bir Excel sayfasına geri dönüştürülmesinin kolay olmadığını unutma; ama bu yöntem sayesinde orijinal kopyanı korumuş olursun.
 3. 3
  Dosya menüsüne tıklayıp "Farklı Kaydet"i seç. Dosyayı kaydetmek istediğin konuma git, sonra dosyaya bir isim ver.
 4. 4
  Biçim adlı açılır menüden "PDF"i seç. Böylece tablonun bir kopyası PDF olarak kaydedilir.
 5. 5
  PDF’e neyin dâhil edileceğini seç. Pencerenin en altında "Çalışma Sayfası", "Sayfa" veya "Seçili Alan" arasında seçim yapabilirsin.
 6. 6
  PDF dosyasını oluşturmak için .Kaydet’e tıkla. Üst bilgiler aynı değilse her sayfa için ayrı bir dosya oluşturulur. Tüm üst ve alt bilgiler aynı olsa bile bunun ara sıra olabileceğini unutma.
 7. 7
  Ayrık PDF dosyalarını birleştir (gerekliyse). Dönüştürme işleminden sonra birden fazla PDF dosyası oluştuysa Adobe Acrobat Pro’yu kullanarak bu dosyaları hızlıca birleştirebilirsin.
  • PDF dosyalarını içeren klasörü aç ve birleştirmek istediğin tüm dosyaları seç.
  • Dosya menüsüne tıklayıp "Oluştur" → "Dosyaları Bir PDF Dosyasında Birleştir"i seç.
 8. 8
  PDF’i incele. Çift tıklayarak PDF dosyasını aç. Dosya Önizleme biçimde açılır ve böylece göndermeden önce dosyayı inceleyebilirsin. PDF’i şu anda düzenlemek pek mümkün değildir; bu yüzden değişiklik yapmak istiyorsan değişiklikleri Excel’de yapıp yeni bir PDF oluşturmalısın.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

wikiHow

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?

wikiHow

Gizli Arama Nasıl Yapılır?

wikiHow

Android'de Telegram Hesabı Nasıl Silinir?

wikiHow

Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Nasıl Görülür?

wikiHow

Smart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?

wikiHow

Akıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?

wikiHow

Android'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?

wikiHow

Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?

wikiHow

Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?

wikiHow

Bilgisayarın Bluetooth Özelliği Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

Samsung Galaxy Cihazlarda Ekran Yansıtma Nasıl Etkinleştirilir?

wikiHow

Windows Ürün Anahtarı Nasıl Bulunur?

wikiHow

Instagram'da Resimlere Müzik Nasıl Eklenir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 34 kişi çalıştı. Bu makale 10.506 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 10.506 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam