Bu wikiHow makalesi sana, bir Microsoft Excel çalışma kitabında birden fazla çalışma tablosu arasında verileri birbirine nasıl bağlayacağını öğretir. Bağlama işlemi, verileri bir sayfadan diğerine otomatik olarak çeker ve kaynak sayfanda bir hücrenin içeriğini her değiştirdiğinde hedef sayfandaki veriyi günceller.

Adımlar

 1. 1
  Bir Microsoft Excel çalışma kitabı aç. Excel simgesi yeşil-beyaz bir "X" simgesine benzer.
 2. 2
  Sayfalar sekmesinden hedef sayfana tıkla. Excel’in en altında tüm çalışma tablolarının bir listesini görürsün. Başka bir çalışma tablosuna bağlamak istediğin sayfaya tıkla.
 3. 3
  Hedef sayfanda boş bir hücreye tıkla. Bu, hedef hücren olur. Bu hücreyi başka bir sayfaya bağladığında bu hücredeki veriler, kaynak hücrendeki veri değiştiğinde otomatik olarak senkronize edilir ve güncellenir.
 4. 4
  Hücreye = yaz. Bunu yaptığında hedef hücrende bir formül başlatılır.
 5. 5
  Sayfalar sekmesinden kaynak sayfana tıkla. Veriyi çekmek istediğin sayfayı bul ve çalışma tablosunu açmak için sekmeye tıkla.
 6. 6
  Formül çubuğunu kontrol et. Formül çubuğu, çalışma tablonun en üstünde hedef hücrenin değerini gösterir. Kaynak sayfana geçtiğinde mevcut çalışma tablonun adının, ardında bir eşittir işareti ve onun ardında da bir ünlemin gösteriliyor olması gerekir.
  • Bu formülü formül çubuğuna da yazabilirsin. =<SayfaAdi>! gibi görünmesi gerekir; burada <SayfaAdi> yerine kaynak sayfanın adı yazılır.
 7. 7
  Kaynak sayfanda bir hücreye tıkla. Bu senin kaynak hücren olur. Boş bir hücre olabilir veya içinde bir veri bulunuyor olabilir. Sayfalarını birbirine bağladığında hedef hücren, kaynak hücrendeki veriyle otomatik olarak güncellenir.
  • Mesela Sayfa1’de D12 hücresinden veri çekiyorsan formülün şuna benzemesi gerekir: =Sayfa1!D12.
 8. 8
  Klavyende Enter’a bas. Formül tamamlanır ve hedef sayfana geçilir. Hedef hücren artık kaynak hücrene bağlıdır ve veriyi o hücreden dinamik olarak çeker. Kaynak hücrendeki veriyi her düzenlediğinde hedef hücren de güncellenir.
 9. 9
  Hedef hücrene tıkla. Hücre vurgulanır.
 10. 10
  Hedef hücrenin sağ alt köşesindeki dikdörtgen simgeyi tıklayarak sürükle. Bunu yaptığında kaynak ve hedef sayfaların arasındaki bağlı hücrelerin aralığı genişler. İlk hedef hücreni genişletmek kaynak sayfandaki bitişik hücreleri bağlar.
  • Bağlı hücrelerin aralığını tüm yönlere sürükleyip genişletebilirsin. Buna çalışma tablosunun tamamı ya da belli kısımları dâhildir olabilir.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Google Güvenli Arama Nasıl KapatılırGoogle Güvenli Arama Nasıl Kapatılır?
Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Resimler JPEG Formatına Nasıl DönüştürülürResimler JPEG Formatına Nasıl Dönüştürülür?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Ağ Yazıcısı Nasıl KurulurAğ Yazıcısı Nasıl Kurulur?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Twitter'da Takipçi Nasıl SilinirTwitter'da Takipçi Nasıl Silinir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 2.491 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 2.491 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam