Excel'de Küçük Harfler Büyük Harflere Nasıl Dönüştürülür?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Bu Makalede:Büyük Harf İşevini KullanmakYazım Düzeni İşlevini KullanmakExcel 2013’te Hızlı Doldurmayı KullanmakWord KullanmakReferans

Microsoft Excel programında, yazındaki büyük-küçük harf uyumunu sağlaman için çeşitli işlevler bulunur. Excel 2013’te, eğer küçük harfli bir isim dizisi varsa, bu isimleri büyük harf yapmak için “hızlı doldur” işlevini kullanabilirsin. Eğer tüm metnin büyük harf olmasını istiyorsan BÜYÜKHARF işlevini veya ilk harfi büyük harf yapmak için YAZIM.DÜZENİ işlevini kullanabilirsin.

1
Büyük Harf İşevini Kullanmak

 1. 1
  Tablondaki bir sütuna biz dizi isim veya metin yaz. Bu işlevi kullanırken metnin büyük veya küçük harfli olabilir. Bu işlev hücredeki metnin tamamını büyük harf yapacaktır.
 2. 2
  Metninin bulunduğu sütunun sağına bir sütun ekle. Sütunun en üstündeki harfe tıkla. Sağ tıkla ve “Ekle”ye tıkla.
 3. 3
  İmleci büyük harf yapmak istediğin ilk verinin sağındaki hücreye götür. Bu hücreye büyükharf işlevi formülünü yazacaksın.
 4. 4
  En üst araç çubuğundaki işlev düğmesine bas. Bu düğme, mavi bir epsilon sembolüdür ve “E” harfine benzer. İşlevi yazabilmen için formül çubuğu (fx) vurgulanacaktır.
 5. 5
  “BÜYÜKHARF” metin işlevini seç veya formül çubuğundaki eşittir işaretinden sonra “BÜYÜKHARF” yaz.
  • İşlev düğmesine tıkladığında “TOPLA” kelimesi otomatik olarak gözükebilir. Eğer böyle olursa, işlevi değiştirmek için “TOPLA” metnini “BÜYÜKHARF” ile değiştir.[1]
 6. 6
  BÜYÜKHARF kelimesinin yanındaki parantezin içine hücre konumunu yaz. Eğer verin için ilk sütun ve satırı kullanıyorsan, işlevin “=BÜYÜKHARF(A1)” şeklinde olmalı.
 7. 7
  “Entera bas. A1 hücresindeki metin B1 hücresinde tamamı büyük harfli olarak gözükmeli.
 8. 8
  Hücrenin sağ alt köşesindeki küçük kutuya tıkla. Kutuyu sütunun sonuna kadar sürükle. Böylece ilk sütundaki her hücre ikinci sütundaki hücreye büyük harfli olarak kopyalanacaktır.
 9. 9
  İkinci sütuna tüm metnin doğru bir şekilde kopyalandığını kontrol et. Sütunun üzerindeki harfe tıklayarak doğru metnin bulunduğu sütunu seç. Sağ tıklayarak açılan “Düzenle” menüsünden “Kopyala” seçeneğine tıkla ve sonra “Düzenle” menüsünden “Değerleri Yapıştır”ı seç.
  • Bu işlem, formülü metne dönüştürmeni sağlar ve böylece ilk metin sütununu silebilirsin.
 10. 10
  Aynı metnin sütunda gözüktüğünü kontrol et. İlk sütunu silmek için sütunun üzerindeki harfe sağ tıkla. Açılan listeden ”Sil”i seç.

2
Yazım Düzeni İşlevini Kullanmak

 1. 1
  Metnini tablonun ilk sütununa yaz. Bu işlev her hücredeki metnin ilk harfini büyük yapmana yardımcı olur.
 2. 2
  Yeni bir sütun ekle. İlk sütunun başlık harfine sağ tıkla. Açılan menüden “Ekle”yi seç.
 3. 3
  İmlecini metnin yazılı olduğu ilk metnin sağındaki hücreye götür. Formül düğmesine tıkla. Bu düğme, en üstteki yatay araç çubuğundaki mavi epsilon sembolüdür.
 4. 4
  Formül çubuğuna tıkla. Bu çubuk, tablonun üst kısmında, “fx” işaretinin yanındaki sorgu çubuğudur. Eşittir işaretinden sonra “YAZIM.DÜZENİ” yaz.
  • Eğer formül çubuğunda otomatik olarak “TOPLA” yazarsa, işlevi değiştirmek için bunu “YAZIM.DÜZENİ” ile değiştir.
 5. 5
  “YAZIM.DÜZENİ” kelimesinin yanındaki paranteze metnin bulunduğu ilk hücrenin konumunu yaz. Örneğin; şöyle gözükmeli “YAZIM.DÜZENİ(A1)”.
 6. 6
  “Enter”’a bas. Asıl metnin sağındaki sütunda bulunan metnin ilk harfleri büyük harf olmalıdır. Metnin geri kalanı da küçük harfli olmalıdır.[2]
 7. 7
  Hücrenin sağ alt kısmındaki kutuyu tut. Kutuyu asıl metnin bulunduğu son satıra kadar sütun boyunca kaydır. Fareyi bıraktığında tüm metin ilk harfi büyük olacak şekilde kopyalanmış olmalı.
 8. 8
  Yeni sütunun en üstündeki harfe tıklayarak tüm sütunu seç. Sağ tıkla açılan “Düzenle” menüsünden “Kopyala” seçeneğine tıkla. Sonra, Yapıştır düğmesindeki açılır menüye tıkla ve “Değerleri Yapıştır” seçeneğine tıkla.
  • Formüle dayalı hücreler metinle değiştirildikten sonra ilk sütunu silebilirsin.
 9. 9
  İlk sütuna sağ tıkla. İstenen metinlerin kalması ve ilk sütunu silmek için “Sil” seçeneğine tıkla.

3
Excel 2013’te Hızlı Doldurmayı Kullanmak

 1. 1
  Eğer dizin bir özel isim listesi ise bu bölümü kullan. Bu metotu kullanmak için isimlerin Excel'de küçük harfle yazılması gerekir. Hızlı doldurma işlevi isimleri okuyup ad ve soyadın ilk harfi büyük olacak şekilde değiştirebilir.
 2. 2
  Küçük harflerle isim listeni tamamla. Hepsini tek bir sütuna gir. İsim listesinin sağında boş bir sütun bırak.
  • İsim listesinin sağında boş bir sütun yoksa, isim listesinin üzerindeki sütun harfine sağ tıkla. “Ekle” seçeneğine tıkladığında sağında boş bir sütun gözükecektir.
 3. 3
  İsim listesindeki ilk ismin sağındaki hücreye tıkla. Örneğin; eğer ilk küçük harfli isim A1 hücresinde ise, B1 hücresine gideceksin.
 4. 4
  Aynı ismi A1 hücresindeki gibi yaz, fakat ad ve soyadın ilk harfini büyük harfle yaz. Örneğin; ilk hücre “jale boztepe” ise hücrenin sağına “Jale Boztepe” yaz. “Enter”a bas.
 5. 5
  ”Veri” menüsüne git ve “Hızlı Doldurma” düğmesine tıkla. Program yapıyı öğrenecek ve veri serisinde benzer değişiklikleri yapacaktır. Hızlı Doldurmayı çalıştırmak için “Ctrl + E” kısayolunu da kullanabilirsin.[3]
 6. 6
  Küçük harfli isimlerin bulunduğu sütunu sil. Çift tekrardan kaçınmak için, küçük harfli sütunun en üstüne tıkla. Sağ tıkla ve “sil” seçeneğine tıkla.
  • Silmeden önce Hızlı Doldurma’nın tüm listede işe yaradığından emin ol.

4
Word Kullanmak

 1. 1
  Büyük/küçük harf değiştirmek için Excel formülü yazmaya alternatif olan daha hızlı bir yöntem de şudur:
 2. 2
  Boş bir Word belgesi aç.
 3. 3
  Excel’de, değiştirmek istediğin hücreleri seç.
 4. 4
  Hücreleri kopyala (Ctrl + C).
 5. 5
  Bunları Word dosyasına yapıştır (Ctrl + V).
 6. 6
  Word belgesindeki tüm metni seç.
 7. 7
  "Giriş" sekmesindeki "Büyük/Küçük Harf Değiştir" açılır menüsüne tıkla.
 8. 8
  İstediğin seçeneği seç - Tümce düzeni, küçük harf, Her Sözcüğü Büyük Harfle Başlat, bÜYÜK kÜÇÜK dÖNÜŞTÜR.
 9. 9
  Büyük/küçük harf değişiminden sonra tüm metni seç ve tekrar Excel’e yapıştır.
 10. 10
  Tüm işlem sadece birkaç saniyeni alır.

İpuçları

 • Formül kullanırken, daima işlev kelimelerini büyük harfle yaz. Örneğin; BÜYÜKHARF büyük harf işlevini çalıştıracaktır ama “Büyükharf” çalıştırmayacaktır.

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Fare

Makale Bilgisi

Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

Kategoriler: Bilgisayar ve Elektronik Cihazlar

Diğer dillerde:

English: Change from Lowercase to Uppercase in Excel, Italiano: Cambiare le Lettere Minuscole in Maiuscole in Excel, Русский: изменить регистр букв в Excel, Español: cambiar minúsculas por mayúsculas en Excel, Deutsch: In Excel Kleinbuchstaben in Großbuchstaben umwandeln, Português: Mudar de Minúsculo para Maiúsculo no Microsoft Excel, ไทย: เปลี่ยนตัวพิมพ์เล็กเป็นตัวพิมพ์ใหญ่ใน Excel, Nederlands: Kleine letters omzetten naar hoofdletters in Excel, 中文: 在Excel中把小写字母更改为大写字母, Bahasa Indonesia: Mengubah Huruf Kecil Menjadi Huruf Besar di Excel, 日本語: Excel でアルファベットの小文字を大文字に一括変換する, Français: changer des minuscules en majuscules dans Excel, Tiếng Việt: Chuyển từ viết thường sang viết hoa trong Excel, العربية: التبديل من الحروف الإنجليزية الصغيرة إلى الكبيرة في إكسيل, 한국어: 엑셀에서 소문자를 대문자로 바꾸는 법, हिन्दी: एक्सेल में लोअर केस को अपर केस में बदलें

Bu sayfaya 1.500 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?