Bu wikiHow makalesi, Microsoft Excel’de bir grafik ya da çizelgenin nasıl oluşturulacağını öğretir. Microsoft Excel’in hem Windows hem de Mac sürümlerinde verilerden bir grafik oluşturulabilir.

Adımlar

 1. 1
  Microsoft Excel’i aç. Uygulama simgesi, üzerinde beyaz bir "X" bulunan yeşil bir kutuya benzer.
 2. 2
  Boş çalışma kitabı’a tıkla. Bu, pencerenin sol üst kenarındaki beyaz bir kutudur.
 3. 3
  Yapmak istediğin grafik tipini düşün. Excel’de oluşturabileceğin üç temel grafik tipi bulunur ve hepsi de belirli veri türleri için çok uygundur:[1]
  • Çizgi - Dikey çubuklar kullanarak bir veya daha fazla veri kümesini görüntüler. Zaman içindeki değişimi listelemek veya iki benzer veri kümesini karşılaştırmak için en iyisidir.
  • Sütun - Yatay çizgiler kullanarak bir veya daha fazla veri kümesini görüntüler. Zaman içinde verilerdeki büyümeyi veya düşüşü göstermek için en iyisidir.
  • Pasta - Bir veri kümesini bir bütünün parçaları olarak görüntüler. Verilerin görsel dağılımını göstermek için en iyisidir.
 4. 4
  Grafik başlığını ekle. Veri bölümlerinin etiketlerini oluşturan başlıklar en üst satırda B1 hücresinden başlayarak sağa doğru ilerlemelidir.
  • Örneğin; "Lamba Sayısı" ve "Elektrik Faturası" adlarında bir veri kümesi oluşturmak için B1 hücresine Lamba Sayısı ve C1 hücresine Elektrik Faturası yazacaksın.
  • Daima A1 hücresini boş bırak.
 5. 5
  Grafiğinin etiketlerini ekle. Veri satırlarını ayıran etiketler A sütununa yazılır (A2 hücresinden başlayarak). Zaman gibi şeyler (ör., "1. Gün", "2. Gün", vb.) genellikle etiket olarak kullanılır.
  • Örneğin, kendi bütçeni arkadaşının bütçesi ile bir sütun grafiğinde karşılaştırıyorsan her sütunu hafta ya da ay adıyla isimlendirebilirsin.
  • Her veri satırına bir etiket eklemelisin.
 6. 6
  Grafiğinin verilerini gir. İlk başlığının hemen altından ve ilk etiketinin hemen sağından başlayarak (muhtemelen B2) grafiğinde kullanmak istediğin değerleri gir.
  • Bir satırda birden fazla hücreyi dolduruyorsan bir hücreye veriyi girdikten sonra bir sağdaki hücreye atlamak için Tab tuşuna basabilirsin.
 7. 7
  Verini seç. Veri grubunun sol üst köşesinde (ör., A1 hücresi) fareye tıkla, başlıkları ve etiketleri de seçerek sağ alt köşeye sürükle.
 8. 8
  Ekle sekmesine tıkla. Bu, Excel penceresinin üst kısmına yakındır. Bunu yaptığında Ekle sekmesinin altında bir araç çubuğu açılır.
 9. 9
  Bir grafik türü seç. Ekle araç çubuğunun "Grafikler" bölümünden kullanmak istediğin grafik türünün görsel temsiline tıkla. Farklı seçeneklerin bulunduğu bir açılır menü gözükecektir.
  • Sütun grafiği, bir dizi dikey çubuk şeklindedir.
  • Çizgi grafiği, iki veya daha fazla kıvrımlı çizgiye benzer.
  • Pasta grafiği kesitli bir daireye benzer.
 10. 10
  Bir grafik biçimi seç. Seçilen grafiğinin açılır menüsünden Excel belgende kullanmak istediğin grafik şekline (ör., 3B) tıkla. Grafik, belgende oluşturulacaktır.
  • İmleci bir grafik biçiminin üzerine getirerek verilerini kullandığında neye benzeyeceğinin bir önizlemesini görebilirsin.
 11. 11
  Grafiğe bir başlık ekle. Grafiğin en üstündeki "Grafik Başlığı"na çift tıkla, ardından "Grafik Başlığı" metnini sil, kendi başlığını yaz ve grafikteki beyaz boşluğa tıkla.
  • Mac’te, Tasarım sekmesine tıkla, Grafik Ögesi Ekle’ye tıkla, Grafik Başlığı’nı seç, bir konuma tıkla ve grafik başlığını yaz.[2]
 12. 12
  Belgeni kaydet. Bunu yapmak için:
  • Windows - Dosya’ya tıkla, Farklı Kaydet’e tıkla, Bu bilgisayar’a çift tıkla, pencerenin sol kenarından bir kayıt konumu seç, "Dosya adı" kutusuna belge adını yaz ve Kaydet’e tıkla.
  • Mac - Dosya’ya tıkla, Farklı Kaydet’e tıkla, "Farklı Kaydet" alanına belge adını gir, "Yeri" kutusuna tıklayarak bir kayıt konumu seç ve bir klasöre tıkla ve Kaydet’e tıkla.
  Reklam

İpuçları

 • Tasarım sekmesinden grafiğin görsel görünümünü değiştirebilirsin.
 • Eğer belirli bir grafiği seçmek istemezsen Önerilen Grafikler’e tıklayıp Excel’in öneri penceresinden bir grafik seçebilirsin.

Reklam

Uyarılar

 • Bazı grafik biçimlerinde tüm verilerin yer almaz ya da veriler karmaşık bir şekilde görüntülenir. Verilerinle uyumlu çalışacak bir grafik seçmek önemlidir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

wikiHow

Gizli Arama Nasıl Yapılır?

wikiHow

Android'de Telegram Hesabı Nasıl Silinir?

wikiHow

Android'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?

wikiHow

Google'da Resimli Arama Nasıl Yapılır?

wikiHow

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?

wikiHow

Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

Akıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?

wikiHow

WhatsApp’ta Silinen Mesajlar Nasıl Kurtarılır?

wikiHow

WhatsApp'ta QR Kodu Nasıl Taranır?

wikiHow

Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?

wikiHow

Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?

wikiHow

Hack Nasıl Yapılır?

wikiHow

Nasıl Hacker Olunur?

wikiHow

Smart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlığı yapıldı tarafından
wikiHow Editör Ekibi
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 1.214 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 1.214 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam