Excel, formülünü bütün bir satıra veya sütuna kopyalamanı kolaylaştırır fakat her zaman istediğin sonucu elde etmezsin. Eğer beklenmedik sonuçlarla veya şu gıcık #REF ve /DIV0 hatalarıyla karşılaşırsan sinirlerin epey bozulabilir. Ama endişelenme; 5000 satırlık çizelgendeki hücrelerin her birini tek tek düzenlemek gerekmeyecek. Bu wikiHow makalesi, formülleri diğer hücrelere kopyalamanın kolay yollarını öğretecek.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Formülleri Harfiyen Kopyalamak İçin Bul ve Değiştir’i Kullanmak

 1. 1
  Çalışma kitabını Excel’de aç. Bazen, formüllerle dolu büyük bir hesap çizelgen olabilir ve bunları harfiyen kopyalamak isteyebilirsin. Her şeyi mutlak hücre referansına değiştirmek zahmetli olacaktır, özellikle de onları sonrasında tekrar eski hâline getirmek istiyorsan. Bu yöntemi, göreli hücre referanslı formülleri, referansları değiştirmeden başka bir yere taşımak için kullan.[1] Örnek çizelgemizde, C sütunundaki formülleri hiçbir şeyi değiştirmeden D sütununa kopyalamak istiyoruz.


  Örnek Çizelge
  Sütun A Sütun B Sütun C Sütun D
  satır 1 944 Kurbağa =A1/2
  satır 2 636 Otlu bağa =A2/2
  satır 3 712 Semender =A3/2
  satır 4 690 Yılan =A4/2
  • Eğer bir hücredeki formülü kopyalamaya çalışıyorsan bu bölümdeki son adıma ("Alternatif yöntemleri dene") geç.
 2. 2
  Bul penceresini açmak için Ctrl+H tuşlarına bas. Klavye kısayolu Windows ve MacOS için aynıdır.
 3. 3
  "=" ifadesini başka bir karakterle bul ve değiştir. "Aranan" alanına "=" yaz ve "Yeni değer" kutusuna farklı bir karakter yaz. Tüm formülleri (daima eşittir işaretiyle başlar) başka bir karakterle başlayan metin dizesine çevirmek için Tümünü Değiştir düğmesine tıkla. Daima çizelgende daha önce kullanmadığın bir karakter kullan. Örneğin, onu # veya & ya da ##& gibi daha uzun bir karakter dizesi ile değiştir.


  Örnek Çizelge
  Sütun A Sütun B Sütun C Sütun D
  satır 1 944 Kurbağa ##&A1/2
  satır 2 636 Otlu bağa ##&A2/2
  satır 3 712 Semender ##&A3/2
  satır 4 690 Yılan ##&A4/2
  • * veya ? karakterlerini kullanma çünkü bunlar sonraki adımları zorlaştırır.
 4. 4
  Hücreleri kopyala ve yapıştır. Kopyalamak istediğin hücreleri seç ve kopyalamak için Ctrl + C (PC) veya Cmd + C (Mac) tuşlarına bas. Sonra, formülü yapıştırmak istediğin hücreleri seç ve yapıştırmak için Ctrl + V (PC) veya Cmd + V (Mac) tuşlarına bas. Artık formül olarak yorumlanmadığı için hücre içeriği harfiyen kopyalanacaktır.


  Örnek Çizelge
  Sütun A Sütun B Sütun C Sütun D
  satır 1 944 Kurbağa ##&A1/2 ##&A1/2
  satır 2 636 Otlu bağa ##&A2/2 ##&A2/2
  satır 3 712 Semender ##&A3/2 ##&A3/2
  satır 4 690 Yılan ##&A4/2 ##&A4/2
 5. 5
  Değişikliği geri almak için Bul ve Değiştir’i tekrar kullan. Formüller artık istediğin yerde olduğuna göre değişikliği geri almak için tekrar "Tümünü Değiştir"i kullan. Örneğimizde, "##&" karakter dizgesine bakacağız ve onu tekrar "=" ile değiştireceğiz, böylece bu hücreler yine formül olacak. Şimdi çizelgeni her zaman olduğu gibi düzenlemeye devam edebilirsin:


  Örnek Çizelge
  Sütun A Sütun B Sütun C Sütun D
  satır 1 944 Kurbağa =A1/2 =A1/2
  satır 2 636 Otlu bağa =A2/2 =A2/2
  satır 3 712 Semender =A3/2 =A3/2
  satır 4 690 Yılan =A4/2 =A4/2
 6. 6
  Alternatif yöntemleri dene. Eğer yukarıda anlatılan yöntem bir nedenle işe yaramazsa veya eğer "Tümünü Değiştir" seçeneğiyle yanlışlıkla diğer hücrelerin içeriğini değiştirmekten endişelenirsen deneyebileceğin birkaç şey daha var:
  • Referansları değiştirmeden tek bir hücrenin formülünü kopyalamak için hücreyi seç, ardından pencerenin (hücrenin içerisinden değil) üst kısmındaki formül çubuğunda gösterilen formülü kopyala. Formül çubuğunu kapatmak için Esc tuşuna bas, ardından formülü nerede ihtiyaç duyuyorsan oraya yapıştır.
  • Çizelgeyi formül görünümüne geçirmek için Ctrl ve ` (genellikle ~ ile aynı tuştadır) tuşlarına bas. Formülleri kopyala ve onları Not Defteri veya TextEdit gibi bir metin düzenleyicisine yapıştır. Onları tekrar kopyala, sonra çizelgede istediğin yere yapıştır. Sonra, tekrar Ctrl and ` tuşlarına basarak normal görüntüleme moduna geri dön.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Bir Sütunu veya Satırı Formülle Doldurmak

 1. 1
  Boş bir hücreye bir formül yaz. Excel, bir sütunda aşağı doğru veya bir satır boyunca hücreleri "doldurarak" bir formülü yaymayı kolaylaştırır. Herhangi bir formülde olduğu gibi = işareti ile başla, sonra istediğin fonksiyonu veya hesabı kullan. Basit bir örnek çizelgeyi kullanacağız ve Sütun A ile Sütun B’yi toplayacağız. Formülü hesaplamak için Enter veya Return tuşuna bas.


  Örnek Çizelge
  Sütun A Sütun B Sütun C
  satır 1 10 9 19
  satır 2 20 8
  satır 3 30 7
  satır 4 40 6
 2. 2
  Kopyalamak istediğin formülün yer aldığı hücrenin sağ alt köşesine tıkla. İmleç kalın bir + işaretine dönüşecektir.
 3. 3
  İmleci kopyaladığın sütun veya satır boyunca tıkla ve sürükle. Girdiğin formül otomatik olarak seçtiğin hücrelere girilecektir. Göreli hücre referansı, tam olarak aynı kalmak yerine aynı göreli konumdaki hücreye başvurmak için otomatik olarak güncellenir. Kullanılan formülleri ve görüntülenen sonuçları gösteren örnek çizelgemiz burada:


  Örnek Çizelge
  Sütun A Sütun B Sütun C
  satır 1 10 9 =A1+B1
  satır 2 20 8 =A2+B2
  satır 3 30 7 =A3+B3
  satır 4 40 6 =A4+B4


  Örnek Çizelge
  Sütun A Sütun B Sütun C
  satır 1 10 9 19
  satır 2 20 8 28
  satır 3 30 7 37
  satır 4 40 6 46
  • Ayrıca tüm sütunu doldurmak için artı işaretini sürüklemek yerine ona çift tıklayabilirsin. Excel, boş bir hücre gördüğünde doldurmayı durduracaktır. Eğer referans verisinde boşluk varsa boşluğun altındaki sütunu doldurmak için bu adımı tekrarlamak zorunda kalacaksın.
  • Tüm sütunu aynı formülle doldurmanın bir diğer yolu formülün bulunduğu hücrenin altındaki hücreleri seçmek ve Ctrl + D tuşlarına basmaktır.[2]
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Bir Formülü Yapıştırarak Birden Fazla Hücreye Kopyalamak

 1. 1
  Bir hücreye formülü yaz. Herhangi bir formülde olduğu gibi = işareti ile başla, sonra istediğin fonksiyonu veya hesabı kullan. Basit bir örnek çizelge kullanacağız ve Sütun A ile Sütun B’yi toplayacağız. Enter veya Return tuşuna bastığında formül hesaplanacaktır.


  Örnek Çizelge
  Sütun A Sütun B Sütun C
  satır 1 10 9 19
  satır 2 20 8
  satır 3 30 7
  satır 4 40 6
 2. 2
  Hücreyi seç ve Ctrl+C (PC) veya Command+C (Mac) tuşlarına bas. Bu, formülü panoya kopyalar.
 3. 3
  Formülü kopyalamak istediğin hücreleri seç. Birisine tıkla ve fareyi veya ok tuşlarını kullanarak yukarı veya aşağı sürükle. Sütun veya satır doldurma yönteminin aksine, formülü kopyalayacağın hücrelerin formülü kopyaladığın hücreye bitişik olması gerekmiyor. Bitişik olmayan hücre ve aralıklara kopyalamak için seçim yaparken Control tuşuna basılı tutabilirsin.
 4. 4
  Yapıştırmak için Ctrl+V (PC) veya Command+V (Mac) tuşlarına bas. Formüller artık seçilen hücrelerde görünecek.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Göreli ve Mutlak Referansları Kullanmak

 1. 1
  Bir formülde göreli bir hücre referansı kullan. Bir Excel formülünde, bir "hücre referansı" bir hücrenin adresidir. Bir formül girerken bunları elle girebilir veya kullanmak istediğin hücreye tıklayabilirsin. Örneğin, aşağıdaki çizelgede A2 hücresine referans veren bir formül bulunuyor:


  Göreli Referanslar
  Sütun A Sütun B Sütun C
  satır 2 50 7 =A2*2
  satır 3 100
  satır 4 200
  satır 5 400
 2. 2
  Bunlara neden göreli referans dendiğini anla. Excel formülünde, göreli bir referans bir hücre adresinin göreli konumunu kullanır. Örneğimizde, C2 hücresi “=A2” formülüne sahiptir ve bu, iki hücre soldaki değere göreli bir referanstır. Eğer formülü C4’e kopyalarsan yine iki hücre sola başvurur ve “=A4” olur.


  Göreli Referanslar
  Sütun A Sütun B Sütun C
  satır 2 50 7 =A2*2
  satır 3 100
  satır 4 200 =A4*2
  satır 5 400
  • Bu, aynı satırın veya sütunun dışındaki hücrelerde de işe yarar. Eğer aynı formülü C1’den D6’ya (gösterilmiyor) kopyaladıysan Excel, "A2" referansını bir sütun sağa (C→D) ve 5 satır aşağıya (2→7) değiştirerek "B7" yapar.
 3. 3
  Bir mutlak referans kullan. Excel’in formülü otomatik olarak değiştirmesini istemediğini varsayalım. Göreli bir hücre referans kullanmak yerine, formülü nereye kopyaladığının önemi olmaksızın sabit tutmak istediğin sütunun veya satırın önüne $ sembolü ekleyerek bunu mutlak yapabilirsin.[3] Aşağıdaki birkaç örnekte, asıl formüller büyük ve kalın yazı tipiyle ve kopyalanıp yapıştırıldığında diğer hücrelerdeki sonuçlar gösteriliyor:
  • Göreli Sütun, Mutlak Satır (B$1): Formülde satır 1’e mutlak referans vardır, yani daima satır 1’e başvurur:

   Sütun A Sütun B Sütun C
   satır 1 50 7 =B$1
   satır 2 100 =A$3 =B$1
   satır 3 200 =A$3 =B$1
   satır 4 400 =A$3 =B$1

  • Mutlak Sütun, Göreli Satır ($B1): Formülde sütun B’ye mutlak referans vardır, yani daima sütun B’ye başvurur.

   Sütun A Sütun B Sütun C
   satır 1 50 7 =$B1
   satır 2 100 =$B2 =$B2
   satır 3 200 =$B3 =$B3
   satır 4 400 =$B4 =$B4

  • Mutlak Sütun & Satır ($B$1): Formülde sütun B’nin satır 1’ine mutlak referans vardır, yani daima sütun B’nin satır 1’ine başvurur.

   Sütun A Sütun B Sütun C
   satır 1 50 7 =$B$1
   satır 2 100 $B$1 $B$1
   satır 3 200 $B$1 $B$1
   satır 4 400 $B$1 $B$1

 4. 4
  Mutlak ve göreli arasında geçiş yapmak için F4 tuşunu kullan. Bir formülde hücre referansını tıklayarak vurgula ve otomatik olarak $ sembollerini eklemek veya kaldırmak için F4 tuşuna bas. İstediğin mutlak veya göreli referanslar seçilene kadar F4 tuşuna basmaya devam et, sonra Enter veya Return tuşuna bas.
  Reklam

İpuçları

 • Eğer yeni bir hücreye bir formül kopyalar ve yeşil bir üçgen görürsen Excel muhtemel bir hata tespit etmiştir. Formülü dikkatli bir şekilde inceleyerek yanlış bir şeyin olup olmadığını kontrol et.[4]
 • Eğer "formülleri harfiyen kopyalamak" yönteminde = karakterini yanlışlıkla ? veya * ile değiştirdiysen "?" veya "*" karakterlerini aradığında umduğun sonuçları elde edemezsin. Bunu düzeltmek için "~?" veya "~*" araması yap.[5]
 • Bir hücreyi hemen üstündeki formülle doldurmak için hücreyi seç ve Ctrl' (kesme işareti) tuşlarına bas.
Reklam

Uyarılar

 • Excel’in farklı sürümlerinde ekran görüntüleri burada gösterilenlerle birebir aynı olmayabilir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Sim'lerinin İhtiyaçları Nasıl DoldurulurSim'lerinin İhtiyaçları Nasıl Doldurulur?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Instagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl GizlenirInstagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl Gizlenir?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Resimler JPEG Formatına Nasıl DönüştürülürResimler JPEG Formatına Nasıl Dönüştürülür?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Numaranın Engellendiği Nasıl AnlaşılırNumaranın Engellendiği Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Nicole Levine, MFA
Ortak yazarlar :
Teknoloji Yazarı ve Editör
Bu makaledeki ortak yazarlar Nicole Levine, MFA. Nicole Levine, wikiHow’da Teknoloji Yazarı ve Editör’dür. Teknik dokümantasyon oluşturma ve önde gelen internet sitesi barındırma ve yazılım şirketlerindeki destek ekiplerini yönetme alanlarında 20 yıldan fazla deneyime sahiptir. Nicole ayrıca Portland Eyalet Üniversitesi’nden Yaratıcı Yazarlık alanında Güzel Sanatlar Yüksek Lisans derecesine sahiptir ve farklı kurumlarda kompozisyon, bilim kurgu yazarlığı ve ev yapımı dergi (zin) hazırlama dersleri vermektedir. Bu makale 16.569 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 16.569 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam