Excel'de Başlık Satırı Nasıl Eklenir?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Bu Makalede:Bir Satırı veya Sütunu Görünür Kalması İçin DondurmakBirden Çok Sayfa Üzerine Başlık Satırı YazdırmaTabloda Başlık OluşturmaReferans

Excel'de başlık oluşturabileceğin birkaç yol vardır ve bunların tümü biraz farklı amaçlara hizmet eder. Bir satırı, okuyucunun sayfayı aşağı kaydırması halinde bile ekranda her zaman görünmesi için dondurabilirsin. Aynı başlığın birden fazla sayfada görünmesini istiyorsan belirli satırları ve sütunları her sayfada yazdırılacak şekilde ayarlayabilirsin. Veriler bir tablo halinde düzenlenmişse verileri filtrelemek için başlıkları kullanabilirsin.

Kısım 1
Bir Satırı veya Sütunu Görünür Kalması İçin Dondurmak

 1. 1
  Görünüm sekmesini tıkla. Bir veri satırını dondurarak sayfayı aşağı kaydırdığında bile bu satırın görünür kalmasını sağlayabilirsin.
  • Bu satırı, tüm sayfalarda yazdırılmak üzere ayarlayabilirsin; bu, birden fazla sayfaya sahip tablolar için çok yararlı olabilir. Detaylar için bir sonraki bölüme bak.
 2. 2
  Dondurmak istediğin satır ve sütunun içindeki kareyi seç. Excel'i, her zaman görünür olmaları için satırları ve sütunları donduracak şekilde ayarlayabilirsin. Bunu yapmak için hareketli olmasını istediğin alanın köşesindeki hücreyi seçeceksin.
  • Örneğin; ekranda üst satırı ve ilk sütunu kilitli tutmak istiyorsan, B2 hücresini vurgula. Soldaki tüm sütunlar ve yukarıdaki tüm satırlar donacaktır.
 3. 3
  "Bölmeleri Dondur" düğmesine tıkla ve "Bölmeleri Dondur"u seç. Bu, seçtiğin hücrenin üstündeki satırları ve seçtiğin hücrenin solundaki sütunları kilitler. Örneğin; B2 hücresini seçtiysen, ekranda üst satır ve ilk sütun kilitlenir.
 4. 4
  Başlık satırını vurgula (isteğe bağlı). Bu hücrelerde metni ortalayarak, kalın metin uygulayarak, bir arka plan rengi ekleyerek veya hücrelerin altına bir kenarlık çizerek bu satır için görsel bir farklılık oluştur. Bu, okuyucunun sayfadaki verileri okurken başlığın farkına varmasına yardımcı olabilir.

Kısım 2
Birden Çok Sayfa Üzerine Başlık Satırı Yazdırma

 1. 1
  Sayfa Düzeni sekmesine tıkla. Yazdırman gereken birden fazla sayfalık geniş bir çalışma sayfan varsa her sayfanın başına yazdırmak için bir satır ya da satırlar ayarlayabilirsin.
 2. 2
  "Başlıkları Yazdır" düğmesine tıkla. Bunu Sayfa Yapısı bölümünde bulacaksın.
 3. 3
  Yazdırma Alanı’nı verileri içeren hücrelere ayarla. Yazdırma Alanı’nın yanındaki düğmeye tıkla ve ardından seçimi, yazdırmak istediğin verinin üzerine sürükle. Bu seçime sütun başlıklarını veya satır etiketlerini dâhil etme.
 4. 4
  "Üstte yinelenecek satırlar"ın yanındaki düğmeye tıkla. Bu, sabit başlık olmasını istediğin satırları seçmeni sağlar.
 5. 5
  Başlığa dönüştürmek istediğin satırları seç. Seçtiğin satırlar, yazdırılan her sayfanın üstünde görünecektir. Bu, büyük tabloları birden fazla sayfada okunabilir tutmak için harikadır.
 6. 6
  "Solda yinelenecek sütunlar"ın yanındaki düğmeye tıkla. Bu, her sayfada sabit tutmak istediğin sütunları seçmeni sağlar. Bu sütunlar, önceki adımda seçtiğin satırlar gibi davranacak ve yazdırılan her sayfada görünecektir.
 7. 7
  Bir üstbilgi veya altbilgi ayarla (isteğe bağlı). "Üstbilgi/Altbilgi" sekmesine tıkla ve yazdırma işin için bir üstbilgi ve/veya altbilgi ekle. Şirket veya belge başlığını en üste ve sayfa numaralarını en alta ekleyebilirsin. Bu, okuyucunun sayfaları düzenlemesine yardımcı olacaktır.
 8. 8
  Sayfanı yazdır. Tabloyu şimdi yazıcıya gönderebilirsin. Excel, Başlıkları Yazdır penceresinde seçtiğin sabit başlık ve sütunlarla ayarladığın verileri yazdırır.[1]

Kısım 3
Tabloda Başlık Oluşturma

 1. 1
  Tabloya dönüştürmek istediğin verileri seç. Verilerini bir tabloya dönüştürdüğünde, verileri değiştirmek için tabloyu kullanabilirsin. Bir tablonun özelliklerinden biri, sütunlar için başlık ayarlanabiliyor olmasıdır. Bunların çalışma sayfası sütun başlıkları veya basılı başlıklarla aynı şey olmadığını unutma.
 2. 2
  Ekle sekmesine ve "Tablo" düğmesine tıkla. Seçiminin doğru olduğunu onayla.
 3. 3
  "Tablom üst bilgi satırı içeriyor" kutusunu işaretle ve ardından "Tamam" düğmesine tıkla. Bu, seçilen verilerden bir tablo oluşturacaktır. Seçiminin ilk satırı otomatik olarak sütun başlıklarına dönüştürülecektir.
  • "Tablom üst bilgi satırı içeriyor"u seçmezsen varsayılan adlar kullanılarak bir başlık satırı oluşturulur. Hücreyi seçerek bu adları düzenleyebilirsin.
 4. 4
  Başlığı etkinleştir veya devre dışı bırak. Tasarım sekmesine tıkla ve başlık satırını açıp kapatmak için "Üstbilgi Satırı" kutusunu işaretle veya işareti kaldır. Bu seçeneği Tasarım sekmesinin Tablo Stili Seçenekleri bölümünde bulabilirsin.[2]

İpuçları

 • "Bölmeleri Dondur" komutu bir geçiş işlevi görür. Yani, zaten dondurulmuş bölmelerin varsa seçeneğe tekrar tıklamak mevcut bölmeleri serbest bırakacaktır. İkinci kez tıklamak, panelleri yeni konumda donduracaktır.
 • Bölmeleri Dondur seçeneğinin kullanılmasıyla ortaya çıkan hataların çoğu, hemen altındaki satır yerine başlık satırının seçilmesinden kaynaklanır. İstenmeyen bir sonuç alırsan "Bölmeleri Dondur" seçeneğini kaldır, bir alttaki satırı seç ve tekrar dene.

Makale Bilgisi

Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

Kategoriler: Bilgisayar ve Elektronik Cihazlar

Diğer dillerde:

English: Add Header Row in Excel, Español: añadir un encabezado en Excel, Português: Adicionar uma Linha de Cabeçalho no Excel, Deutsch: Eine Kopfzeile in Excel einfügen, Italiano: Aggiungere una Riga di Intestazione in Excel, 中文: 在Excel中添加标题行, Nederlands: Vaste rijen en kolommen maken in Excel, Русский: добавить строку с заголовками в Excel, Français: ajouter une ligne de titres sous Excel, Bahasa Indonesia: Menambahkan Baris Judul pada Excel, العربية: إضافة صف ترويسة في إكسل, ไทย: ใส่ Header ในโปรแกรม Excel, Tiếng Việt: Chèn dòng tiêu đề trong Excel, 日本語: Excelで見出しを追加する, हिन्दी: एक्सेल में हेडर रो (Header Row) जोड़ें

Bu sayfaya 1.874 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?