Excel'de başlık oluşturabileceğin birkaç yol vardır ve bunların tümü biraz farklı amaçlara hizmet eder. Bir satırı, okuyucunun sayfayı aşağı kaydırması halinde bile ekranda her zaman görünmesi için dondurabilirsin. Aynı başlığın birden fazla sayfada görünmesini istiyorsan belirli satırları ve sütunları her sayfada yazdırılacak şekilde ayarlayabilirsin. Veriler bir tablo halinde düzenlenmişse verileri filtrelemek için başlıkları kullanabilirsin.

Kısım 1 / 3:
Bir Satırı veya Sütunu Görünür Kalması İçin Dondurmak

 1. 1
  Görünüm sekmesini tıkla. Bir veri satırını dondurarak sayfayı aşağı kaydırdığında bile bu satırın görünür kalmasını sağlayabilirsin.
  • Bu satırı, tüm sayfalarda yazdırılmak üzere ayarlayabilirsin; bu, birden fazla sayfaya sahip tablolar için çok yararlı olabilir. Detaylar için bir sonraki bölüme bak.
 2. 2
  Dondurmak istediğin satır ve sütunun içindeki kareyi seç. Excel'i, her zaman görünür olmaları için satırları ve sütunları donduracak şekilde ayarlayabilirsin. Bunu yapmak için hareketli olmasını istediğin alanın köşesindeki hücreyi seçeceksin.
  • Örneğin; ekranda üst satırı ve ilk sütunu kilitli tutmak istiyorsan, B2 hücresini vurgula. Soldaki tüm sütunlar ve yukarıdaki tüm satırlar donacaktır.
 3. 3
  "Bölmeleri Dondur" düğmesine tıkla ve "Bölmeleri Dondur"u seç. Bu, seçtiğin hücrenin üstündeki satırları ve seçtiğin hücrenin solundaki sütunları kilitler. Örneğin; B2 hücresini seçtiysen, ekranda üst satır ve ilk sütun kilitlenir.
 4. 4
  Başlık satırını vurgula (isteğe bağlı). Bu hücrelerde metni ortalayarak, kalın metin uygulayarak, bir arka plan rengi ekleyerek veya hücrelerin altına bir kenarlık çizerek bu satır için görsel bir farklılık oluştur. Bu, okuyucunun sayfadaki verileri okurken başlığın farkına varmasına yardımcı olabilir.
  Reklam

Kısım 2 / 3:
Birden Çok Sayfa Üzerine Başlık Satırı Yazdırma

 1. 1
  Sayfa Düzeni sekmesine tıkla. Yazdırman gereken birden fazla sayfalık geniş bir çalışma sayfan varsa her sayfanın başına yazdırmak için bir satır ya da satırlar ayarlayabilirsin.
 2. 2
  "Başlıkları Yazdır" düğmesine tıkla. Bunu Sayfa Yapısı bölümünde bulacaksın.
 3. 3
  Yazdırma Alanı’nı verileri içeren hücrelere ayarla. Yazdırma Alanı’nın yanındaki düğmeye tıkla ve ardından seçimi, yazdırmak istediğin verinin üzerine sürükle. Bu seçime sütun başlıklarını veya satır etiketlerini dâhil etme.
 4. 4
  "Üstte yinelenecek satırlar"ın yanındaki düğmeye tıkla. Bu, sabit başlık olmasını istediğin satırları seçmeni sağlar.
 5. 5
  Başlığa dönüştürmek istediğin satırları seç. Seçtiğin satırlar, yazdırılan her sayfanın üstünde görünecektir. Bu, büyük tabloları birden fazla sayfada okunabilir tutmak için harikadır.
 6. 6
  "Solda yinelenecek sütunlar"ın yanındaki düğmeye tıkla. Bu, her sayfada sabit tutmak istediğin sütunları seçmeni sağlar. Bu sütunlar, önceki adımda seçtiğin satırlar gibi davranacak ve yazdırılan her sayfada görünecektir.
 7. 7
  Bir üstbilgi veya altbilgi ayarla (isteğe bağlı). "Üstbilgi/Altbilgi" sekmesine tıkla ve yazdırma işin için bir üstbilgi ve/veya altbilgi ekle. Şirket veya belge başlığını en üste ve sayfa numaralarını en alta ekleyebilirsin. Bu, okuyucunun sayfaları düzenlemesine yardımcı olacaktır.
 8. 8
  Sayfanı yazdır. Tabloyu şimdi yazıcıya gönderebilirsin. Excel, Başlıkları Yazdır penceresinde seçtiğin sabit başlık ve sütunlarla ayarladığın verileri yazdırır.[1]
  Reklam

Kısım 3 / 3:
Tabloda Başlık Oluşturma

 1. 1
  Tabloya dönüştürmek istediğin verileri seç. Verilerini bir tabloya dönüştürdüğünde, verileri değiştirmek için tabloyu kullanabilirsin. Bir tablonun özelliklerinden biri, sütunlar için başlık ayarlanabiliyor olmasıdır. Bunların çalışma sayfası sütun başlıkları veya basılı başlıklarla aynı şey olmadığını unutma.
 2. 2
  Ekle sekmesine ve "Tablo" düğmesine tıkla. Seçiminin doğru olduğunu onayla.
 3. 3
  "Tablom üst bilgi satırı içeriyor" kutusunu işaretle ve ardından "Tamam" düğmesine tıkla. Bu, seçilen verilerden bir tablo oluşturacaktır. Seçiminin ilk satırı otomatik olarak sütun başlıklarına dönüştürülecektir.
  • "Tablom üst bilgi satırı içeriyor"u seçmezsen varsayılan adlar kullanılarak bir başlık satırı oluşturulur. Hücreyi seçerek bu adları düzenleyebilirsin.
 4. 4
  Başlığı etkinleştir veya devre dışı bırak. Tasarım sekmesine tıkla ve başlık satırını açıp kapatmak için "Üstbilgi Satırı" kutusunu işaretle veya işareti kaldır. Bu seçeneği Tasarım sekmesinin Tablo Stili Seçenekleri bölümünde bulabilirsin.[2]
  Reklam

İpuçları

 • "Bölmeleri Dondur" komutu bir geçiş işlevi görür. Yani, zaten dondurulmuş bölmelerin varsa seçeneğe tekrar tıklamak mevcut bölmeleri serbest bırakacaktır. İkinci kez tıklamak, panelleri yeni konumda donduracaktır.
 • Bölmeleri Dondur seçeneğinin kullanılmasıyla ortaya çıkan hataların çoğu, hemen altındaki satır yerine başlık satırının seçilmesinden kaynaklanır. İstenmeyen bir sonuç alırsan "Bölmeleri Dondur" seçeneğini kaldır, bir alttaki satırı seç ve tekrar dene.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Google Güvenli Arama Nasıl KapatılırGoogle Güvenli Arama Nasıl Kapatılır?
Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Resimler JPEG Formatına Nasıl DönüştürülürResimler JPEG Formatına Nasıl Dönüştürülür?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Ağ Yazıcısı Nasıl KurulurAğ Yazıcısı Nasıl Kurulur?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Twitter'da Takipçi Nasıl SilinirTwitter'da Takipçi Nasıl Silinir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 12.366 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 12.366 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam