Bu wikiHow makalesi sana, bilgisayar kullanarak bir Microsoft Excel elektronik tablosunda açılır listenin nasıl oluşturulacağını öğretir. Bu özellik, aralarından seçim yapabileceğin bir öğe listesi oluşturmana ve elektronik tablondaki herhangi bir boş hücreye bir açılır seçici eklemene olanak tanır. Açılır liste özelliği yalnızca Excel'in masaüstü sürümlerinde kullanılabilir.

Kısım 1 / 2:
Liste Oluşturmak

 1. 1
  Düzenlemek istediğin Excel elektronik tablo dosyasını aç. Bilgisayarında kaydedilmiş bir Excel dosyasını bulup çift tıklayabilir veya Microsoft Excel'i açıp yeni bir çalışma sayfası oluşturabilirsin.
 2. 2
  Açılır listen için değerler listesini bir sütuna gir. Her açılır liste girdisini aynı sütundaki ayrı, ardışık bir hücreye yaptığından emin ol.
  • Örneğin, açılır listenin "İstanbul", "Ankara" ve "İzmir"i içermesini istiyorsan A1 hücresine "İstanbul", A2 hücresine "Ankara" ve A3 hücresine "İzmir" yazabilirsin.
 3. 3
  Açılır listeni eklemek istediğin boş hücreye tıkla. Elektronik tablondaki herhangi bir boş hücreye bir açılır liste ekleyebilirsin.
 4. 4
  Araç çubuğu şeridindeki Veri sekmesine tıkla. Bu butonu elektronik tablonun üst kısmındaki araç çubuğunun üzerinde bulabilirsin. Veri araçların açılır.
 5. 5
  "Veri" araç çubuğundaki Veri Doğrulama butonuna tıkla. Bu buton, yeşil bir onay işareti ve kırmızı bir dur işareti olan iki ayrı hücre simgesine benzer. Yeni bir açılır pencere çıkar.
 6. 6
  "Veri Doğrulama" açılır menüsünde İzin Ver açılır menüsüne tıkla. Bu menüyü açılır pencerenin "Ayarlar" sekmesinde bulabilirsin.
  • Veri Doğrulama açılır penceresi otomatik olarak Ayarlar sekmesine açılır.
 7. 7
  "İzin Verilen" açılır menüsünde Liste'yi seç. Bu seçenek, seçilen boş hücrede bir liste oluşturmana olanak sağlar.
 8. 8
  Hücrede açılma seçeneğini
  Image titled Windows10unchecked.png
  işaretle.
  Bu seçenek işaretlendiğinde, elektronik tablonda seçilen hücrede bir açılır liste oluşturursun.
 9. 9
  Boşluğu yoksay seçeneğini
  Image titled Windows10unchecked.png
  işaretle (isteğe bağlı).
  Bu seçenek işaretlendiğinde, açılır menüyü kullanıcılar herhangi bir hata mesajı almadan boş bırakabilirler.
  • Oluşturmakta olduğun açılır menü zorunlu bir alansa buradaki bu kutuyu işaretlemediğinden emin ol. Aksi takdirde, işaretlemeden bırakabilirsin.
 10. 10
  Açılır pencerede "Kaynak"ın altındaki metin kutusuna tıkla. Burada açılır menüne eklemek istediğin değerlerin listesini seçebilirsin.
 11. 11
  Elektronik tablodaki açılır listenin liste değerlerini seç. Elektronik tablodaki açılır menüne eklemek istediğin değerlerin listesini seçmek için fareni kullan.
  • Mesela A1, A2 ve A3 hücrelerinde "İstanbul", "Ankara" ve "İzmir" varsa, A1 ile A3 arasındaki hücre aralığını seçtiğinden emin ol.
  • Alternatif olarak, açılır liste değerlerini buradaki "Kaynak" kutusuna elle de yazabilirsin. Bu durumda, her girişi virgülle ayırdığından emin ol.
  Reklam

Kısım 2 / 2:
Liste Özelliklerini Özelleştirmek

 1. 1
  "Veri Doğrulama" açılır penceresindeki Giriş İletisi sekmesine tıkla. Bu, açılır pencerenin üst tarafındadır. Bu sekme, açılır listenin yanında görüntülenecek bir açılır mesaj oluşturmana olanak sağlar.
 2. 2
  Giriş iletisini göster… seçeneğini
  Image titled Windows10unchecked.png
  işaretle.
  Bu seçenek, açılır menü seçildiğinde küçük bir açılır mesaj görüntülemeni sağlar.
  • Bir açılır mesaj göstermek istemiyorsan kutuyu işaretlemeden bırak.
 3. 3
  Bir "Başlık" ve bir "Giriş İletisi" gir. Bu alanı, açılır listeyi açıklamak, tanımlamak veya liste hakkında daha fazla bilgi vermek için kullanabilirsin.
  • Buraya girdiğin başlık ve giriş iletisi, hücre seçildiğinde açılır menünün yanında küçük, sarı bir açılır etiket olarak çıkar.
 4. 4
  Açılır pencerenin üst kısmındaki Hata Uyarısı sekmesine tıkla. Bu sekme, açılır hücrene geçersiz veri girildiğinde bir açılır hata mesajı görüntülemeni sağlar.
 5. 5
  Hata uyarısı göster… seçeneğini
  Image titled Windows10unchecked.png
  işaretle.
  Bu seçenek işaretlendiğinde, bir kullanıcı açılır hücreye geçersiz veri yazdığında bir hata mesajı çıkar.
  • Bir hata mesajı çıkmasını istemiyorsan kutuyu işaretlemeden bırak.
 6. 6
  Stil açılır menüsünde bir hata stili seç. Burada Durma, Uyarı ve Bilgi'yi seçebilirsin.
  • Durma seçeneği, hata mesajını içeren bir açılır hata penceresi çıkarır ve kullanıcıların açılır listede bulunmayan verileri girmelerini önler.
  • Uyarı ve Bilgi seçenekleri kullanıcıların geçersiz veri girmelerini engellemez ama sarı "!" veya mavi "i" simgesiyle bir hata mesajı çıkarır.
 7. 7
  Özel bir "Başlık" ve "Hata mesajı" gir (isteğe bağlı). Açılır hücreye geçersiz veri girildiğinde özel hata başlığın ve mesajın çıkar.
  • Bu alanları boş bırakabilirsin. Bu durumda, hata başlığı ve mesajı varsayılan olarak Microsoft Excel'in genel hata şablonuna ayarlanır.
  • Varsayılan hata şablonunun başlığı "Microsoft Excel"dir ve mesajda "Girdiğiniz değer geçerli değil. Bir kullanıcı bu hücreye girilebilecek sınırlanmış değere sahip" yazar.[1]
 8. 8
  "Veri Doğrulama" açılır penceresinde Tamam butonuna tıkla. Bu, açılır listeni oluşturur ve seçilen hücreye ekler.
  Reklam

İpuçları

 • Açılır listeni oluşturmayı bitirdikten sonra, girdiğin tüm ögelerin düzgün görüntülendiğinden emin olmak için açılır listeyi aç. Bazı durumlarda, tüm ögelerini tam olarak görüntülemek için hücreyi genişletmen gerekebilir.
 • Açılır listen için öge listesini yazarken, bunları açılır menüde görünmelerini istediğin sırayla yaz. Örneğin, kullanıcıların belirli ögeleri veya değerleri bulmasını kolaylaştırmak için girişlerini alfabetik sırada yazabilirsin.
Reklam

Uyarılar

 • Çalışma kitabın korunuyorsa veya paylaşılıyorsa "Veri Doğrulama" menüsüne erişemezsin. Bu durumda. Bu durumda, korumayı kaldırdığından veya belgenin paylaşımını kaldırdığından emin ol, ardından Veri Doğrulama menüsüne erişmeyi tekrar dene.[2]
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Google Güvenli Arama Nasıl KapatılırGoogle Güvenli Arama Nasıl Kapatılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Resimler JPEG Formatına Nasıl DönüştürülürResimler JPEG Formatına Nasıl Dönüştürülür?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Ağ Yazıcısı Nasıl KurulurAğ Yazıcısı Nasıl Kurulur?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Twitter'da Takipçi Nasıl SilinirTwitter'da Takipçi Nasıl Silinir?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler.
Bu sayfaya 213 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam