Özet (Pivot) tabloları, kullanıcının daha kolay raporlama ve analiz için büyük miktarda veriyi özlü, çizelge biçiminde gruplamasını ve özetlemesini sağlayan etkileşimli tablolardır. Verileri sıralayabilir, sayabilir, toplayabilir ve çeşitli tablo programlarında kullanabilirsin. Excel, ilgili bilgilerini uygun kutulara sürükleyip bırakarak kolayca özet tabloları oluşturmanı sağlar. Daha sonra dağılım ve eğilimleri bulmak için verilerini filtreleyebilir ve sıralayabilirsin.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Özet Tablosunu Oluşturmak

 1. 1
  Özet Tablosu oluşturmak istediğin çizelgeyi yükle. Bir Özet Tablosu, bir çizelgedeki verilerden görsel raporlar oluşturmanı sağlar. Herhangi bir formül girmeden veya herhangi bir hücreyi kopyalaman gerekmeden hesaplamalar yapabilirsin. Bir Özet Tablosu oluşturmak için birkaç veri içeren bir çizelgeye ihtiyacın olacak.
  • Excel'de Access gibi bir dış veri kaynağını kullanarak da bir Özet Tablo oluşturabilirsin. Özet Tablo'yu yeni bir Excel tablosuna ekleyebilirsin.
 2. 2
  Verilerinin bir özet tablosunun gereksinimlerini karşıladığından emin ol. Bir özet tablosu her zaman aradığın cevap değildir. Özet tablosunun özelliklerinden yararlanmak için çizelgenin bazı temel kriterlere sahip olması gerekir:[1]
  • Çizelgende yinelenen değerleri olan en az bir sütun bulunmalıdır. Yani, en az bir sütunun tekrar eden verilere sahip olması gerekir. Bir sonraki bölümde ele alınan örnekte, "Ürün Tipi" sütununun iki girişi vardır: "Masa" veya "Sandalye".
  • Sayısal bilgi içermelidir. Tabloda karşılaştırılacak ve toplanacak olan bu bilgidir. Bir sonraki bölümdeki örnekte, "Satış" sütunu sayısal verilere sahiptir.
 3. 3
  Özet Tablo sihirbazını başlat. Excel penceresinin üstündeki "Ekle" sekmesine tıkla. Ekle şeridinin sol tarafındaki "PivotTable" düğmesine tıkla.
  • Eğer Excel 2003 veya daha önceki bir sürümü kullanıyorsan Veri menüsüne tıkla ve Özet Tablo ve Özet Grafik Raporu...’nu seç.
 4. 4
  Kullanmak istediğin verileri seç. Varsayılan olarak, Excel etkin çizelgendeki tüm verileri seçecektir. Çizelgenin belirli bir bölümünü seçmek için tıklayıp sürükleyebilir veya hücre aralığını el ile yazabilirsin.
  • Verilerin için harici bir kaynak kullanıyorsan "Dış veri kaynağı kullan" seçeneğine ve Bağlantı Seç... düğmesine tıkla.
 5. 5
  Özet Tablon için konum seç. Aralığını seçtikten sonra, aynı pencereden konumu seç. Excel varsayılan olarak tabloyu yeni bir çalışma sayfasına yerleştirir ve pencerenin altındaki sekmeleri kullanarak ileri geri geçiş yapmanı sağlar. Özet Tablosunun verilerle aynı sayfaya yerleştirilmesini de seçebilirsin, ki bu da tablonun yerleştirilmesini istediğin hücreyi seçmene olanak tanır.[2]
  • İstediğin seçimleri yaptıktan sonra Tamam düğmesine tıkla. Özet Tablon yerleştirilecek ve arayüz değişecektir.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Özet Tablosunu Yapılandırmak

 1. 1
  Bir satır alanı ekle. Bir Özet Tablosu oluştururken, esasında verilerini satır ve sütunlara göre sıralarsın. Neyi nereye eklediğin, tablonun yapısını belirler. Bilgi eklemek için sağda, Alan Listesindeki bir alanı Özet Tablosunun SATIRLAR bölümüne sürükle.
  • Örneğin, şirketin iki ürün satıyor: Masa ve sandalye. Elinde, beş mağazada (Mağaza) satılan her ürünün (Ürün Türü) numarasını (Satış) gösteren bir çizelge var. Her mağazada ne kadar ürün satıldığını görmek istiyorsun.
  • Mağaza alanını, alan listesinden Özet Tablonun SATIRLAR bölümüne sürükle. Mağaza listen, her biri kendi satırında görünecektir.
 2. 2
  Bir sütun alanı ekle. Satırlar gibi sütunlar da verilerini sıralamanı ve görüntülemeni sağlar. Yukarıdaki örnekte, Mağaza alanı SATIRLAR bölümüne eklendi. Her bir ürün türünün ne kadar satıldığını görmek için Ürün Türü alanını SÜTUNLAR bölümüne sürükle.
 3. 3
  Bir değer alanı ekle. Artık düzen hazırladığına göre, tabloda gösterilecek verileri ekleyebilirsin. Satış alanına tıkla ve Özet Tablonun DEĞERLER bölümüne sürükle. Tablonda, mağazalarının her birinde satılan ürünlerinin satış bilgilerini sağ tarafta Genel Toplam sütunu ile birlikte göreceksin.[3]
  • Yukarıdaki adımların tümü için, alanları tabloya sürüklemek yerine pencerenin sağ tarafındaki Alanlar listesinin altındaki ilgili kutulara sürükleyebilirsin.
 4. 4
  Bir bölüme birden çok alan ekle. Özet tabloları, her bölüme birden fazla alan eklemene izin vererek verilerin nasıl görüntüleneceği üzerinde daha fazla kontrol sağlar. Yukarıdaki örneği kullanarak, birkaç tür masa ve birkaç tür sandalye ürettiğini düşünelim. Çizelgen, eşyanın bir masa veya sandalye (Ürün Türü) olup olmadığının yanında, satılan masa veya sandalyenin modelini de (Model) kaydeder.
  • Model alanını SÜTUNLAR bölümüne sürükle. Sütunlar şimdi model başına satışların dağılımını ve genel türü gösterecektir. Bu etiketlerin görüntülenme sırasını, pencerenin sağ alt köşesindeki kutunun yanındaki oka tıklayarak değiştirebilirsin. Sırayı değiştirmek için "Yukarı Taşı" veya "Aşağı Taşı" tercihlerini seç.
 5. 5
  Verilerin görüntülenme şeklini değiştir. Değerlerin görüntülenme biçimini, değerler kutusundaki bir değerin yanındaki oka tıklayarak değiştirebilirsin. Değerlerin hesaplanma şeklini değiştirmek için "Değer Alanı Ayarları"nı seç. Örneğin; değeri toplam yerine yüzde cinsinden görüntüleyebilir ya da toplam yerine değerleri ortalama olarak gösterebilirsin.
  • Bundan faydalanmak için DEĞERLER kutusuna aynı alanı birden çok kez ekleyebilirsin. Yukarıdaki örnekte, her bir mağazanın satış toplamı görüntülendi. Satış alanını tekrar ekleyerek, ikinci Satışları toplam satışların yüzdesi olarak göstermek için değer ayarlarını değiştirebilirsin.
 6. 6
  Değerlerin değiştirilebileceği yöntemlerden bazılarını öğren. Değerlerin hesaplanma yöntemlerini değiştirirken, ihtiyaçlarına bağlı olarak seçebileceğin çeşitli seçenekler var.
  • Toplam - Bu, değer alanları için varsayılandır. Excel, seçilen alandaki tüm değerleri toplar.
  • Say - Bu, seçilen alanda veri içeren hücreleri sayar.
  • Ortalama - Bu, seçilen alandaki tüm değerlerin ortalamasını alır.
 7. 7
  Bir filtre ekle. "Rapor filtresi" alanı, veri gruplarını filtreleyerek özet tabloda gösterilen veri özetlerini numaralandırmanı sağlayan alanları içerir. Bunlar raporun filtreleri gibi davranırlar. Örneğin; Satır Etiketi yerine Mağaza alanını filtre olarak ayarlamak, her mağazanın kendi satış toplamını görmesini veya aynı anda birden fazla mağazayı görmeni sağlar.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Özet Tablosunu Kullanmak

 1. 1
  Sonuçlarını sırala ve filtrele. Özet Tablosunun temel özelliklerinden biri, sonuçları sıralama ve dinamik raporlama yeteneğidir. Her etiket, etiket başlığının yanındaki aşağı yönlü oka tıklanarak sıralanabilir ve filtrelenebilir. Ardından listeyi sıralayabilir veya sadece belirli girişleri göstermesi için filtreleyebilirsin.[4]
 2. 2
  Çizelgeni güncelle. Özet tablon, temel çizelgeni değiştirdiğinde otomatik olarak güncellenir. Bu, çizelgeni izlemek ve değişiklikleri takip etmek için harika olabilir.
 3. 3
  Özet tablonu değiştir. Özet tablolar, alanların konumunu ve sırasını değiştirmeyi oldukça kolaylaştırır. İhtiyaçlarını tam olarak karşılayan bir özet tablosu elde etmek için farklı alanları farklı yerlere sürüklemeyi dene.
  • Özet (pivot) tablonun adını aldığı yer burasıdır. Verileri farklı konumlara taşınmak, görüntülenen verilerin yönü değiştiği için “pivot” (döngül) olarak bilinir.
 4. 4
  Bir Özet Grafik oluştur. Bir Özet Grafiğini dinamik görsel raporlar için kullanabilirsin. Özet Grafik, tamamladığın Özet Tablondan oluşturulabilir, böylece grafik oluşturma işlemi çok kolay bir şekilde halledilir.
  Reklam

İpuçları

 • Veri menüsünden Veri Al komutunu kullanırsan, verilerin Office Veritabanı bağlantıları, Excel dosyaları, Access veritabanları, Metin dosyaları, ODBC DSN'ler, internet sayfaları, OLAP ve XML/XSL gibi kaynaklardan içe aktarılmasıyla ilgili daha fazla seçeneğin olur. Verilerini bir Excel listesi gibi kullanabilirsin.
 • Bir Otomatik Filtre kullanıyorsan ("Veri" altında "Filtre"), özet tabloyu oluştururken bunu devre dışı bırak. Özet tabloyu oluşturduktan sonra yeniden etkinleştirebilirsin.
Reklam

Uyarılar

 • Mevcut bir çizelgede veri kullanıyorsan, seçtiğin aralığın her veri sütununun üstünde farklı bir sütun adı olduğundan emin ol.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Sim'lerinin İhtiyaçları Nasıl DoldurulurSim'lerinin İhtiyaçları Nasıl Doldurulur?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Instagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl GizlenirInstagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl Gizlenir?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Resimler JPEG Formatına Nasıl DönüştürülürResimler JPEG Formatına Nasıl Dönüştürülür?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Numaranın Engellendiği Nasıl AnlaşılırNumaranın Engellendiği Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 48 kişi çalıştı. Bu makale 9.762 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 9.762 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam