Destekleyici en iyi arkadaşlar her şekilde, boyutta ve cinsiyette olabilir; bu nedenle bazı evli kadınların en iyi arkadaşlarının erkek olması şaşırtıcı olmamalıdır. Bu, evlilik için sorun yaratmaz çünkü sağlıklı bir birliktelik, tatmin edici ilişkileri desteklemelidir. Başka bir değişle bu, evlilik sağlıklı ve istikrarlı ise sorun yaratmaz fakat altta yatan başka sorunlar varsa bir endişe nedeni olabilir. Herkesin ilişkisi farklı olduğu için bununla ilgili dikkate alınması gereken çok fazla şey vardır. Bu nedenle bu tür bir ilişki hakkında en sık sorulan soruların bazılarını ele aldık.

Question 1
Question 1 / 6:
Evli bir kadın başka bir erkekle birlikte takılabilir mi?

 1. 1
  Evet, evli olması arkadaşlarını seçemeyeceği anlamına gelmez. İlişkiler karmaşık durumlardır ve bir kadının bir erkekle arkadaş olması ona fiziksel, romantik veya duygusal olarak ilgi duyduğu anlamına gelmez. Ayrıca, ilişkiler zamanla değişir. Araştırmacılar, genel olarak, romantik ve fiziksel çekiciliğin arkadaşlıklarda zamanla azaldığını bulmuşlardır.[1]
  • Bu, platonik arkadaşlıkların mümkün olduğunu gösteriyor, yani kadınların erkeklerle takılmaması için hiçbir sebep yok.
  Reklam

Question 2
Question 2 / 6:
Evli bir kadının en iyi arkadaşı bekar bir erkek olabilir mi??

Question 3
Question 3 / 6:
Erkekler ve kadınlar sadece arkadaş olabilir mi?

Question 4
Question 4 / 6:
Evli bir kadınla arkadaş olmak kötü bir şey midir?

 1. 1
  İkiniz de niyetiniz konusunda net olduğunuz sürece değildir. Bazı evli kadınların en iyi arkadaş olarak bir erkeği seçme konusunda hiçbir sorunu yoktur ancak bu arkadaşlığın yürümesi için her iki tarafta da herhangi bir romantik çekim olmamalıdır.[4]
  • Erkeğin ihtiyaçlarını ve tepkisini de dikkate almak önemlidir. Erkek, karısının en iyi arkadaşının erkek olmasına ciddi şekilde karşı çıkarsa bu arkadaşlığın çift olarak tartışılması gerekir.[5]

Question 5
Question 5 / 6:
Karımın en iyi arkadaşı erkekse endişelenmeli miyim?

 1. 1
  Endişelenmen şart değil ama rahatsız hissediyorsan onunla konuş. Duygularını saklama, endişeli veya tehdit altında hissedip hissetmediğini ona bildir. Onu uzaklaştırabilecek ültimatomlar vermek yerine, seni rahatlatacak sınırlar hakkında konuşun.[6]
  • Mesela "Tolga'yla arkadaş olduğunuzu anlıyorum ama gece geç saatte evi aramazsa kendimi daha iyi hissederim." diyebilirsin.
  • Bu tek seferlik bir konuşma olmak zorunda değil. Karının en iyi arkadaşının ilişkide haddini aştığını hissedersen karınla rahat bir şekilde konuşmalısın. Mesela "Tolga'nın son zamanlarda söyledikleri hakkında konuşabilir miyiz? Seninle flört etmeye başladığını fark ettim ve bundan rahatsızım." de.
  • Aldatmanın evliliğinizde bir sorun olup olmadığı konusunda endişe duyabilirsin. Geçmişte seni aldattıysa eşine güvenmeyebilirsin ya da aldatan sensindir ve onun da olabileceğini varsaymışsındır. Her iki durumda da ilişkiniz hakkında birbirinizle konuşmaktan veya bir evlilik danışmanıyla görüşmekten faydalanabilirsiniz.
  Reklam

Question 6
Question 6 / 6:
Romantik hislere yol açan bir arkadaşlıkla nasıl başa çıkabilirim?

 1. 1
  Evliliğini korumak için bu arkadaşlığı bitirmek muhtemelen en iyisidir. Kendinin veya en iyi arkadaşının romantik veya cinsel duygular beslemeye başladığını düşünüyorsan onunla kesinlikle konuş. Duyarlı ama dürüst ol ve birlikte vakit geçirmeyi bırakmanızın muhtemelen en iyisi olduğunu açıkla.[7]
  • Mesela "Ali, arkadaşlığımız hakkında çok düşündüm ve senden etkilendiğimi fark ettim. Eşime haksızlık etmiş olacağım, bu yüzden artık seninle görüşemem." diyebilirsin.
  • "Recep, son zamanlarda benimle flört ediyormuşsun gibi hissetmeden edemiyorum. Ben senin için böyle hisler beslemiyorum ve bu beni rahatsız ediyor. Belki de takılmaya ara vermeliyiz."

İpuçları

 • Evli bir kadının bir erkekle en iyi arkadaş olup olmayacağı konusunda kesin kurallar yoktur, bu yüzden ilişkini analiz ederken bunu aklında bulundur.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Nasıl ÖpüşülürNasıl Öpüşülür?
Bir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl AnlaşılırBir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl Anlaşılır?
Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Nasıl Tutkulu ÖpüşülürNasıl Tutkulu Öpüşülür?
Birinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBirinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Telefon Seksi Nasıl YapılırTelefon Seksi Nasıl Yapılır?
Fransız Öpücüğü Stilinde Nasıl Öpüşülür?
Bir Kızı Kendine Nasıl Aşık EdebilirsinBir Kızı Kendine Nasıl Aşık Edebilirsin?
Doğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık VerilirDoğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık Verilir?
Hoşlandığın Kızı Nasıl Elde EdersinHoşlandığın Kızı Nasıl Elde Edersin?
Nasıl Flört EdilirNasıl Flört Edilir?
Erkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl AnlaşılırErkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl Anlaşılır?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Reklam

Referanslar

 1. https://www.psychologytoday.com/sites/default/files/attachments/85933/jspr-reeder.pdf
 2. Chloe Carmichael, PhD. İlişki Uzmanı. Uzmanla Görüşme. 29 May 2019.
 3. https://www.npr.org/2016/11/12/500733094/can-men-and-women-be-friends-without-benefits
 4. https://www.medicaldaily.com/platonic-love-men-and-women-just-friends-382135
 5. Chloe Carmichael, PhD. İlişki Uzmanı. Uzmanla Görüşme. 29 May 2019.
 6. Chloe Carmichael, PhD. İlişki Uzmanı. Uzmanla Görüşme. 29 May 2019.
 7. http://www.palmbeachfamilytherapy.com/643-2/

Bu wikiHow makalesi hakkında

Chloe Carmichael, PhD
Ortak yazarlar :
Lisanslı Klinik Psikolog
Bu makaledeki ortak yazarlar Chloe Carmichael, PhD. Chloe Carmichael, doktora derecesine sahip, lisanslı bir klinik psikologdur. New York City’de ilişki sorunları, stress yönetimi ve kariyer koçluğu konularına odaklanan başarılı bir özel muayenehane yürütmektedir. Doktora derecesini Long Island Üniversitesi’nden Klinik Psikoloji alanında almıştır ve Amazon’da en çok satan Dr. Chloe’s 10 Commandments of Dating’in yazarıdır. Bu makale 1.322 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: İlişkiler
Bu sayfaya 1.322 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam