Birinden hoşlanmak heyecan verici ve eğlenceli olabilir. Ama eğer hoşlandığın kişi, gerçekten bir ilişki yaşayabileceğin biri değilse, örneğin evli bir iş arkadaşınsa bu heyecan verici duygular hızla stresli hale gelebilir. Bekâr olmayan bir iş arkadaşından hoşlanıyorsan endişelenmemeye çalış. Bunun üstesinden gelmene yardım etmek için bazı uzman tavsiyelerini bir araya getirdik.

Bu makale, profesyonel ilişki koçumuz ve terapistimiz olan Jessica Engle ile yapılan bir röportaja dayanmaktadır.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 12:
Kendine kariyerin açısından muhtemel riskleri hatırlat.

 1. 1
  Çalıştığın şirketin iş ilişkileri konusundaki politikasını öğren. Evli olsun ya da olmasın, bir iş arkadaşıyla bir ilişki yaşamak işleri karmaşık hale getirebilir. Bir hamle yapma isteğine kapılırsan kendine, iş arkadaşında bir ilişki yaşamanın işin açısından ne anlama geldiğini sor. İşin senin için gerçekten önemliyse bunun olumsuz yanlarına odaklanmak, olayları anlamlandırmana yardım edebilir.[1]
  • Örneğin, bazı şirketlerin çalışanların birbiriyle çıkmasına karşı sıkı bir politikaları vardır. Eğer senin işinde de durum böyleyse duygularına göre hareket ederek üslerinle başını derde sokma riskine girmeyi gerçekten isteyip istemediğini sor.
  • Şirketin iş yerindeki ilişkilere karşı rahat bir politikası olsa bile diğer potansiyel sonuçları düşün. Bu durum diğer iş arkadaşlarıyla bir gerilime yol açar mı? İş yeri dedikodularıyla nasıl başa çıkarsın?
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 12:
Kendini salıverirsen neler olacağını kendine sor.

 1. 1
  Bunun doğuracağı sonuçları düşünmek, işin cazibesini azaltmaya yardım edebilir. İş arkadaşınla bir ilişki yaşamanın nasıl gözükeceğini düşünmek için kendine biraz zaman ver. Zaten arkadaşsanız onunla birlikte olman arkadaşlığınızı nasıl etkileyecek?[2] İlişkinizin, onun evliliği üzerinde nasıl bir etkisi olacak? Aranızda bir şey olursa onunla ve kendinle ilgili ne hissedeceksin?

Yöntem 3
Yöntem 3 / 12:
Onunla geçirdiğin zamanı en aza indirge.

 1. 1
  Onunla iş dışında vakit geçirme isteğine karşı koy. Hoşlandığın kişiyle ne kadar zaman geçirirsen duygularının üstesinden gelmek o kadar zorlaşacaktır. Bir iş arkadaşınla geçirdiğin zamanı azaltmak çok zor olabilir ama etkileşimlerinizi kısa ve profesyonel tutmak için elinden geleni yap. Sosyal ortamlarda yanında olmaktan elinden geldiğince kaçın.[3]
  • Örneğin, birkaç iş arkadaşın hafta sonu bir araya gelmeyi planlıyorsa ve hoşlandığın kişi orada olacaksa buna katılmaman iyi olabilir.
  • Yapabilirsen işte birlikte geçirdiğiniz zamanı da azalt. Örneğin, öğle yemeği sırasında onunla dinlenme odasında vakit geçirme. Mümkünse onunla yakinen çalışmanı gerektirecek projelere gönüllü olmaktan kaçın.[4]
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 12:
Kendin için net sınırlar belirle.

 1. 1
  Seni duygularına göre hareket etme riskine sokabilecek davranışları belirle. Bunların ne olduğunu bulunca kendine bunlardan kaçınacağına dair söz ver. Bu sınırları kendine dayatmak için birtakım pratik stratejiler geliştir. Kendine karşı nazik ol ama kararlı duruşunu koru ve tutarlı olmak için elinden geleni yap.[5]
  • Örneğin, “İş arkadaşımla ilgili hayallere dalmayacağım. Onunla ilgili cinsellik içeren bir şey düşünürsem birkaç kez derin nefes alacağım ya da su içeceğim ve bunun geçmesini bekleyeceğim,” diyebilirsin.[6]
  • Ya da hoşlandığın kişinin Facebook sayfasında dolaşmanın duygularını tetiklemeye meyilli olduğunu görürsen bakmaya devam etme isteğine kapılmaman için onu arkadaşlıktan çıkar ya da engelle.

Yöntem 5
Yöntem 5 / 12:
Zihnini dağıtmanın yollarını bul.

 1. 1
  Eğlenceli ve tatmin edici bulduğun aktivitelere yoğunlaş. Birinden hoşlandığında başka bir şey düşünmek zor olabilir. Kendini bir daha iş arkadaşına odaklanmış bulduğunda dikkatini başka bir şeye vermenin bir yolunu ara.[7] Örneğin, sevdiğin bir hobi üzerinde çalışabilirsin, eğlenceli bir film izleyebilirsin ya da telefonu alıp bir arkadaşını arayabilirsin.
  • Sevdiğin şeyleri yapmak, hüsranlarınla baş etmenin daha az sağlıklı yollarından, örneğin duygusal beslenmeden ya da hoşlandığın kişinin sosyal medya saplantı haline getirmekten kaçınmana da yardım edebilir.[8]
  Reklam

Yöntem 6
Yöntem 6 / 12:
Başka insanlarla ilişkiler inşa etmeye odaklan.

 1. 1
  Yeni arkadaşlar edinmek için çaba göster. Başka insanlarla tanışmak ya da arkadaşlarınla ve zaten tanıdığın ve sevdiğin insanlarla daha çok vakit geçirmek aklını hoşlandığın kişiden uzaklaştırabilir. Dahası, eğer bir ilişki arıyorsan arkadaş çevresinde görünmem boş olan birini bulmanı kolaylaştırabilir![9] Örneğin, şunları deneyebilirsin:
  • İlgi alanlarını paylaşan insanlarla tanışmak için bir kulübe ya da gönüllü grubuna katılmak.
  • yaşadığın yerdeki bir üniversiteden ya da halk eğitim merkezinden bir ders almak.
  • Arkadaşlarınla, ailenle ya da diğer iş arkadaşlarınla eğlenceli aktiviteler yapmaya daha çok zaman ayırmak.
  • Bir flört uygulamasına kaydolmak ya da yaşadığın bölgedeki bekârlar toplantılarına katılmak.

Yöntem 7
Yöntem 7 / 12:
İstenmeyen düşünceleri kabul et ama kendini kaptırma.

 1. 1
  istenmeyen cinsel ya da romantik düşünceler barındırmak sık rastlanan bir şeydir. İstemeden kendini, hoşlandığın kişiyi düşünürken ya da onunla ilgili hayaller kurarken bulabilirsin.[10] Eğer böyle olursa bu düşüncelerle mücadele etmeye ya da bunları defetmeye çalışma; böyle yapman sadece bunlara daha çok saplanıp kalmana neden olur. Onun yerine, sadece bu duyguların farkına var ve bunları ya da kendini yargılamadan yaşamaya çalış. Sonunda bu düşünceler kendiliğinden geçecek ve zihnin başka şeylere geçecektir.[11]
  • Bu düşünceleri fark ettiğinde etiketlemek faydalı olabilir. Örneğin kendine, “Yine hoşlandığım iş arkadaşımla ilgili istenmeyen şeyler düşünüyorum,” demeyi deneyebilirsin.
  • Bu bolca pratik ve sabır gerektirir, o yüzden bu tür şeyler düşünmeyi sürdürürsen hüsrana uğramamaya çalış. Amaç, bunları defetmek değil, bu düşünceleri yaşadığında altından kalkabilmene yardımcı olmaktır.
  Reklam

Yöntem 8
Yöntem 8 / 12:
Stres azaltıcı egzersizler yap.

 1. 1
  Sakinleştirici aktiviteler hoşlandığın kişiyle ilgili kaygılarını azaltmaya yardım edebilir. Birlikte olamayacağın birine âşık olmak inanılmaz derecede streslidir. Hoşlandığın kişiyle ilgili istenmeyen düşüncelerin olduğu için moralin bozuksa bir süre meditasyon ya da derin nefes alma egzersizleri gibi rahatlatıcı bir şeyler yaparak ayaklarının tekrar yere basmasını sağla. Şunları da deneyebilirsin:[12]
  • Duygularını ve düşüncelerini bir günlüğe yazmak. Duygu ve düşüncelerin kâğıda dökülünce daha az bunaltıcı ve daha önemsiz gözükebilir. Hatta hoşlandığın kişiye bir not yazabilir, sonra da bu notu yok edebilirsin.
  • Gözünde canlandırma egzersizi yapmak. Örneğin, huzur dolu bir çayırın ortasında gökyüzüne bakarak dinleniyorsun. İstenmeyen bir şey düşündüğünü fark edersen bunun bir bulut gibi süzülüp gitmesine izin ver.[13]
  • Egzersiz ya da hafif esneme hareketleri yapmak. Bu hem stresi azaltmak için harikadır hem de öz güvenini arttırabilir ve dikkatini hoşlandığın kişiden başka şeye vermeni sağlayabilir.

Yöntem 9
Yöntem 9 / 12:
Kendine karşı nazik ol.

 1. 1
  Duygularını bir zayıflık olarak değil, güç olarak gör. Birine âşık olma kapasitesine sahip olmak güzel bir şeydir, bunu değerlendirmesen bile.[14] Bu istenmeyen duyguları hissettiğin için kendine karşı acımasız davranma. Onun yerine, sevgi dolu bir insan olduğunu düşün ve sevgine karşılık verecek biriyle birlikte olmayı hak ettiğine kendine hatırlat!
  • Bir arkadaşın aynı durumda olduğunda ona nasıl davranacaksan kendine de öyle davran. Duygularınla baş etmeye çalışırken sabırlı ol ve kendini sert bir biçimde yargılamamaya çalış.[15]
  Reklam

Yöntem 10
Yöntem 10 / 12:
Duygularının yatışması için kendine zaman ver.

 1. 1
  Hissettiklerinin geçici olduğunu unutma. Tutulduğun kişiyi sonsuza dek unutamayacaksın gibi gelebilir ama aslında bu doğru değildir.[16] Duyguların seni bunalttığında kendine bu duyguları hissetmen için izin ver ama bunların er ya da geç değişeceği konusunda kendine telkinde bulun.[17] kendine karşı sabırlı ol ve buna dayanmak için elinden geleni yap.
  • Her gün gördüğün birine, örneğin bir iş arkadaşına karşı bir şeyler hissettiğinde bu duyguların kaybolması daha uzun sürebilir. Öyle olsa bile, duygularına göre hareket etmediğin sürece önünde sonunda hayatına devam etmeye başlayacaksın.

Yöntem 11
Yöntem 11 / 12:
Seni ona çeken şeyin ne olduğunu bul.

 1. 1
  Bunu kendin hakkında bilgi sahibi olmak için bir fırsat olarak kullan. Örneğin, iş arkadaşının hayran olduğun birçok özelliği varsa hoşlandığın kişiye, gelecekteki romantik partnerinde neler aradığını anlamanın bir yolu olarak bak.[18] Ya da kendine ondan hoşlanmanın arkasında başka bir neden olup olmadığını sor. Örneğin, gerçekten bir ilişki yaşayabileceğin birinin peşinden koşmaktan daha güvenli olduğu için mi ulaşılmaz insanlardan etkileniyorsun?[19]
  • İş arkadaşından bu kadar hoşlanmanın birkaç nedenini belirleyince muhtemel çözümler düşün. Örneğin, çıkmak için benzer kişiliği olan insanlar arayabilirsin ya da altta yatan ve ondan hoşlanmanı tetikliyor olabilecek güvensizliklerle ya da ihtiyaçlarla baş etmeyi deneyebilirsin.
  Reklam

Yöntem 12
Yöntem 12 / 12:
Altından kalkamıyorsan bir terapiste git.

 1. 1
  Çok stresliysen yardım istemek normaldir. Evli bir insandan hoşlanmak, baş edilmesi son derece zor bir şey olabilir.[20] Duyguların işine, diğer ilişkilerine ya da günlük yaşamına müdahale ediyorsa doktorunu ara ya da bir danışmana git. Bir doktor ya da danışman sana, sağlıklı baş etme becerileri geliştirmende yardım edebilir ve bu durumla ilgilenmek için pratik önerilerde bulunabilir.
  • Bir arkadaşına ya da ailenden birine duygularını anlatmak da faydalı olabilir.

Bununla İlgili wikiHow'lar

Nasıl ÖpüşülürNasıl Öpüşülür?
Bir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl AnlaşılırBir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl Anlaşılır?
Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Nasıl Tutkulu ÖpüşülürNasıl Tutkulu Öpüşülür?
Telefon Seksi Nasıl YapılırTelefon Seksi Nasıl Yapılır?
Birinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBirinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Doğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık VerilirDoğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık Verilir?
Bir Kızı Kendine Nasıl Aşık EdebilirsinBir Kızı Kendine Nasıl Aşık Edebilirsin?
Fransız Öpücüğü Stilinde Nasıl Öpüşülür?
Bir Erkeğin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBir Erkeğin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Erkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl AnlaşılırErkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl Anlaşılır?
Nasıl Flört EdilirNasıl Flört Edilir?
Hoşlandığın Kızı Nasıl Elde EdersinHoşlandığın Kızı Nasıl Elde Edersin?
Reklam

Referanslar

 1. Jessica Engle, MFT, MA. İlişki ve Flört Uzmanı. Uzmanla Görüşme. 10 February 2021.
 2. Jessica Engle, MFT, MA. İlişki ve Flört Uzmanı. Uzmanla Görüşme. 10 February 2021.
 3. Jessica Engle, MFT, MA. İlişki ve Flört Uzmanı. Uzmanla Görüşme. 10 February 2021.
 4. https://www.relate.org.uk/relationship-help/help-relationships/affairs/im-relationship-i-have-crush-someone-else-what-should-i-do
 5. https://psychcentral.com/lib/when-fantasy-crosses-the-line
 6. https://psychcentral.com/lib/when-fantasy-crosses-the-line
 7. Jessica Engle, MFT, MA. İlişki ve Flört Uzmanı. Uzmanla Görüşme. 10 February 2021.
 8. https://www.joinonelove.org/learn/what-to-do-when-your-crush-doesnt-like-you-back/
 9. Jessica Engle, MFT, MA. İlişki ve Flört Uzmanı. Uzmanla Görüşme. 10 February 2021.

Bu wikiHow makalesi hakkında

Jessica Engle, MFT, MA
Ortak yazarlar :
İlişki ve Flört Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Jessica Engle, MFT, MA. Jessica Engle, San Francisco Bay Bölgesi’nde ilişki koçu ve psikoterapisttir. Danışmanlık Psikolojisi alanındaki Yüksek Lisans derecesini aldıktan sonra 2009 yılında Bay Area Dating Coach’u kurmuştur. Jessica ayrıca lisanslı bir Evlilik ve Aile Terapisti ve 10 yıldan fazla deneyime sahip lisanslı Drama Terapistidir.
Kategoriler: İlişkiler
Bu sayfaya 299 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam