Kaçmak büyük bir karardır. "Kaçmak" isteyip istemediğin konusunu düşünmek için biraz zamana ihtiyacın olabilir. Gençlerin evden kaçmak istemeleri için pek çok sebep vardır; bazıları iyidir, bazıları pek de iyi değildir. Başına gelebilecek kötü şeyleri düşünmeyi unutma. Gençlerin anlaması gereken muhtemelen en önemli şey, kaçmanın düşünüldüğünden çok daha zor ve çok daha az cazip olduğudur. Soğuk, uykusuz geceler olacaktır; tehlike ve açlık olacaktır; kaybolmuş hissettiğin ve nereye gitmen gerektiğini bilmediğin zamanlar olacaktır. Bununla beraber, kaçmak istemenin haklı sebepleri olabilir. Sonuçlarını tartmana ve bunun senin için doğru karar olduğu sonucuna ulaşırsan avantajlı başlamana yardımcı olması adına bu makaleyi oku.

Kısım 1
Kısım 1 / 4:
Artıları ve Eksileri Tartmak

 1. 1
  Dur ve yapabileceklerini düşün. Neden kaçmak istiyorsun? Kaçmak için gerçekten iyi bir neden var mı, yoksa sadece durumundan mı sıkıldın ya da yoruldun? İyi bir nedenden dolayı kaçmak (fiziksel tehlike içindesin) ile kötü bir nedenle kaçmak (ailenle küçük bir kavga ettin) arasında bir fark vardır. Öfkenin etkisiyle aceleci bir karar verme; daha sonra pişman olabilirsin.
 2. 2
  Kaçarak etkileyebileceğin tüm insanları düşün. İnsanlar sosyaldir. İhtiyaç ve zorunluluktan ve aynı zamanda birbirimize yakın olmaktan memnuniyet duyduğumuz için birbirimizle bağ kurarız. Kararından ciddi şekilde etkilenecek kişileri düşünmeye çalış. Bunu onlara borçlusun. Farkında olmayabilirsin ama onlar her zaman seni düşünüyorlar.
  • Anne babanı düşün. Her zaman öyle görünmese de, anne baban seni çok seviyor. Kendilerini sende görüyorlar ve senin için kendileri için istediklerinden daha iyi bir gelecek istiyorlar. Anne babayla tartışma ve anlaşmazlıklar olur; sana olan sevgileri asla değişmez.
  • Ailenin geri kalanını düşün. Kardeşlerin, halaların ve amcaların, büyükannelerin ve büyükbabaların; hepsinin bir arkadaşlıktan daha derin bir bağı var. Ailenin, hiçbir ilgileri olmasa bile, kaçmandan dolayı kendilerini incinmiş ve sorumlu hissetmeleri çok olasıdır.
  • Arkadaşlarını düşün. Arkadaşların sosyal çevrenin can damarıdır. Seninle gülerler, moralin bozuk olduğunda daha iyi hissetmeni sağlarlar, hatta bazen seni kardeş gibi görürler. Kaçmak muhtemelen onları geride bırakmak demektir.
  • Diğer yol gösterici kişileri düşün. Bu kişi belki bir öğretmen, belki annenin bir arkadaşıdır. Çoğumuzun bizimle ilgilenen akıl hocaları var. Başarılı olduğumuzu ve güvende olduğumuzu görmek isterler. Kararının şüphesiz onlar üzerinde etkisi olacaktır.
 3. 3
  Çoğu durumda evden kaçmanın yasa dışı olduğunu bil. Reşit olmayanlar (18 yaşın altındaki bireyler) evden kaçtığı için cezalandırılmasalar da, bu bir suçtur.
  • Ancak, ebeveynlerin veya vasilerin seni incitmeye çalıştıysa uzaklaşmalısın ve bu tamamen yasaldır, ancak bunu doğru şekilde yapmalısın. Bir öğretmene veya güvendiğin başka bir yetişkine söyle veya polisi ara. Bunu yapmadan önce bir veya iki gece kalacak bir yerin olduğundan emin ol, böylece tuhaf bir yere gitmek zorunda kalmazsın.
  • Koruyucu ailenin, sana zarar vermiş ebeveynlerinle birlikte olmaktan daha kötü olacağından endişelenebilirsin, ancak bunu göze almak daha iyidir. Önceden ayarlarsan başka bir aile üyesi veya arkadaşınla bile kalabilirsin.
 4. 4
  Kaçma planların hakkında biriyle konuş. Durumun ve sahip olduğun tüm seçenekler hakkında konuşmak için ALO 170 hattını aramayı veya https://ailevecalisma.gov.tr/ adresine girmeyi düşün.[1]
 5. 5
  Mümkünse kaçma isteğinin üzerine eğil. Bir çocuğun kaçmak istemesinin birçok nedeni vardır. Sebep üzerine eğilmek sorunu kendini kaçmak zorunda hissedecek kadar kötüleşmeden çözmene yardımcı olabilir. İşte bazı istatistikler:
  • Kaçak gençlerin %47'si ebeveynlerinden biri veya her ikisi ile önemli bir sorun yaşadıklarını belirtmiştir. Ebeveynlerinle yaşadığın sorunu nasıl çözebileceğin konusunda sana tavsiyelerde bulunabilecek başka bir yetişkin var mı? Eğer yok ise Çocuk Koruma Hizmetlerini aramayı düşün.[2] [3]
  • Barınma yurtlarındaki kaçak gençlerin %50'den fazlası, ebeveynlerinin onlara gitmelerini söylediğini veya gideceklerini bildiklerini ancak umursamadıklarını söylemiştir. Ebeveynlerin senden ayrılmanı isterse veya ayrılmanın umurlarında olmadığını söylerlerse Çocuk Koruma Hizmetlerini ara veya ziyaret et.[4] Seni önemseyen birilerini bulmak istemen ebeveynlerine ihanet olmaz. Sen bunu hak ediyorsun.
  • Kaçak ve evsiz kızların %80'i fiziksel ve cinsel istismara uğradığını bildirmiştir. Fiziksel veya cinsel istismar mağduruysan güvenebileceğin bir yetişkin bul (ebeveynin olabilir de olmayabilir de) ve şikâyette bulunmak için polise git.[5]
 6. 6
  Kaçmanın tüm artılarını ve eksilerini içeren bir liste yap. Genellikle düşüncelerini kâğıda dökmenin rahatlatıcı bir etkisi vardır ve bu süreçte işleri daha anlaşılır hâle getirir. Kaçmanın bazı olası artıları ve eksileri şunlardır:
  • Artıları:
   • İhmal, istismar (sözlü, fiziksel veya cinsel) ve/veya tacizden kurtulma olasılığı.
   • Gezme, yeni yerler görme ve yeni insanlarla tanışma fırsatı.
   • Ne kadar zor olursa olsun, artan özgürlük ve olgunluk ve kişisel gelişim olasılığı.
   • Kendi kendine yetme, yani işleri kendi başına ve tamamen kendin için yapabilme duygusu.
  • Eksileri:
   • Geceyi dışarıda, sokaklarda, köprülerin veya tentelerin altında ve hatta çatıların tepesinde geçirme olasılığının artması.
   • Depresyon, soyutlanma ve güçsüzlük olasılığının artması (Kaçak gençlerin %32'si hayatlarının bir noktasında intihara teşebbüs etmiştir.)
   • Sokaklarda artan şiddet, uyuşturucu, hastalık ve fuhuş olasılığı.
   • Artan ölüm veya ciddi yaralanma olasılığı.
   • Konuşacak kimsenin olmadığını, kimsenin umursamadığını veya yaptığın şeylerin bir öneminin olmadığını hissetmek.
 7. 7
  Büyük kararlar vermeden önce duygularının sakinleşmesi için bir hafta bekle. Mantıklı olduğumuzu düşündüğümüz çoğu zaman duygularımızın bizim için kararlar almasına izin veririz. Bu iyi bir şey olabilir, ama bazen kötüdür çünkü mantıklı olduğumuzu düşünerek kendimizi kandırırız. Duygularının sakinleşmesi ve hayatını değiştirecek olası kararın hakkında düşünmek için kendine gerçekten zaman vermek adına herhangi bir şey yapmadan önce bir hafta bekle. Güvenebileceğin insanlara ulaş veya onlarla konuş. Bir hafta sonra, mantığının bir karar vermek için muhtemelen zamanı olmuş olacaktır. Bu, her durum için farklıdır, bu nedenle ailenin seni bulması durumunda kaçmanın sonuçlarının ne olacağını tartmalısın. Bazı ebeveynler yardım etmeye çalışmak yerine kızar.[6]
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 4:
Yola Koyulmak

 1. 1
  İlerisini planla. Planındaki herhangi bir kısmın yanlış gitmesi durumunda ne yapacağını düşün ve her şey için bir bahane uydur. Daima göz önünde bulundurman gereken bazı şeyler şunlardır:
  • Hastalanırsan ne yapacaksın?
  • Yakalanırsan ne yapacaksın?
  • Ne yiyeceksin?
  • Hijyeni nasıl sağlayacaksın?
  • Sokaklardan ve belalardan nasıl uzak duracaksın?
  • Hayatta kalmak için nasıl para kazanacaksın?
 2. 2
  Güvenebileceğin biriyle kalmak için güvenli bir yer bulmaya çalış. Kaçmana yardım eden ve en azından bir süre yanında kalabileceğin biri varsa hemen hemen hazırsın demektir. Ancak, böyle bir durum yoksa nerede barınacaksın?
 3. 3
  Bazı gerekli malzemelerin bulunduğu bir çanta hazırla. Hafif ol; sadece gereken temel malzemeleri taşı. Şimdi ağırlık kaldırmada rekor kırmanın zamanı değil. Yanında yiyecek, para, yedek kıyafet, havanın soğuması ihtimaline karşı bir ceket veya palto, cepli giysiler, diş fırçası, diş macunu, sabun, şampuan ve ihtiyacın olacak diğer şeyleri getir. Eğer tanınmak istemiyorsan yanına yalnızca en az giydiğin kıyafetleri al. Kullanışlı olabilecek diğer şeyler, haritalar, şemsiye, maket bıçağı, şifreli kilit, yüz maskesi ve battaniyedir.
  • Telefonunu veya herhangi bir elektronik cihazı yanında götürme. Konumunu kapatsan bile insanların seni takip etmesinin kolay yolları vardır. Gerçekten ihtiyacın varsa elindeki nakit ile çok ucuz bir telefon satın alabilirsin.
 4. 4
  Harçlığının bir kısmını yanına almaya çalış, ancak fark edilecek kadar da alma. Belki bir otobüs veya diğer ulaşım araçları için 50 lira ve her ihtimale karşı 200 lira bulundur. Parayı çalmayı planlıyorsan ebeveynlerin tarafından fark edilmeden çabucak alabileceğin bir yer bul.
  • Eğer bir kredi kartın varsa çalması ve kullanması çok daha zor olduğu için yanına al, zaten istediğin zaman iptal edebilirsin. Kaçtığını öğrendiklerinde ebeveynlerinin kartı iptal etmelerine de hazırlıklı ol. Bunu tek para kaynağın olarak kullanma. Ayrıca, bir kredi/banka kartı kullanmak bulunduğun yeri açığa çıkarabilir. Banka, kartın izini sürebilir ve hangi mağazalarda ve dükkânlarda bulunduğunu görebilir. Bunların farkında olman ve paranı akıllıca saklaman gerekir.
 5. 5
  Kaçmak için doğru fırsata sahip olana kadar bekle. Birisi gittiğini fark edene kadar uzaklaşmak için bolca vaktin olduğundan emin ol. Sabah okula varır varmaz veya evdekiler ayrılır ayrılmaz ve onların uzun bir süre geri gelmeyeceklerini anlar anlamaz harekete geçmeye çalış. Bilet aldıysan çabuk ol. İsteyeceğin son şey, mahalledeki birinin senin ayrıldığını fark etmesidir.
 6. 6
  Bir ulaşım yöntemi bul. Muhtemelen hızlı ve kolay bir şekilde hareket etmek isteyeceksin. Belediye otobüsü veya şehirden/kasabadan ayrılıyorsan şehirler arası bir otobüs en iyi seçeneğindir.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 4:
Hayatta Kalmak İçin Uzun Vadeli Strateji Planlamak

 1. 1
  Bir hikâye uydur. Kabul etmelisin ki birileri bir noktada nereden geldiğini veya ne yaptığını bilmek isteyecek. Muhtemelen bunun hakkında biraz düşünmen gerekecek. Makul ve gerçekçi bir şey düşün ama kaçtığını söyleme.
  • Hikâyeni basit tut. Şüphe uyandırmamak için bunu gittiğin her yerde hatırlaman gerekecek çünkü her hikâye yayılır, bu yüzden bir kaçak olarak hikâyeni hayatın boyunca aynı tutmalısın. Ayrıntıları önceden düşünerek tutarsızlıklardan kaçın.
  • Temelli kaçma konusunda gerçekten ciddiysen ismini değiştir. Kafana göre takıl ama çocuğuna vermeyeceğin kadar tuhaf bir isim de seçme. Bir düşün, yaygın olan bir şey muhtemelen en iyisidir çünkü hatırlaması daha zor olacaktır ki zaten asıl amacın tanınmamaktır. Ancak, yeni duyulan veya çok yakın zamanda kullanılmaya başlayan bir isim kullanma. Doğduğun yıldan bir isim seçmeye çalış.
 2. 2
  Büyük marketlerin veya şekercilerin yakınında yaşa. Bu yerlerde genellikle ikram edilen ürünler olacaktır, ancak yanına bir araba al ve bir amacın varmış gibi görünmeye çalış; boş gezinme. Ayrıca, yıkanmak ve hacet gidermek için umumi tuvaletleri kullanabilirsin.
  • Pek çekici olmasa da her zaman büyük marketlerin arkasınaki çöpleri karıştırmaya gidebilirsin. İnsanların neleri çöpe attığına cidden şaşıracaksın. Ne kadar çok çöp karıştırırsan sistemin tarihi geçmiş yiyeceklere o kadar çok alışır. Başlangıçta oldukça rahatsız edici olabilir ama insanoğlu her şeye alışır.
 3. 3
  Yoksa kendine sığınak bul. Kalacak bir yerin yoksa başka bir yerde barınak bulman gerekir. Bir köprünün altında, bir oyukta, terk edilmiş bir binada veya belki de 7/24 açık olan bir kamu binasında güvenli bir yer bulmaya çalış. Bunlar işe yaramazsa en yakın evsizler sığınma evini bulmaya çalış ve boş yer olup olmadığını kontrol et.
  • Sırf zaman geçirmek için kalacak bir yere ihtiyacın varsa halk kütüphaneleri, popüler mağazalar, camiler, üniversite binaları, havaalanları ve tren istasyonları olası seçeneklerdir. Bu yerler güvenlidir, ayrıca oralarda fark edilmeden içeri girmeni kolaylaştıracak kadar insan bulunur.
  • Kış aylarında şehir merkezindeysen asansörlü bir bina bulmayı deneyebilirsin. Bir asansör boşluğunun yanındaki merdivenlerden yukarı çık. Çok fazla insanın girmediği güzel ve sıcak bir oda bulabilirsin.
  • Ormandan veya çölden uzak dur. Bu yerler genellikle çok taşradır ve insanların seni mağdur etmelerini kolaylaştırır. Ne kadar romantik görünse de, günümüzde topraktan geçimini sağlamak gerçekten zor, özellikle bitki ve hayvan türleri hakkında hiçbir şey bilmiyorsan. Etrafta başkalarının olduğu yerleri bulmaya çalış; genellikle daha güvenlidirler.
 4. 4
  Muhtemelen bir noktada paraya ihtiyaç duymaya başlayacaksın, bu yüzden nasıl dilencilik yapacağını öğren. Dilencilik diğer insanlardan para istemektir. Pek gurur duyulacak bir şey değildir ve birçok insan seni tamamen görmezden gelecektir, ancak doğru stratejilerle oldukça başarılı olabilirsin ve hatta biraz para biriktirecek kadar bile kazanabilirsin.
  • Doğru yeri seç. Alışveriş merkezi çevresi, market veya insanların bozuk parayla çıkabileceği, insanların yürüdüğü yoğun bir yer bul. İnsanlardan mağazadan çıktıktan sonra para iste, daha önce değil. Alternatif olarak, yoğun bir kavşakta sürücülerden para iste. Sürücü koltuğunun olduğu tarafta olduğundan emin ol.
  • Gülümse ve insanlardan kibarca ve yumuşak bir şekilde bozuk para iste. Kötü, sinirli veya mutsuz görünürsen çok fazla para alamazsın. Biri sana para verdiğinde, o kişiye gülümse ve dostça bir sözle teşekkür et.
 5. 5
  Yabancı aksan taktiğini kullanma. Bazı insanlar yabancı aksan taklidi yapmayı çekici bulur, ancak bu genellikle kötü bir fikirdir. Yabancı aksan dikkatleri üzerine çeker. Mümkün olduğunca görünmez olmaya çalışman gerekirken insanlar senin ve kültürün hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyeceklerdir. Dahası, bir aksanı taklit etmek son derece zordur; yabancı aksanının "sana göre" ne kadar iyi olduğu değil, "diğerlerinin" bu konuda ne düşündüğü önemlidir.
 6. 6
  Kendine bak. Bu kısım, özellikle sağlıklı bir diyet ve iyi hijyen sağlamak açık ara en zor olanıdır. Hastane tuvaletlerinin son derece temiz olduğu ve iyi bir mahremiyet sağladığı bilinir. Keyfin yerinde olmasa bile hijyenini yüksek tutmak için kullanabileceğin diğer bazı ipuçları şunlardır:
  • Büyük marketlerdeki tuvaletleri kullan. Pek mahremiyet sağlamazlar, ancak yaya trafiği çok azdır. (Bir düşün: Markette tuvaleti ne sıklıkla kullanıyorsun?) Burada el hijyenini sağlayabilir ve ücretsiz sabunu kullanabilirsin.
  • Sakal tıraşı ve saçını düzeltmek için kayganlaştırıcı kullan. Kulağa garip gelse de işe yarıyor. Cildine bir miktar kayganlaştırıcı sür ve biraz su ile nazikçe yedir. Jileti hemen yıkamaya dikkat ederek tıraş ol. Sabahları saçını düzeltmen veya yumuşatman gerekiyorsa az bir miktarı bile harikalar yaratır ve sonrasında fark edilmez.
  • Halka açık yüzme havuzlarında, üniversitelerde duş al. Öğrenci gibi davranırsan üniversiteler genellikle kimliğini göstermeni istemez. Bu her zaman işe yaramayacaktır, ancak denemeye değer, özellikle de bir görevliyi oraya ait olduğuna inandırabilirsen.
 7. 7
  Yemeğin bittiğinde ne yapacağına karar ver. Bir plan yap ve seçeneklerin tükenirse eve dönmeyi düşün ya da kaçmak konusunda gerçekten kararlıysan yeni bir hayata başlamayı dene. Bir iş, barınak (ne kadar kötü olursa olsun, tek ihtiyacın olan dışarıdan korunmaktır) ve yeni şehrinde birkaç arkadaş bul.
 8. 8
  Umutsuzluğu verimli bir şekilde kontrol et. Şansın yaver gitmediğinde ve gidecek başka bir yerin olmadığında, oldukça çaresiz hissetmeye başlayabilirsin. Seni aceleci şeyler yapmaya itmesine izin vermek yerine, bu duyguyu kontrol etmeye çalış. Sahip olduğun tüm parayı harcamak anlamına gelse bile mideni iyi yiyeceklerle doldur. Zaman kaybetmek gibi gelse de derin bir nefes al. Kendini güçlü ve becerikli hissettiğin, dünyaya diklenmeye hazır olduğun bir zamanı düşün. Tutumunu kontrol ederek umutsuzluğunu kontrol et. Biraz hayal gücü ve yüreklilikle çözülemeyecek bir sorun yoktur.
  Reklam

Kısım 4
Kısım 4 / 4:
Kendini Beladan Korumak

 1. 1
  Otostop yapmaktan kaçın. Buna karar verirsen sana kötü şeyler yapacak sürücüler olduğunu unutma. Seni yüzüstü bırakabilir veya hatta incitebilirler. Ancak, tam aksine, seni memnuniyetle yanlarında götürecek gerçekten iyi insanlar da var. Her şey sürücüyü okumak ve bir karar vermekle ilgilidir.
  • Nazik bir kadın, birkaç çocuğu olan bir aile veya yolcuları olan bir araba ile otostop yapmaya çalış. Muhtemelen nereye gittiğini veya ne yaptığını sormak isteyeceklerdir, bu nedenle hazırda güzel bir yalan bulundur. Onlara evden kaçtığını söyleme ve olabildiğince az bilgi ver.
  • Tehlikeli veya korkutucu görünen bir kişi seni aracıyla götürmeyi teklif ederse ona ilk olarak nereye gittiğini sor. Cevap verdiğinde, farklı bir yere veya uzağa gideceğini söyle. Seni oraya götürebileceğini söylerse kibarca reddet ve ondan sonra konuşmayı kes. Uzaklaşmasını bekle.
 2. 2
  Kendini koru. Eğer kalabalık, büyük bir şehirdeysen senin için tehdit oluşturabilecek insanlar olduğunun farkında ol. Yanında biber gazı, temizlik kimyasalları veya parfüm (çünkü parfüm körlüğe neden olabilecek kimyasallar içerir) gibi kendini koruyabileceğin bir şey taşı. Ancak, tehlikelerin farkında olmak ve bunlardan kaçınmak, genellikle onlarla yüzleşmekten daha iyidir.
  • Tehdit oluşturan insanlardan uzaklaş. Dik dur ve soğukkanlılığını koru, ancak onlarla münakaşa etme ya da onları kızdırma. Çok sayıda insanın bulunduğu halka açık, iyi aydınlatılmış bir yere gitmeye çalış. Kalabalıkta fayda vardır.
 3. 3
  Kötü yola düşme. Hiç kimsenin sana rahatsız olduğun bir şeyi yapmasına izin verme. Eğer buna tenezzül edecek kadar çaresiz kalırsan yardım iste. Hayır kurumları ve dernekler fazla soru sormadan sana yardımcı olacaktır.
  • Fuhuş, kaçmanın yaygın bir sonucudur. Aslında yapılan bir araştırma, hem kız hem de oğlan kaçakların dörtte birinin, kaçakçılık kurbanı olduğunu veya gıda ve barınma gibi ihtiyaçları için fuhşa bulaştığını göstermektedir.[7]
  • Fuhuş olasılığının yüksek olması ve aynı zamanda sağlık koşullarının kötü olması nedeniyle, kaçakların HIV kapma olasılığı önemli ölçüde daha yüksektir. Çok dikkatli ol.
 4. 4
  Uyuşturucu ve alkolden uzak dur. Evsiz gençlerin uyuşturucu ve/veya alkol batağına düşme olasılığı daha yüksektir. Bu, HIV kapmaya ve hatta aşırı dozdan ölüme yol açabilir. Bunlar olmasa bile uyuşturucu ve/veya alkol kullanımının başka yan etkileri vardır. Dikkatli ol ve ne kadar kötü hissedersen hisset uyuşturucu kullanma.
 5. 5
  Tutuklanmamaya çalış. Evsizlerin, rahatsızlık vermeleri, aylaklık veya izinsiz girme nedeniyle tutuklanma olasılıkları çok daha yüksektir. Hapiste çok fazla zaman harcamaktan kaçınman gerekir, bu yüzden nereye gittiğine, nasıl göründüğüne ve davrandığına dikkat et.
 6. 6
  Diğer evsizlerin yanında dikkatli ol. Birçok insanın evsiz olmasının nedeni zor zamanlardan geçmiş olmalarıdır ve bu kişiler son derece harika insanlar olabilirler. Ama aynı zamanda çok çaresiz, sarhoş veya zihinsel olarak dengesiz birçok evsiz insan var. Özellikle akıl sağlığı hizmetlerinin yetersiz olduğu ABD'de, birçok akıl hastası insan sokağa düşüyor. Bu insanlar tehlikeli olabilir ve sebepsiz yere sana saldırabilirler. Kendini güvende tutmak için diğer evsiz insanların yanında olmaktan kaçın.
  Reklam

İpuçları

 • Kendinle konuş. Gerçekten kaçmak zorunda mısın? Hayatta kalma şansın evde mi yoksa uzak bir yerde mi daha yüksek? Büyükbaba ya da büyükanne gibi birlikte kalabileceğin güvenilir biri var mı? Aceleyle sert kararlar verme. Gençler için başka seçenekler yok değil.
 • Güvenlik kamerası görüntüleri kontrol edileceğinden, seyahat ederken başını/yüzünü iyice örten bir şapka gibi bir şey tak. COVID-19 salgınını kendi yararına kullan ve sık sık yüz maskesi tak.
 • Öte yandan, ebeveynlerinin veya polisin seni bulacağını tahmin ettiğin bir yerde kalma. Erkek/kız arkadaşının, aile fertlerinin ve yakın arkadaşlarının evleri ilk kontrol edecekleri yerlerdir.
 • Bu oldukça aşikâr, ancak kim olduğunu bilen ve seni polise bildirebilecek biri tarafından görülebileceğin yerlerden uzak dur. Evden güvende olacak kadar uzaklaşmaya çalış.
 • Haberlere çıkarsan panik yapma. Kayıp bir kişiysen senin hakkında bir haber çıkacaktır. Kendini halka açık bir yerde haberlerde görürsen sakince dükkândan/televizyon bulunan başka bir yerden çık.
 • Arkadaşlarına kaçtığını söyleme. Ailene veya polise söyleyebilirler.
 • En sevdiğin gömleğin veya özel yapım bir süveter gibi tanınabileceğin hiçbir şey giymemeye çalış.
 • Eşyalarını bir sırt çantasında taşırsan yetişkinlere göre okula giden bir çocuk gibi görüneceksin.
 • Nazik ol, ancak kimseye özellikle dostça davranma, yoksa senin hakkında her şeyi bilmek isteyeceklerdir.
 • Kaçırılmadığını bilmeleri için ailene bir not bırakmak isteyebilirsin. Yine de çok fazla bilgi verme. "Bir haftalığına bir arkadaşımın evini ziyarete gidiyorum." gibi bir şey işe yarayacaktır.
Reklam

Uyarılar

 • Sağduyunu geliştir. Evden kaçarak yakalanma, soyulma, tecavüze uğrama, kaçırılma veya öldürülme riskiyle karşı karşıya kalabilirsin. Bu, hayatının geri kalanında pişman olabileceğin bir şey.
 • Başka birinin evinde saklanırsan dikkatli ol çünkü ev sahipleri bir kaçağı barındırmakla suçlanabilir.
 • Yiyecek ve paranın biteceği zamana hazırlıklı ol, çünkü o zaman gelecektir.
 • Zorunlu olmadıkça kaçma. Önce bir arkadaşının evinde kalıp kalamayacağına bak. Sokaklarda yalnız olmak son derece tehlikelidir, bu yüzden lütfen bunu son çare olarak düşün.
 • Herhangi bir gönül ilişkini kesmeye hazır ol. Evden kaçtıktan sonra erkek/kız arkadaşının seninle birlikte olacağını sanma.
 • Seni seven bir aileyi geride bırakmak en zor kısımdır, bu yüzden (kaçmakta ısrar ediyorsan) bunu sadece ilgi istediğin için değil, doğru sebeple yaptığından emin ol.
 • Cezalandırılırsan ve bunun adil olduğunu düşünmüyorsan, yaptığın şeyi ve kaç kez yaptığını bir düşün. Ayrıca ailenle yaşadığın güzel günleri de hatırla. Onları affedebilir ve hiç kaçmayabilirsin.
 • Evden kaçmanın ebeveynlerine ve kardeşlerine hayal edebileceğinden daha fazla ıstırap verebileceğinin farkında ol.
 • Konumunu izlemek için kullanılabileceğinden dolayı cep telefonunu yanında götürme. Birini araman gerekirse bir telefon ödünç al veya ankesörlü telefon kullan. Bir şey satın alman gerekiyorsa nakit ödemeyi dene.
 • Kaçmakta ne kadar başarılı olursan ol, sonunda muhtemelen eve döneceğini unutma.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • İlaç/sargı (sadece hastalık için gerekli ilaçlar)
 • Mont
 • Para (tercihen 200₺ veya üzeri)
 • Gıda (bozulmayan). Eğer yanına meyve ya da ekmek alırsan ilk iki haftada tükettiğinden emin ol.
 • Kıyafet (en az 2 takım)
 • Su (şişeyi yeniden doldurmak için sakla, paradan tasarruf etmek için bir dereye veya su çeşmesine denk geldiğinde doldurabilirsin)
 • El feneri (yedek pil ile birlikte)
 • Kibrit/çakmak
 • Battaniye
 • Cep çakısı
 • Deodorant (şart değil ama olsa iyi olur)
 • Diş fırçası/diş macunu
 • Tuvalet kâğıdı
 • Eğlence (bir kitap, avuç içi oyun konsolu veya şarjı ile birlikte bir dizüstü bilgisayar.) Eğer yanında elektronik bir şey getirmeye karar verirsen çalınmaması için her zaman yanında bulundurduğundan emin ol.
 • Harita

Bununla İlgili wikiHow'lar

Okula Gitmemek İçin Nasıl Hasta Numarası YapılırOkula Gitmemek İçin Nasıl Hasta Numarası Yapılır?
Bir Kızın Senden Hoşlandığını Nasıl AnlarsınBir Kızın Senden Hoşlandığını Nasıl Anlarsın?
Bir Kızı Kendine Nasıl Aşık EdebilirsinBir Kızı Kendine Nasıl Aşık Edebilirsin?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Hoşlandığın Bir Erkeğe Nasıl Kısa Mesaj AtılırHoşlandığın Bir Erkeğe Nasıl Kısa Mesaj Atılır?
Uykuda Boşalma Nasıl ÖnlenirUykuda Boşalma Nasıl Önlenir?
Nasıl Ağlayıp RahatlanırNasıl Ağlayıp Rahatlanır?
Nasıl Para Kazanılır (Gençler İçin)Nasıl Para Kazanılır (Gençler İçin)?
Porno Bağımlılığıyla Nasıl Başa ÇıkılırPorno Bağımlılığıyla Nasıl Başa Çıkılır?
Nasıl Kötü Çocuk OlunurNasıl Kötü Çocuk Olunur?
Tembellikten Nasıl KurtulunurTembellikten Nasıl Kurtulunur?
Erkeklerin Ergenliğe Girdiği Nasıl AnlaşılırErkeklerin Ergenliğe Girdiği Nasıl Anlaşılır?
Bir Gecede Sivilceden Nasıl KurtulunurBir Gecede Sivilceden Nasıl Kurtulunur?
Ergenken Nasıl Daha Büyük GörünülürErgenken Nasıl Daha Büyük Görünülür?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 309 kişi çalıştı. Bu makale 48.125 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Gençlik
Bu sayfaya 48.125 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam