Yemek pişiriyorsun ve zamanın nasıl geçtiğini anlayamadın, fırını kapatmayı unuttun ya da yanlış dereceye ayarladın. Yemeği yaktın ve yanık yemek kokusu, evine yayıldı. Neyse ki evde yaygın olarak kullanılan birkaç malzemeyle bu kokuyu yok etmek oldukça kolay. Evinde yanık yemek kokusu olan yerleri temizleyebilirsin, yanık kokusunu emecek bazı solüsyonlar hazırlayabilirsin ve kendi oda spreylerini yapabilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Bölgeyi temizlemek

 1. 1
  Yanan yemeği tamamen ortadan kaldır. Yanan yemek tamamen soğuyunca onu çöpe at. Yanan yemeğin tamamını alıp bir poşete koy ve evinin dışındaki çöp tenekesine at. Evinden dışarıya çıkart; mutfağındaki çöp kutusuna atma. Koku hâlâ havada kalacaktır.
 2. 2
  Pencerelerini aç. Kokunun dışarı çıkması ve içeriye temiz hava girmesi için pencereleri aç. Bu, evindeki hava sirkülasyonunu sağlamanın en hızlı ve en kolay yoludur. Tüm pencerelerini ve dış kapılarını aç, özellikle de mutfağa yakın olanları.
 3. 3
  Vantilatörleri aç. Havanın daha hızlı sirkülasyon yapmasına yardım etmek için, evindeki bütün vantilatörleri çıkar ve açık pencerelerin ve kapıların yanında çalıştır. Hava akımını sağlamak için vantilatörleri mümkün olan en hızlı ayara getir. Aspiratörün varsa onu da çalıştır.
 4. 4
  Bütün yüzeyleri temizle. Kokunun fark edilir olduğu odalardaki bütün yüzeyleri temizle. Yüzeyleri temizlemek ve yerleri silmek için çamaşır suyu ya da bir dezenfektan kullan. Koku çok güçlüyse duvarları yıka.[1]
 5. 5
  Kokan eşyaları yıka ya da at. Kokunun fark edilir olduğu odalardaki tüm kumaş eşyaları yıka. Bu eşyaların arasında masa örtüleri, perdeler ve mobilya örtüleri vardır. Kumaşlara zarar vermeyecekse çamaşır suyu kullan. Eğer koku, mutfaktaki karton kutulara işlediyse kutuların içindekini poşetlere koy ve kutuları geri dönüşüme ver.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Kokuyu Emdirmek

 1. 1
  Limonlu su yap. Bir kap suyu ocakta kaynat. Bir limonu birçok parçaya kes. Limon dilimlerini kaynayan suya at ve evin havasını temizlemek için 10-30 dakika beklet.
  • Alternatif olarak, suya limon dilimleri yerine bir avuç tane karanfil at.
 2. 2
  Mutfağına kâselerde soğanlı su koy. Bir soğanı kes. Soğan dilimlerini bir kâse suya koy ve soğanlı suyu mutfağının ortasına yerleştir. Evin tamamı kötü kokuyorsa soğanlı su kâselerini evin farklı yerlerine koyabilirsin. Kokuları emmesi için kâseleri bütün gece yerlerinde bırak.
 3. 3
  Ekmeği sirkeye batır. Kokuyu emmesi için ekmek ve sirke kullan. Bir tencereyi suyla doldur ve içine iki su bardağı sirke ekle. Sirkeyi kaynat, sonra da 15 dakika boyunca yavaş yavaş kaynamasına izin ver. Biraz ekmek alıp sirkeli suya batır. Ekmeği bir tabağa koy ve kokuları emmesini bekle.[2]
  • Kokuları emmesi için içi sirke dolu kâseler de koyabilirsin. Daha etkili olması için sirkeyi ısıt.
 4. 4
  Suyla karbonatı karıştır. Karbonat, özellikle mutfak kokuları için etkili bir koku emicidir. Yanık kokusunu gidermek için, yaklaşık 120 ml karbonatı kâselere koy. Kokuyu emmesi için kâseleri mutfağın ve evin çeşitli yerlerine yerleştir.[3]
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Kokuyu Kamufle Etmek

 1. 1
  Taze bir fırın kokusu oluştur. Fırını önceden 90 °C’ye ısıt. Pişirme kâğıdının üstüne alüminyum folyo koy. Pişirme kâğıdının üstüne tarçın, şeker serp ve 1 çorba kaşığı (15 ml) tereyağı koy. Fırını kapat ve pişirme kâğıdını fırında 2-4 saat beklet. Bu, evin, biraz önce lezzetli bir şey pişirmişsin gibi kokmasını sağlayacaktır.[4]
 2. 2
  Limonlu su sık. Eşit ölçüde limon suyuyla suyu bir sprey şişesine koy. Gerektikçe evine sık. Kokuları emecek ve geriye kimyasal madde içermeyen doğal bir limon kokusu bırakacaktır.
 3. 3
  Esansiyel yağlardan bir oda parfümü yap. ¾ bardak (180 mL) suyu, 2 çorba kaşığı (30 ml) votkayı, ispirtoyu ya da gerçek vanilya özünü ve kokusunu sevdiğin birkaç esansiyel yağdan 15-20 damlayı karıştır. Bunları 240 mililitrelik sprey şişesine koy. İyice çalkala ve gerektikçe sık. [5]
 4. 4
  Parfüm yağıyla bir oda parfümü yap. 2,5 çorba kaşığı brendi (karamel tonları yüzünden tercihen Fransız brendisi), 20 damla herhangi bir parfüm yağı, 5 damla çay ağacı yağı (antibakteriyel özelliklerinden dolayı) ve ¾ bardak suyu karıştır. Bunları 200 mililitrelik sprey şişesine koy. İyice çalkala ve gerektikçe sık.
 5. 5
  Aerosol kullan. Tolere edebiliyorsan Lysol, Febreze, Glade gibi ticari bir oda parfümü sık. Bunları dikkatli kullan çünkü çok yoğun olabilir. Kokuyu ev yapımı yöntemlerden daha çok kamufle edeceklerdir.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bir Haftada 5 Kilo Nasıl VerilirBir Haftada 5 Kilo Nasıl Verilir?
Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl BırakılırMastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Sigara Nasıl İçilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi EdilirPenisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?
Uyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl GeçilirUyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl Geçilir?
Yorgun Değilken Nasıl Uyunur?
Isırgan Otu Isırığı Nasıl Tedavi EdilirIsırgan Otu Isırığı Nasıl Tedavi Edilir?
Regl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl AlınırRegl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl Alınır?
Regl Dönemi Nasıl Erken BitirilirRegl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?
Vajinadaki Koku Hızlıca Nasıl GiderilirVajinadaki Koku Hızlıca Nasıl Giderilir?
Yeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım YapılırYeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım Yapılır?
Bir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl AnlaşılırBir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 57.521 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sağlık
Bu sayfaya 57.521 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam