Sigara dumanı ve nikotin kokusu iç duvarlara, pencere tellerine, evdeki kumaş yüzeylere ve halılara sinerek evde kötü bir koku oluşturabilir. Sigara dumanı kokusuna reçine ve katran artıkları neden olur ve bu kokuyu gidermek zor olabilir. Evindeki sigara dumanı kokusundan kurtulmak için evi iyice temizlemen, havalandırman ve hatta dumanın neden olduğu hasar çok fazlaysa halıları değiştirip evi boyatman gerekebilir.

Yöntem 1 / 5:
Evi Kokudan Arındırmaya Hazırlamak

 1. 1
  Tek kullanımlık eldiven tak. Tütün ürünlerine temas etmen veya kimyasal temizlik ürünleri kullanman gerektiğinde tek kullanımlık eldiven veya başka bir koruyucu kıyafet giymek isteyebilirsin. Bu, zararlı şeylerle teması ve cildinin bazı temizlik ürünlerinde bulunan kimyasallardan ötürü tahriş olmasını önlemeye yardımcı olur.
 2. 2
  Tüm duman kaynaklarından kurtul. Sigara izmaritlerini, kalan puroları, kül tablalarını vb. evinden ve dış mekandan kaldır. Bunların evinde kalması duman kokusunun sürekli emilmesine neden olur. Bunları tamamen söndüklerinden emin olduktan sonra at. Bir torbaya koy ve ağzını bağladıktan sonra dışarıdaki çöp kutusuna at.
 3. 3
  Evi havalandırmak için tüm kapı ve pencereleri aç. Bunu temizlik ve havalandırma işlemi sırasında sık sık yap.
  • Hava akımını artırmak için evinin stratejik noktalarına vantilatör yerleştirebilirsin. Havayı odadan dışarı çıkarmak için vantilatörleri odanın iyi hava akımı olmayan köşelerine doğru çevir. Ya da içerideki kötü kokan havayı evden çıkarmak için vantilatörleri kapı ve pencerelere doğru çevirebilirsin.
 4. 4
  Koku giderici ürünler al. Bazı ürün reklamlarında koku kontrolü sağladıkları veya kokuyu giderdikleri söylenir. Ancak içinde bir temizlik maddesi bulunan ürünler alman önemlidir. Kokuyu yalnızca maskeleyen ürünler sigara dumanı kokusundan kurtulmanı sağlamaz. İçinde şu maddeler bulunan ürünleri al:
  • Karbonat. Karbonat kokuları doğal olarak ortadan kaldırır ve bunu asidik veya bazik koku moleküllerini daha nötr bir pH seviyesine veya duruma getirerek yapar.
  • Aktif kömür. Kömür genellikle sudaki kir ve partikülleri filtrelemek için kullanılır ama aynı zamanda kötü kokuları emen harika bir koku giderici maddedir.
  • Hidrojen peroksit. Hidrojen peroksit kirli veya kötü kokan bir alanı oksijen vererek kötü kokudan arındırır. Ancak bu kimyasal, çamaşır suyu etkisi yaratabilir ve yalnızca belli yüzeylerde, dikkatli şekilde kullanılmalıdır. Her yere uygulamadan önce küçük bir alanda deneme yap. Ayrıca hidrojen peroksit kullanırken eldiven tak ve kumaşın renginin atmasına neden olabileceği için üstüne eski bir kıyafet giy. Hidrojen peroksidi kaldırmadan önce ağzını sıkıca kapat.
  Reklam

Yöntem 2 / 5:
Halı, Kumaş ve Ev Tekstil Ürünlerinden Kötü Kokuları Çıkarmak

 1. 1
  Tüm kıyafetlerini, çarşafları, yastıkları ve perdelerini topla. Yıkanabilecek tüm kumaş eşyalar yıkanmak üzere torbalara yerleştirilmelidir.
  • Bir eşyanın kokmadığını düşünüyor olabilirsin ama aslında burnun bu kokuya körleşmiş olabilir. Yani sigara dumanı kokusuna alışmışsındır ve ortamdaki kokuyu ayırt edemiyorsundur. Evdeki herhangi bir eşya sigara dumanı kokuyorsa büyük ihtimalle tüm eşyalar ya da çoğu kokuyordur.
  • Tüm eşyaları yıka veya kuru temizlemeye ver. Evin geri kalanını temizlemeden önce kumaş yüzeyler, ev tekstil ürünleri ve yastıklarla birlikte kıyafetlerini de temizlemen önemlidir. Kumaşlar ve ev tekstil ürünleri diğer materyallere kıyasla kötü kokuları daha çok çeker. Bunu ortadan kaldırırsan diğer yüzeyleri temizlemen kolaylaşır.
  • Temiz örtü ve çarşaflarını evin dışında yıkatıp saklamayı düşün. Bunları temizlik bittikten sonra eve sokmak eşyalarının evde kalan sigara dumanı kokusunu emme riskini önler.
 2. 2
  Perde ve storlarını yıkayıp temizleyebilir veya yenisiyle değiştirebilirsin. Birçok kişi katran ve reçinenin öncelikle yerleştiği ve içine işlediği perde ve storlarını temizlemeyi unutur. Perde veya storlarını çıkar ve yıka. Perdelerin çok eskidiyse ve kokuyorsa yeni perde almayı düşünebilirsin.
  • Duvara asılan bazı eşyalar da kumaş veya kanvas materyalden olabilir. Bunları da indirip hafif bir sabun, su ve el beziyle temizlemeyi unutma. Üstlerini sildikten sonra koku giderme işlemi bitene kadar evin dışında beklet.
 3. 3
  Halını incele. Halın çok kirliyse ve sigara kokusu çok yoğunsa halını değiştirmeyi düşünebilirsin. Eğer değiştiremiyorsan halıyı şu adımları izleyerek temizle:
  • Halıyı şampuanla temizle. Buharlı bir halı temizleyici kiralayıp halını kendin şampuanlayabilirsin. Ya da halını temizlemesi için bir profesyonelden yardım alabilirsin.
  • Halına karbonat dök. Halı yüzeylerinin üstüne bolca karbonat dök ve bir gün beklet. Karbonat halıdaki sigara dumanı kokusunu ve nemi emer. Ardından karbonatı temizlemek için halını elektrikli süpürgeyle süpür. Koku tamamen kaybolana kadar bunu haftada birkaç kez uygulayabilirsin.[1]
 4. 4
  Kumaş kaplı mobilya ve halıların üstüne karbonat serpiştir. Würth gibi güçlü bir kimyasal temizlik ürünü de kullanabilirsin. Bu gibi koku giderici ürünler yangından sonra evdeki kokuyu gidermek için profesyoneller tarafından kullanılır.
  • Mümkünse yastık kılıflarını çıkar, ıslat veya elde ya da çamaşır makinesinde karbonatlı karışımla yıka. Biraz kuruması için bekle, sonra hâlâ hafif nemliyken kılıfları yastıklara tak. Bu, küflenme yapmadan esneyerek uygun ebada gelmelerini sağlar.
  Reklam

Yöntem 3 / 5:
Evdeki Yüzeylerden Sigara Dumanı Kokusunu Çıkarmak

 1. 1
  Kumaş olmayan yüzeyleri temizlemek için sirke veya sulandırılmış çamaşır suyu kullan. Çamaşır suyu ve özellikle sirke sigara dumanında bulunan katran ve reçineyi ortadan kaldırmakta iyi iş çıkarır. Çamaşır suyu ve sirke kokusu ilk başta rahatsız edici gelebilir ama sigara dumanının aksine bu koku zamanla geçer.
  • Bir temizlik çözeltisi yapmak için eşit miktarda seyreltilmiş beyaz sirkeyle ılık suyu karıştır.
  • Yarım su bardağı (115 ml) klor bazlı ağartıcıyla 4 litre suyu karıştırıp bunu lavabo, duş, küvet, tezgâh, fayans, marley yüzey ve yerleri silmek için kullanabilirsin. Temizlikten sonra yüzeyleri kullanmadan önce suyla mutlaka durula. Sirkeli karışımı uyguladığın yüzeyde çamaşır suyu kullanma.
 2. 2
  Yerleri, tavanları, pencere tellerini, duvarları ve diğer sabit eşyaları yıka. Evindeki yıkanabilir tüm yüzeylere ulaşmak için bir merdiven gerekebilir.
  • Dolapların içiyle birlikte bodrum, koridor, dolap ve çekmece duvarlarını yıkamayı unutma.
 3. 3
  Tüm ahşap, plastik ve metal mobilya ve ev aletlerini seyreltilmiş beyaz sirkeyle sil. Sirkeyi bir sprey şişesine koy ve yüzeyleri eski bir bezle sil. Ardından suyla durula ve hassas bir mobilyaysa temiz bir bezle kurula.
  • Sirke kokusunu bastırmak için içine birkaç damla lavanta, turunçgil veya biberiye yağı damlat. Bunu yapmazsan da sirke kokusu mobilyaların kötü kokusunu aldıktan sonra yavaş yavaş kaybolacaktır.
 4. 4
  Tüm dekoratif eşyaların tozunu al ve ıslak bezle sil. Bunları bezle silebilir veya hafif bir sabunla yıkayabilirsin. Tüm yüzeyler temizlenip kötü koku giderilene kadar bu eşyaları evden çıkartabilirsin.
  Reklam

Yöntem 4 / 5:
Duvarları Tekrar Boyamak

 1. 1
  Duvarlarını yıka. Duvarlarını yıkayıp kir, yağ ve kötü kokuları çıkarmak için farklı ürünler veya temizlik çözeltileri kullanabilirsin.
  • Çoğu profesyonel boyacı duvarları temizlemek için TSP yani trisodyum fosfat kullanır. 1 su bardağı TSP’yi 20 su bardağı suyla karıştır veya bir TSP sprey al ve duvarlarına uyguladıktan sonra bir bezle sil. TSP kullanırken mutlaka eldiven giy.
 2. 2
  Yıkanan duvarlara koku giderici astar uygula. Seraoxicoat gibi ürünler uzun zamandır mevcut olan sigara dumanı kokusunu çıkarmak için önemli bir adımdır. Duvarları yeniden boyatmak kokuyu gidermez ve sigara dumanı kokusunu boyanın içine hapseder.
 3. 3
  Evinin diğer yerlerini de boyamayı düşün. Örneğin eski bir mobilya sigara kokuyorsa kokudan kurtulmak için onu yıkayıp koku giderici bir astar uygulayabilir ve sonra yeniden boyayabilirsin.
  Reklam

Yöntem 5 / 5:
Havayı Temizlemek

 1. 1
  Hava filtrelerini, ocak filtreni ve klima filtreni değiştir. Evinin içinde dolaşan havada sigara dumanı kokusu olacaktır, bu nedenle filtreleri değiştirmek havayı temizlemeye başlar ve evin içine temiz, taze hava dolmasını sağlar.
  • Filtreleri TSP çözeltisinde temizleyebilirsin. Ellerine eldiven tak, filtreyi TSP çözeltisine batır ve en fazla bir saat beklet. Kalan kir veya kokulardan kurtulmak için bir fırça kullan. Temizliğin ardından suyla iyice durula.
 2. 2
  Bir hava temizleyici al. Evinin basınçlı hava sistemine bir hava temizleyici eklemeyi düşünebilirsin veya tek bir odaya yerleştirilebilen bir hava temizleyici alabilirsin. Odanın ya da evinin büyüklüğünü göz önünde bulundur ve kullanacağın alan için doğru boyutta ve güçte bir ekipman al.
 3. 3
  Evin içine aktif kömür koyduğun kâseler yerleştir. Aktif kömür zamanla kötü kokuları emer. Evinin içinde havalandırılması mümkün olmayan, örneğin penceresi olmayan odalara veya dolap alanlarına kömür dolu kâseler koy. Zamanla kömür kötü kokuları emecektir.
  Reklam

İpuçları

 • Kokuları tamamen ortadan kaldırmak için haftalık veya günlük temizliği rutin hâline getir. Örneğin, günde birkaç saat kapı ve pencereleri aç, evini her gün elektrik süpürgesiyle süpür ve kumaş yüzeyleri haftada bir yıka.
 • Kısa süreli rahatlama sağlaması için mobilyalarına kokuları maskeleyen bir ürün sık. Bu ürünler kokuları tamamen gidermeye yaramasa da, evin kokusunu bir süreliğine iyileştirmeye yardımcı olabilir.
 • Veranda, balkon veya arka bahçe gibi evin dışında kalan alanları da temizlemeyi düşünebilirsin. Sigara dumanının ulaştığı her yer göz önünde bulundurulmalı ve sigara kokusunun eve geri gelmesini önlemek için kokudan arındırılmalıdır.
Reklam

Uyarılar

 • Çamaşır suyu ve TSP gibi kimyasallar kullanırken her zaman eldiven ve koruyucu gözlük gibi koruyucu kıyafetler giy.
 • Evine ve eşyalarına hasar gelmesini önlemek için temizlik ürünlerinin kullanım talimatlarını oku ve bunlara uy. Bazı ürünler yalnızca belli yüzeylerde kullanılabilir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Farelerden Doğal Yollarla Nasıl KurtulunurFarelerden Doğal Yollarla Nasıl Kurtulunur?
Gümüş Böceği Nasıl Yok EdilirGümüş Böceği Nasıl Yok Edilir?
Giysilerdeki Tüylenme Nasıl Temizlenir?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Şans Bambusu Nasıl ÇoğaltılırŞans Bambusu Nasıl Çoğaltılır?
Eşek Arısı Yuvasından Nasıl KurtulunurEşek Arısı Yuvasından Nasıl Kurtulunur?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Aloe Vera Bitkisine Nasıl BakılırAloe Vera Bitkisine Nasıl Bakılır?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Tırtıllardan Nasıl KurtulunurTırtıllardan Nasıl Kurtulunur?
Kıyafetler Çabucak Nasıl KurutulurKıyafetler Çabucak Nasıl Kurutulur?
Camdaki Çizikler Nasıl GiderilirCamdaki Çizikler Nasıl Giderilir?
Sarımsak Nasıl Yetiştirilir?
Evdeki Örümceklerden Nasıl KurtulunurEvdeki Örümceklerden Nasıl Kurtulunur?
Reklam

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam