Pireler hayvanların kanıyla beslenen küçük, çevik böceklerdir. Pireler evine girince halıda ve evcil hayvanlarının üstünde yaşayabilir. Pireleri öldürmek için, böcek ilacı kullan ve halıyı ve döşemeli mobilyaları elektrik süpürgesiyle süpür. Ayrıca evcil hayvanlarını mutlaka iyice yıka. Evini pirelerden temizlemek için kararlı bir yaklaşım uygularsan sorunu bir ya da iki hafta içinde tümüyle ortadan kaldırabilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Evini Böcek İlacıyla İlaçlamak

 1. 1
  Botanik tozunu borat tozuyla ya da borik asitle karıştır. Pireleri öldürmenin en kolay yolu, en zayıf oldukları, yani gelişimlerinin yumurta ve larva döneminde oldukları zamanı seçmektir. Bu karışım, pirelerin gelişimini tamamlamasını önlemeye yardımcı olur.[1]
  • Boratlar, ahşap koruyucu, deterjan ve böcek ilacı olarak yaygın biçimde kullanılır ve pirelerin midesini zehirler.
  • Yetişkin bir pire, konağından kan emmeden ortalama iki ila üç ay, hatta 100 güne kadar yaşar. Öte yandan, yumurtadan yeni çıkan bir larva üç gün içinde beslenmezse açlıktan ölür. O yüzden, önce larvalara saldırmak en kolayıdır.
 2. 2
  Borat karışımını halıya, mobilyalara ve yatağa serp. Evcil hayvanların varsa köpeğin ya da kedinin yatağına da serpebilirsin. Bunu, evden uzun bir süre, mesela 24 saat uzak kalacağın zaman yapman en iyisidir. Bu zaman zarfında evcil hayvanlarının da evde olmamasını sağla. Karışımın bir gün boyunca eve yerleşmesini bekle. Geri döndüğünde, halıyı ve mobilyaları elektrik süpürgesiyle süpür ve her iki yataktaki çarşafları yıka. Botanik toz ve borat karışımını solumamaya özen göster. Toz karışımını eve uygularken maske tak.
  • Böcek ilacını iyi havalandırılan yerlerde kullan ve eldiven tak. Böcek ilacına sürekli maruz kalmak, insan ve hayvan sağlığına zararlı olabilir.
  • Pirelerin uzun yaşam döngüsü yüzünden, evini pire istilasından tamamen temizlemek için böcek ilacını çoğunlukla üç hafta aralıkla iki ya da üç kez uygulamak gerekir.
 3. 3
  Borat karışımının yanı sıra, evine birkaç pire tuzağı kur. Pire tuzakları, pireleri ışıkla tuzağa çeker ve bu tuzak da pire öldürücü ilaç içerir. Tuzak kurmak, borat karışımıyla ölmeyen pirelerin ölmesini sağlar. Isı ve ışığın parlaklığı pireleri çeker ve pireler tuzağa düşüp zehirlenerek ölür.[2]
  • Eğer pire tuzağını açmaya ve içindekileri yemeye çalışabilecek meraklı evcil hayvanların varsa tuzağı ulaşamayacakları bir yere kur. Ya da pire tuzaklarını evcil hayvanlarının girmelerine engel olabileceğin odalara yerleştir.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Pireleri Böcek İlacı Kullanmadan Öldürmek

 1. 1
  Evinin pirelerden etkilenen kısımlarını iki hafta boyunca her gün, günde iki kez elektrik süpürgesiyle süpür. Evcil hayvanların genellikle dolaştığı işlek yerler dâhil, pirelerden etkilenen her yeri elektrik süpürgesiyle süpür. Mobilyaları çekip altlarına elektrik süpürgesi tutmayı ihmal etme, kilimleri ve halının görünmeyen kısımlarını da elektrik süpürgesiyle süpür. Sonra, döşemeli mobilyaları da süpür. Çoğu pire, elektrik süpürgesiyle yapılan sağlam bir temizlikten sağ çıkamaz![3]
  • İnsanlar çoğunlukla çok güçlü, emiş gücü yüksek elektrik süpürgelerini tercih ederler ama ortalama bir elektrik süpürgesi de aynı işi görür.[4]
  • Süpürdükten sonra daima torbayı boşalt. Bu, istilanın tekrarlanma riskini düşürecektir.
 2. 2
  Sığ kaplara su ve iki damla bulaşık deterjanı koy. Su ve deterjan karışımını çok sığ bir kaba dök; kap, pirelerin içine kazara atlayabileceği kadar yere yakın olsun. Sonra, karışımın yanına yere yakın bir ışık kaynağı, tercihen bir gece lambası yerleştir. Işık, pireleri çekecektir. Işığa yaklaşınca birçoğu karışıma düşüp ölecektir.[5]
  • Su ve bulaşık deterjanı karışımı pireler için toksik bir yüzme havuzu gibidir. Karışımın içine atlayan pireler ölür.
  • Sığ bir kabın yoksa eski bir frizbi de aynı işi görür.
 3. 3
  Etkilenen yerlere limon solüsyonu sık. Bir limonu ince ince dilimle ve yarım litre suya at. Suyu kaynat. Sonra, solüsyonun maksimum güce ulaşması için bütün gece beklet. Karışımı sprey şişesine boşalt ve etkilenen yerlere sık.[6]
  • Turunçgillerden portakal, misket limonu ya da greyfurt gibi başka bir meyve dilimi de aynı etkiyi gösterir.
 4. 4
  Pire istilasına uğrayan yerlere sedir yongaları yerleştir. Sedir yongalarını odaların köşelerine, köpeğin kutusuna ya da yatağına ve mobilyaların altına yerleştir. Sedir yongalarını pamuklu bir bezin içine koyup mobilyalarındaki minderlerin arasına, yastıklarının altına ve mümkünse yatağına da yerleştirebilirsin. Bu, pirelerin evcil hayvanın yatağından uzak durmasını sağlayacaktır. Pireler sedir ağacı kokusundan nefret eder ve bundan kaçmak için neredeyse her şeyi yapar.[7] Sedir yongaları, yaşadığın yerdeki evcil hayvan dükkânında ya da yapı malzemeleri dükkânında mevcuttur.
  • Evcil hayvanının sedire alerjisi olmadığından emin ol. Çoğu köpeğin sedire alerjisi olabilir. Köpeğin sedire karşı aksırık ya da gözlerin şişmesi gibi alerjik bir reaksiyon gösteriyorsa sedir yongası kullanmaktan vazgeç.
 5. 5
  Halının yüzeyine tuz serp. Tuz, kurutucu bir maddedir, yani bir şeydeki nemi çeker ve onu kurutur. Bir tuz kristali pireye yapışınca, pirenin üstünde sürtünmeye ve soyulmaya neden olur ve pire yürürken kanamadan ölür. 7-10 gün sonra, tuzladığın bölgeyi elektrik süpürgesiyle çok iyi bir şekilde süpür ve halıdaki bütün tuzu ve pire kalıntılarını aldığından emin ol. Tuzlama işlemini bir ya da iki kez daha tekrarla.[8]
  • Bu iş için çok ince taneli tuz kullan. Tuz ne kadar inceyse o kadar iyi çünkü taneciklerin pireye yapışacak kadar küçük olması gerekir.
  • Süpürmeyi bitirince eski süpürge torbasını atıp yenisini tak.
 6. 6
  Evinin etrafına gıda saflığında diyatomlu toprak serp. Tıpkı tuz gibi, diyatomlu toprak da pireleri, vücutlarını aşındırarak öldürür. Birkaç kaşık diyatomlu toprağı, halının pire istilasına uğrayan yerlerine serp.[9] Diyatomlu toprağı önlem olarak evinin bazı girişlerinin etrafına biraz serperek de kullanabilirsin. Diyatomlu toprağı evcil hayvan dükkânından, nalburdan ya da yapı malzemeleri dükkânından satın alabilirsin.
  • Diyatomlu toprağı, gözlerinden ve kulaklarından uzak tuttuğun sürece evcil hayvanlarının üstüne dökebilirsin. Hayvanın omurgası boyunca serpiştir ve elinle cildine iyice yay.
 7. 7
  Yerlere ve yatağa Böcek Büyüme Düzenleyicisi (IGR) sık. Böcek Büyüme Düzenleyicisi, pirelerin büyümesini durduran bir tür kimyasal böcek ilacıdır. Larvalar bu sayede ölür ve büyüyüp üreyen, bu şekilde evini istila eden yetişkin pirelere dönüşemez. Böylece, Böcek Büyüme Düzenleyicisi, üreme döngüsünü kırar. Bu, büyük istilaları kontrol almanı sağlar.[10] Normalde, karışık bir Böcek Büyüme Düzenleyicisi her biri üç hafta aralıklı olmak üzere iki kez uygulanmalıdır.
  • En ekonomik yol, ürünü konsantre hâlde alıp beraberinde gelen talimatlara göre karıştırmaktır. Böcek Büyüme Düzenleyicisini yaşadığın yerdeki nalburdan satın alabilirsin.
  • Böcek Büyüme Düzenleyiciler memeliler için zehirli değildir. O yüzden, Böcek Büyüme Düzenleyicisi çocuklu evler ve hamsterlar, sürüngenler ya da balıklar gibi küçük hayvanların olduğu evler için iyi bir seçenektir.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Evcil Hayvanlarını Pirelerden Temizlemek

 1. 1
  Evcil hayvanını her gün pire şampuanı ve suyla yıka. Evcil hayvanını yıkamak, onun üzerinde yaşayan pireleri öldürür.[11] Pire şampuanını evcil hayvanının kulaklarının, gözlerinin, burnunun, ağzının ve poposunun etrafına sürerek banyo için hazırla. Pireler suyu hissedince hemen evcil hayvanının üstünde saklanmak için boynunun etrafı, kafasının üstü ve anüsün yanı gibi güvenli yerler arar. Bunu, evcil hayvanını ıslanmadan önce yap.
  • Yaşam döngülerinin çeşitli dönemlerinde olan ve evcil hayvanının üstüne zıplamayı bekleyen bir sürü pire olabilir, o yüzden bu yöntemi elektrik süpürgesi, borat karışımları ve sedir yongaları gibi diğer önleyici yöntemlerle birlikte kullanmaya dikkat et.
 2. 2
  Şampuanı iyice köpürt ve solüsyonu en az 10 dakika beklet. Şampuanı evcil hayvanın hassas yerlerine sürdükten sonra, evcil hayvanı ıslat ve bütün vücudunu köpürt. On dakika geçince, evcil hayvanın kürkündeki tüm şampuanı ılık suyla yıka.[12] Sonra, evcil hayvan kuruyunca, ölü pireleri tarakla temizle.
  • Evcil hayvanını yıkadıktan sonra hemen duş al çünkü bazı pire şampuanları insan cildinde uzun süre kalırsa tahrişe neden olabilir.
 3. 3
  Kedinde ya da köpeğinde bir pire ürünü kullan. Advantage ya da Frontline gibi pire ürünleri, evcil hayvanlara aylık uygulanan spot tedavilerdir. Genellikle, bu spot tedaviler doğrudan evcil hayvanının derisine, çoğunlukla kürek kemiklerinin arasına ve omurgası boyunca birkaç yere damlatılır. İlaç cilde (örtü sistemi) nüfuz eder.[13] Yaşadığın yerdeki evcil hayvan dükkânından evcil hayvanına zarar vermeyen pire ürünleri satın alabilirsin.
  • Pire ürünlerini ince dişli bir tarakla birlikte kullanabilirsin. Pire tarağını, pireleri evcil hayvanının kürkünden almak için kullan.
 4. 4
  Kullandığın tedavi işe yaramazsa sırayla farklı tedavileri dene. Bu, pirelerin bu tedavilere uyum sağlamasını engeller. Standart pire tedavilerinden bazılarının işe yaramadığını görebilirsin çünkü yaşadığın yerdeki pireler belirli bir tedaviye uyum sağlamıştır (buna, pire tasmalarındaki kimyasallar dâhildir). Bu durumda diğer tedavilere geç ve Nylar gibi bir Böcek Büyüme Düzenleyicisi kullan. Örneğin, pire tasması işe yaramıyorsa evcil hayvanını pire tozuyla ovalamayı dene.[14]
  • Veterinerler evcil hayvanına verebileceğin ağızdan alınan haplar satar. Bu haplar, köpeğinin ya da kedinin kan dolaşımı ve dokuları yoluyla pirenin sinir sistemine saldırır. Bunlar, evcil hayvanınla beslenen bütün pireleri öldürür ama pireleri engellemez.
  • Böcek Büyüme Düzenleyicisini kullanmak, sonraki nesillerin çoğalmasına izin vermez ve pirelerin tedaviye uyum sağlamasını büyük ölçüde engeller.
 5. 5
  Evcil hayvanını pirelerden hızlıca kurtarmak için ağızdan alınan bir pire tableti ver. Pire tabletleri ağızdan verilir ve etkisini birkaç saat içinde gösterir. Pire tabletleri bir hayvan üzerindeki bütün pireleri 60 dakika içinde öldürür. Ama, tabletler önleyici değildir ve evcil hayvanının ikinci defa pire istilasına uğramaya karşı bağışıklık geliştirmesini sağlamaz.[15] Tablet, pireleri öldürünce, hayvanın kaşındığını görürsen ölmekte olan pireleri temizlemek için hayvanı yıka.
  • Bazı kediler, pire tableti verildiğinde hiperaktif olabilir, her zamankinden daha çok bağırabilir ya da nefes nefese kalabilir. Bu olursa tavsiye edilen dozu azaltmayı dene, ama hassas kedilerde tabletleri kullanmayı bırakmak zorunda kalabilirsin.
 6. 6
  Evcil hayvanının mamasına kovucular ekle. Pireler, hayvanların kanıyla beslendiği için, evcil hayvanının yedikleriyle oynayarak pireleri uzaklaştırabilirsin. Örneğin, köpeğinin suyuna sirke ekle. Köpeğinin su kabına bir çorba kaşığı elma sirkesi karıştır ya da hayvanı su ve sirkeyle yıka.
  • Bunu kedilerde deneme çünkü onların pH dengesi köpeklerinkinden daha hassastır.
  Reklam

İpuçları

 • Pireleri araştırırken, "pire dışkısı" denilen bir şey de bulabilirsin. Bu, siyah renkte ve iri tanelidir. Nemli bir havlunun üstüne koyarsan rengi kırmızı olur. Pire dışkısı, pirelerin vücutlarından atık olarak çıkardıkları kandır. Yerlerine dair iyi bir işaret sağlar.
 • Tuzu kiliminde çok uzun süre bırakmaktan kaçın. Tuz, nemi emer ve halının lifleri arasına yayılır.
 • Köpeğin standart pire şampuanına iyi tepki vermezse içinde okaliptüs, çay ağacı yağı ya da sedir ağacı yağı olan bir şampuanı dene. Pireler bu ağaçların yağlarını sevmez, o yüzden bunları kendi yararın için kullan.
Reklam

Uyarılar

 • İstilaya uğrayan yerleri ilaçladığında evden çık. Ayrıca, evi ilaçlarlarken evcil hayvanlarını güvenli bir yere kapat ya da başka bir yere götür. Bazı pire ilaçlarındaki kimyasallar küçük hayvanlara, balıklara ve kuşlara zararlı olduğu için daima etiketi oku.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Ev Yapımı Kedi Kovucu Nasıl YapılırEv Yapımı Kedi Kovucu Nasıl Yapılır?
Kedinin Cinsiyeti Nasıl AnlaşılırKedinin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?
Dişi Köpeğin Çiftleşmeye Hazır Olduğu Nasıl AnlaşılırDişi Köpeğin Çiftleşmeye Hazır Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Kedinin Ölüyor Olduğu Nasıl AnlaşılırKedinin Ölüyor Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Çiftleşme Dönemindeki Kedi Nasıl SakinleştirilirÇiftleşme Dönemindeki Kedi Nasıl Sakinleştirilir?
Kedilerin Isırması ve Tırmalaması Nasıl EngellenirKedilerin Isırması ve Tırmalaması Nasıl Engellenir?
Kedilerin Bahçeye Kaka Yapması Nasıl EngellenirKedilerin Bahçeye Kaka Yapması Nasıl Engellenir?
Kedi Nasıl SevilirKedi Nasıl Sevilir?
Burnu Tıkalı Kedi Nasıl Tedavi EdilirBurnu Tıkalı Kedi Nasıl Tedavi Edilir?
Kedi İdrarı Kokusu Nasıl GiderilirKedi İdrarı Kokusu Nasıl Giderilir?
Japon Balığının Erkek veya Dişi Olduğu Nasıl AnlaşılırJapon Balığının Erkek veya Dişi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Kedilerde Ateş Nasıl DüşürülürKedilerde Ateş Nasıl Düşürülür?
Bir Köpeğin Hamile Olduğu Nasıl AnlaşılırBir Köpeğin Hamile Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Kedilerin Kurtları Nasıl Yok EdilirKedilerin Kurtları Nasıl Yok Edilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Scott McCombe
Ortak yazarlar :
Zararlılarla Mücadele Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Scott McCombe. Scott McCombe, zararlı çözümleri, hayvan kontrolü ve ev izolasyonu konularına odaklanmış, Kuzey Virginia’da yerel bir aile şirketi olan Summit Environmental Solutions'un (SES) CEO’sudur. 1991 yılında kurulan SES, Better Business Bureau tarafından A+ derecesiyle değerlendirilmiş, HomeAdvisor tarafından "Best of the Best 2017" (2017 En İyinin En İyisi), “Top Rated Professional” (En Çok Puan Alan Profesyonel) seçilmiş ve “Elite Service Award" (Elit Hizmet Ödülü) ile ödüllendirilmiştir. Bu makale 109.319 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 109.319 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam