Hayvanlarını sevebilirsin ama bu, evine sinen kokularını da sevmek zorunda olduğun anlamına gelmez. Evcil hayvan kokan bir ev, türlü türlü sorunlara neden olabilir. İnsanları evine çağırmaktan utanabilirsin ya da içeride daha az zaman geçirebilirsin. Endişelenme; evcil hayvan kokusu, birkaç basit uygulamayla ve değişiklikle baş edilebilecek bir şeydir. İşin sırrı, geçmeyen kokularla ilgilenmeden önce kaynağa yoğunlaşmaktır.

Kısım 1 / 3:
Koku Kaynaklarını Temizlemek

 1. 1
  Elektrik süpürgesiyle süpür. Evcil hayvanın etrafta gezinirken arkasında kötü kokulu bir iz bırakabilir. Bu iz, tüy, hayvan kepeği, çamur ve çiş veya kaka kalıntıları gibi şeyler içerebilir. Bu koku kaynaklarını yok etmek için bütün evi elektrik süpürgesiyle süpür.[1] Gerektiğinde özel aksesuarları kullan ve elektrikli süpürgeyle temizlik yapmayı unutma:
  • Zeminler
  • Süpürgelikler
  • Halılar, kilimler ve paspaslar
  • Mobilyalar
  • Mobilyaların altı
  • Kırlentler
  • Evcil hayvanların çok zaman geçirdiği yerler
 2. 2
  Eski evcil hayvan pisliklerini enzim bazlı bir temizleyiciyle temizle. Gözden kaçmış ya da doğru dürüst temizlenmemiş pislikler çoğunlukla evcil hayvan kokusunun kaynağıdır. Hayvanın kısa süre önce kirlettiği bir yer varsa buralara enzim bazlı temizleyici sık. Temizleyiciyi 30 dakika beklettikten sonra, temiz bir bezle hafifçe dokunarak kurula. Rahatsız edici evcil hayvan kokusunun geçtiğini fark edebilirsin.
  • Enzim bazlı temizleyiciler en iyisidir çünkü çişin, kakanın, kusmuğun ve diğer biyolojik lekelerin içindeki proteinleri parçalar.[2]
 3. 3
  Halıları temizle. Lekelere spot temizlik uygulamak belirli yerlerdeki kokuları yok etmeye yardım edecektir ama halının farklı yerlerinde birçok farklı koku olabilir. Evin her yerindeki kokularla, halıyı adamakıllı temizleyerek baş et. Bu, zaman alabilir ama sabırlı ol. Kötü kokulardan arınmış bir ev, bu çabaya değer.[3] Halılarını temizlemek için ıslak ya da kuru şampuan kullanabilirsin:
  • Kuru bir temizlik için, bir toz temizleyiciyi tüm halının üstüne serp. Temizleyiciyi en az 30 dakika beklet. Halıdaki temizleyiciyi, kiri ve kokuları gidermek için elektrik süpürgesiyle süpür.
  • Bir halı yıkama makinesi kullanmayı dene. Makinenin deposunu suyla doldur ve deterjan gözüne sıvı temizleyiciyi koy. Sonra düğmeye basıp tüm halıyı süpür. Halının en az 24 saat kurumasını bekle, sonra makineyle süpür.
 4. 4
  Mobilyaları temizle. Evcil hayvan kokuları mobilyalarda gizlenmeyi sever. Kedinin özel koltuğu her tür nahoş kokuya ev sahipliği yapıyor olabilir. En iyi temizleme yöntemini mobilyanın türü belirleyecektir ama mobilyanın sadece kuru temizlemeye uygun olup olmadığından emin olmak için yıkamadan önce uyarı etiketini kontrol et. S ile işaretli etiket suyla temizlik yapamayacağını, X ise yalnızca kuru temizleme uygulanabileceğini gösterir.
  • Kanepe gibi döşemeli mobilyaları fırçala. Bir kovayı ılık suyla ve birkaç damla sıvı bulaşık deterjanıyla doldur. Köpüklenmesi için suyu karıştır. Yumuşak kıllı bir fırçayı köpüklere batır ve mobilyanın tüm yüzeyini fırçala. Hafif nemli bir bezle sil ve kendi kendine kurumaya bırak.
  • Deri ve deriye benzeyen kumaşlar biraz daha narindir ama yine de temizlenebilir. Eşit ölçülerde sirke ve sudan bir solüsyon yap. Bir bezi ıslat ve bezin hafif nemli olması için suyunu mümkün olduğunca sık. Sonra, geçmek bilmeyen, baş belâsı kokuları gidermek için, kumaşın yüzeyini sil.[4]
 5. 5
  Evcil hayvanını yıka. Evcil hayvanlar oyun oynamayı sever, o yüzden de kendilerini kirletir. Düzenli banyo, köpekler ve dağ gelincikleri için iyi bir fikirdir ve diğer bazı evcil hayvanlar da arada bir yıkanabilir. Evcil hayvanını (ve varsa sevdikleri banyo oyuncaklarını) küvete, lavaboya ya da kovaya sok. Evcil hayvanının tüylerini hortumla veya kovayla ıslat. Tüylerine evcil hayvan şampuanı sür ve ellerinle güzelce köpürt. Şampuanın tamamını çıkartmak için iyice durula ve havluyla tüylerini kurula. Evcil hayvanının hem kokusu hem de görünüşü harika olacaktır.
  • Evcil hayvanını yıkarken, patilerine, arka kısmına ve üstünde yuvarlanmış olabileceği yerlerine özel ilgi göster.
  • Evcil hayvanına nazik davranmayı unutma. Yüzünü, gözlerini ya da kulaklarını su ve şampuanla yıkama. Şampuan, gözleri yakar ve su, kulaklarda mantar enfeksiyonuna yol açabilir.[5]
 6. 6
  Evcil hayvanının yatağını yıka. Bu rahat yer, inatçı evcil hayvan kokularının olduğu yer de olabilir.[6] Neyse ki çoğu yatak, normal yıkama programında, ılık ya da sıcak suyla çamaşır makinesinde yıkanabilir. Yatağı tamburlu kurutma makinesinde kurut.
  • Daha geniş yatakların üzerinde muhtemelen çıkarılabilir bir kılıfı olacaktır. Kılıfı çamaşır makinesinde yıka. Dolgu malzemesindeki kokuları hedef almak için, dolgu malzemesine biraz karbonat serp. Karbonatı elektrik süpürgesiyle süpür, sonra da temiz kılıfı geçir. Kokulardan arınmış, temiz bir evcil hayvan yatağı karşında.
 7. 7
  Yatağını yıka. Evcil hayvanınla yatakta sarılıp yatmak harika olabilir. Ama, yatağını sık sık ve iyice yıkamak önemlidir çünkü yatağında da evcil hayvan kokularının barınması muhtemeldir. Yastık kılıflarını, çarşafları, nevresimi ve battaniyeyi yataktan çıkar. Tüm yatak eşyalarını ve battaniyeyi çamaşır makinesinde yıka. Koku giderici etkiyi arttırmak için, ¼ su bardağı (60 ml) sirkeyi çamaşır makinesine koy.[7] Örtüyü havalı ya da tamburlu kurutucuda kurut.
  • Yatak malzemeleri yıkanırken, marifetli karbonatını tekrar al ve döşeğe serp. Yatağı yapmadan önce, karbonatı elektrik süpürgesiyle süpür.
 8. 8
  Evcil hayvanının oyuncaklarını ve aksesuarlarını temizle. Evcil hayvanın, bir sürü sevdiği oyuncağı ve aksesuarı olduğu için şanslı. Ama, yıkanmadığında ve evde sağa sola atıldığında, bunlardan hoş olmayan kokular çıkabilir. Kumaş oyuncakları, ipleri, havluları, tasmalar ve tasma kayışlarını çamaşır makinesinde yıka. Tamburlu kurutucuda kurut. Sert oyuncakları, kapları ve plastik oyuncakları lavaboda, sıcak ve sabunlu suyla yıka.
 9. 9
  Kumu yenile. Kum kutuları doğal olarak epey kötü kokabilir. Kutuyu temizlemek için, içindekileri naylon bir çöp poşetine boşalt, sonra da kutuyu sabun ve suyla ov. İnatçı lekeleri ve kokuları gidermek için, kutuya biraz sirke dök ve 30 dakika beklet. Sonra, kutuyu bir fırçayla ov, durula ve kendi kendine kurumasını bekle.
  • Kutu tamamen kuruyunca, temiz kumla doldur. Karbonatını tekrar çıkar ve kokuya karşı ekstra koruma için biraz serp.[8]
 10. 10
  Kafesi temizle. Sıçanın, faren, çöl faren, dağ gelinciğin, tavşanın ve tabanında örtüsü olan kafeslerde yaşayan başka evcil hayvanların varsa kafes, bütün evini kötü kokutuyor olabilir. Evcil hayvanını kafesten nazikçe al ve güvenli bir yere, örneğin ikinci bir kafese koy. Sonra da temizliğe başla:
  • Kafesin içini boşalt ve örtüyü dışarı çıkar
  • Bütün oyuncakları ve kapları temizle
  • Kafesin tabanını su ve sabunla temizle
  • Kafesin kendi kendine kurumasını bekle
  • Tabanı temiz bir örtüyle kapla
  • Tabakları ve oyuncakları temizleriyle değiştir
  • Evcil hayvanını kafesine geri koy
  Reklam

Kısım 2 / 3:
Evdeki Kokuları Gidermek

 1. 1
  Pencereleri aç. Kötü kokuları yok etmek için temiz hava gibisi yoktur. Baharda, yazın ve sonbaharda, bir pencereden temiz havanın gireceği, diğerinden de kötü kokuların çıkacağı bir esinti yaratmak için evdeki pencereleri aç.[9]
  • Soğuk havalarda, her seferinde bir pencere aç ve evi havalandırmak için sadece birkaç dakika açık bırak.
 2. 2
  Bir hava temizleyici kullan. HEPA filtreli bir hava temizleyici sayesinde kötü kokulu hayvan tüylerinin, kepeğin ve diğer koku kaynaklarının önüne geçebilirsin. Alerjilerin varsa bu çözüm iki katı harika çünkü bu filtreler, havadaki toz ve diğer alerjenleri de azaltır.
  • Hava temizleyicinin filtresini birkaç ayda bir ya da üreticinin talimatları doğrultusunda değiştir.[10]
 3. 3
  Kokuları, bir koku gidericiyle ortadan kaldır. Rahatsız edici evcil hayvan kokularını hedef alabilen birçok koku giderici vardır. Marketten bir tane satın alabilirsin ya da elimden gelir ve param cebimde kalsın diyorsan kendin de yapabilirsin. En popüler iki malzeme, kokuları gidermek için evin her yerine, halılara, yataklara ve başka yerlere sıkabileceğin karbonat ve sirkedir. Kendi koku gidericilerini yapmak için:
  • Bir sprey şişesini sirkeyle doldur. İstersen limon, lavanta ya da vanilya gibi esansiyel yağlardan 5 ila 10 damla ekle. Sirkeyi evin her yerine sık.[11]
  • ¼ su bardağı (55 g) karbonatı bir sprey şişesine koyup suyla doldur. İyice çalkala ve bol bol sık.[12]
 4. 4
  Havayı tazele. Evini evcil hayvan kokusu sarmış olsun ya da olmasın, oda parfümleri her zaman evinin kokusunu güzelleştirebilir. Ticari bir oda parfümü al ya da kendininkini yap. Her iki şekilde de sıcak vanilyadan tut da taze turunçgillere kadar birçok seçeneğin var. Ticari spreyleri, jelleri ya da elektrikli koku yayıcıları tercih ettiğinde bunların evcil hayvanlara zarar vermeyecek şekilde formüle edildiğinden emin ol.[13] Havayı temizlemek için tüm eve serpiştir.
  • Bir tencereyi suyla, turunçgillerin kabuklarıyla ve sevdiğin otlarla doldurarak kendi oda parfümünü de yapabilirsin. Evini hoş kokularla doldurmak için, su kaynayınca altını kıs.
  Reklam

Kısım 3 / 3:
Evcil Hayvan Kokularını Önlemek

 1. 1
  Evini düzenli olarak temizle. Temizlik yapmak yük gelebilir ama evindeki evcil hayvan kokularını engellemenin en iyi yolu, düzenli olarak temizlik yapmak ve pisliğin önüne geçmektir. İyi bir temizlik rutininde, elektrik süpürgesiyle süpürme, zeminleri yıkama, çamaşır yıkama ve toz alma olacaktır. En iyi sonuçlar için:[14]
  • Haftada üç kez elektrikli süpürgeyle süpür
  • Sert zeminleri sirke ve su solüsyonuyla temizle
  • Her hafta toz al
  • Makineyi dolduracak kadar çamaşır olduğunda çamaşır yıka
  • İki ayda bir halıları temizle
 2. 2
  Evcil hayvan pisliklerini hemen temizle. Çok iğrenç pislikleri temizlemeyi sonra temizleme fikri cazip gelebilir ama geçmeyen kokuları önlemek için bir an önce harekete geçmeye çalış. Katı atıkları alıp çöpe at. Pisliğe hafifçe dokunarak fazla ıslaklığı al. Pisliğe bir enzim bazlı temizleyici sık ve 30 dakika beklet. Sonra, bu bölgeyi bir bezle hafifçe dokunarak sil ve kendi kendine kurumasını bekle.
  • Çiş, kaka ve kusmuk, geride özellikle zorlu kokular bırakır, o yüzden daha iyi kokan bir ev için bunlara öncelik ver.[15]
 3. 3
  Oyuncakları, yatağı ve aksesuarları düzenli olarak yıka. Evcil hayvan kokuları zamanla artar, o yüzden zaman kaybetmeden yıkayıp temizlemek çok önemlidir. Evcil hayvanının yatağını, kumaş oyuncaklarını, kayışlarını ve tasmalarını ayda bir kez çamaşır makinesinde yıka. Sert oyuncakları, her ay lavaboda sabun ve suyla yıka. Su kaplarının daha sık yıkanması gerekir; bunları her hafta sabun ve suyla yıka.[16]
 4. 4
  Evcil hayvanının bakımlı olmasını sağla. Bakımlı bir evcil hayvan sadece güzel kokmaz, iyi de gözükür. Ev hayvanına düzenli olarak banyo yaptır, tırnaklarını kes ve dişlerini fırçala. Düzenli olarak bakımını yapmak, evinin kokusunu ciddi şekilde iyileştirebilir çünkü tüyler, kirli tırnaklar, hatta kötü kokan nefes bile, evinin kötü kokmasına neden olabilir.
  • Fazla tüyleri ve kirleri almak için evcil hayvanını her gün fırçala.
  • Evcil hayvanının dişlerini, iyi bir ağız sağlığı ve ferah bir nefes için haftada en az üç kez fırçala.
  • Köpeğine ayda en az bir kez, tüyleri çok kötü kokan köpeklereyse daha sık banyo yaptır.[17]
 5. 5
  Evcil hayvanın içeri girmeden önce patilerini sil. Evcil hayvanlar meraklı olur. Araştırmak, çok hoşlarına gider ama bu aynı zamanda, her türlü kötü kokan maddeyi eve getirebilecekleri anlamına da gelir. Bunu önlemek için, kapının yanında bir havlu bırak ve ev hayvanın içeri girmeden önce daima patilerini sil. Bu, özellikle yağmurlu ve çamurlu günlerde ya da dışarıda ayaklarına bir şeyler dolandıysa önemlidir.[18]
 6. 6
  Mobilyaların üzerine yıkanabilir bir örtü koy. Evcil hayvanın, bir koltuğu ya da kanepenin bir noktasını sahiplenmiş olabilir. Kokuları önlemek için, bu özel yerin ya da evcil hayvanının üstünde yattığı başka bir mobilyanın sık sık yıkanması gerekir. Evcil hayvanın, mobilyalarının üstünde çok zaman geçiriyorsa lastikli mobilya örtüsü gibi yıkanabilir örtüler almak iyi bir fikirdir. Bu şekilde, mobilyanı elektrik süpürgesiyle süpürmekle ve ovmakla uğraşmak zorunda kalmazsın. Onun yerine, tek yapman gereken, örtüyü çamaşır makinesine atmaktır.
  • Sık dokulu kumaşa sahip mobilyaların aksine, kokuları ve lekeleri emmeyen mikrofiber gibi döşemesi kolay temizlenen mobilyalara yatırım yapabilirsin.[19]
 7. 7
  Kum kutusunu temiz tut. Dışkı toplama küreğini al ve bunu her gün yap! Bu, çiş ve kaka kokularını azaltacaktır. Kumu her ay değiştir.[20]
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

wikiHow

Aloe Vera Bitkisine Nasıl Bakılır?

wikiHow

Orkide Bakımı Nasıl Yapılır?

wikiHow

Ölmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl Canlandırılır?

wikiHow

Gümüş Böceği Nasıl Yok Edilir?

wikiHow

Aloe Vera Yaprağı Kullanılarak Aloe Vera Bitkisi Nasıl Yetiştirilir?

wikiHow

Ananas Nasıl Yetiştirilir?

wikiHow

Sarımsak Nasıl Yetiştirilir?

wikiHow

Yalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?

wikiHow

Farelerden Doğal Yollarla Nasıl Kurtulunur?

wikiHow

Camdaki Çizikler Nasıl Giderilir?

wikiHow

Yapıştırma Kalıntısı Nasıl Çıkarılır?

wikiHow

Giysilerdeki Tüylenme Nasıl Temizlenir?

wikiHow

Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?

wikiHow

Yılbaşı Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 9.949 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 9.949 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam