İyi bir yüz bakımı, yüzünün cildinin pürüzsüz, parlak ve ışıl ışıl görünmesini sağlar. Spada yüz bakımı yaptırmak eğlencelidir ama aynı harika sonuçları evinin rahat ortamında hiç para harcamadan da elde edebilirsin. İşe, cildini iyice temizleyerek ve soyarak başla, sonra da gözeneklerindeki kirleri dışarı çıkarmak için buhar kullan ve maske yap. Cildinin güzelce yumuşaması ve tazelenmesi için, bakımı tonik ve nemlendiriciyle bitir.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Yüzünü Temizlemek ve Soymak

 1. 1
  Saçlarını yüzünden çek. Yüzün tamamen ortaya çıkacak şekilde saçlarını arkaya toplamak için bir taç, saç bandı ya da tel toka kullan. Saçlarının, yüz bakımı sırasında önüne gelmesini istemezsin.
 2. 2
  Yüzünü yumuşak bir temizleyiciyle yıka. Makyajı çıkarmak ve yüzünü yıkamak için sevdiğin yüz temizleyicisini kullan. Soğuk ya da sıcak su yerine, ılık su kullan çünkü ılık su, hassas yüz derisi için en iyi sıcaklıktır.
  • Yüz bakımına devam etmeden önce, makyajının tamamını çıkardığından emin ol.
  • Yeni bir şey denemek için havandaysan yüzünü yıkamak için yağla temizleme yöntemini kullan. Yüzüne badem, jojoba yağı ya da zeytinyağı sür, sonra da ılık suyla yıka. Bu, makyajı cildine zarar vermeden çıkarmanın harika bir yoludur.
 3. 3
  Cilt soyucu krem ya da benzer bir soyucu kullan. Ölü deri hücreleri birikerek yüzünün cansız görünmesine yol açar. Cildi aydınlatmak için soymak her yüz bakımı rutininin temel bir parçasıdır. Ölü deriyi nazik bir şekilde soymak için, sevdiğin cilt soyucu kremi kullan. Böyle bir kremin yoksa kendin de yapabilirsin. Şu basit karışımları dene:[1]
  • 1 tatlı kaşığı şeker, 1 tatlı kaşığı bal ve 1 tatlı kaşığı süt
  • 1 tatlı kaşığı öğütülmüş yulaf ezmesi, 1 tatlı kaşığı bal ve 1 tatlı kaşığı zeytinyağı
  • 1 tatlı kaşığı öğütülmüş badem, 1 tatlı kaşığı bal ve 1 tatlı kaşığı su
 4. 4
  Yüzünü durula ve hafifçe dokunarak kurula. Cilt soyucu kremin tamamını temizlemek için yüzünü son kez durula. Gözlerinin ve burnunun çevresindeki cilt soyucu kremi temizlemek için ılık suya batırılmış bir bez kullanman gerekebilir. Son olarak, yumuşak bir havluyla hafifçe dokunarak yüzünü kurula.
 5. 5
  Yüzüne masaj yap. Masaj, dolaşımı arttırarak daha parlak ve sağlıklı bir cilt sağlar. Yüzün artık temizlendiğine göre, yüz bakımının bir sonraki aşamasına geçmeden önce yüzüne masaj yap. Yüzüne dairesel hareketlerle nazikçe masaj yapmak için işaret parmağınla orta parmağını kullan.[2]
  • Orta kısımdan başlayıp şakaklara doğru ilerleyerek alnına masaj yap.
  • Burnuna ve yanaklarına masaj yap.
  • Dudaklarına ve çenene masaj yap.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Gözeneklerini Temizlemek

 1. 1
  Buhar uygulaması yap. Ocakta küçük bir tencerede su kaynat. Ocağı kapat ve sudan çıkan buharın, yüzünün etrafında hapsolması için başına örttüğün bir havluyla tencerenin üzerine eğil. Gerektiğinde hava almak için yüzünü açmayı ihmal etmeden yüzünü yaklaşık 5 dakika buhara tut. Buhar, gözeneklerini açarak kirleri dışarı çıkaran yüz maskesine hazırlık yapar.[3]
  • Daha hoş bir deneyim için, suya biraz esansiyel yağlardan ekle. Böylece hem buhar uygulaması hem de aromaterapi yapmış olacaksın. Kendini iyi hissetmek için, birkaç damla lavanta, limon otu, gül ya da greyfurt yağı damlatmayı dene.
  • Esansiyel yağın yoksa suya birkaç bitki çayı poşeti at. Papatya, çay ve nane çayının içinde aromatik bitkiler vardır.
 2. 2
  Bir yüz maskesi yap. Sırada, gözeneklerinden yabancı maddeleri (örneğin, kirleri ve ölü derileri) çıkaracak olan yüz maskesi var. Mağazalardan bir yüz maskesi satın alabilirsin ama evde kendi maskeni yapmak kolay ve eğlencelidir. Şunlardan birini dene:[4]
  • Kuru ciltler için: 1 ezilmiş muzla 1 çorba kaşığı balı karıştır
  • Normal ciltler için: 1 çorba kaşığı aloe verayla 1 çorba kaşığı balı karıştır
  • Yağlı ciltler için: 1 tatlı kaşığı kozmetik kille 1 tatlı kaşığı balı karıştır
  • Bütün cilt tipleri için: Her cilt tipi için mükemmel olan antibakteriyel ve nemlendirici özelliklere sahip balı kullan
 3. 3
  Maskeyi 15 dakika beklet. Cildine sürüp hünerini göstermesini bekle. Beklerken, neden gözlerine bakım yapmayasın? Arkana yaslan ve kapalı gözlerinin üzerine iki soğuk salatalık dilimi koy. Salatalığın yoksa iki soğutulmuş çay poşeti de aynı işi görür.
 4. 4
  Yüzünü durula ve hafifçe dokunarak kurula. Ilık suyla yüz maskesinin tamamını çıkar. Balı, gözlerinin ve burnundan etrafından çıkardığından emin ol çünkü çıkarmazsan oralar yapış yapış olacaktır.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Cildine Tonik Sürmek ve Nemlendirmek

 1. 1
  Ev yapımı bir tonik sür. Tonik, cildini aydınlatmaya ve dengesini yeniden sağlamasına yardım eder. Mağazadan alınmış bir tonik kullanabilirsin ama muhtemelen evde mevcut olan çoğu ürün de aynı işi yapar. Aşağıdaki ev yapımı toniklerden birini dene:[5]
  • 1 çorba kaşığı suyla karıştırılmış 1 çorba kaşığı elma sirkesi
  • 1 çorba kaşığı suyla karıştırılmış 1 çorba kaşığı cadı fındığı
  • 1 çorba kaşığı suyla karıştırılmış 1 çorba kaşığı gül suyu
 2. 2
  Kremsi bir nemlendiriciyle bitir. Son adım, cilt tipine uygun bir nemlendirici sürmektir. Nemlendirici, cildinin kurumasını önleyecek ve yüz bakımının sonuçlarının uzun süreli olmasını sağlayacaktır. Alkol içermeyen bir yüz nemlendiricisi ara çünkü bu, cildinin daha hızlı kurumasına neden olabilir.
  • Ev yapımı, tamamen doğal bir nemlendirici yapmak istiyorsan argan, badem ya da jojoba yağını dene.
  • Aloe vera, iyileştirici özellikleri de olan harika doğal nemlendiricilerden bir diğeridir. Özellikle iyileşmekte olan güneş yanıkları için faydalıdır.
 3. 3
  Makyaj yapmadan önce birkaç saat bekle. Cildinin dinlenmesine fırsat tanımak ve yüz bakımından maksimum fayda elde etmek için, makyaj rutinine başlamadan önce biraz bekle.[6] Makyaj normalde alkol ve çok sayıda kimyasal içerir; yüzünü soyduktan ve gözeneklerini temizledikten hemen sonra makyaj yapmak tahrişe neden olabilir.
  Reklam

İpuçları

 • Cildini soyarken yüzünü çok sert ovma, yoksa cildin tahriş olabilir.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Yüz temizleyicisi
 • Cilt soyucu krem
 • Su dolu tencere
 • Yüz maskesi
 • Tonik
 • Nemlendirici
 • Havlular

Bununla İlgili wikiHow'lar

Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Mor Şampuan Nasıl KullanılırMor Şampuan Nasıl Kullanılır?
Vans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırVans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Lydia Shedlofsky, DO
Ortak yazarlar :
Cildiye Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Lydia Shedlofsky, DO. Lydia Shedlofsky, Miami, Florida'daki Larkin Community Hospital'da geleneksel dönüşümlü stajını tamamladıktan sonra 2019 yılının Temmuz ayında Affiliated Dermatology'e katılan asistan cilt doktorudur. Greensboro, Kuzey Carolina'daki Guilford Ünivesitesi'nin Biyoloji bölümünden mezun olmuştur. Mezun olduktan sonra Beira, Mozambik'e taşınmış ve ücretsiz bir klinikte araştırma görevlisi ve stajyer olarak çalışmıştır. Lisans sonrası eğitim programını tamamlamış ve ardından Lake Erie Osteopatik Tıp Fakültesi’nde Tıp Eğitimi alanında Yüksek Lisansını ve Osteopatik Tıp Doktorasını tamamlamıştır. Bu makale 61.224 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 61.224 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam