İnternet’te bir sürü evden çalışma fırsatı vardır ve en popüler evden çalışma seçeneklerinden biri veri girişidir. Veri girişi konusunda yetenekliysen ve evden çalışmanın bir yolunu arıyorsan ek gelir sağlamak için serbest çalışmayı ve kariyerindeki bir sonraki adım olabilecek tam zamanlı pozisyonları içeren bir dizi seçeneğin olur. Evden çalışmak, kendi kendini yönetmeyi ve organize olmayı gerektirir, ancak doğru kişi için bu harika bir fırsat olabilir.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Becerilerini ve Ekipmanlarını Değerlendirmek

 1. 1
  Gerekli becerilere sahip olduğundan emin ol. Veri girişi, herhangi bir iş gibi, pozisyona uygun görülebilmek için karşılaman gereken özel gereksinimlere sahiptir. Başvuracağın bir veri girişi pozisyonu bulmadan önce, uygun becerilere sahip olduğundan emin olman gerekir.[1]
  • Veri girişi, hızlı ve doğru yazma becerisi gerektirir.
  • Temel bilgisayar becerileri, tüm uzaktan çalışma veri girişi işleri için bir gerekliliktir.
  • Veri girişi pozisyonları için genellikle kelime işlemci, veritabanı veya PowerPoint gibi sunum yazılımlarıyla çalışma deneyiminin olması beklenir.
 2. 2
  İşine ayrılmış bir alan oluştur. Evden çalışmak, düzenli kalabilmeyi ve yoldan sapmama beceresini gerektirir. Bunu yapmanın en iyi yolu, evinde işten başka bir şey için kullanmayacağın bir ofis alanı yaratmaktır.[2]
  • Ofis alanın, işle ilgili tüm materyallerini tek bir yerde ve iyi organize edilmiş hâlde tutman için yeterli alan sunmalıdır.
  • Ofis alanının dikkat dağıtıcı unsurlara veya kesintilere karşı mahremiyet sağlaması iyi olur.
 3. 3
  Bir özgeçmiş hazırla. Evden çalışmana izin veren veri girişi pozisyonlarına başvurmak da profesyonel görünümlü bir özgeçmiş gerektirir. Özgeçmişin, mülakat sürecinin bir sonraki aşamasına geçmekle geçmemek arasındaki farkı yaratan şeydir.
  • Özgeçmişinde veri girişi için gereken becerileri vurguladığından emin ol.
  • Özgeçmişinin iyi düzenlendiğinden ve profesyonel göründüğünden emin ol.
 4. 4
  Doğru ekipmana sahip olduğundan emin ol. Evden çalışmak genellikle işi yapmak için gerekli ekipmana sahip olmayı gerektirir. Başvurduğun pozisyonun niteliğine bağlı olarak, ekipman gereksinimleri değişiklik gösterebilir ancak ortak gereksinimler aşağıdaki gibidir: [3]
  • Yüksek hızlı internet bağlantısına erişimi olan sağlam bir bilgisayar.
  • İşe özel telefon görüşmeleri için kullanabileceğin özel bir telefon hattı.
  • Microsoft Office veya Apache Open Office gibi bir ofis yazılım paketi.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Evden Yapılabilecek Bir Veri Girişi İşi Bulmak

 1. 1
  İş arama sitelerinde tam zamanlı telekomünikasyon işleri ara. Serbest çalışanlara projeler sunan İnternet siteleri ek gelir elde etmek için harika bir yol olsa da bu siteler aracılığıyla geçimini sağlamak zor olabilir. Hele ki işin faydalarını güvence altına almak daha da zor olabilir. Veri girişini evden yapmana izin veren bir şirkette tam zamanlı bir pozisyon aramak isteyebilirsin.
  • Kişinin uzaktan çalışmasına izin veren veri giriş pozisyonlarını aramak için kariyer.net ve indeed.com gibi İnternet sitelerini kullan.
 2. 2
  Serbest çalışmaya dayalı proje İnternet siteleri aracılığıyla veri girişi işlerinde çalışmaya başla. Para için evden serbest veri girişi yapmak için kullanabileceğin çok sayıda İnternet sitesi vardır. Bu İnternet siteleri proje bazlı işler sunar ve sabit gelir için her zaman harika kaynaklar değildir ancak sana tam zamanlı pozisyonlara başvururken değerli sayılabilecek bir deneyim sağlayabilir. [4]
  • bionluk.com, her biri 10 TL kazandıran küçük projeler sunar.
  • Flexjobs.com ve Freelancer.com, evden yapabileceğin ve değişen oranlarda ödeme yapan veri girişi projeleri sunar.
 3. 3
  Çalıştığın İnternet sitelerinin saygın olduğundan emin ol. İnternet’te, evden yapabileceği işler arayan insanlardan yararlanmaya çalışan birçok dolandırıcı var. Çalıştığın şirketin meşruiyetini doğruladığından emin ol çünkü ödeme almak için onlara muhtemelen kişisel bilgiler vermen gerekecek.
  • Bir dolandırıcılığa ortak olmadıklarından emin olmak için şirketleri araştırman önemlidir.
  • Şirketin meşru olup olmadığını anlamak için, şirketi E-devlet üzerinde bulunan Ticari İşletme ve Şirket Sorgulama modülünden sorgula.
 4. 4
  Aramanı genişletmek için sosyal medyayı kullan. LinkedIn gibi sosyal medya platformları, açık pozisyonları aramanın yanı sıra, pozisyon bulmak istediğin alanda hâlihazırda çalışan kişilerle ağ kurmanın harika bir yolu olabilir. Aramana “telekomünikasyon” veya “evden çalışma” ifadelerini eklediğinden emin ol.
  • Bir LinkedIn Hesabı oluşturarak başla.
  • Açık pozisyonlar ara ve başvurabileceğin veri girişi pozisyonlarını belirlemene yardımcı olmaları için, ilgilendiğin alandaki diğer kişilere ulaş.
 5. 5
  Bir telefonla mülakata katıl. Telefonla mülakat, mülakat aşamasının genellikle ilk aşamasıdır. Bir insan kaynakları uzmanı, gereksinimleri bir işe alım müdürüyle görüşebilecek kadar karşılayıp karşılamadığını belirlemek için telefonda kısa bir görüşme yapmak üzere seninle iletişime geçer. [5]
  • Telefonla mülakatı da diğer mülakatlar gibi değerlendir; aramaya geç kalma, nazik ve profesyonel ol ve bir veri girişi çalışanı olarak güçlü yönlerinin yanı sıra doğrudan gözetim olmadan çalışabilme becerini anlat.
  • Telefonla mülakata katıldığında en iyi yönlerini ortaya çıkardığından emin ol.
 6. 6
  Mülakata git. Telefonla mülakatta başarılı olursan muhtemelen görüşmenin devamını planlamak için aranırsın. Evden çalışacağın için, görüşmeyi, mülakatı yapan kişiyi evinin rahatlığında görmene ve onunla görüşmene olanak tanıyan bir telekonferans İnternet sitesi aracılığıyla yapman gerekebilir.
  • Görüşmeyi evden yapıyor da olsan giyeceğin şeyler ve etkileşim kurma tarzın konusunda yüz yüze bir mülakata katılıyormuş gibi davran. Bir iş görüşmesinde başarılı olmak için gerekli olan yaygın uygulamaları takip et.
  • Mülakata bizzat katılman da istenebilir. Özgeçmişinin birkaç kopyasıyla birlikte, zamanında gittiğinden emin ol.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Evden Başarılı Bir Şekilde Çalışmak

 1. 1
  Çalışma alanını ayarla. Evden veri girişi yapmak için gerekli yazılım ve donanım, çalıştığın şirkete ve yaptığın veri girişinin türüne göre değişiklik gösterebilir. Çalışmaya başlamadan önce, çalışma alanının ve bilgisayarının işe hazır olduğundan emin ol.
  • Veri girişi işlerini tamamlamak için ihtiyaç duyabileceğin tüm gerekli yazılımları yükle. Birçok şirket, bilgisayarındaki yazılımlar yerine İnternet portallarını kullanabilir, bu nedenle gerekli oturum açma bilgilerine sahip olduğundan emin ol ve bunları nasıl doğru şekilde kullanacağın konusunda eğitim al.
  • Bir PayPal hesabı oluşturman veya işvereninden, doğrudan para transferi gibi farklı bir ödeme alma yöntemi ayarlaman gerekebilir. Ödemelerin nasıl yapıldığı ve ödemeleri almak için ne yapman gerektiği konusunda amirin veya yöneticinle konuştuğundan emin ol.
  • Veri girişi çalışmanı tamamlamak için bir telefon, yazıcı veya başka bir cihaza sahip olduğundan emin ol.
 2. 2
  Tutarlı bir program belirle. Evden çalışmanın birçok avantajı vardır, bunlardan biri kendi programını belirleyebilmektir. Bu, ciddi miktarda özgürlük sunsa da sabahları iş başı yapmanı zorlaştırabilir de.[6] Kendine bir rutin oluştururken, en azından çoğu zaman birden fazla iş yerine tek bir şeye odaklanacak şekilde ayarlama yapmaya çalış.[7]
  • Ertelemeyi önlemek adına, her sabah çalışmaya başlamak için bir başlangıç zamanı belirle.
  • Her gün işini bitireceğin bir zaman belirle. Evden çalışırken gerektiğinden daha uzun saatler çalışmak cazip gelebilir çünkü iş yerinden asla gerçek anlamda çıkmazsın ancak kendine dinlenmek ve evdeki yükümlülüklerini yerine getirmek için zaman ayırman önemlidir.
  • Arka plandaki gürültüleri ortadan kaldırdığın ve dikkat dağıtıcı şeylerden kurtulduğun, derin, odaklanmış bir çalışma süreci için belirli zaman dilimleri ayır. Bu; ortaya daha derin, daha yaratıcı işler koymanı sağlayacaktır.
 3. 3
  Gerektiğinde molalar ver. Bir programa bağlı kalman önemli olsa da ihtiyaç duyduğunda kendine mola zamanları ayırman da aynı derecede önemlidir. Evden çalışmanın sağladığı özgürlük, gerektiğinde mola vermeni sağlar, hatta daha üretken olmanı sağlayabilir.
  • Çoğu çalışma ortamında, her sekiz saatlik iş günü için yarım veya bir saatlik bir mola imkanın olur. Buna benzer şekilde molalar vermeyi dene.
 4. 4
  Mesai saatleri içinde kişisel işlerle uğraşma. Evde olduğun için mesai saatlerinde bazı ev işlerini hâlletmek veya çocuklarına bakmak cazip gelebilir. Bu, iş günün boyunca üretkenliğini önemli ölçüde azaltabileceği ve hem profesyonel işini hem de ev işlerini yapıyormuşsun gibi hissederek stresini artırabileceğinden kötü bir alışkanlıktır.
  • Çalışma saatlerini ofisteymişsin gibi değrlendir; “çalışırken” kendini işine adaman gerekir.
  • Varsa çocukların için kreş veya bebek bakıcısı ayarlamayı düşün, böylece işini yapmaya odaklanabilirsin.
 5. 5
  Yöneticilerinle aktif olarak iletişim kur. Yöneticilerinin, işinin başında ve üretken olduğunu bilmesi önemlidir. Çoğu ofis ortamında, amirini veya yöneticini gün boyunca düzenli olarak görürsün; bu nedenle, evden çalışırken iş günün boyunca onlarla sürekli iletişim kurduğundan emin ol.[8]
  • E-posta yoluyla iletişim kuruyorsanız yöneticilerinden gelen iletilerin farkında olabilmen için e-posta pencereni veya yazılımını açık tuttuğundan emin ol.
  • Yöneticinden gelen bir aramayı veya mesajı kaçırırsan ona olabildiğince çabuk geri döndüğünden emin ol.
  Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Annie Lin, MBA
Ortak yazarlar :
Yaşam ve Kariyer Koçu
Bu makaledeki ortak yazarlar Annie Lin, MBA. Annie Lin, New York’ta yer alan bir yaşam ve kariyer koçluk hizmetleri sağlayıcısı olan New York Life Coaching’in kurucusudur. Annie, 10.000 saat üzerinde müşteriye koçluk deneyimine sahiptir ve çalışmaları Elle Magazine, NBC News, New York Magazine ve BBC World News’te yer almıştır. Kariyer, ilişkiler, duygusal iyi oluş ve kişisel gelişime odaklanarak, hem bire bir hem de gruplara hizmet sağlar. Oxford Brooks Üniversitesi’nden İşletme yüksek lisans derecesine sahiptir. Bu makale 1.859 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: İş Hayatı
Bu sayfaya 1.859 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam