Pahalı polimer kil satın almak için kırtasiyeye gidip durmaktan sıkıldın mı? Bu wikiHow makalesi sana kendi polimer kil alternatifini nasıl yapacağını öğretecek. Ama aklından şunu çıkarma: Bu ev yapımı killer tam olarak dükkândan aldıkların gibi değil.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Zamk ve Mısır Nişastasıyla Kil Yapmak

 1. 1
  Kilin ev yapımı bir çeşidi için bu tarifi kullan. Bu kil piyasada satılan polimer killer gibi davransa da hafifçe büzülebilir (polimer kil büzüşmez). Büzülme etkisi çok az da olsa, projeler üstünde çalışırken bunu aklından çıkarma ve son üründe ne kadar büzülme olacağını hesaplamak için bir test yap.
  • Projeni biraz büyük yapmayı düşünebilirsin; böylece küçülünce doğru boya gelir.
 2. 2
  Yapışmaz tencereye ¾ su bardağı zamk ile 1 su bardağı mısır nişastası koy. Bu aşamada tencere tezgâhta duruyor olmalı. Eğer ocakta duruyorsa altının kapalı olduğundan emin ol. İyice karışana dek karıştır.[1]
  • Bu tarifte en iyi sonucu PVA ahşap zamkı verse de çocukların kullandığı normal beyaz zamk da işe yarar. Çocuk zamkı kullanırsan ahşap zamkıyla yapılmış olandan daha dayanıksız bir kil elde edersin.
 3. 3
  2 çorba kaşığı mineral yağı ve 1 çorba kaşığı (15 ml) limon suyunu zamkla mısır nişastası karışımına ekle. İyice karışana dek karıştır. Eğer saf mineral yağı bulamazsan yerine petrol yağı (jölesi değil) ya da bebe yağı kullanabilirsin.[2]
  • Eğer istersen bu noktada karışıma gıda boyası ve akrilik boya katarak karışımı renklendirebilirsin. Çok fazla boya koymamaya dikkat et yoksa karışımın kıvamı değişebilir. Canlı renkler istiyorsan o zaman kili sonradan boyamalısın.[3]
 4. 4
  Tencereyi ocağa koy. Kısık ateşte olsun. Tencerenin altı yanarken sürekli karıştır ki sıvı kısım hareket hâlinde olsun. Karışımın asla hareketsiz durmasına izin verme yoksa bu, kilin sağlamlığını olumsuz yönde etkileyecektir.
 5. 5
  Karışım patates püresine benzeyene kadar karıştırmaya devam et. Karışım patates püresi kıvamına gelince tencereyi ocaktan alıp soğuk ve düz bir yere koy.
  • Mutfak tezgâhının zarar görmemesi için bir tencereyi bir havlunun ya da nihalenin üstüne koyabilirsin.
 6. 6
  Kile çok az mineral yağı ekle. Yağ, yoğurma sırasında ellerini kaplayacak ve kilin ellerine yapışmasını engelleyecektir.
 7. 7
  Kili mutfak tezgâhına alıp yoğur. Bunu kil hâlâ gayet sıcakken yapmalısın ama sıcaklığın kili güvenli biçimde elleyebileceğin kadar düşmüş olması için birkaç dakika beklemelisin.[4]
  • Ellerini korumak için lastik eldiven ya da iş eldiveni kullanabilirsin.
 8. 8
  Hamuru pürüzsüz hâle gelene kadar yoğur. Kıvamı iyice yoğurulmuş pizza hamuru kıvamında olmalı ve bileşenler tümüyle özleşmiş olmalı. Bittiği zaman hamuru bir top hâline getir.[5]
 9. 9
  Hazırladığın kili dolapta saklayabileceğin kilitli bir buzdolabı poşetine koy. Kili taze tutmak ve sertleşmesini önlemek için, torbanın havasını mümkün olduğunca boşalt, ondan sonra ağzını kapatıp sakla.[6]
  • Kil hâlâ ılıksa kilitli torbaya koy ama ağzını biraz aralık bırak. Kil tamamen soğuyunca torbayı kapatıp saklayabilirsin.
 10. 10
  Hamuru kullanarak bir şeyler yarat. Artık elinde hamur olduğuna göre bunu istediğin herhangi bir şeyi yaratmakta kullanabilirsin. Hamuru yoğuracağın zaman eline çok az el kremi sürmen kilin kolayca yumuşamasını sağlar.
  • Eserlerini en az 24 saat ya da hâlâ kurumamışsa daha uzun süre kurumaya bırak.
  • Hamuru istediğin boyayla boya. Tempera boyaları iyi sonuç verir ama diğer tür boyalar da işe yarayacaktır.[7]
  • Beyaz kalmasını istediğin alanları da boyamalısın çünkü boyamazsan bunlar zamanla şeffaflaşmaya başlar.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Zamk ve Gliserinle Kil Yapmak

 1. 1
  Bu tarifi çatlamayan ev yapımı polimer kil yapmak için kullan. Bu tarifte zamk oranı daha yüksektir; bu, kilin çok daha yapışkan olmasına yol açarken çatlakları da engeller. Gliserin eklemek de ortaya çıkan üründeki çatlakları azaltır.[8]
  • Bu tarif çok daha hızlı, yaklaşık 30 dakikada kurur.
  • Ancak bu tarifi yaptıktan sonra hamuru kullanabilmek için en az bir gece, tercihen de bir hafta beklemen gerekir. Geçen süre, hamurun yapışkanlığını azaltır.
 2. 2
  Eski kıyafetler giy ya da bir önlük tak. Bu, süreç boyunca giysilerinin temiz kalmasını sağlayacaktır.
 3. 3
  Suyla yapıştırıcıyı yapışmaz bir tencerede karıştır ve iki dakika kaynat. ½ su bardağı suyu 2 su bardağı PVA (ahşap) zamkıyla yapışmayan bir tencerede karıştır. Sürekli karıştırarak iki dakika kaynat, sonra ateşten al.
  • Herhangi bir beyaz çocuk zamkını kullanabilirsin ama daha kuvvetli olduğu için bu tarifte en çok ahşap zamkı işe yarar.
 4. 4
  Mısır ununu ¼ su bardağı suyla bir karıştırma kabında karıştırıp diğer karışıma dök. Mısır ununu ve suyu bir kaba koy ve kaynayan zamk ve suyun olduğu tencereye dök. Malzemeleri güzelce karıştır.
  • Soğurken hamurun üstünü streç filmle kapat.
  • Eğer gıda boyası kullanıyorsan bir iki damla ekle ve gerektiği gibi ayarla. İstersen kili kuruduktan sonra da boyayabilirsin.
 5. 5
  Uygun bir tezgâhın yüzeyine mısır unu serpiştir. Hamuru koyup iyice yoğur. Yoğurmaya ve hamur yapışkanlığını yitirene kadar mısır nişastası eklemeye devam et.
 6. 6
  Kil yumuşak ve pürüzsüz bir hâl alınca yoğurmayı bırak. Nişastadaki glütenin rahatça şekil verilebilen bir hamur oluşturması için bekle. Artık hamur kullanıma hazır.
 7. 7
  Kurumasını önlemek için hamuru hava geçirmeyen bir kapta sakla. Kullanacağın zamana kadar kurumasını önlemek için hamuru hava geçirmez bir kapta sakla.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Kırılmaz Kil Yapmak

 1. 1
  Çok dayanıklı bir kil için bu tarifi kullan. Bu tarifte ek malzemeler gerekir ama ortaya, bir metre yüksekten düşse bile kırılmayan, çok sağlam bir kil çıkar.[9]
 2. 2
  Mısır nişastası dışında tüm malzemeleri yapışmaz bir tencerede, düşük ateşte karıştır. 1 su bardağı PVA zamkı, ½ çorba kaşığı stearin (stearik asit), 1 ½ çorba kaşığı gliserin, 1 ½ çorba kaşığı vazelin ve ½ çorba kaşığı sitrik asidi kısık ateşte, yapışmaz tabanlı bir tencerede karıştır. İyice karışmasını sağla.
  • Tencereyi mümkün olan en düşük sıcaklıkta ısıt.
 3. 3
  Mısır nişastasını azar azar ve karıştırarak ekle. ½ su bardağı mısır nişastasını karışıma azar azar ekle ve karıştırmaya hiç ara verme. Mısır nişastasını azar azar eklemek topaklanmayı önler. Kili tencereden kaldırabileceğin hâle gelene kadar karıştır.
  • Kil giderek daha yapışkanlaşacak, ağırlaşacak ve karıştırması çok zor hâle gelecektir ama tencereden kaldırabileceğin duruma gelene kadar karıştırmaya devam etmelisin.
 4. 4
  Kili yaklaşık 20 dakika yoğur. Kili masaya, yağlı kâğıdın (pişirme kâğıdının) üstüne koy. Kil sıcak, biraz yapışkan ve biraz da topaklanmış olmalı. Tüm topaklanma kaybolana, kil yapışkanlığını yitirene ve pürüzsüz bir hâl alana kadar 20 dakika yoğur.
  • Yoğurmayı bitirdiğinde hâlâ sıcaksa kili soğumaya bırak.
 5. 5
  Kili kilitli bir naylon torbada sakla. Kili, sen kullanmadan önce sertleşmemesi için kilitli naylon torbada sakla. Torbayı kilitlemeden önce torbanın içindeki tüm havayı dışarı çıkardığından emin olur. Kilden istediğini yap, sonra da akrilik boyayla boya.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Pasta Francesa Yapmak

 1. 1
  Latin Amerika’dan geleneksel bir tarif için bu yöntemi kullan. Bu yöntem Latin Amerika’da çok gözdedir ve işe yarar bir kil üretir. Birçok tarifte %10 formaldehit ya da formalin gerekse de bu tarifte daha güvenli, toksik olmayan bir çeşit için bunun yerine beyaz sirke konmuştur.[10]
 2. 2
  Mısır nişastasını, suyu ve zamkı Teflon kaplamalı bir tencerede karıştır. Öncelikle 1 su bardağı mısır nişastasını ½ su bardağı suyla Teflon kaplamalı bir tencerede, kısık ateşte, tamamen çözünene kadar karıştır ve nişasta tamamen çözününce 1 su bardağı zamk ekle.
 3. 3
  Gliserini, el kremini ve sirkeyi tencereye koyup karıştır. 1,5 çorba kaşığı gliserini, 1,5 çorba kaşığı lanolinli el kremini ve 1,5 çorba kaşığı beyaz sirkeyi tencereye koy. Sürekli karıştırarak kısık ateşte pişirmeye devam et, ta ki hamur oluşana ve tencerenin kenarlarından ayrılana dek.
  • Fazla pişirmemeye dikkat et yoksa hamur sertleşir.
  • Gliserin, süpermarketlerin pasta malzemeleri kısmında bulabileceğin yaygın bir malzemedir.
  • Lanolinli el kremini marketlerin kozmetik kısmında bulabilirsin.
 4. 4
  Hamuru ellerine losyon döküp yoğur. Üstüne ıslak bir bez örterek hamuru soğumaya bırak. Hamur eline alabileceğin sıcaklığa gelince yoğurarak pürüzsüz bir kil kıvamına getir. Artık istediğin biçimi verebilirsin.
  • Eserinin en az üç gün kurumasına izin ver.
  • Kurumasına izin verdikten sonra eserini yağlı boya veya akrilik boyayla boyayabilirsin.
 5. 5
  Hamuru streç filmde sakla. Kili streç filme sar ve serin, karanlık bir yerde sakla.
  Reklam

İpuçları

 • Havayla kuruyan killeri kullanmadığın zaman hava geçirmeyen kapta ya da kilitli torbada tut çünkü bunlar havaya maruz kaldığında yavaş da olsa sertleşir.
 • Çocuk projeleri için kili önceden hazırla. Bu toksik olmayan, kolay şekillendirilen killer küçük eller için idealdir.
 • Boyamadan önce kilin kurumasını en az üç gün bekle. Havayla kuruyan killerin bazıları daha kısa sürede kuruyabilir, özellikle de çok kalın değilse. Kuru ve sıcak bir yerde, hatta bir vantilatörün önünde kurumayı hızlandırabilirsin. Fırında kurutmak aşırı hızlı olabilir ve kilin çatlamasına yol açabilir.
 • Mısır nişastası bazlı killere bazen "soğuk porselen" de denir. Bunun bazı çeşitleri satın alınabilir ama bazılarını evde de yapabilirsin. Ev yapımı soğuk porselen için iyi bir tarif mikrodalga fırınla da yapılabilir.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

1. Yöntem:

 • Her parti için ¾ su bardağı kadar normal beyaz zamk (toksik olmayan “okul zamkı” iş görür)
 • 1 su bardağı mısır nişastası
 • 2 çorba kaşığı mineral yağı
 • 1 çorba kaşığı limon suyu
 • Yapışmayan bir tencere (yapışmayan herhangi bir tencere olur ama elinin altında yoksa, tencerenin kenarlarını ve dibini yapışma önleyici spreyle kaplaman da yeterli olacaktır)
 • Tahta kaşık

2. Yöntem:

 • 3/4 su bardağı su
 • 2 su bardağı PVA (ahşap) zamkı
 • 1 su bardağı mısır nişastası
 • 2 çorba kaşığı gliserin
 • Gıda boyası (isteğe bağlı)

3. Yöntem:

 • 1 su bardağı mısır nişastası
 • 1 su bardağı polivinil asetatlı zamk ya da PVA ahşap zamkı
 • 1/2 su bardağı su
 • 1.5 çorba kaşığı gliserin
 • 1.5 çorba kaşığı lanolinli krem
 • 1.5 çorba kaşığı beyaz sirke

4. Yöntem

 • 1 su bardağı PVA ahşap zamkı ya da diğer beyaz zamk
 • 1/2 su bardağı mısır nişastası
 • 1/2 çorba kaşığı stearin (stearik asit)
 • 1 ½ çorba kaşığı gliserin
 • 1 ½ çorba kaşığı vazelin
 • 1/2 çorba kaşığı sitrik asit

Bununla İlgili wikiHow'lar

Altının Gerçek Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırAltının Gerçek Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Kilitli Kapı Nasıl Açılır?
Havalı Bir İmza Nasıl AtılırHavalı Bir İmza Nasıl Atılır?
Kayıp Eşyalar Nasıl BulunurKayıp Eşyalar Nasıl Bulunur?
Solitaire Nasıl Oynanır?
Ölmekte Olan bir Japon Balığı Nasıl KurtarılırÖlmekte Olan bir Japon Balığı Nasıl Kurtarılır?
Kolay Kart Numaraları Nasıl YapılırKolay Kart Numaraları Nasıl Yapılır?
Nasıl SaklanılırNasıl Saklanılır?
Kâğıttan Gemi Nasıl Yapılır?
Satranç Nasıl OynanırSatranç Nasıl Oynanır?
Dama Nasıl OynanırDama Nasıl Oynanır?
Kumaşlardaki Baskı Nasıl ÇıkarılırKumaşlardaki Baskı Nasıl Çıkarılır?
Kot Pantolon Nasıl EsnetilirKot Pantolon Nasıl Esnetilir?
Parmaklarınla Islık Nasıl ÇalınırParmaklarınla Islık Nasıl Çalınır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 33 kişi çalıştı. Bu makale 19.496 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Hobi ve Beceriler
Bu sayfaya 19.496 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam