Mumlar bir odaya ışık ve koku katmanın harika bir yoludur ve kendi mumunu kendin yapmak eğlenceli bir el işi projesidir. Başlamak için tüm gereken balmumu, mum kalıbı, fitil ve istediğin renk ya da koku. Mumlarını yaptıktan sonra bunlarla evini süsleyebilir ya da ailene ve arkadaşlarına hediye edebilirsin!

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Eritmek İçin Balmumunu Hazırlamak

 1. 1
  Mumun için hangi tür malzeme kullanmak istediğine karar ver. Bunun, seçebileceğin farklı türleri vardır. 450 gram parafin mumu yaklaşık 570 ml erimiş sıvı mum eder. 450 gram soya mumuysa eridiğinde yaklaşık olarak 510 ml sıvıya dönüşecektir. 450 gram gerçek balmumuysa eriyince 450 ml sıvıya dönüşür.
  • Parafin mumu mum yapımında kullanılan geleneksel malzemedir ve içlerinde hâlâ en popüler olanıdır. Yeni başlayanlar için idealdir zira çabuk erir, ucuzdur ve koku ya da renk katması kolaydır. Bununla birlikte bu tür mum eritildiğinde açığa çıkan kimyasal maddelerin bazı insanları rahatsız edebildiğini belirtmekte fayda var.
  • Soya mumu giderek popülerleşiyor zira kullanımı kolay; soya fasulyesinden yapılıyor ve kolayca temizleniyor. Çevre dostu ve yenilenebilir bir kaynak. Soya mumu aynı zamanda diğer mumlardan daha yavaş yanar.[1]
  • Balmumu tümüyle doğaldır ve hava temizleme özelliğine sahiptir. Bununla birlikte kokuyu ya da rengi tutmada iyi değildir. Balmumu esansiyel yağlarla iyi anlaşsa da unutma ki balmumunun zaten kendine has, hoş bir kokusu vardır.[2]
  • Yanmış ya da yarısına kadar yakılmış ve şekli bozulmuş eski mumları da kullanabilirsin. Eski mumları kullanmak, mumu geri dönüştürmenin harika bir yoludur. Tıpkı diğer mumlara yaptığın gibi eritmen yeterlidir (İkinci Kısma bak).[3]
 2. 2
  Kolları sıvamadan önce çalışma alanını korumaya al. Üstüne balmumu dökülmesinden çekinmeyeceğin ayrı bir alanın yoksa üstünde çalışacağın yüzeye gazete kâğıdı, yağlı kâğıt ya da havlu ve bez sermelisin. Dökülmelere karşı elinin altında biraz da sabunlu ılık su olsun.
 3. 3
  Mumu rendele ya da keserek parçalara ayır. Mum küçük parçalara ayrıldığında daha iyi erir. Daha küçük parçalar kullanarak mumun eşit hızda erimesini de sağlamış olursun.[4]
 4. 4
  Orta ya da büyük boy bir tencereyi yarısına kadar suyla doldur. İçine daha küçük bir tencereyi koyabileceğin kadar boşluk kalmasına dikkat et. Bu benmari sistemi sayesinde küçük kabı içinde mum eritmek için kullanacaksın.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Mumu eritmek

 1. 1
  Mum parçalarını ya da rendesini ısıya dayanıklı, daha küçük bir kaba koy. Bu küçük kabı büyük tencerenin içine yerleştirerek geçici olarak bir benmari yap. Dikkat: Mumu doğrudan ateşe koyamazsın yoksa tutuşur veya buharlaşır. Isıyı yüksek dereceye getir ki su kaynasın. Kaynayan su, mumu yavaşça eritecektir.
  • Unutma ki mumu temizlemek zor olabilir. O yüzden sırf mum yapımında kullanmak üzere küçük ve ısıya dayanıklı bir saplı tencere almak iyi olabilir.
 2. 2
  Mumun sıcaklığını bir termometreyle kontrol et. Mutfak eşyası satan bir mağazadan bir şeker ya da mum termometresi satın alabilirsin. Eğer şeker termometren yoksa et termometresi de iş görür. Unutma ki mumu temizlemek zor olabilir.
  • Parafin mumu 50 ile 60 °C arasında eritilmelidir.[5]
  • Soya mumu 76,6 ila 82,2 °C sıcaklıkta eritilmelidir.[6]
  • Balmumu kabaca 62,7 °C sıcaklıkta eritilmelidir. Isıyı biraz daha yükseltebilirsin ama 79,4 °C’yi geçmemeye çalış.[7]
  • Eski mumlar yaklaşık 85 °C’de eritilmelidir. Eski fitilleri bir maşayla tutup çıkar.[8]
 3. 3
  Eritilmiş muma koku ekle. Hangi kokuyu seçeceğin sana kalmış. Esansiyel yağlar gibi kokuları bir aktardan temin edebilirsin. Kokunun muma eklendikten sonra ne kadar kuvvetli olduğuna değil de şişenin üstünde yazan talimatlara uyman daha iyi olur. Kokuyu iyice karıştır.
 4. 4
  Renk ekle. Normal gıda boyaları su bazlı olduğu için mumlarda işe yaramaz. Kırtasiyeden yağ bazlı boya al. Genelde mum yapımına özgü boyalar bulabilirsin. Belli bir rengi elde etmek için gereken miktarı şişenin üstünde bulabilirsin. Mum istediğin renge ulaşana kadar boya eklemeyi sürdür. İyice karıştır.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Mumu Kalıba Dökmek

 1. 1
  Bir mum kalıbının ortasına fitil yerleştir. Teneke kapları, kavanozları, eski fincanları, ısıya dayanabileceğini bildiğin her türden kabı kullanabilirsin. Genelde en güvenlisi teneke kutulardır ama kabın ısıya dayanacağını bildiğin sürece istediğin her şeyi kullanabilirsin. Kapları, korumaya aldığın çalışma mekânında düz bir zemine (örneğin bir tepsiye ya da kesme tahtasına) koy. Fitil, mum kalıbının tam ortasında olmalı ve yaklaşık beş santimlik kısmı mumdan dışarı uzanmalı. Fitilin dışarıda kalan kısmını bir kalemin ortasına bağla. Kalemi, içine mum dökeceğin kalıbın üstüne yerleştir. Fitilin kalıbın ortasından aşağıya kadar indiğinden emin ol.[9]
 2. 2
  Erimiş mumu kalıba dök. Etrafa sıçramaması için yavaşça dök. Kazayla fitili kalıbın dışına çıkarmamaya dikkat et. Balmumu soğuduktan sonra biraz küçülecektir, o yüzden kalıba dökerken bunu aklından çıkarma.
 3. 3
  Mumu soğut. En iyisi, eğer mümkünse mumun tam 24 saat boyunca soğumasıdır. Mumun ne kadar uzun süre soğumasına izin verirsen o kadar iyi olur.
  • Parafin mumlar genelde 24 saatte soğur.
  • Soya mumları genelde 4-5 saatte soğur.[10]
  • Balmumu genelde 6 saatte soğur ama eğer imkânın varsa gece boyunca soğuması en iyisidir.[11]
  • Eğer eski mumları eritip mum yaptıysan sadece birkaç saat beklemesi yeterlidir.[12]
 4. 4
  Mumu kalıptan çıkar ve fitili yarım santim kalacak kadar kes. Bu, ateşin boyunu kontrol etmeye yarar çünkü fitil uzun olursa alevi gereğinden fazla olur.
 5. 5
  Fitili yak ve şaheserinin tadını çıkar.
 6. 6
  Bu kadar.
  Reklam

İpuçları

 • Mumu içine koymak için eski bir salsa kabı, küçük bir kadeh ya da bira bardağı kullanabilirsin. Herhangi bir cam kap iş görür. Tatilde, plajda bulduğun bir bardağı o anın hatırasına dönüştürebilirsin. Renklendirici ya da mum boya eklemen yeterli. Harika bir hediye olacak ve verdiğin kişi, buna bayılacak.
 • Muma limon otu esansiyel yağı ekleyerek sivrisinek gibi haşereleri uzak tutan bir mum yapabilirsin. Bu yağ çoğu doğal gıda marketinde bulunur.
 • Kalın camların kırılma riski daha düşüktür. Seçtiğin şeyin ısıya dayanacak kadar sağlam olduğundan emin ol.
Reklam

Uyarılar

 • Mum eritmek bir yangın tehlikesine yol açabilir. Daima mumu gözünün önünde yak ve odadan çıkmadan söndür. Erimiş mumu ellerken çok dikkatli ol.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Mum yapmak için eriteceğin mum
 • Fitil
 • Kurşun kalem, tükenmez kalem ya da büyük ataş
 • Küçük teneke ya da kavanoz gibi kalıplar
 • Benmari (1 büyük ve 1 küçük tencere)
 • Su
 • Parfümler (isteğe bağlı)
 • Renklendiriciler (isteğe bağlı)
 • Şeker ya da mum termometresi
 • Çalışma tezgâhını korumak için gazete kâğıdı, karton ya da eski bez
 • Dökülmelere karşı sabunlu ılık su

Bununla İlgili wikiHow'lar

Altının Gerçek Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırAltının Gerçek Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Kilitli Kapı Nasıl Açılır?
Havalı Bir İmza Nasıl AtılırHavalı Bir İmza Nasıl Atılır?
Solitaire Nasıl Oynanır?
Ölmekte Olan bir Japon Balığı Nasıl KurtarılırÖlmekte Olan bir Japon Balığı Nasıl Kurtarılır?
Kayıp Eşyalar Nasıl BulunurKayıp Eşyalar Nasıl Bulunur?
Nasıl SaklanılırNasıl Saklanılır?
Kolay Kart Numaraları Nasıl YapılırKolay Kart Numaraları Nasıl Yapılır?
Kumaşlardaki Baskı Nasıl ÇıkarılırKumaşlardaki Baskı Nasıl Çıkarılır?
Kâğıttan Gemi Nasıl Yapılır?
Dama Nasıl OynanırDama Nasıl Oynanır?
Satranç Nasıl OynanırSatranç Nasıl Oynanır?
Sigara Nasıl Sarılır?
Parmaklarınla Islık Nasıl ÇalınırParmaklarınla Islık Nasıl Çalınır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 57 kişi çalıştı. Bu makale 92.088 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Hobi ve Beceriler
Bu sayfaya 92.088 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam