İster imkânları kısıtlı bir üniversite öğrencisi, ister tutumlu bir insan ol, soğuk bir evde yaşamak sağlığın için ideal değildir. Neyse ki ısıtıcın olmasa da seni sıcak tutacak bazı harika yöntemler var ve bu sırada evin verimliliğini de artırabilirsin.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Evini Isıtıcı Olmadan Isıtmak

 1. 1
  Tüm pencereleri düzgünce kapa. Buna eğer varsa kepenkleri kapatmak da dâhildir. Pencereler kapatılmış olmalıdır. Eğer dışarının sıcaklığı içerininkinden daha fazlaysa pencereleri gün içinde aç.[1]
  • Pencerelerin hava geçirmesini önle. Pencereleri daha sıkı kapatmak için naylon ya da macun kullanabilirsin. En azından, fark edilir kaçakları bir tişört ya da havluyla tıkayabilirsin.
 2. 2
  Güneş ışığı giren pencerelerin önüne ucuz ve şeffaf duş perdesi çek. Bu, soğuk havayı dışarıda tutarken güneşin sıcaklığının içeri girmesine izin verir. Pencerelerini şeffaf plastikle de kaplayabilirsin.[2]
 3. 3
  Perde kullan. Kalın perdeler hava akışını engelleyebilir. Güneş varken perdeleri aç, yokken de kapat.[3]
 4. 4
  Kapıları mühürle. Kapının çerçevesini ve kapı altını kontrol et. Bir kapı altı rüzgâr önleyici ya da kapı altı süngeri alman iyi olabilir. Kapının altına havlu sıkıştırarak da kapı altı rüzgâr önleyiciyi ucuza yapabilirsin.[4]
 5. 5
  Evin mümkün olduğunca fazla güneş almasına izin ver. Güneş ışınlarının eve girmesini engelleyebilecek tüm engelleri (gölgelik, bitkiler vb.) kaldır. Evin güneş alan tarafında duvara dayalı nesneleri kaldır (en iyisi bunları geceleri ek yalıtım sağlamak için tekrar koy).
 6. 6
  Kullanılmayan odaları kapat. Kapalı kapı, seninle soğuk dışarısı arasında bir engel daha demektir. Aynı zamanda hava dolaşımını ve dolayısıyla ısı kaybını azaltır.[5]
  • Yapı marketlerde, kullanılmayan odalardaki havalandırmaları “kapatmak” için kullanabileceğin manyetik havalandırma kapakları bulunur. Böylece sıcak hava sadece istediğin odalara gider. Bu da ısıtıcının daha verimli çalışmasını sağlar.
  • Özellikle de boruların donma tehlikesi olan yerlerde tüm havalandırma kanallarının açık olduğundan emin ol. Isıtılmış odalardaki soğuk hava dönüş kanallarını aç (mobilyalar ya da halı bunları kapatmış olabilir). Bu sayede ısı verimli biçimde dolaşabilir.
 7. 7
  Yere halı ya da kilim döşe. Halılar ve kilimler zeminden gerçekleşen ısı kaybını önlemeye yardımcı olabilir. Bunlar dokunulduğunda genelde tahtadan ya da taştan daha sıcaktır ve üstünde yürümek için daha sıcak bir yüzey sunar.[6]
 8. 8
  Döşeme altı boşluğuna ve çatıya yalıtım yap. Sıcak hava yükseldiği, soğuk hava ise aşağı çöktüğü için çatılardan çok miktarda ısı kaybı olur. Çatıya yeterince yalıtım uygulandığından emin ol.[7]
 9. 9
  Şömineyi yak. Eğer şöminen varsa ateş yakarak da evi ısıtabilirsin. Eğer şömine yoksa yaptırmayı düşünebilirsin. Ateş yanarken mutlaka gözetimin altında olsun.
 10. 10
  Yemek pişir. Yemek pişirmek seni sıcak tutan bir etkinliktir. Hem ocağın sıcaklığı hem de sonrasında yediğin güzel ve sıcak şeyler seni sıcak tutar.
  • Kurabiye ya da pasta yap. Fırın havayı kurutmaya ve mutfağı ısıtmaya yardımcı olur. Sen yemek yaparken mutfak ısınacaktır. Sonrasında evde pişmiş harika bir de yemek yiyeceksin!
  • Sonrasında fırını çalıştırmaya devam et ve kapağını açık bırak ki ev biraz ısınsın. Fırını sadece on ila yirmi dakika çalıştır ki enerjiyi boşa harcamayasın.
  • Buhar çıkacak türden yemekler pişirme çünkü bu havadaki nemi artırıp evde rutubete yol açar. Kışları rutubeti azaltmak kendini daha sıcak hissetmeni sağlayabilir. Su buharının (nemin) ısı kapasitesi (ısı emme becerisi) kuru havanınkinden daha büyüktür. Bu yüzden kışları nemli hava, kuru havadan daha soğuk gelir ve kendini rahat hissetmek için daha çok ısı harcaman gerekir.[8]
 11. 11
  Mum yak. Mumlar çok miktarda ısı üretebilir. Yeter ki nereye koyduğuna dikkat et ve gözetimsiz bırakma. Herhangi bir marketten ya da ucuzluk dükkânından ucuza bir sürü mum satın alabilirsin!
  • Mumlu ısıtıcı kullan. Bunlar şömine ya da gerçek bir ısıtıcı kadar ısı üretmese de çok ucuza seni ısıtabilir.
 12. 12
  Işıkları yak. Sıradan bir ampul, enerjisinin %95’ini ışık değil de ısı olarak dışa verir. Bu yüzden inanılmaz derecede verimli bir ısı kaynağıdır.[9]
  • Kompakt flüoresanlar ya da LED lambaları odayı ısıtmaya katkıda bulunmaz. O yüzden bunları daha sıcak günlere sakla ve tasarruf ettiğin parayla yakıt faturanı öde.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Soğuk Bir Evde Sıcak Kalmak

 1. 1
  Sıcak içecekler iç. Sıcak içecekler vücut çekirdek sıcaklığını yükseltir. Bu süreç çok rahatlatıcı ve hatta insanı kendine getiren türden olabilir. Bir fincan çay ya da kahve yap. Biraz sıcak et suyu iç.
 2. 2
  Kalın giyin. Birçok kişi, insanın vücut ısısının üçte birini baş kısmından kaybettiğini düşünür ama bu yaygın inanca rağmen aslında vücudunun her yerinden eşit miktarda sıcaklık açığa çıkar. Öyle ya da böyle, bu tür zamanlarda en yakın arkadaşın bir şapkadır. Balıkçı yakalı bir kazak ya da tulum da harika bir iş çıkarabilir. Özellikle de pamuklu ve yünlü kıyafetleri üst üste giy. Sıcak tutan çoraplar ya da terlikler giy. Hareketsiz oturduğunda kalın bir saf yün battaniyeye sarın. Bir termal içlik de alabilirsin çünkü kazağının altına giymek hem rahattır hem de sıcaklığını artırır.
  • Bacakların yine de üşüyorsa bir mağazadan ikili siyah tayt alabilirsin. Taytların opak olmasına dikkat et. Bunları kıyafetinin altına bir ya da iki çift olacak biçimde giy. Vücuduna sıcak havayı hapsedecek bir giysi katmanı daha eklemiş olursun. Erkekler uzun içlik giyebilir.
 3. 3
  Daha küçük odalar kullan. Örneğin yatak odan oturma odana göre çok daha küçükse burayı hem oturma hem yatak odası niyetine kullanabilirsin.
 4. 4
  Egzersiz yap. Yirmi dakika yoğun egzersiz yapmak seni ısıtabilir ve egzersiz bittikten sonra da sıcak kalmanı sağlayabilir. Dahası, sağlıklı bir vücut genelde soğuğa karşı daha dayanıklıdır.
  • Aktif ol. Hareket etmek vücut ısısı üretir! Ne kadar aktifsen kan dolaşımın da o kadar iyi olur. Bu, sıcak kanın el ve ayak parmaklarına gidip onları sıcak tutmasını sağlar.
 5. 5
  Sokulabileceğin bir arkadaş ya da evcil hayvan bul. Herhangi bir sıcakkanlı hayvanın canlı bedeni, kendi başına bir fırın sayılır. Birbirinizi sıcak tutmak için kedinle ya da köpeğinle sarılın.
 6. 6
  Saç kurutucu kullan. Giyinmeden önce vücudunu ya da soğuk ayakkabılarını ya da kıyafetlerini çabucak ısıt. Yatmadan önce yatağını da ısıtabilirsin. Asla makinenin üstünü örtme! Bu, aşırı ısınmaya yol açıp yangın çıkarabilir.
 7. 7
  50 watt’lık bir ısıtıcı pedin üstüne otur. Tüm evi ya da odayı ısıtmaktansa düşük watt’lı bir ısıtıcı pedin üstüne otur. Kendi ısıtıcı pedini kendin yapabilirsin:
  • Sıcak su torbası kullan. Oturutken ellerini ve kucağını ısıtmak için idealdir. Yatağın ayak kısmına, örtünün altına da koyabilirsin.
  • İçi pirinç, kuru mısır ya da baklagillerle doldurulmuş çorapları ya da küçük, ev yapımı “yastıkları” (ısı paketi olarak da bilinir) bir dakikalığına mikrodalga fırında ısıt ve ısıtıcı ped ya da yatak ısıtıcı olarak kullan.
 8. 8
  Kalın bir sabahlık ya bornoz al. Bunu kolları olan kocaman, pofuduk bir battaniye gibi düşün. Bunlar çok sıcak tutar ve rahat ettirir. Ayrıca giyerken de uyuyabilirsin!!
 9. 9
  Misafirliğe ya da tatile git. Zaten ısıtılan ama para vermeyeceğin bir yerde kasten zaman geçir. Kütüphane, ibadet yerleri, bir arkadaşının evi vb. gibi.
 10. 10
  Elektrikli bir battaniye al. Elektrikli battaniye seni geceleri sıcacık tutup çok rahat ettirebilir ve duvara monte eski yöntem, verimsiz ısıtıcılara kıyasla daha ekonomiktir. Oturmak isteyenler için diz üstüne örtülen, üstü hoş, tüylü ve sıcak bir kumaşla kaplı olan versiyonları da vardır.
 11. 11
  Bir sıfır derece uyku tulumu al. Uyku tulumu kullanmak için illaki kampa gitmen gerekmez. Sıfır derece uyku tulumu seni evde şekerleme yaptığında da sıcak tutabilir. Uyku tulumunu yatağının üstüne serersen seni yalıtır ve tüm gece sıcacık tutar.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Önlem Almak

 1. 1
  Evin sıcaklığının nedenini araştır. Eğer elektrik kesildiği için evin soğuksa yukarıdaki ipuçları bu kısa süreli acil durumu atlatmanı sağlayacaktır. Ama evde ısıtıcının çalışmama nedeni tamiratı ödeyecek kadar paranın olmamasıysa tam da bu tür acil durumlar için bankada para biriktirmeye başlamalısın. Önce bu parayı bir kenara ayır ki acil durumlar baş gösterdiğinde üstesinden gelebilesin. Kendini soğukta bırakma.
 2. 2
  Eğer evini ısıtamıyorsan enerji hizmeti aldığın şirketle bağlantıya geç. Karşılayabileceğin bir ödeme planı sunabilirler. Ayrıca faturalarını ödemek için bazı devlet yardımları alabilirsin.
  Reklam

İpuçları

 • Sıcak bir duş al ya da banyo yap ve çıktığında cildine yağ veya losyon sür. Bu neredeyse ince bir katman giysi giymek gibidir.
 • Sıcak çikolata iç. Sana güç verecek bolca karbonhidrat içerir ve en iyisi, çok lezizdir!
 • Eğer küçük çocukların varsa evin ısıtma tesisatı tamir edilene kadar arkadaşlarında ya da bir akrabanda kalmayı teklif et çünkü soğuk hava koşulları çocuklar için tehlikeli olabilir.
 • Yatağına ekstra örtü koy. Ekstra bir battaniye ya da yorgan, vücut ısını muhafaza edecektir.
 • Eğer ısıtıcı kullanmak istemiyorsan odadan odaya taşıyabileceğin küçük bir kişisel ısıtıcı satın al. Bu, çok daha ucuz bir seçenektir.
 • Uyumaya çalıştığında hava çok soğuk geliyorsa yatağının üstüne idareten bir “çadır” kurmayı dene. Kendi nefesin çadırın içini hemen ısıtacaktır. Antika yatakların tavanı ve perdesi olması boşuna değil.
 • Bir dakikalığına başının üstüne bir battaniye geçir. Tuhaf görünse de nefesin seni derhal ısıtacaktır!
 • Sıcak bir yatağa girip üstünü iyice ört. Örtünün içinde ya da dışında delik olmasın.
 • Fazla efor sarf etme. Yoksa terlemeye başlarsın ve ter vücudu ısıtmaz, soğutur.
 • Pamuklu olmayan yumuşak bir battaniye kullan. Yün bir battaniye ısını daha iyi emecektir.
 • Yatakta kıvrılıp bacaklarını hızla birbirine sürt. Biraz tuhaf görünse de işe yarar!
 • Özellikle de kelsen ya da saçın kısaysa yatağa yatarken termal bir bere tak. İnsanın göğüs, kafa ve yüz bölgesi ısı değişimine karşı çok duyarlıdır, o yüzden sıcak tutan bir bere ya da şapka soğuk bir evin vazgeçilmezidir.[10]
Reklam

Uyarılar

 • Havadaki nemi artıran ısıtma yöntemleri (nemlendirici ya da banyo küveti gibi) rutubet hasarına yol açabilir ya da küf gelişimini artırabilir. Evin dış duvarlarına bakan mobilyaların arkasını ve pencerelerin etrafını sürekli kontrol et.
 • Unutma ki hava dolaşımını tümüyle kesmek içeride tehlikeli karbon monoksit birikimine yol açabilir. Eğer hâlihazırda yoksa evine mutlaka bir karbon monoksit dedektörü taktır. Dedektörün varsa onu düzenli aralıklarla kontrol ettir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bahçedeki Köstebeklerden Nasıl Kurtulunur?
Salyangozlardan Nasıl KurtulunurSalyangozlardan Nasıl Kurtulunur?
Domatesler Nasıl BudanırDomatesler Nasıl Budanır?
Gümüş Böceği Nasıl Yok EdilirGümüş Böceği Nasıl Yok Edilir?
Ölmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl CanlandırılırÖlmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl Canlandırılır?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Şans Bambusu Nasıl ÇoğaltılırŞans Bambusu Nasıl Çoğaltılır?
Sarımsak Nasıl Yetiştirilir?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Aloe Vera Bitkisine Nasıl BakılırAloe Vera Bitkisine Nasıl Bakılır?
Yılanlar Nasıl Uzaklaştırılır?
Barış Çiçeği Bakımı Nasıl YapılırBarış Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?
Güvelerden Nasıl KurtulunurGüvelerden Nasıl Kurtulunur?
Reklam

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam