Diş eti hastalıklarını ev yapımı çözümlerle tedavi etmek mümkündür ve diş eti iltihabı, diş eti hastalığı ve ciddiye alınması gereken bazı başka sorunlar gibi diş eti sorunlarını tedavi etmeye yardımcı olur. Tedavi edilmeden bırakılırsa, diş eti hastalıkları diş sağlığı ve tüm vücut sağlığı için ciddi sorunlara yol açabilir. Diş eti hastalıklarını tedavi etmek için kendi başına deneyebileceğin şeyler var ama belirtiler artarsa ve diş etlerin ısrarla kanarsa ya da dişlerin sallanırsa, hemen diş hekimine git.

Yöntem 1 / 2:
Ev Çözümleriyle Tedavi Etmek

 1. 1
  Stresi azalt. Amerika’daki Genel Diş Hekimliği Akademisi AGD’ye göre, stresle diş sağlığı ilişkili. Stres altındaki insanların baskılanmış bir bağışıklık sistemi vardır. Bu, bağışıklık sisteminin diş eti hastalıklarına neden olan bakterilerle savaşmasını güçleştirir ve bu kişiler hem diş eti hastalıklarına hem de diyabet ya da kalp hastalığı gibi genel sorunlara daha yatkın olurlar.
  • Araştırmacılar, bütün streslerin aynı olmadığını da öğrendiler. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki üç farklı üniversitede yapılan çalışmalarda, en çok mali sorunlar yaşayan katılımcıların diş eti hastalıkları riski taşıdığı ortaya çıktı.[1]
 2. 2
  Deniz tuzu solüsyonu yap. Bir su bardağı ılık suda az bir miktar deniz tuzunu erit. Solüsyondan bir yudum alıp ağzını 30 saniye çalkaladıktan sonra tükür. Bunu birkaç kez tekrarla. Tuzlu su, diş etlerinin şişliğini, diş eti kanamasını ve enfeksiyon yüzünden oluşan şişliği de azaltır. Ama, enfeksiyon apseye dönüşmüşse antibiyotik alman gerekir. Günde iki kez diş fırçalama rutinine bu ağız yıkama işlemini de dahil et.
 3. 3
  Çay poşetleri kullan. Bir çay poşetini kaynar suda 2-3 dakika beklettikten sonra al ve rahatlıkla tutabileceğin kadar soğumasını bekle. Soğuyan çay poşetini diş etlerinin etkilenen yerine koy ve yaklaşık 5 dakika boyunca orada beklet. Çay poşetindeki tanik asit, diş eti enfeksiyonunu etkili bir şekilde azaltmakta işe yarayabilir.
  • Çay poşetini doğrudan diş etlerine koymak, sadece içmekten daha etkilidir. Ayrıca, çok fazla çay içmenin dişler üzerinde olumsuz bir etkisi var: sararmış, çayla lekelenmiş dişler. Dişlerin sarıdan kahverengiye dönebilir ve profesyonel bir temizlikten sonra bile lekeleri çıkarmak zordur.
 4. 4
  Biraz bal sür. İçindeki propolis adlı maddeden dolayı balın doğal antibakteriyel ve antiseptik özellikleri vardır, o yüzden enfekte olan diş etlerini tedavi etmek için bal kullanabilirsin. Dişlerini fırçalayınca, diş etlerinin sorunlu yerine biraz bal sür.
  • Balın yüksek şeker miktarı düşünülünce, aşırı miktarda sürmemeye dikkat etmelisin ve mümkün olduğunca dişlerine değil de diş etlerine sürmelisin. Özellikle de çürük olma ihtimali olan dişlerine sürmemeye dikkat et çünkü bu, diş ağrısına yol açar.
 5. 5
  Turna yemişi suyu iç. Turna yemişi suyu, bakterilerin dişine yapışmasını engeller, o yüzden günde 120 mililitreye kadar şeker katkısız turna yemişi suyu içmeyi dene.
 6. 6
  Limon macunu yap. Bir limon suyu ve biraz tuzla macun yap. Bunları iyice karıştır ve dişlerine sür. Birkaç dakika beklet ve ılık suyla ağzını çalkala.
  • Limon, diş eti hastalıklarını tedavi etmekte her açıdan faydalıdır. İlk olarak, yangı önleyicidir ve bu, enfekte olan diş etlerini tedavi etmekte faydalı olmasını sağlar. Sadece bu kadar da değil; limon, C vitamini içerir. C vitamini de diş etlerinin enfeksiyonla savaşmasına ve yerel alkali pH oluşturan bakteri kolonilerini azaltmaya yardımcı olabilir.
 7. 7
  C vitamini açısından zengin gıdaları daha çok ye. Diş eti hastalıklarına sadece limon değil, portakal, üzüm, guava, kivi, mango, papaya, dolmalık biber ve çilek gibi C vitaminiyle dolu diğer yiyecekler de iyi gelir. C vitamini bir antioksidandır ve antioksidanların, çeşitli diş eti sorunlarından olumsuz şekilde etkilenebilen bağdoku gelişimini ve kemik yenilenmesini teşvik ettiği görülmüştür.
 8. 8
  D vitamini alımını arttır. D vitamininin yangı önleyici özellikleri vardır, o yüzden, şişmiş diş etlerini iyileştirmeye ve bunun tekrar olmasını engellemeye çalışırken yeterince D vitamini aldığından emin ol. Yaşlıların bu vitamine özellikle önem vermesi gerekir. Amerika’daki Ulusal Sağlık Enstitüleri’ne göre, kandaki D vitamini seviyesinin daha yüksek olmasıyla 50 yaş ve üzerindeki kişilerde diş eti hastalığı riskinin düşmesi arasında bir bağlantı var.
  • D vitaminini, güneşte haftada iki kez en az 15 ila 20 dakika kalarak ve somon balığı, yumurta, ay çekirdeği ve balık yağı gibi D vitamini açısından zengin yiyecekler yiyerek al.
 9. 9
  Dişlerini karbonatla fırçala. Karbonat, ağzındaki asitleri nötrleştirir ve böylece diş çürümesi ve diş eti hastalıkları riskini azaltır. O yüzden bu, diş eti hastalıkları için gerçek bir tedaviden daha çok önleyici bir tedbirdir. Biraz ılık suya az miktarda karbonat koy ve karıştırıp macun yap. Dişlerini bu macunla yumuşak bir diş fırçası kullanarak ve çok bastırmadan fırçala.
 10. 10
  Tütünü bırak. Tütün, enfeksiyonlarla savaşma kabiliyetini azaltır ve iyileşmeyi geciktirir. Tütün kullananların, tedaviye cevap vermeyen ve diş kaybıyla sonuçlanan ciddi diş eti hastalıklarına yakalanma riski, içmeyenlere göre daha yüksektir.[2]
  Reklam

Yöntem 2 / 2:
Eczane Çözümlerini Kullanmak

 1. 1
  Bir ağız probiyotiği al. "Dost" bir bakteri olan ve bağırsaklarda yaşayan Lactobacillus reuteri Prodentis bakterisini barındıran pastiller, diş eti iltihabında etkili bir tedavi olarak görülüyor çünkü antibakteriyel maddeler içeren ağız antiseptiklerini ve gargaraları kullandıktan sonra ağzın doğal dengesini tekrar kurmaya yardımcı olabiliyor.
 2. 2
  Koenzim Q10 al. Koenzim Q10 (ubikinon olarak da bilinir), şekerleri ve yağları enerjiye dönüştürmeye yardımcı olan vitamin benzeri bir maddedir. Mayo Clinic’e göre ilk çalışmalar, ağızdan alınan ya da cilde veya diş etlerine sürülen Koenzim Q10’in periodontit tedavisine yardımcı olabileceğini işaret ediyor.[3]
 3. 3
  Listerine veya benzer bir ürünle gargara yap. Reçeteli ağız yıkama suları dışında, Listerine’in formülünün, plak ve diş eti iltihabının azaltılmasında en etkili ağız yıkama suyu formüllerinden biri olduğu gösterilmiştir. [4]
  • Listerine’i günde iki kez 30 saniye kullanman tavsiye ediliyor ama daima yarı yarıya suyla seyrelt.
  • Bu solüsyonu oluşturan esansiyel yağlar ağızda bir yanma hissine neden olsa da, insanlar birkaç gün düzenli kullandıktan sonra buna alışıyorlar.
 4. 4
  Püskürt. Plak oluşumunu engelleyici özellikleriyle güçlü bir antibakteriyel olan klorheksidin (CHX) içeren bir spreyi diş bakımı rutinine dahil etmeyi dene. Diş eti hastalıkları açısından riskli bir grup olan yaşlı hastalar üzerinde yapılan bir çalışma, günde bir kez %0,2 CHX içeren bir sprey kullanmanın plak birikimini ve diş eti iltihabının yol açtığı yangıyı azalttığını bulmuştur.[5]
 5. 5
  Gengigel kullan. Bu ürün, vücudun bağ dokularında bulunan doğal bir madde olan hiyalüronik asit içerir. Araştırmalar hiyalüronatın, diş eti iltihabı ve periodontitis tedavisinde etkili olan yangı önleyici, ödem önleyici ve antibakteriyel özellikleri olduğunu göstermiştir.[6] Gengigel diş etlerine sürüldüğünde, sağlıklı, yeni dokunun oluşmasını teşvik eder. Almanya’daki Rostock Üniversitesi’de yapılan denemelerde bilim insanları, Gengile’in dokuların iyileşmesi için gereken süreyi yarıya indirdiğini, kan akışını arttırdığını ve yangıyı azalttığını bulmuşlardır.[7]
 6. 6
  Çay ağacı yağı macunu kullan. Çay ağacı yağı, bakterileri öldürür. Diş plağı bir bakteridir. O yüzden, çay ağacı yağı, plakları yok etmeye ve diş eti acısını azaltmaya yardımcı olabilir.
  • Dişlerini her fırçaladığında, her zamanki diş macununa da bir damla damlatabilirsin. Çay ağacı yağı özü kullanırsan, yutmamaya dikkat et çünkü ishal dâhil mide bozukluklarına neden olabilir.[8]
  Reklam

İpuçları

 • Diş eti hastalıkları, dişlerin üzerindeki plağın artmasıyla ilerler. Bu, bakterinin tükürükle, nişastayla ve yiyeceklerden arta kalan debrisle karışmasının oluşturduğu, bakteriyel, yapışkan ve beyaz bir tabakadır. Diş sağlığı bakımı, dünyada önemli sorunlardan biridir çünkü küçük diş sorunları, daha büyük ve tedavi edilemeyen sorunlara dönüşüyor. Sonuç olarak, diş eti hastalıklarını ev yapımı çözümlerle nasıl tedavi edileceği, daha iyi bir diş sağlığı için insanların bazı basit ve etkili yöntemler uygulamasına yardımcı olabilecek önemli ve dünya çapında bir sağlık meselesidir.
 • Limon ve tuz çözümünü kullanmak, sonrasında dişlerinin bir süre aşırı hassas olmasına neden olabilir. Bunun nedeni, limondaki yüksek asitliğin dişlerinin üzerindeki diş minesini aşındırabilmesidir, özellikle de dişlerini sert fırçalarsan.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl BırakılırMastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?
Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi EdilirPenisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?
Vajinal Enfeksiyonlar İlaçsız Nasıl Tedavi EdilirVajinal Enfeksiyonlar İlaçsız Nasıl Tedavi Edilir?
Kasık Mantarı Nasıl Tedavi EdilirKasık Mantarı Nasıl Tedavi Edilir?
Vajinadaki Koku Hızlıca Nasıl GiderilirVajinadaki Koku Hızlıca Nasıl Giderilir?
Uyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl GeçilirUyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl Geçilir?
Yeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım YapılırYeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım Yapılır?
Sigara Nasıl İçilir?
Boğaz Kaşıntısı Nasıl GeçirilirBoğaz Kaşıntısı Nasıl Geçirilir?
Sol Koldaki Ağrının Kalpten Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırSol Koldaki Ağrının Kalpten Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Regl Dönemi Nasıl Erken BitirilirRegl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?
2 Hafta İçinde Göbek Yağı Nasıl Eritilir2 Hafta İçinde Göbek Yağı Nasıl Eritilir?
Ayak Parmağının Kırıldığı Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Tu Anh Vu, DMD
Ortak yazarlar :
Kurul Sertifikalı Diş Hekimi
Bu makaledeki ortak yazarlar Tu Anh Vu, DMD. Dr. Tu Anh Vu; Brooklyn, New York'ta Tu's Dental adlı özel bir muayenehane işleten, kurul sertifikalı bir diş hekimidir. Dr. Vu, yetişkinlerin ve her yaştan çocuğun diş fobisi ile kaygılarını yenmelerine yardımcı olur. Dr. Vu, kaposi sarkomu kanserinin tedavisini bulmak için araştırmalar yaptı ve araştırmalarını Memphis'te yapılan Hinman Meeting'de sundu. Lisans derecesini Bryn Mawr College'dan ve diş hekimi unvanını Pennsylvania Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nden aldı. Bu makale 80.215 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sağlık
Bu sayfaya 80.215 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam