Ev Yapımı Çözümlerle Diş Eti Hastalıkları Nasıl Tedavi Edilir?

Ortak yazar: Cristian Macau, DDS

Bu Makalede:Ev Çözümleriyle Tedavi EtmekEczane Çözümlerini Kullanmak11 Referans

Diş eti hastalıklarını ev yapımı çözümlerle tedavi etmek mümkündür ve diş eti iltihabı, diş eti hastalığı ve ciddiye alınması gereken bazı başka sorunlar gibi diş eti sorunlarını tedavi etmeye yardımcı olur. Tedavi edilmeden bırakılırsa, diş eti hastalıkları diş sağlığı ve tüm vücut sağlığı için ciddi sorunlara yol açabilir. Diş eti hastalıklarını tedavi etmek için kendi başına deneyebileceğin şeyler var ama belirtiler artarsa ve diş etlerin ısrarla kanarsa ya da dişlerin sallanırsa, hemen diş hekimine git.

1
Ev Çözümleriyle Tedavi Etmek

 1. 1
  Stresi azalt. Amerika’daki Genel Diş Hekimliği Akademisi AGD’ye göre, stresle diş sağlığı ilişkili. Stres altındaki insanların baskılanmış bir bağışıklık sistemi vardır. Bu, bağışıklık sisteminin diş eti hastalıklarına neden olan bakterilerle savaşmasını güçleştirir ve bu kişiler hem diş eti hastalıklarına hem de diyabet ya da kalp hastalığı gibi genel sorunlara daha yatkın olurlar.
  • Araştırmacılar, bütün streslerin aynı olmadığını da öğrendiler. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki üç farklı üniversitede yapılan çalışmalarda, en çok mali sorunlar yaşayan katılımcıların diş eti hastalıkları riski taşıdığı ortaya çıktı.[1]
 2. 2
  Deniz tuzu solüsyonu yap. Bir su bardağı ılık suda az bir miktar deniz tuzunu erit. Solüsyondan bir yudum alıp ağzını 30 saniye çalkaladıktan sonra tükür. Bunu birkaç kez tekrarla. Tuzlu su, diş etlerinin şişliğini, diş eti kanamasını ve enfeksiyon yüzünden oluşan şişliği de azaltır. Ama, enfeksiyon apseye dönüşmüşse antibiyotik alman gerekir. Günde iki kez diş fırçalama rutinine bu ağız yıkama işlemini de dahil et.
 3. 3
  Çay poşetleri kullan. Bir çay poşetini kaynar suda 2-3 dakika beklettikten sonra al ve rahatlıkla tutabileceğin kadar soğumasını bekle. Soğuyan çay poşetini diş etlerinin etkilenen yerine koy ve yaklaşık 5 dakika boyunca orada beklet. Çay poşetindeki tanik asit, diş eti enfeksiyonunu etkili bir şekilde azaltmakta işe yarayabilir.
  • Çay poşetini doğrudan diş etlerine koymak, sadece içmekten daha etkilidir. Ayrıca, çok fazla çay içmenin dişler üzerinde olumsuz bir etkisi var: sararmış, çayla lekelenmiş dişler. Dişlerin sarıdan kahverengiye dönebilir ve profesyonel bir temizlikten sonra bile lekeleri çıkarmak zordur.
 4. 4
  Biraz bal sür. İçindeki propolis adlı maddeden dolayı balın doğal antibakteriyel ve antiseptik özellikleri vardır, o yüzden enfekte olan diş etlerini tedavi etmek için bal kullanabilirsin. Dişlerini fırçalayınca, diş etlerinin sorunlu yerine biraz bal sür.
  • Balın yüksek şeker miktarı düşünülünce, aşırı miktarda sürmemeye dikkat etmelisin ve mümkün olduğunca dişlerine değil de diş etlerine sürmelisin. Özellikle de çürük olma ihtimali olan dişlerine sürmemeye dikkat et çünkü bu, diş ağrısına yol açar.
 5. 5
  Turna yemişi suyu iç. Turna yemişi suyu, bakterilerin dişine yapışmasını engeller, o yüzden günde 120 mililitreye kadar şeker katkısız turna yemişi suyu içmeyi dene.
 6. 6
  Limon macunu yap. Bir limon suyu ve biraz tuzla macun yap. Bunları iyice karıştır ve dişlerine sür. Birkaç dakika beklet ve ılık suyla ağzını çalkala.
  • Limon, diş eti hastalıklarını tedavi etmekte her açıdan faydalıdır. İlk olarak, yangı önleyicidir ve bu, enfekte olan diş etlerini tedavi etmekte faydalı olmasını sağlar. Sadece bu kadar da değil; limon, C vitamini içerir. C vitamini de diş etlerinin enfeksiyonla savaşmasına ve yerel alkali pH oluşturan bakteri kolonilerini azaltmaya yardımcı olabilir.
 7. 7
  C vitamini açısından zengin gıdaları daha çok ye. Diş eti hastalıklarına sadece limon değil, portakal, üzüm, guava, kivi, mango, papaya, dolmalık biber ve çilek gibi C vitaminiyle dolu diğer yiyecekler de iyi gelir. C vitamini bir antioksidandır ve antioksidanların, çeşitli diş eti sorunlarından olumsuz şekilde etkilenebilen bağdoku gelişimini ve kemik yenilenmesini teşvik ettiği görülmüştür.
 8. 8
  D vitamini alımını arttır. D vitamininin yangı önleyici özellikleri vardır, o yüzden, şişmiş diş etlerini iyileştirmeye ve bunun tekrar olmasını engellemeye çalışırken yeterince D vitamini aldığından emin ol. Yaşlıların bu vitamine özellikle önem vermesi gerekir. Amerika’daki Ulusal Sağlık Enstitüleri’ne göre, kandaki D vitamini seviyesinin daha yüksek olmasıyla 50 yaş ve üzerindeki kişilerde diş eti hastalığı riskinin düşmesi arasında bir bağlantı var.[2]
  • D vitaminini, güneşte haftada iki kez en az 15 ila 20 dakika kalarak ve somon balığı, yumurta, ay çekirdeği ve balık yağı gibi D vitamini açısından zengin yiyecekler yiyerek al.
 9. 9
  Dişlerini karbonatla fırçala. Karbonat, ağzındaki asitleri nötrleştirir ve böylece diş çürümesi ve diş eti hastalıkları riskini azaltır. O yüzden bu, diş eti hastalıkları için gerçek bir tedaviden daha çok önleyici bir tedbirdir. Biraz ılık suya az miktarda karbonat koy ve karıştırıp macun yap. Dişlerini bu macunla yumuşak bir diş fırçası kullanarak ve çok bastırmadan fırçala.
 10. 10
  Tütünü bırak. Tütün, enfeksiyonlarla savaşma kabiliyetini azaltır ve iyileşmeyi geciktirir. Tütün kullananların, tedaviye cevap vermeyen ve diş kaybıyla sonuçlanan ciddi diş eti hastalıklarına yakalanma riski, içmeyenlere göre daha yüksektir.[3]

2
Eczane Çözümlerini Kullanmak

 1. 1
  Bir ağız probiyotiği al. "Dost" bir bakteri olan ve bağırsaklarda yaşayan Lactobacillus reuteri Prodentis bakterisini barındıran pastiller, diş eti iltihabında etkili bir tedavi olarak görülüyor çünkü antibakteriyel maddeler içeren ağız antiseptiklerini ve gargaraları kullandıktan sonra ağzın doğal dengesini tekrar kurmaya yardımcı olabiliyor.
 2. 2
  Koenzim Q10 al. Koenzim Q10 (ubikinon olarak da bilinir), şekerleri ve yağları enerjiye dönüştürmeye yardımcı olan vitamin benzeri bir maddedir. Mayo Clinic’e göre ilk çalışmalar, ağızdan alınan ya da cilde veya diş etlerine sürülen Koenzim Q10’in periodontit tedavisine yardımcı olabileceğini işaret ediyor.[4]
 3. 3
  Listerine veya benzer bir ürünle gargara yap. Reçeteli ağız yıkama suları dışında, Listerine’in formülünün, plak ve diş eti iltihabının azaltılmasında en etkili ağız yıkama suyu formüllerinden biri olduğu gösterilmiştir. [5]
  • Listerine’i günde iki kez 30 saniye kullanman tavsiye ediliyor ama daima yarı yarıya suyla seyrelt.
  • Bu solüsyonu oluşturan esansiyel yağlar ağızda bir yanma hissine neden olsa da, insanlar birkaç gün düzenli kullandıktan sonra buna alışıyorlar.
 4. 4
  Püskürt. Plak oluşumunu engelleyici özellikleriyle güçlü bir antibakteriyel olan klorheksidin (CHX) içeren bir spreyi diş bakımı rutinine dahil etmeyi dene. Diş eti hastalıkları açısından riskli bir grup olan yaşlı hastalar üzerinde yapılan bir çalışma, günde bir kez %0,2 CHX içeren bir sprey kullanmanın plak birikimini ve diş eti iltihabının yol açtığı yangıyı azalttığını bulmuştur.[6]
 5. 5
  Gengigel kullan. Bu ürün, vücudun bağ dokularında bulunan doğal bir madde olan hiyalüronik asit içerir. Araştırmalar hiyalüronatın, diş eti iltihabı ve periodontitis tedavisinde etkili olan yangı önleyici, ödem önleyici ve antibakteriyel özellikleri olduğunu göstermiştir.[7] Gengigel diş etlerine sürüldüğünde, sağlıklı, yeni dokunun oluşmasını teşvik eder. Almanya’daki Rostock Üniversitesi’de yapılan denemelerde bilim insanları, Gengile’in dokuların iyileşmesi için gereken süreyi yarıya indirdiğini, kan akışını arttırdığını ve yangıyı azalttığını bulmuşlardır.[8]
 6. 6
  Çay ağacı yağı macunu kullan. Çay ağacı yağı, bakterileri öldürür. Diş plağı bir bakteridir. O yüzden, çay ağacı yağı, plakları yok etmeye ve diş eti acısını azaltmaya yardımcı olabilir.
  • Dişlerini her fırçaladığında, her zamanki diş macununa da bir damla damlatabilirsin. Çay ağacı yağı özü kullanırsan, yutmamaya dikkat et çünkü ishal dâhil mide bozukluklarına neden olabilir.[9]

İpuçları

 • Diş eti hastalıkları, dişlerin üzerindeki plağın artmasıyla ilerler. Bu, bakterinin tükürükle, nişastayla ve yiyeceklerden arta kalan debrisle karışmasının oluşturduğu, bakteriyel, yapışkan ve beyaz bir tabakadır. Diş sağlığı bakımı, dünyada önemli sorunlardan biridir çünkü küçük diş sorunları, daha büyük ve tedavi edilemeyen sorunlara dönüşüyor. Sonuç olarak, diş eti hastalıklarını ev yapımı çözümlerle nasıl tedavi edileceği, daha iyi bir diş sağlığı için insanların bazı basit ve etkili yöntemler uygulamasına yardımcı olabilecek önemli ve dünya çapında bir sağlık meselesidir.
 • Limon ve tuz çözümünü kullanmak, sonrasında dişlerinin bir süre aşırı hassas olmasına neden olabilir. Bunun nedeni, limondaki yüksek asitliğin dişlerinin üzerindeki diş minesini aşındırabilmesidir, özellikle de dişlerini sert fırçalarsan.

Makale Bilgisi

Cristian Macau, DDS bu makalenin ortak yazarıdır. Dr. Cristian Macau Londra’daki Favero Dental Clinic’de oral cerrah, diş eti hastalıkları uzmanı ve estetisyendir. Cerrahi Diş Hekimliği derecesini 2015 yılında Carol Davila Tıp Üniversitesi’nden almıştır.

Kategoriler: Sağlık

Diğer dillerde:

English: Treat Gum Disease With Homemade Remedies, Español: tratar las enfermedades de las encías con remedios caseros, Português: Tratar Doenças Na Gengiva Com Remédios Caseiros, Italiano: Trattare Disturbi alle Gengive con Rimedi Casalinghi, Deutsch: Zahnfleischentzündung mit Hausmitteln behandeln, Русский: лечить заболевания десен домашними средствами, Français: traiter les maladies des gencives avec des remèdes maison, 中文: 自己治疗牙龈疾病, Nederlands: Tandvleesproblemen aanpakken met huismiddeltjes, Čeština: Jak podomácku léčit onemocnění dásní, Bahasa Indonesia: Mengobati Penyakit Gusi dengan Rawatan Rumah, العربية: معالجة أمراض اللثة بعلاجات منزلية, हिन्दी: मसूड़ों की बीमारी का इलाज करें (Home Remedies, Gharelu Nuskhe), ไทย: รักษาโรคเหงือกด้วยตัวคุณเองที่บ้าน, Tiếng Việt: Chữa bệnh nướu bằng nguyên liệu tại nhà, 한국어: 가정 요법으로 잇몸 질환 다스리는 법, 日本語: 歯ぐきの病気を家で治療する

Bu sayfaya 893 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?