Yeni bir ev boş bir tuval gibidir; her bir odayı çok seveceğin, kişiye özel bir alana dönüştürme fırsatı elde edersin. Eski mekânından sıkıldığında veya yeni bir yere taşındığında, orayı sıcak ve albenili bir hâle getirmek için dekorasyon yapmak şarttır. En iyi sonuçları elde etmek için küçük detaylar eklemenin yanında evinde büyük çaplı değişiklikler yapmayı dene.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Büyük Değişiklikler Yapmak

 1. 1
  Duvarlarını boya. Eğer kiralık bir yerde yaşıyorsan bu, değerlendirebileceğin bir seçenek olmayabilir. Ancak, böyle bir imkânın varsa evinin duvarlarını boyamak çok fazla para harcamak zorunda kalmadan görüntüyü tazelemenin ve bir etki katmanın için en pratik yollardan biri olabilir.[1] Alanına uyan ve kişiliğini tamamlayan bir renk seç.[2] Eğer şen şakrak ve eğlenceli biriysen altın sarısını veya parlak yeşili düşün. Sakin ve aklı başında biri misin? Gri veya mavi tonları senin tempona daha uygun olabilir. Boya kalıcı değildir, o yüzden sevdiğin bir görüntü elde edene kadar renklerle deneme yapmaktan çekinme!
 2. 2
  Yeni mobilyalar dene. Mobilya muhtemelen dekorasyondaki en önemli husustur; eğer yeterli mobilyan yoksa veya aynı parçaları uzun yıllardır kullanıyorsan evine birkaç parça yeni mobilya almayı düşün. Kişiliğinle bağdaşan, renkli ve modaya uygun, rahat parçalar seç. Mağazaya konan modellerin haricinde bir şey denemekten çekinme; kişiliğini gerçekten gösteren mobilyalar, indirimde olduğu için aldığın sıkıcı teşhir mobilyalarına göre mekânına daha iyi uyacaktır.[5]
 3. 3
  Dekoratif saklama yerleri kullan. İster son derece düzenli ister istifçi biri olsun, neredeyse herkesin depoya gitmesi gereken eşyaları olur. Eşyaları bazanın altına veya dolabın arka kısmına tıkıştırmak yerine dekoratif saklama yerleri kullanmaya çalış. Sandıklı puflara, kapaklı duvar ünitelerine ve dekoratif süslerini koyabileceğin büyük kitap raflarına ve vitrinlerine bak. Saklama yeri olan göz alıcı parçalar kullanarak bir taşla iki kuş vurmuş olursun.[6]
 4. 4
  Mobilya ve aksesuarları yenile. Eğer dairen için yeni mobilya alacak paran yoksa elindeki mobilyanı elden geçir. Mutfak veya banyo dolaplarını yeni bir renge boyamayı veya onları verniklemeyi dene. Kanepe veya koltuklara kumaş kaplamak için ucuz kumaş kullan ve zemin rengini değiştirmek için verniklemeyi dene. Ahşap aksamlar (mobilyaların kenarları, pencere denizliği, süpürgelikler, kapılar vb.) yeni ve cesur bir renge boyanabilir veya verniklenebilir. Hiç olmazsa mobilyaların yerlerini değiştirerek görünüşteki değişime bak.
  • Odanı canlandırmanın kolay, masrafsız bir yolu olarak mobilyalarına kırlent koy! Hatta yastıkları mevsimine göre değiştirebilirsin de; örneğin, yaz ve ilkbaharda daha açık, parlak renkler; sonbahar ve kış mevsiminde daha koyu tonlu yastıklar kullanabilirsin.[8]
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Dekoratif Ayrıntılar Eklemek

 1. 1
  Sanat çalışmaları as. Duvardaki bir boşluğu sanat çalışmaları, baskılar ve posterlerle doldurmaktan daha iyisi yoktur. Birbirini tamamlayan renk ve temalarda bir dizi sanat eseri ve baskı seç; doğa fotoğrafçılığı, yağlı boya resim, konser posterleri, en sevdiğin alıntılar vb. Bir ikinci el mağazasına veya büyük bir mağazanın indirim rafına git ve sanat eserinin boyutlarına uyan birkaç resim çerçevesi al. Ardından, baskılarını evinin her yerine as. Boş bir duvar sıkıcı bir duvardır, bu nedenle evinin her yerine en az birkaç büyük ve birkaç küçük sanat eseri asmaya çalış.[9]
 2. 2
  En sevdiğin resimleri/hatıraları kullan. Evini gerçekten kendine has ve albenili bir hâle getirmek için en sevdiğin anılarının, gezilerinin, kişilerin ve yerlerin çerçeveli fotoğraflarını kullan. Duvarının ortasına asmak için hayatındaki farklı deneyimlerin fotoğraflarından büyük baskılar alabilir veya bunların küçük baskılarını ayaklı çerçevelere koyarak evinin çeşitli yerlerine koyabilirsin. İnsanlar evinin en sevdiğin resimlerle dolu olmasını sevecek ve evinde oturup rahatlarken daima sana güzel günleri hatırlatacak şeyler olacaktır.
 3. 3
  Duvar rafları kullan. Duvar rafları, doğrudan duvara monte edilen küçük raflardır ve baskı ve fotoğrafları onların etrafına asmanı sağlar.[11] Bunlar, küçük dekoratif parçaları ve süs eşyalarını yerleştirmek için harikadır. İç mekân dekorasyonuna uyan cam çiçek vazolarını, bibloları, gezilerinden topladıklarını ve diğer sevimli şeyleri raflara yerleştir. Bunlar ayrıca sanat çalışmalarını ve fotoğrafları, asmak için duvarlarını deliklerle doldurmak zorunda kalmadan göstermek için de harika bir yoldur.
 4. 4
  Yaratıcı aydınlatma kullan. Evinde hâlihazırda standart armatür ve abajurlar yer alıyor olabilir, fakat bunlar genellikle etki ve karakter bakımından eksiktir. Yeni, daha dekoratif seçenekler satın alarak aydınlatmanı çeşitlendir. Odanın genel tarzına uyan, fakat çok da cesur olmayan birincil ışık kaynağın olacak parçalar ara. Tarzına ışık ve parıltı katmak için evinin her yerine küçük, ilginç lambalar serpiştirebilirsin. Kendin yap (DIY) ile ilgileniyorsan ikinci el mağazasından eski lambalar ve abajurlar satın alabilirsin ve yepyeni bir görünüm kazandırmak için onları sprey boyayla boyayabilir veya kumaşla kaplayabilirsin.
 5. 5
  Yeni perdeler tak. Perdeler, ev dekorasyonunda en az kullanılan stil araçlarından biridir. Biraz aşhap işi ile perde çubukları takarak mobilyalarına mükemmel bir şekilde uyan hoş perdeler ekleyebilirsin. Odanı aydınlatmak için bol renk veya desene sahip perdeler ara. Eğer karanlık tutmak istediğin bir alanda (yatak odası gibi) dekorasyon yapıyorsan ışığı engellemek için karartma perdeler veya koyu tonlarda fon perdeler kullanabilirsin. Bir alanı daha büyük göstermeye çalışıyorsan açık renkli ve dokulu perdeler kullan.[13]
 6. 6
  Uyumlu kilimler bak. Kilimlerin amacı tabiatı gereği çift yönlüdür: çirkin veya kirli zeminleri örtmek ve zemine etki ve motif eklemek. Evindeki boş alanları doldurmak için kilim bak; bunlar öyle olmasa bile evinin mobilyalarla dolu görünmesini sağlayacaktır. Dekorunla eşleşen (veya uyum sağlayan; çok fazla "eşleştirme" sıkıcı görünebilir) renklerde ve desenlerde kilimler bul. Halı üzerine mobilya da ayarlayabilirsin. Kilime mobilya yerleştirmenin temelde üç yolu vardır. Kilimler, mutfağın ve banyon da dâhil olmak üzere evinin neredeyse her odasına yerleştirilebilir, bu yüzden birkaç tane kilim almaktan çekinme!
  • Kendi kilimini ucuza yapmak için halı parçaları satın alabilir ve bunlardan kilim yaptırabilirsin.
  • Kiliminin üzerine mobilya yerleştirmenin temelde üç yolu vardır. Kilimler, mutfağın ve banyon da dâhil olmak üzere evinin neredeyse her odasına yerleştirilebilir, bu yüzden birkaç kilim almaktan çekinme!
   • Tümü üzerinde: Kilim, tüm mobilya ayakları üzerine gelecek kadar büyüktür.
   • Tümü dışında: Küçük bir odan varsa tüm bacakları halının dışında tutmak, uygun maliyetli bir seçimdir.
   • Önü üzerinde: Tüm oturma parçalarının sadece ön ayaklarını kilimin üzerine koy.
  Reklam

İpuçları

 • Ev bitkileri gibi ilginç detaylar eklemeyi, kapı kollarını değiştirmeyi veya fark yaratan hoş değişiklikler için kapıları dekore etmeyi dene.
 • Ucuz bir seçenek için kâğıtla süslemenin yollarını araştır.
 • Mobilya seçerken evinin genel tarzını düşün. Örneğin, eğer eski bir evi dekore edeceksen antika mobilyalar seçebilirsin.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Eşek Arısı Yuvasından Nasıl KurtulunurEşek Arısı Yuvasından Nasıl Kurtulunur?
Yarasalardan Nasıl KurtulunurYarasalardan Nasıl Kurtulunur?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Tırtıllardan Nasıl KurtulunurTırtıllardan Nasıl Kurtulunur?
Bahçedeki Köstebeklerden Nasıl Kurtulunur?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Şişme Yataktaki Delik Nasıl OnarılırŞişme Yataktaki Delik Nasıl Onarılır?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Buzdolabının Buzlanması Nasıl ÖnlenirBuzdolabının Buzlanması Nasıl Önlenir?
Vantilatör ve Su Şişeleriyle Kolay Bir Ev Yapımı Klima Nasıl YapılırVantilatör ve Su Şişeleriyle Kolay Bir Ev Yapımı Klima Nasıl Yapılır?
Kredi Kartıyla Kapı Nasıl AçılırKredi Kartıyla Kapı Nasıl Açılır?
Sinek Kapanı Nasıl YapılırSinek Kapanı Nasıl Yapılır?
Eşek Arıları Nasıl Uzak TutulurEşek Arıları Nasıl Uzak Tutulur?
Kurtçuklar Nasıl ÖldürülürKurtçuklar Nasıl Öldürülür?
Reklam

Referanslar

 1. Karen Parziale. Ev Sunum Uzmanı ve İç Tasarımcı. Uzmanla Görüşme. 21 April 2020.
 2. https://freshome.com/room-color-and-how-it-affects-your-mood/
 3. https://www.grahambrown.com/us/how-to/how-to-wallpaper-a-feature-wall/Blog-HowTo-WallpaperAFeatureWall.html
 4. https://www.bhg.com/decorating/lessons/expert-advice/accent-wall/
 5. Priscilla Bettencourt. Ev Sunumu Uzmanı ve İç Mimar. Uzmanla Görüşme. 24 April 2020.
 6. Priscilla Bettencourt. Ev Sunumu Uzmanı ve İç Mimar. Uzmanla Görüşme. 24 April 2020.
 7. http://www.bhg.com/decorating/small-spaces/strategies/ideas-to-steal-for-your-apartment/#page=20
 8. Karen Parziale. Ev Sunum Uzmanı ve İç Tasarımcı. Uzmanla Görüşme. 21 April 2020.
 9. Priscilla Bettencourt. Ev Sunumu Uzmanı ve İç Mimar. Uzmanla Görüşme. 24 April 2020.
 1. Karen Parziale. Ev Sunum Uzmanı ve İç Tasarımcı. Uzmanla Görüşme. 21 April 2020.
 2. https://www.familyhandyman.com/woodworking/shelves/how-to-build-floating-shelves/
 3. http://www.hgtv.com/decorating-basics/6-tips-for-decorating-your-first-home/index.html
 4. MacKenzie Cain. İç Mimar ve LEED Green Associate. Uzmanla Görüşme. 7 April 2020.

Bu wikiHow makalesi hakkında

MacKenzie Cain
Ortak yazarlar :
İç Mimar ve LEED Green Associate
Bu makaledeki ortak yazarlar MacKenzie Cain. MacKenzie Cain İç Mimar ve Chicago, Illinois’deki Habitar Design’da LEED sertifikalı Green Associate’dir. İç mimari ve mimari tasarım konusunda yedi yıldan fazla deneyime sahiptir. 2013 yılında Purdue Üniversitesi’nden İç Mimari alanında Lisans derecesi, yine 2013 yılında Green Building Sertifikasyon Enstitüsü’nden LEED Green Associate (çevreye duyarlı yapılar konusunda uzmanlık) sertifikası almıştır.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 990 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam