Ebeveynlerin muhtemelen onların zamanının ne kadar zor olduğundan bahsediyor olsa da, günümüz öğrencileri eskilerden daha fazla ev ödevi yapıyor, hem de ortaokulun ilk yılından başlayarak. Ev ödevinin artık bir sıkıntı olması gerekmiyor. Ev ödevini tamamlamak için verimli bir program planlamayı öğrenmek, üzerinde etkili bir şekilde çalışmak ve zor ödevlerde ne zaman yardım alacağını bilmek, çalışmanın stresinden kurtulmana yardımcı olabilir. Artık erteleme. Daha fazla bilgi için 1. Adım'a bak.

Kısım 1
Kısım 1 / 4:
Ev Ödevi Üzerinde Çalışmak

 1. 1
  Başlamadan önce ihtiyacın olan her şeye sahip olduğundan emin ol. Geometri ödevinin ortasındayken bir cetvel veya iletki aramak dikkat dağıtıcı ve zordur ve yarım saat süren bir ava çıktıktan sonra tekrar odaklanmak zor olabilir. Planını etkili bir şekilde yaparsan ödevini tamamlamak için tam olarak neye ihtiyacın olduğunu bilerek çalışma alanında ihtiyacın olan her şeyi bulundurabilirsin.

  Odana girip çalışmaya başladığında, planlanan bir mola verene kadar yerinden ayrılmamaya çalış. Atıştırmalık bir şeyler veya içecek istiyorsan onları başlamadan önce hemen al. Tuvalete git ve bir sonraki molandan önce kesintisiz olarak çalışabileceğinden emin ol.

 2. 2
  Dikkat dağıtıcı şeyleri mümkün olduğunca ortadan kaldır. Telefonunu kaldır, bilgisayarından uzaklaş ve ortamını olabildiğince sessiz hâle getir. Dikkatini bölmeden ödeve yoğunlaşmak aslında işini kolaylaştıracaktır, çünkü zihnin aynı anda farklı görevler arasında denge kurmakla uğraşmayacaktır. Bu zor gelirse cihazlarını ebeveynlerine/velilerine vermeyi veya başka bir odaya koymayı dene.[1]
  • Öğrenciler televizyon seyretmeye veya radyo dinlemeye ya da Facebook veya Instagram'da sohbet etmeye devam ederken ödev yapmaya çalışırlar. Bunları ev ödevini bitirdikten sonra yapmak çok daha eğlenceli olacaktır ve sadece ödevini yapmaya odaklanırsan yarısı kadar zamanını alacaktır.
  • Telefonunu veya sosyal ağları mola verdikten sonra kontrol et, daha önce değil. Bu dikkat dağıtıcıları emzik olarak değil, ödül olarak kullan.
 3. 3
  Her seferinde tek bir göreve odaklan. Her ödevi tamamen bitir ve bir sonraki çalışmana geçmeden önce listenden işaretle. Bir şeyi tamamen bitirmek her zaman daha iyidir, çünkü böylece o şeyi aklından çıkarabilir ve başka şeylere geçebilirsin. Bir göreve odaklanmak, dikkatini korumana yardımcı olur. Diğer tüm ödevleri aklından çıkar ve elindeki göreve odaklan. Belki yakın bir arkadaşından veya ailenden sana yardım etmesini bile isteyebilirsin.[2]

  Eğer ödevlerden biri zorsa ve zaman alıyorsa bir süreliğine başka bir şeye geçebilirsin. Sadece yeterli zamanının kaldığından emin ol ve tekrar dene.

 4. 4
  Her saat ara ver. Her saat başı ödev dışında bir şeyler yapmak için harcayacağın bir süre belirle ve buna bağlı kal. Ne kadar süre sonra ne kadar ara vereceğini belirlediğinden emin ol. Yine de molalarını çok uzun tutma! Başka şeyler yapmaya başlayıp çalışmaya geri dönmek istemeyebilirsin!
  • Senin için en uygun olanı bulmaya çalış. Bazı öğrenciler, ödevlerini olabildiğince çabuk bitirmek için okuldan döndükten hemen sonra başlamak isteyebilirler, oysa başlamadan önce rahatlamak için kendine bir saat ayırman ve uzun okul gününden sonra rahatlaman daha iyi olabilir. Son dakikayı bekleme.
  • Hemen çalışmaya başlamak ve bitirmek daha iyi bir fikir gibi görünse de, zihnini dinlendirmezsen yaptığın işin kalitesinin düşmeye başlaması mümkündür. Belirli bir konu üzerinde bir seferde 45 dakikadan fazla düşünmek zordur. Biraz dinlen ve dinçleşmiş bir şekilde geri gel.
 5. 5
  Çalışma aralarından sonra hemen çalışmana dön. Verdiğin molaların daha uzun molalara dönüşmesine veya seni "ödevim bitmişti zaten" moduna sokmasına izin verme. Mola verdikten sonra çalışmaya geri dönmeyi istemek zor olabilir, ancak biteceğini düşün ve oraya varana kadar çok çalış.[3]
  • Bir moladan sonraki ilk on beş dakika en etkili dakikalardır çünkü zihnin temizlenecek ve çok çalışmaya hazır olacaktır. Kendine bir moral konuşması yap ve dinç ve hazır bir şekilde yeniden çalışmaya dön.
 6. 6
  Kendini isteklendirecek ödüller bul. Ödevinin sonuna, en sevdiğin dizinin yeni bir bölümü veya bir süre bilgisayar oyunu gibi bir ödül koy. Bu, çalışma molaların sırasında yapmadığın bir şey olursa çalışmaya devam etmek ve tamamen bitirmek daha çekici olacaktır.
  • Odaklanma konusunda sorun yaşıyorsan seni kontrol edecek bir ebeveyn, kardeş veya arkadaşından yardım al. Ödevini yapıyor olman gerekirken telefonunu kontrol etme isteğinden kaçınmak için çalışırken onlara telefonunu veya birkaç dakika uzaylı avı oynamamak için oyun kolunu ver. Sonra, çalışman bittiğinde onlara bitirdiğin ödevini göster ve eğlenceni geri kazan. Hile yapmayı imkânsız hâle getir.
 7. 7
  Ödevine gerektiği kadar vakit ayır. Tünelin sonundaki PUBG'ye ulaşmak için matematik ödevinde acele etmek ne kadar cazip gelse de, yavaşla ve bunu etkili bir şekilde yap. Yapmış olmak için yanlış yapmanın hiçbir anlamı yok. Doğru şekilde yaptığından emin olmak için ev ödevinin gerektiği kadar uzun sürmesine müsaade etmeye çalış.
  • Bekçinin (telefonununu veya oyun kolunu verdiğin kişi) işin bittiğinde ödevinin kalitesini kontrol etmesini sağlayarak kendini yeterince zaman ayırmaya teşvik edebilirsin. Doğru şekilde yapılmadıkça eşyalarını geri alamayacağını biliyorsan acele etmek için herhangi bir nedenin olmayacak. Yavaşla ve doğru bir şekilde yap.
 8. 8
  Bitirdikten sonra çalışmanı gözden geçir. Son problemi bitirdiğinde veya son cümleni yazdığında, kitabını kapatıp ödevini sırt çantana koyma. Kısa bir ara ver ve yeniden okumak ve bariz hataları aramak için ödevine dinlenmiş gözlerle tekrar bak. Yazım hatalarını veya bariz toplama hatalarını düzeltmek hak ettiğin ekstra puanı kazanmanın harika bir yoludur. Ödevini yapmak için o kadar zahmete katlandıktan sonra ödevini doğru yaptığından emin olmak için fazladan birkaç dakika daha ayırabilirsin.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 4:
Ev Ödevini Planlamak

 1. 1
  Günlük ödevini bir listeye yaz. Bulunması kolay ve kullanışlı olması için, notlarının bir bölümünü özellikle ev ödevlerine ayırmış olmalısın. Bazı öğrenciler düzenli olmak için bir ajanda veya takvim kullanmayı faydalı bulurken, diğerleri basit defter kâğıtlarını veya kompozisyon defterlerini tercih eder. Kendi organizasyon tarzına uygun olanı kullan ve her gece aynı yerde ödevinin üzerini çiz.[4]
  • Pek çok öğrenci yapılması gereken matematik problemlerini notlarının üst kısmına hızlı bir şekilde yazar veya bir ders kitabı sayfası üzerine İngilizce okuma yapılacak sayfa numarasını karalar, ancak yapmayı unutmayacağından emin olmak için bu bilgiyi belirli bir ödev listesine geçirmeyi dene.
  • Her ödev hakkında olabildiğince çok ayrıntı yaz. Teslim tarihini, ilgili ders kitabı sayfalarını ve öğretmeninin ek talimatlarını dâhil etmek faydalıdır. Bu, ödev geceni daha etkili bir şekilde planlamana yardımcı olacaktır. Ayrıca, ödevini bir ajandaya yazmak da iyi bir fikirdir.
 2. 2
  Her bir ödevi anladığından emin ol. Ev ödevinde senden beklenen becerileri anladığından emin olmak için ev ödevine dalmadan önce biraz zaman harcamak önemlidir. Matematik dersinde yapman gereken problemlerin listesini aldığında, tüm problemleri gözden geçirip okuyarak zor olanlarını tespit et. Önce kolay soruları yap ve zor olanlara sonra geç. Ne kadar süreceğini, okumanın ne kadar zor olacağını ve okumanın sonunda cevaplaman gereken soruların olup olmadığını anlamak için bir okuma ödevini gözden geçir.
  • Ödev, eve gidene kadar beklemek zorunda değil. Bir ödevi verilir verilmez gözden geçirirsen öğretmenine o gün okuldan ayrılmadan önce aklına gelebilecek soruları sormak için zamanın olur.
 3. 3
  Rahat bir ev ödevi köşesi oluştur. Ödev yapmanın en iyi yolu, ödevini rahatça yapmak için ihtiyaç duyacağın kadar kalabileceğin, dikkatini dağıtmayan sessiz bir mekândır. Evde veya başka bir yerde, iyi bir ev ödevi çalışması için sessiz bir yer gereklidir. Her ihtimale karşı yanına atıştırmalık ve içecek bir şeyler alabilirsin.[5]
  • Evde, odandaki bir masa en iyi yer olabilir. Kapıyı kapatabilir ve dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırabilirsin. Ancak bu, bazı öğrenciler için dikkati dağıtmanın iyi bir yoludur. Yatak odanda konsol oyunları, bilgisayar, gitar ve diğer her türlü dikkat dağıtıcı şey olabilir. Ebeveynlerinin senin kaytarmanı engelleyebilmesi için mutfak masasında veya oturma odasında oturmak daha iyi bir fikir olabilir. Böylece ödevini dikkatini dağıtmadan daha hızlı halledebilirsin.
  • Dışarıda, kütüphaneler çalışmak ve ödev yapmak için harika yerlerdir. Tüm kütüphanelerde, sessiz olmak bir kuraldır ve evdeki dikkat dağıtıcı etkenlerin hiçbiri olmayacaktır. Okul kütüphanesi genellikle okul bittikten sonra da açık kalacaktır, yani eve gitmeden önce orayı ödevini bitirmek için iyi bir seçenek olarak kullanabilirsin. Veya okulunda sırf bu amaçla okul sonrası bir çalışma sınıfı bile olabilir.[6]
  • Yer değiştirmeyi dene. Sık sık aynı yerde ders çalışmak süreci daha zor hâle getirebilir. Bazı çalışmalar, çevredeki değişimin zihninin yeni bilgiler işlemesine neden olduğundan zihnini daha canlı tutabildiğini göstermiştir. Rutinini değiştirerek öğrendiklerini daha etkili bir şekilde hatırlayabileceksin.
 4. 4
  Üzerinde çalışmak için en önemli ödevi seç. Okul gününün sonunda, ödevin üzerinde çalışmaya hazırlanırken en önemli ödevlerin neler olduğunu öğrenmeye çalış ve yapman gereken her şeyi tamamlayacak yeterli vakti ayarlamak için onları uygun bir sıraya koy. Bu, özellikle birden çok ödevin olduğunda ya da teslim süresi ertesi gün olmayan, tamamlaması birkaç gün sürecek ödevlerin olduğunda önemlidir. Öncelik sırasına önem vererek zamanını uygun şekilde bölmek zorundasın.
  • En zor ödevle başlamayı dene. Matematik ödevini yapmaya başlama fikrinden gerçekten nefret mi ediyorsun? En uzun süreyi İngilizce metin okuma ödevi mi alıyor? Tamamlamak için en fazla vakti ayırabilmek için en zor ödevle başla, ardından daha hızlı halledebileceğin daha kolay ödevlere geç.[7]
  • En acil ödevden başlamayı dene. Yarına 20 matematik problemi çözmen ve cuma gününe 20 sayfa okuma yapman gerekiyorsa muhtemelen matematik ödeviyle başlamak onu tamamlayacak yeterince vaktin olduğundan emin olmak için daha iyidir. Yarınki ödeve öncelik tanı.
  • En önemli ev ödeviyle başlamayı dene. Matematik ödevin en zoru olabilir fakat eğer sadece birkaç puan değerindeyse bunun için çok fazla zaman harcamak, iki gün içinde yapılması gereken büyük Sosyal Bilimler projesinden daha az önemli olabilir. En çok zamanını en değerli ödevlere ayır.
 5. 5
  Bir zaman çizelgesi hazırla. Gün içerisinde zamanın kısıtlıdır. Her bir ödevine, ne kadar süreceğini düşündüğüne ve akşam kaç saat çalışman gerektiğine bağlı olarak belirli bir süre ayır. Her bir ödevini tamamlamaya ve akşam yapman gereken diğer işlerini yapmaya yetecek kadar zaman ayır.[8]
  • Disiplin için bir alarm ya da zamanlayıcı kur. Ne kadar az kaytarır ve mesajlarını kontrol edersen işini o kadar hızlı bitirirsin. Her şeyi yarım saat içerisinde bitireceğini düşünüyorsan bir zamanlayıcı kur ve o kadar sürede bitirmek için verimli bir şekilde çalış. Eğer bitiremezsen kendine fazladan süre ver. Bunu bir talim gibi düşün.
  • Ortalama olarak genellikle bir ödev üzerinde ne kadar zaman harcadığını takip et. Eğer matematik ödevini tamamlamak genellikle 45 dakika sürüyorsa her akşam o kadar vakit ayır. Eğer bir saat boyunca harıl harıl çalıştıysan bir ara ver ve bitkin düşmemek için başka bir şey üzerinde çalış.
  • Her 50 dakikalık çalışma süresi için 10 dakika mola ver. Çalışma araları vermek ve zihnini dinlendirmek önemlidir yoksa daha az etkili çalışırsın. Robot değilsin ya!
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 4:
Fazladan Zaman Bulmak

 1. 1
  Hemen çalışmaya başla. Başka şeyler yapmak ve ödevini yapmaktan kaytarmak için bahane bulmak çok daha kolaydır. Ama ödevlerini bitirme konusunda düzenli olarak zaman bulmakta zorlanıyorsan bunun suçlusu muhtemelen kaytarıyor olmandır. Ev ödevin için fazladan zaman bulmanın en kolay yolu nedir? Hemen yapmaktır.[9]
  • Okuldan sonra rahatlamak için gerçekten bir saat televizyon ya da bilgisayara ihtiyacın mı var? Bilgiler zihninde henüz tazeyken doğrudan ödevine başlamak ve halletmek daha kolay olabilir. Birkaç saat beklemek notlarını tekrar gözden geçirmen ve bulunduğun yere tekrar geri dönmeye çalışman gerekeceği anlamına gelir. Bu işi sıcağı sıcağına yap.
  • Eğer bir ödevi okumak için üç günün varsa bunu yapmak için son akşamı bekleme. Ödevlerini sıraya koy ve bitirmek için kendine zaman ver. Son teslim tarihinin uzun bir süre sonra olması şimdi bitirmenin kolay olmayacağı anlamına gelmez. Önden git. Sabah erken kalkmayı ya da akşam geç yatmayı dene. Ama çok yorulma!
 2. 2
  Otobüsteyken ödev zamanı kazan. Gün içerisinde verimli şekilde kullanabileceğin o kadar çok zamanın var ki. Uzun bir otobüs yolculuğu daha kolay ödevlerinin bazılarını yapmak veya en azından eve vardığında nasıl yapacağını planlamaya başlamak için harika fırsattır.
  • Eğer ev ödevi için bir sürü şey okuman gerekiyorsa otobüste oku. Diğer öğrencilerin bağırışlarını bastırmak ve kitabına konsantre olmak için beyaz gürültü dinleyebileceğin bir kulaklık tak.
  • Otobüs dikkat dağıtıcı ya da harika bir kaynak olabilir. Otobüste bir sürü sınıf arkadaşın olacağı için diğer öğrencilerin de seninle birlikte çalışmalarını sağla ve işleri daha hızlı hallet. Matematik problemlerini birlikte çözmeye çalışın. Herkes ödev üzerinde çalışıyorsa buna kopya çekmek denmez. Ayrıca, ödevle uğraşırken yeni arkadaşlar edinebilirsin!
 3. 3
  Ders aralarında ödevlerin üzerinde çalış. Bazen teneffüsler 10 dakika kadar uzun sürebilir. Bir sonraki derse koridorda arkadaşlarınla konuşarak oyalanmadan çabucak gelirsen okul günü boyunca dersler arasında ödevin üzerinde çalışmak için bir saat kadar zaman kazanabilirsin. Verildiği gün matematik ödevini bitirdiğini ve kitabını eve götürmek zorunda bile olmadığını hayal et.
  • Ödevi teslim tarihinden önce bitirmek için bu zamana güvenme. Kalan son birkaç problemini, teslim etmen gereken süreden beş dakika önce bitirmek için acele etmek öğretmenin gözünde kötü görünür, ayrıca ödevini bitirdikten sonra gözden geçirmen için süren olmaz. Acele etmek, hata yapmak için iyi bir yoldur. Ve daima zorlandığın zor soruları kontrol et.
 4. 4
  Uzun beklemeler sırasında ödevin üzerinde çalış. Spor antrenmanından önceki boş bir saatini etrafta oyalanarak geçirebilir ya da ödevini bitirmek için kullanabilirsin. Bir şeyleri bekleyerek boşa harcadığın vakitlerin varken gün içerisinde yeterli vaktinin olmadığı bahanesini kullanma. Vaktini akıllıca kullanırsan kısa süre içerisinde ödevlerini bitirirsin!
  • Araba beklerken, kardeşinin futbol maçında vaktini boşa harcarken ya da arkadaşının gelmesini beklerken ödevine çalış. Gün içerisindeki tüm fazladan zamanlarını değerlendir.
  Reklam

Kısım 4
Kısım 4 / 4:
Ev Ödevi Yardımı Almak

 1. 1
  Zor ödevler hakkında öğretmeninle konuş. Ödev yardımı için ilk, en iyi ve en önemli kaynak ödevi veren öğretmendir. Teslim tarihinden bir gün önce bir ödevle cebelleşiyorsan ve çok zamanını alıyorsa kafanı duvarlara vurma. Ciddi bir çaba sarf ettikten sonra bir konuyu çözemiyorsan çalışmayı bırakabilir ve öğretmeninden yardım isteyebilirsin. Ancak, çoğu öğretmen bunu hoş karşılamaz ve öğrencilerinden en azından denemelerini ister.[10]
  • Ödevin için yardım istemek o derste kötü olduğunu ya da "aptal" olduğunu göstermez. Dünyadaki her öğretmen ödevini yardım isteyecek kadar ciddiye alan bir öğrenciye saygı duyar. Özellikle de o gün derse katılmadıysan sor!
  • Yardım istemek ödevin zorluğundan şikâyet etmek ya da bahane bulmakla aynı şey değildir. Matematik problemlerinin yarısını yapmak için on dakika harcamanın, çoğunu zor olduğu için boş bırakmanın ve teslim tarihinde öğretmenine yardıma ihtiyacın olduğunu söylemenin sana bir faydası olmaz. Eğer sorular zorsa öğretmenine daha önce git ve yardım almak için zaman ayır.
 2. 2
  Etüt merkezine ya da etüt sınıfına git. Çoğu okulda, derslerden sonra ödevlerinde yardıma ihtiyacı olan öğrenciler için ek dersler ya da etüt sınıfları vardır. Başka birisinin çalışmana bakması, ödevini yaparken senin yanında oturması ve özenle çalışmanı sağlaması çok yardımcı olabilir.
  • Eğer okulunda düzenli bir ev ödevi yardım grubu yoksa dışarıda çok sayıda ücretli veya ücretsiz etüt merkezi bulunur. Eğitim Vakıfları ve diğer derneklerin, ev ödevlerinde yardım almak için randevu alabileceğin okul sonrası saatleri vardır; bölgendeki ilçe belediyelerinde ve hatta halk kütüphanelerinde ev ödevi yardım saatleri bulunabilir.
  • Yardım almak ödevlerde kötü olduğun anlamına gelmez. Her türlü öğrenci, tüm ödevlerini biterecek yeterli vakti ve motivasyonu olduğundan emin olmak için yardım almaya etüt merkezlerine gider. Öğrenci olmak zordur! Yardım almak utanılacak bir şey değil. Bir şeyler istemekten utandığımızı düşünsene! Restoranlarda, marketlerde vs. hiçbir şey isteyemezdik!
 3. 3
  Diğer öğrencilerle birlikte çalış. Sınıfındaki saygı duyduğun öğrencileri bul ve ödevlere birlikte çalışın. Düzgün bir şekilde çalışmak ve kaynaklarınızı birleştirmek için ödevlerinize aynı anda çalışarak birbirinize yardım edin.[11]
  • Grup çalışmanızın birbirinizin ödevlerini kopyalamaya dönüşmediğinden emin ol. Ödevi bölüşerek birbirinizin cevaplarını birleştirmek kopya çekmektir, fakat bir problem üzerinde tartışmak ve birlikte bir çözüme varmak öyle olmaz. Her biriniz ödevi ayrı ayrı yaptığınız sürece bir problem olmayacaktır.
 4. 4
  Ailenle konuş. Ödevinde zorlanırsan ebeveynlerini, büyük kardeşlerini ya da diğer akrabalarını bir kaynak olarak kullan. Uzun zaman geçmiş olsa da, hepsi senin geçiyor olduğun yollardan geçti. Senin, "Bu matematik çok zor!" şikâyetlerini dinleyecek birilerinin olması seni doğru yaklaşım konusunda tam olarak aydınlatamasalar bile, faydalı bir rahatlama olabilir.
  • Bazı ebeveynler ödev konusunda nasıl yardımcı olacaklarını bilmezler ve çok fazla şey yapabilirler. Dürüst olmaya çalış. Yardım istemek ödevi ailene yaptırmak demek değildir.
  • Aynı şekilde, bazı büyük akrabaların yöntemleri eskide kalmış olabiliyor ve derste öğrendiğin şeyin yanlış olduğunu öne sürebiliyorlar. Doğru yaklaşım olarak daima öğretmeninin yöntemini kullan ve gerekirse öğretmeninle bu alternatif yöntemleri tartış.
  Reklam

İpuçları

 • O gün dersi kaçırdıysan o günün notlarını ve/veya ödevlerini almak için bir arkadaşını aramalısın.
 • Küçük çalışma alanının iyi aydınlatılmış, sessiz ve rahat olduğundan emin ol. Bu, ödevini düzgün bir şekilde yapmanı çok daha kolay hâle getirecektir.
 • Bir parça kâğıt veya bir yazı tahtası al ve ödevlerin için bir program yap. Her ödeve ayıracağın sürede cömert ol. Bir ödevi ayırdığın süreden önce bitirmen durumunda kendini başarılı hissedersin ve diğer ödev için daha fazla zamanın olur. Bu, ödevi normalden daha hızlı bitirmeni sağlar.
 • Ödevin konusunda stres YAPMA, fakat bazı şeyleri öteleme de. Streslenmek işleri zorlaştırır, bu nedenle derin nefes almayı ve rahatlamayı unutma.
 • Erken yat ve iyi bir gece uykusu çek ve sağlıklı beslen. Bu, senin daha uzun süre odaklanmana ve eskisi kadar yorgun olmamana yardımcı olacaktır. Çoğu genç 9-10 saat uykuya ihtiyaç duyar, bu nedenle gecenin 3’üne kadar ayakta kalıp da 4 saat uykunun yeterli olacağını düşünme.
 • Derste iyi not tut ve aktif ol. Bu şekilde daha fazla şey öğrenirsin ve sonrasında notların sana gerçekten yardımcı olabilir.
 • Anahtar kelimeleri vurgulamak da iyi bir stratejidir, böylelikle soruyu daha iyi anlayabilirsin.
 • Hafta sonları erken kalk. Sabahları konsantrasyonun daha iyi olur ve sabah 6-7 gibi çalışmaya başlarsan öğlen olmadan işin bitecek ve günün geri kalanı sana kalacaktır.
 • En az 8 saat uyu ve iyi bir kahvaltı yap, okuldan eve gelir gelmez ödevini yap ya da ödevin kâğıt üzerindeyse veya bilgisayardaysa ve yolda internetin varsa yolda yap.
 • Zor konudan başla ve kolay konuya doğru ilerle. Yakın çevrende dikkat dağıtıcı şeylerin olmadığından emin ol.
Reklam

Uyarılar

 • Asla bitmemiş ödevi ertesi güne bırakma, yoksa yarın yapman gereken yeni bir ödev olduğunda ikisini de yapmak zorunda kalabilirsin.
 • Ödevini unutmak sorumsuz olduğunu gösterir, bu da yapmamak için bir mazeret değildir. Ve sonunda daha fazla ödevin olabilir! Akıllı ol ve ödevlerini yap.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Masa.
 • Kurşun kalem, cetvel ve silgi gibi gereçler.
 • Daha hızlı çalışmana yardımcı olacak kaynaklar.
 • Ödevini yaparken oturabileceğin rahat bir yer.

Bununla İlgili wikiHow'lar

Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Hoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj AtılırHoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj Atılır?
Mililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl DönüştürülürMililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl Dönüştürülür?
Bir Kızla Mesajlaşma Nasıl BaşlatılırBir Kızla Mesajlaşma Nasıl Başlatılır?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Kendini Tanıtma Konuşması Nasıl YazılırKendini Tanıtma Konuşması Nasıl Yazılır?
Bir Dairenin Çapı Nasıl HesaplanırBir Dairenin Çapı Nasıl Hesaplanır?
"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir?
Nasıl Havalı OlunurNasıl Havalı Olunur?
İki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunurİki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunur?
Olasılık Nasıl HesaplanırOlasılık Nasıl Hesaplanır?
Yüzde Artışı Nasıl HesaplanırYüzde Artışı Nasıl Hesaplanır?
Açılar Nasıl HesaplanırAçılar Nasıl Hesaplanır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Ronitte Libedinsky, MS
Ortak yazarlar :
Akademik Eğitmen
Bu makaledeki ortak yazarlar Ronitte Libedinsky, MS. Ronitte Libedinsky, akademik eğitmendir ve bire bir ve küçük grup eğitimi sağlayan, San Francisco, Kaliforniya’da faaliyet gösteren bir şirket olan Brighter Minds SF'nin kurucusudur. Matematik (cebir öncesi, cebir I/II, geometri, matematik analize hazırlık, matematik analiz) ve fen (kimya, biyoloji) derslerinde uzmanlaşan Ronitte, ortaokul, lise ve üniversite öğrencilerine 10 yılı aşkın ders verme tecrübesine sahiptir. Syrıca SSAT, Terra Nova, HSPT, SAT ve ACT sınavlarına hazırlık dersleri vermektedir. Ronitte, Berkeley'deki California Üniversitesi'nden Kimya alanında lisans derecesine ve Tel Aviv Üniversitesi'nden Kimya alanında yüksek lisans derecesine sahiptir. Bu makale 6.029 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Eğitim ve İletişim
Bu sayfaya 6.029 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam