Yaygın olarak yaşlılık ya da karaciğer lekeleri olarak da bilinen kahverengi lekelerin ismi aslında solar lentigodur. Çoğunlukla 50 yaşın üzerindeki kişilerde, açık tenli kişilerde ve güneşten ya da solaryumdan kaynaklanan morötesi (UV) radyasyona çok maruz kalan kişilerde görülen zararsız lekelerdir. Kahverengi lekeler kahverengidir çünkü cildinin üst katmanlarında bulunan, "kümelenip" lekeler oluşturabilen bir pigment olan melanin içerir.[1] Neyse ki evde uygulayabileceğin bazı çözümler bu lekeleri daha az görünür hâle getirebilir.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Limon Suyu Kullanmak

 1. 1
  Lekelere doğrudan limon suyu sür. Limon suyunda, melanin pigmentini parçalamaya yardım ederek bir ya da iki ay içinde lekelerin görünümünü azaltabilen bir asit bulunur. Limondaki C vitamini de cildin rengini doğrudan açabilir.[2] Bir limonu dilimle ve dilimleri doğrudan kahverengi lekelerin üstüne koy. Dilimleri yaklaşık 30 dakika beklet, sonra da musluk suyuyla durula.
  • Limon suyu sürdükten sonra doğrudan güneşe maruz kalmamaya dikkat et; cilde limon suyu sürdükten sonra doğrudan güneş ışığına maruz kalmanın ciddi güneş yanıklarına neden olabildiğine dair bilgiler var. Bazıları da kahverengi lekelerin renginin doğrudan güneş ışığında daha etkili biçimde açıldığını söylüyor. Limon suyu sürülen kahverengi lekelerin güneşte kalma süresini kısıtlamak en iyisidir; bir defada 10 dakikadan fazla güneşte kalınmamalıdır.
 2. 2
  Limon suyu ve şeker kombinasyonu kullan. Bir kâseye bir limonun suyunu sık ve 2-4 yemek kaşığı şeker ekle; şekeri limon suyuyla karışana ve bir tür macun oluşturana kadar yavaşça dök.
  • Karışımı her bir kahverengi lekeye bir fırçayla ya da pamuklu çubukla sür.
  • Macunu yaklaşık yarım saat beklet, sonra soğuk suyla durula.
  • Bu macun, cildini kurutabilir, o yüzden her tedaviden sonra nemlendirici sürmeyi ihmal etme.
 3. 3
  Bal, şeker ve limon suyuyla bir macun yap. Bir kâseye bir limonun suyunu sık, (limonun ne kadar sulu olduğuna bağlı olarak) 2 yemek kaşığına kadar şeker ekle ve 2 çorba kaşığı bal ekleyip yapış yapış bir macun elde et.
  • Karışımı her bir kahverengi lekeye bir fırçayla ya da pamuklu çubukla sür.
  • Yarım saat beklet, sonra da soğuk suyla durula.
  • Bal, nem sağlayarak cildinin aşırı derecede kurumasını engeller.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Bitki Enzimleri Kullanmak

 1. 1
  Bitki enzimlerinin gücü hakkında bilgi edin. Enzimler, biyokimyasal dünyanın iş gücüdür. Enzimler doğanın katalitik konvertörü gibidir, kendileri eksilmez ama farklı maddeleri değiştirir. Bunlar, melaninin daha küçük, renksiz parçalara ayrılmasına yardımcı olabilir.[3]
  • Burada anlatılan yiyecekler, farklı enzimler içerir ama hepsi, proteinleri parçalayan proteazlar ve proteolitik enzimler olarak sınıflandırılır.
  • Bu proteazlar arasında, papain (papaya meyvesinde bulunur), patates aspartik proteazı ve bromelain (ananasta bulunur) vardır.
 2. 2
  Bir patatesi rendele ve balla karıştır. Orta boy bir patates al (herhangi bir beyaz patates olur) ve bir kâseye rendele. Yeterince bal ekleyip macun yap.
  • Karışımı kahverengi lekelere sür.
  • Karışımı yaklaşık 15 dakika beklet, sonra da soğuk suyla durula.
 3. 3
  Papaya maskesi yap. Bir papayanın içini tamamen çıkar ve homojen kıvama gelene kadar bir kâsede iyice ez. Meyveyi iyice ezmek için bir el mikseri kullanman iyi olur.
  • Maskeyi yüzüne ya da kahverengi lekeleri olan başka yerlerine sürmek için pamuklu çubuk ya da makyaj fırçası kullan.
  • Maskeyi kuruyana kadar yüzünde beklet ve soğuk suyla durula.
 4. 4
  Ananas suyu ya da ananas maskesi kullan. Bir kâseye biraz ananas suyu dök (şeker katkısız, %100 ananas suyu olduğundan emin ol ya da kendi ananasının suyunu sık). Ananas suyunu, pamuklu çubuk kullanarak kahverengi lekelere sür ve kuruyana kadar beklet. Soğuk suyla durula.
  • Alternatif olarak, birkaç ananas dilimini ez ve yüzüne ya da kahverengi lekeleri olan başka yerlerine maske şeklinde sür. Maskeyi kuruyana kadar beklet, sonra da soğuk suyla durula.
 5. 5
  Nohudu dene. ½ su bardağı nohut pişirmek için, ¼ su bardağı nohudu ½ su bardağı suda kaynat. Nohutlar yumuşayıncaya kadar kaynat (Konserve nohut için 15 dakika, kuru nohut için yaklaşık 1 saat), sonra ocaktan indir ve soğut.
  • Soğuyunca, pişmiş nohutları ezip macun yap.
  • Macunu lekelere sür ve kurumasını bekle. Soğuk suyla durula.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Diğer Yaklaşımları Denemek

 1. 1
  Sade yoğurdu doğrudan yüzüne sür. Bir süt ürünü olan yoğurtta, koyu lekelerin rengini açmaya yardımcı olabilen asitler bulunur. Yoğurttaki “iyi” bakteriler de faydalı olabilir çünkü bunların, melanin gibi proteinleri parçalayabilen enzimler içerdiği bilinmektedir.[4]
  • “Rengi solması” gereken koyu lekelerine sade yoğurt sür.
  • Yoğurt kuruyana kadar beklet, sonra da soğuk suyla durula.
 2. 2
  Sade yoğurdu bitkilerle karıştır. Bazı bitkiler, yoğurdun cildindeki lekeleri gidermesine yardımcı olabilir. Yoğurt ve bitki karışımını doğrudan yüzüne ve lekeleri olan başka yerlerine sür. Kuruyana kadar beklet, sonra da soğuk suyla durula. Aşağıdaki bitkiler, yoğurtla birleştiklerinde kahverengi lekelerin rengini açmaya yardım edebilen antioksidanlar ve bioflavonoidler içerir:
  • 1 yemek kaşığı hardal tozu
  • 1 yemek kaşığı zerdeçal/kürkümin tozu
  • 1 yemek kaşığı aloe vera jeli
 3. 3
  Hint yağını dene. Hint yağı, cildi koruyabilen ve rengini açabilen antioksidanlar içerir. Pamuğa birkaç damla Hint yağı dök ve cildinde, rengini soldurmak istediğin lekelere sür. Cildinin emmesine izin ver ve cildinde bırak!
 4. 4
  E vitamini kullan. E vitamininin, antioksidan, iltihap giderici ve iyileştirici özellikleri vardır[5] ve cildindeki koyu lekelerin rengini soldurmaya yardım edebilir. Sıvı E vitamini kapsülünü aç ya da yırt ve doğrudan koyu lekelerine sür. Cildinin emmesine izin ver ve cildinde bırak!
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Kanser Muayenesi Yaptırmak

 1. 1
  Bir dermatoloğa git. Kahverengi lekeler zararsızdır ama cilt kanseriyle karıştırılabilir. Cildindeki lekeleri dermatoloğa göstermek her zaman iyi bir fikirdir. Dermatoloğun, bu lekelerin sadece kozmetik bir sorun olduğunu doğrularsa lekelerin görünümünü azaltmak için önlemler alabilirsin.
 2. 2
  ABCDE’yi öğren. Dermatologlar cilt kanseriyle iyi huylu (kanserli olmayan) oluşumlar arasındaki farkı göstermek için çoğu zaman “ABCDE”den söz eder. Cilt kanseri genelde şu özellikleri sergiler:[6]
  • Asimetrik (Asymmetric)
  • Düzensiz kenarlar (Borders)
  • Çeşitli renkler: Kahverenginin, siyahın ve ten renginin farklı tonları (Colors)
  • Çapının 6 mm’den büyük olması (Diameter)
  • Büyüklüğünün, şeklinin, renginin, cilt yüzeyinden ne kadar kabarıklık yaptığının değişmesi (Evolving)
 3. 3
  Cildini düzenli olarak incele. Çoğu kanserli leke değişmesiyle bilinir, o yüzden cildinin görünümünü takip etmek, sana kanseri erken saptama konusunda yardımcı olabilir. Morötesi ışınlara maruz kalınan süre ve aile hikâyesi gibi faktörlere bağlı olarak, cildini profesyonel bir dermatoloğa düzenli olarak muayene ettirmen gerekebilir.
  Reklam

İpuçları

 • En iyi tedavilerden biri önlemedir! Kahverengi lekeler, güneşten ya da solaryumdan morötesi (UV) radyasyona çok fazla maruz kalma sonucunda ortaya çıkan hasarın bir örneğidir, o yüzden morötesi radyasyona çok fazla maruz kalmaktan kaçınmak, ileride daha az kahverengi lekenin çıkmasını sağlayabilir. [7]
 • Hint yağı, giysilerde çıkarması zor lekeler bırakabilir.
 • Bu çözümlerden herhangi birini denemeden önce makyajını çıkar. Tedaviye engel olabilecek yağları ya da losyonları yok etmek için cildini iyice temizle.
 • Kahverengi lekelerinin çoğalmasını önlemek için, güneşe aşırı derecede maruz kalmaktan kaçın.
 • 2 ay geçtikten sonra bu çözümler işe yaramazsa aşağıdaki olası tedaviler için dermatoloğuna git:
  • İlaçlar
  • Lazer terapi
  • Kriyoterapi (dondurma)
  • Dermabrazyon
  • Kimyasal Peeling’ler
Reklam

Uyarılar

 • Cildindeki sıra dışı değişimleri gözlemlemeyi ihmal etme. Partnerine ya da iyi bir arkadaşına, senin iyi göremediğin yerlerini (örneğin, sırtını) kontrol ettir.
 • Cilt kanserinin yukarıda listelenen ABCDE’sinin farkında ol ve cildinin herhangi bir bölgesi hakkında şüphelerin varsa bir dermatoloğa gitmeyi ihmal etme.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Mor Şampuan Nasıl KullanılırMor Şampuan Nasıl Kullanılır?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Vans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırVans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Zora Degrandpre, ND
Ortak yazarlar :
Naturopati Doktoru
Bu makaledeki ortak yazarlar Zora Degrandpre, ND. Dr. Zora Degrandpre Washington’da lisanslı bir Naturopati Doktoru’dur. Naturopati doktorluk derecesini Ulusal Doğal Tıp Fakültesi’nden 2007 yılında almıştır. Bu makale 48.331 defa görüntülenmiştir.

Tibbi Yasal Uyarı

Bu makelenin içeriği profesyonel tıbbi tavsiye, muayene, teşhis ve tedavi yerine geçme amacını taşımaz. Herhangi bir sağlık tedavisine başlamadan, tedaviyi değiştirmeden ya da durdurmadan önce her zaman doktorunla ya da nitelikli bir sağlık görevlisiyle iletişime geçmelisin.

Bu sayfaya 48.331 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam