İlişkiniz bitmiş olabilir ama bu birbirinizden vazgeçmeye hazır olduğunuz anlamına gelmez. Eski sevgiline karşı hâlâ bir şeyler hissediyorsan ve onun da aynı durumda olup olmadığını merak ediyorsan sana karşı nasıl bir yaklaşımı olduğuna ve başkalarının yanında sana nasıl davrandığına dikkat etmek isteyebilirsin. Bunu bilmenin en iyi yolu da eski sevgilinle açıkça konuşmaktır. Sana karşı tutumunu yorumlamaya çalışmaksa aksine ilişkiye tekrar başlama konusunda istekli olup olmadığını belirlemek için gayet yanlış bir tercih olur.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Eski Sevgilinin Sana Karşı Tutumunu Gözlemlemek

 1. 1
  Eski sevgilinle ilgili bildiklerini düşün. Kendin, eski sevgilin ve ilişkiniz hakkında bildiklerine odaklanmak, gözlemlediğin tutumu nasıl yorumlayacağını anlamak için mümkün olan en iyi yoldur. İlişkini, eski sevgilinin nasıl iletişim kurduğunu ve anlaşmazlıkların üstesinden nasıl geldiğini tekrar bir hatırla. Açık sözlü ve dürüst müdür? Öyleyse muhtemelen hislerini saklamaz ve seni özleyip özlemediğiyle ilgili onunla konuşabilirsin. Kızgın ve üzgün olduğunda senden uzak durur muydu? Cevabın evetse sessizliği sana özlem duymadığı anlamına gelebilir. Muhtemelen üzgün ve kızgın bir hâldedir ve konuşmak istemiyordur. Bir şeylere takılıp kalan ve geçmişte yaşayan biri midir? Eğer öyleyse belki de seni çok fazla düşünüyordur. Eski sevgilinin sana karşı tutumunu yorumlamak için ona ve kişiliğine dair bildiklerini kullan.
  • Unutma ki davranışsal yorumlar gözlemcinin önyargılarının ve isteklerinin süzgecinden geçer (kişisel bir ilişkiyse tabii) ve bu yüzden aslında var olmayan şeyleri görmeye meyilli olursun. Eski sevgilin normalde mesajlaşmayı çok sevdiği hâlde ayrıldığınızdan beri ondan tek kelime mesaj gelmediyse bu sessizliği seni özlemiş olmasına yorma. Özleseydi muhtemelen mesaj atardı. Onun yaklaşımına daha nesnel bir açıdan bakmaya çalış.
 2. 2
  Seninle ne kadar sıklıkta iletişime geçtiğine dikkat et. Eski sevgilin seni özlemiyorsa muhtemelen yalnızca gerçekten mecbur kaldığında, mesela senin evinde kalan eşyalarını almayı organize etmek için seninle iletişime geçer. Seni özlüyorsa arama, mesaj atma ya da e-posta gönderme isteğine karşı koymak konusunda muhtemelen zorlanacaktır.
  • Eski sevgilinin seninle bağlantıya geçmesinin belirli bir nedeni olmayabilir. Şöyle bir şey söyleyebilir: “Selam! Nasılsın diye merak ettim sadece.”
  • İlişkiyi bitiren o olduğu hâlde arkadaş kalmak istediğini de söylediyse bu durum istisna olarak kabul edilebilir. Böyle bir durumda seninle iletişime geçmesi seni özlediğinin bir işareti olabilir ama yalnızca arkadaş kalmaya çalıştığı için de olabilir.
  • Eski sevgilin sana sürekli “sarhoş telefonu” ediyorsa, yani birkaç kadeh içtikten sonra gecenin bir yarısı seni arıyorsa (ve tabii daha az çekingense) çok büyük ihtimalle geride bırakamadığı bazı duygulara sahiptir.
 3. 3
  Seninle iletişime geçtiğinde nasıl davrandığını bir düşün. Seninle iletişime geçiyorsa telefon etmek için bahane arıyor olabilir, yani sebepsiz yere seni arayıp durmuyor demektir. Bir sorunu çözme konusunda yardımını ya da öneride bulunmanı isteyebilir. Ayrıca konuşmayı daha derin mevzulara çekmeye çalışabilir. Mesela hayatta başarmak istediği şeyler ya da yaşamak istediği hayat tarzına dair fikirleri hakkında konuşabilir.
  • Seni aradığında birlikte olduğunuz zamanlarda sana seslenmek için kullandığı takma adı “istemeden” ağzından mı kaçırdı? Bu dil sürçmesi, bir şekilde seni hâlâ düşündüğünün göstergesi olabilir.
 4. 4
  Ne kadar sürede sana geri dönüş yaptığına dikkat et. Onunla iletişime geçtiğinde mesajına ya da e-postana hangi hızda cevap veriyor? Seni geri araması ne kadar sürüyor? Saatler sonra geri dönüşte bulunduğu tek bir vaka çok büyük bir anlam ifade etmez ama her seferinde seni saatlerce, hatta günlerce görmezden geliyorsa seni çok da fazla özlemiyor olabilir.[1]
  • Eski sevgilin aramalarını ve mesajlarını tamamen görmezden geliyorsa daha fazla mesaj atmaktan ya da tekrar aramaktan vazgeç. Onu özlüyorsan bunu yapması çok zor olabilir ama onunla iletişime geçmeyeceğine dair kendine kural koymak hayatına devam etmene yardımcı olacaktır.
 5. 5
  Vücut dilini gözlemle. Eski sevgiline bir mekânda denk gelirsen senin yanında vücut dilinin nasıl olduğuna dikkat et. Göz teması kurmaktan kaçınıyorsa, kollarını ya da bacaklarını kavuşturmuşsa ve gülümsemiyorsa büyük ihtimalle yanında olmaktan dolayı çok da mutlu değildir.[2]
  • Vücut dili o anda insanın ne hissettiğinin çok önemli bir göstergesi olsa da her şeyi açıklamaz. Mesela eski sevgilin seni deli gibi özlediği hâlde orada olman onun için hiçbir şey ifade etmiyormuş gibi davranabilir. Bunu tekrar incitilmekten korktuğu için yapıyor olabilir.
  • Vücut dilini gözlemlemeye çalış ve bunu sahip olduğun diğer bilgilerle bir araya getir. Mesela eski sevgilinin vücut dili yanında olmak istemediğine işaret ettiği hâlde seni her gün arıyorsa seni özlüyor ama yanındayken korumacı bir ruh hâline giriyor olabilir.
 6. 6
  Takıldığın mekânlara gidip gitmediğine dikkat et. Eski sevgilin öylesine iş yerine uğruyorsa ya da senin sık sık gittiğini bildiği mekânlarda bulunuyorsa bu muhtemelen bir rastlantı değildir.[3] Ortak arkadaşlarınız varsa nerede olacağını bilebilir ve “tesadüfen” de orada olabilir.
  • Eski sevgilin senin bulunduğun mekâna çıkagelirse vücut dilini gözlemlemeyi unutma. Senin olduğun tarafa göz atıp duruyor mu? Eğer öyleyse o da senin davranışlarını gözlemlemeye çalışıyor olabilir.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Başkalarının Yanındayken Eski Sevgilinin Davranışlarını Gözlemlemek

 1. 1
  Sosyal medya hesabına göz at. Sosyal medyada hâlâ arkadaşsanız onun paylaşımlarını ve etkileşimlerini dikkatlice gözlemle. Çok sayıda üstü kapalı ve/veya hüzünlü paylaşım yapıyor mu (eski aşka dair hüzünlü şarkılar gibi mesela)? Birlikte çekildiğiniz eski bir fotoğrafa yorum yapıyor mu ya da onları “beğeniyor” mu? Eğer öyleyse bu durum, ayrılığın üstesinden gelme konusunda sıkıntılı bir süreçten geçtiğinin bir işareti olabilir.
  • Sosyal medyanın birinin hayatında olup bitenleri her zaman doğru bir şekilde tasvir etmediğini de aklından çıkarma. Birinin kusursuz bir hayata sahipmiş gibi görünen birçok fotoğraf paylaşması çok büyük duygusal meselelerle ilgili olabilir.
  • Sosyal medyayı gözden geçirme konusunda aşırıya kaçma. Eski sevgilinin mahremine saygı duy ve en fazla günde bir kez kontrol edecek şekilde kendini sınırla.
 2. 2
  Sosyal ortamlarda yanındayken nasıl davrandığına dikkat et. Eski sevgilin ve sen hâlâ ortak arkadaş grubunuzla takılıyorsanız grubun içinde birlikteyken nasıl davrandığını dikkatlice (ama mesafeli bir şekilde) gözlemle. Aynı grup içinde vakit geçirirken tedirgin görünüyorsa ve seninle iletişime girmekten kaçınıyorsa bu, hâlâ bitmeyen duygularla baş etmeye çalışmasından kaynaklanıyor olabilir.[4]
  • Dikkatli olmayı unutma. Eski sevgilin hâlâ eski duygularla baş etmeye çalışıyor olabilir ama bu seni özlediği anlamına da gelmez. Mesela yaptıklarınla onu gerçekten incittiğin için sana çok kızgın olabilir. Onun tutumunu ayrılığınız ve geçmişteki ilişkiniz bağlamında değerlendirmeye çalış.
  • Başkalarıyla konuşurken bile gözünün sürekli senin üzerinde olup olmadığına dikkat et. Eğer öyleyse o da senin ne hissettiğini anlamak için davranışlarını gözlemlemek istiyor demektir.
 3. 3
  Ortak arkadaşlarınızla konuş. Araştırmanla ilgili kimseye bir şey anlatmayacağından emin olduğun ortak arkadaşlarınız varsa onlara eski sevgilinin senden bahsedip bahsetmediğini sor. Ortak arkadaşlarınız eski sevgilinin nasıl olduğuna dair muhtemelen en doğru bilgiyi verirler.
  • Ortak arkadaşlarınız varsa ama eski sevgiline onunla ilgili sorular soruduğunu söylemelerinden korkuyorsan çok sıradan bir şekilde sormayı deneyebilirsin. Mesela çok açık olmak yerine şöyle bir şey söyleyebilirsin: “[Eski sevgilinin ismi] nasıl acaba? Yakın zamanda önemli bir sınava girdiğini biliyorum. Umarım iyi geçmiştir.” Yine de niyetini anlayabilirler ama şunu söylemek kadar bariz de olmayacaktır: “[Eski sevgilinin ismi] benim hakkımda bir şey söyledi mi?”
  • Ortak arkadaşlarınızı konuyla ilgili sürekli rahatsız etmekten de kaçın. Konuyu bir iki kez açmanın MAHZURU YOK ama sürekli açarsan da muhtemelen rahatsız olup sinirleneceklerdir.
  • Ortak arkadaşlarınız şöyle bir şey derse onların kararına saygı duy: “Kusura bakma ama bu meseleye gerçekten dâhil olmak istemiyorum.” Bu, seni önemsemedikleri anlamına gelmez. Aksine ikinizi birden önemsediklerini ve “o onu dedi, bu bunu dedi” gibi bir muhabbetin içine çekilmeyi ve taraf seçmeyi istemediklerini gösterir.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Eski Sevgilinle Konuşmak

 1. 1
  Bunun iyi bir fikir olup olmadığına karar ver. Eski sevgilinin seni özleyip özlemediğini anlamanın en kolay ve en kestirme yolu ona sormaktır. Maalesef çoğu insan için bu aynı zamanda en göz korkutucu yoldur. Ancak doğrudan onunla konuşmak olan biteni anlamanın en hızlı yolu olabilir.
  • Kişiye göre değişebilir ama bazı insanların özellikle incitilmekten korktukları için hisleri hakkında dürüst olmayabileceğini unutma.
  • Eski sevgilin ve sen büyük bir kavga çıkarmadan iletişim kuramıyorsanız böyle bir konuyla ilgili konuşmayı denemek için buluşmak iyi bir fikir olmayabilir.
  • Eski sevgiline açıkça sormak korkutucu görünebilir ama sessizliğini ya da belli bir emojiyi kullanmasının aslında ne anlama geldiğini yorumlamaya zaman harcamak yerine uzun vadede birçok kez kafa karışıklığı yaşamaktan seni kurtarır ve tekrar bir araya gelmek isteyip istemediğini dosdoğru öğrenmeni sağlar. İstemiyorsa da işi oluruna bırakma, hayatına devam etme ve artık seninle çıkmak istemeyen biri için zamanını harcamama üzerine çalışmaya başlayabilirsin.
 2. 2
  Onunla temasa geç. Ona mesaj ya da e-posta yoluyla ulaşabilirsin ama en hızlı yol muhtemelen doğrudan aramak olacaktır. Konuşmanın mümkün olduğunca sıradan ve arkadaşça geçmesini sağla. Bir konu hakkında konuşmak istediğini belirterek öğle yemeği yemek ya da kahve içmek için buluşmayı teklif et.
  • Reddetme ihtimalini aklında bulundur. Seni görmeyi reddederse bu seni özlemediğinin ya da seni görmeye henüz hazır olmadığının açık bir göstergesidir. Sinirlenmemeye çalış ve aksine onun kararına karşı saygılı ol.
 3. 3
  Durumu sıradanlaştır. Ayrıldığınızdan beri birbirinizi ilk defa görüyorsanız muhtemelen biraz tuhaf bir durumda hissedeceksiniz. İnisiyatif al ve durumu mümkün olduğunca sıradan bir hâle getirmeye çalış. Hayatının (okul, iş vesaire) nasıl gittiğini sor ve kendi hayatına dair birkaç şeyden bahset.[5]
  • Konuşmayı gündelik konular üzerinden sürdürmeye çalış ve doğrudan ilişkiniz hakkında konuşmaya geçme. Bu, ortamın rahatlamasına yardımcı olacaktır. Ayrıca kavga çıkarmaya çalışmadığını da bilmesini sağla.
 4. 4
  Doğru anı bekle. Bir restoranda veya bir kafedeyseniz ve yiyecek/içecek bir şeyler sipariş ediyorsanız buluşmak isteme nedeninden bahsetmeden önce siparişlerinizin gelmesini beklemek iyi bir fikir olabilir. Böylece çalışanların sipariş almak istemesi ya da siparişleri getirmesi gibi durumlarla sürekli bölünme ihtimali ortadan kalkmış olacak.[6]
  • İçecek sipariş ediyorsan (senin için daha iyi olacaksa) alkollü içeceklerden uzak dur. Birkaç kadehin rahatlamana yardımcı olacağını düşünebilirsin ama söylemek istemediğin sözleri sarf etmene ya da duygusallaşmana da neden olabilir.
 5. 5
  Dürüst ol. Korkutucu olsa bile bir noktadan sonra buluşma nedeninden bahsetmen gerekecek. Seninle buluştuğu için ona teşekkür et ve bir süredir aklında olan bazı konular hakkında konuşmak istediğini söyleyerek başla. Ona karşı hâlâ bir şeyler hissediyorsan bunu dürüstçe söyle.[7]
  • Onu özlüyorsan hislerinle ilgili gerçeği ona söylemek seni daha korunmasız yapabilir ama bu aynı zamanda sana olan hislerini açma ihtimalini de artırır.
  • Mesela şöyle söyleyebilirsin: “Gerçek şu ki seni çok fazla düşünüyorum. Biliyorum, biz ayrıldık ve hislerine saygı duyuyorum ama benimle ilgili ne hissettiğini de bilmek istiyorum.”
  • Duruma göre bunu telefon ederek ya da mesaj atarak da yapabilirsin ama yüz yüze konuşmak vücut dilini ve yüz ifadelerini gözlemlemeni sağlayacaktır.
 6. 6
  Sonrasında ne yapacağına karar ver. Eski sevgilinin seni özlediğini anlarsan ve sen de onu özlüyorsan o zaman bu hislerle ilgili ne yapacağına karar verme zamanı gelmiş demektir. Ayrılığınızın nedenleriyle ve yeniden denemeye değip değmeyeceğiyle ilgili tarafsız bir konuşma yapmayı dene.[8]
  • Seni özlemediği ortaya çıkarsa hayatına devam edebileceğini anlamış olursun. Ona hissetmediği şeyleri hissettirmeye çalışma.
  • Çok zor olabilir ama ikinci kez denemenin iyi bir fikir olup olmadığını rasyonel bir şekilde düşünmeye çalış. Birbirinizi özlediğinizi keşfedebilirsin ama tekrar bir araya gelmek iyi bir fikir olmayabilir. Mesela temel değerlerle ilgili (din ya da yaşam tarzına dair fikirlerle ilgili mesela) sürekli kavga ediyorsanız tekrar denemenin sonu muhtemelen çok da farklı olmayacaktır.
  Reklam

İpuçları

 • Olabileceklere karşı hazırlıklı ol. Tekrar birlikte olmak istediğin için eski sevgilinin seni özleyip özlemediğini bilmek istiyorsan onun hayatına devam ettiği gerçeğine karşı hazırlıklı ol.
 • Eski sevgilinle konuşurken gururunu bir kenara koymayı unutma. Onun sana olan hisleriyle ilgili bir belirsizlik içindeysen kolayca iğneleyici ve savunmacı bir hâle gelebilirsin ama bu şekilde davranmak onun sana karşı dürüst olmasını engelleyecektir.
Reklam

Uyarılar

 • Çıkarcı olma. Bunu neden bilmek istediğini göz önünde bulundur. Yalnızca “galip” gelmiş gibi hissetmek istiyorsan bunu doğru nedenlerden dolayı yapmıyorsun demektir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Nasıl ÖpüşülürNasıl Öpüşülür?
Bir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl AnlaşılırBir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl Anlaşılır?
Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Nasıl Tutkulu ÖpüşülürNasıl Tutkulu Öpüşülür?
Birinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBirinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Telefon Seksi Nasıl YapılırTelefon Seksi Nasıl Yapılır?
Bir Kızı Kendine Nasıl Aşık EdebilirsinBir Kızı Kendine Nasıl Aşık Edebilirsin?
Doğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık VerilirDoğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık Verilir?
Fransız Öpücüğü Stilinde Nasıl Öpüşülür?
Bir Erkeğin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBir Erkeğin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Erkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl AnlaşılırErkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl Anlaşılır?
Nasıl Flört EdilirNasıl Flört Edilir?
Hoşlandığın Kızı Nasıl Elde EdersinHoşlandığın Kızı Nasıl Elde Edersin?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Erika Kaplan
Ortak yazarlar :
Çöpçatan
Bu makaledeki ortak yazarlar Erika Kaplan. Erika Kaplan, ABD'nin dokuz şehrinde faaliyet gösteren seçkin bir çöpçatanlık şirketi olan Three Day Rule adına çalışan bir flört koçu ve çöpçatandır. Erika, altı yılı aşkın tecrübesi sayesinde, flört koçluğu ve yüksek kalitede çöpçatanlık hizmetleri sunarak bekarların kaliteli eşler bulmalarına yardımcı olma konusunda uzmandır. Erika, Pensilvanya Eyalet Üniversitesi'nin Halkla İlişkiler bölümünden lisans derecesiyle mezun olmuştur. İnsanları bir araya getirme tutkusunun peşinden gitmek için yayıncılığı bırakmadan önce, Rolling Stone, Us Weekly ve Men's Journal dergilerinde çalışmıştır. Erika; Thrillist, Elite Daily, Men's Health, Fast Company ve Refinery29 haricinde, Lifetime'a, Philadelphia Inquirer'a ve CBS'e de çıkmıştır. Bu makale 314.897 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: İlişkiler
Bu sayfaya 314.897 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam