Sevgilinden yeni ayrıldın ama içten içe, işleri yoluna koymak için hâlâ bir şansınız olduğunu mu düşünüyorsun? Eski sevgilini geri almak için iletişim kurmama kuralını kullanmayı dene. Temel olarak, iletişim kurmama kuralı, ayrıldıktan sonra eski sevgilinle konuşmayı geçici olarak bırakırsan seni özleme ve yeniden hayatında isteme şansının oluşmasına dayanır. Ayrıca ayrılık acını iyileştirmek için sana eski sevgilinle arada mesafe sağlar, bu yüzden denemekten gerçekten zarar gelmez! Sana yardımcı olmak üzere, eski sevgilini geri almak için iletişim kurmama kuralını tam olarak nasıl kullanacağın konusunda yol göstereceğiz.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
İletişim Kurmama Döneminin Başlaması

 1. 1
  Eski sevgiline bir süre ona ulaşmayacağını söyle. Bu, ne olup bittiğini bilmeden iletişimi kesmek yerine, iletişim kurmama kuralını başlatmanın olgun ve saygılı bir yoludur.[1]  Ayrıldıktan birkaç gün sonra eski sevgilini ara ya da mesaj at ve ona şu an için onunla iletişim kurmayacağını söyle.
  • Eski sevgiline "Bir süre konuşmamalıyız." veya "Yalnız kalmaya ihtiyacım var." diyebilirsin.
  • Sessizliğin ne kadar süreceği konusunda belirsiz olmaya çalış. Belirsizlik, eski sevgilini bu ilişkiyi kurtarmak isteyip istemediğine karar vermeye itecektir.
  • Eski sevgiline iletişim kurmama kuralını uyguladığını söyleme. Bu yöntemle en iyi sonuç, karşı taraf bu durumun geçici olduğunu bilmediğinde alınır.
 2. 2
  İletişim kurulmayacak dönemin ne kadar sürmesini istediğini planla. Sessizliğin için bir bitiş tarihi belirlemek, dayanılmaz gelmeye başlasa bile iletişim kurmama kuralını sürdürmen için seni motive edebilir. 4 hafta, eski sevgilinin eğer fikrini değiştirecekse bunun için genellikle yeterli bir süre olarak kabul edilir.[2] Yine de bu süreyi doğru olduğunu düşündüğün kadar uzun veya kısa tut.
  • Bitiş için kesin bir tarih belirleyip belirlememek sana kalmış. Ama sonsuza kadar beklememek için kafanda bir tarih belirlemeye çalış.
  • Bu sürenin uzunluğu, eski sevgilinin sana ulaşmasına veya kendi duygularının değişmesine bağlı olarak da değişebilir.
 3. 3
  Birbirinizi yüz yüze görürseniz sınırlı iletişim kuralını kullan. İletişim kurmama kuralına uymanın fiziksel olarak imkansız olduğu zamanlar vardır, aynı okula gitmek veya aynı yerde çalışıyor olmak gibi. Bu gibi durumlarda sınırlı iletişim kuralına geçmek, iş veya okul değiştirmekten daha gerçekçidir.[3]  Sınırlı iletişim kuralını kullanmak için:
  • Eski sevgilinle sohbet başlatmaktan kaçın. Seninle önce o konuşursa yanıtını kısa ama kibar tutmaya çalış.
  • Mesela eski sevgilin nasıl olduğunu sorarsa "İyiyim, sorduğun için teşekkürler. Seni görmek güzel!" de.
  • Ona karşı kızgın veya soğuk davranırsan "neyse kurtulduk" diye düşünebilir ki bu kesinlikle geri dönmek istememesine neden olur.
  • İletişim kurmazken eski sevgilinle toplum içinde karşılaşırsan bu kuralları uygulamaya devam edebilirsin.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
İletişim Kurmama Dönemini Sürdürmek

 1. 1
  Eski sevgiline ulaşmaktan kaçın. Önerdiğin iletişim kurmama süren boyunca, eski sevgiline ulaşmamak için elinden gelenin en iyisini yap. Seninle önce eski sevgilin iletişime geçerse cevap verip vermemek sana ve iletişim kurmama kuralıyla ilgili hedefine bağlı. Onu geri kazanmaya çalışıyorsan tekrar bir araya gelmek istemediği sürece yanıt verme.[4]
  • Eski sevgilinin, ilişki hakkında ciddi bir konuşma yapmakla ilgili olmayan aramalarına veya mesajlarına cevap vermemek için elinden gelenin en iyisini yap.
  • Mesajlarına hemen yanıt verirsen birlikte olmasanız bile hayatında kalacağını düşünmesine neden olma riskini alırsın.
 2. 2
  Kendi hayatına odaklan. Bir ilişki içinde olmak hayatını yaşama şeklini değiştirmiş olabilir. Eski rutinleri özlediğini kafana takmak yerine, bu zamanı ayrı bir mola ve kendine, çok ihtiyaç duyduğun "ben" zamanını vermek için bir fırsat olarak kullan.[5]
  • Arkadaşların ve ailenle zaman geçir, hobilerine veya kariyerine enerji ayır veya kendin için yeni kişisel hedefler belirle.
  • İletişim kurmama kuralının, eski sevgilinin tekrar bir araya gelmek istememesi durumunda kendini toparlamana yardımcı olması gerektiğini unutma.
  • Ayrılık sonrası vahim durumdan kendini uzaklaştır ve öz güvenini yeniden oluştur.
 3. 3
  Eski sevgilinin gözünün önünde olmak için sosyal medyayı ve ortak arkadaşlarını kullan. Eski sevgilinin, sen onu görmezden gelirken seni unutacağından endişeleniyorsan seni unutmaması için, sosyal medyasında seni görmesini ve ortak arkadaşlarınızın senden bahsetmesini sağla.[6]
  • Eski sevgilinin heyecan verici hayatının bir parçası olmayı özlemesini sağlamak için, yaptığın eğlenceli şeyler hakkında gönderiler paylaşmayı dene.
  • Ortak arkadaşlarınızla iletişimde kalmak için elinden gelenin en iyisini yap ki eski sevgiline nasıl olduğunu anlatabilsinler.
 4. 4
  Eski sevgilini kötüleme. Seni terk ettiği için eski sevgilinden ne kadar nefret ettiğini arkadaşlarına şikayet etmek ve İnternet'te onu kötülemek cazip gelebilir. Bu sözlerin eski sevgilinin kulağına gidebileceğini bil. Arkasından kötü şeyler söylediğini öğrenirse tekrar bir araya gelmek istemeyebilir.[7]
  • Eski sevgilini övmek zorunda değilsin. Ona karşı nasıl hissettiğin konusunda tarafsız veya olumlu kalmaya çalış.
  • Mesela birisi eski sevgilinle hâlâ arkadaş mısın diye sorarsa "Şu anda konuşmuyoruz. Ama belki bir gün!" demen yeterli.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
İletişim Kurmama Dönemini Sonlandırmak

 1. 1
  İletişim kurmama dönemi sona erdikten sonra eski sevgiline ulaş. 4 haftan (veya karar verdiğin süre kadar) sona erdikten sonra ve eski sevgilin ilk önce sana ulaşmadıysa onunla iletişime geçmeyi deneyebilirsin. Tekrar bir araya gelmeye çalıştığını açıkça belirtmek yerine, sana onu hatırlatan bir şey hakkında eski bir arkadaşınla konuşuyormuş gibi yap.[8]
  • İlk olarak, sessizliğini "Sessizlik için üzgünüm. Sadece biraz yalnız kalmaya ihtiyacım vardı." gibi bir şey söyleyerek kabul et.
  • Ardından "Geçen gün en sevdiğimiz restorandaydım." veya "İzlemeye başladığımız diziyi bitirdim." gibi nostaljik bir şey söyle.
  • Ondan sonra, "Seni düşünüyordum. Nasılsın?" gibi bir şeyle rahat bir sohbete başlamayı dene.
 2. 2
  Ayrılığı yüz yüze tartışın. Eski sevgilinle temas kurduktan sonra malum konuya girmen gerekecek. Konuşmanın bu kısmı en iyi yüz yüze yapılır: Tıpkı kimsenin telefonda ayrılmaktan hoşlanmadığı gibi, ayrılıkları telefonda konuşmayı da kimse sevmez.[9]
  • Bunu, "Seninle tekrar konuşmak gerçekten çok güzel. Kahve veya yemek için buluşmak ister misin?" gibi bir şeyle başlatabilirsin.
  • Buluştuktan ve biraz sohbet ettikten sonra "İlişkimizin nerede yanlış gittiğini düşünüyorsun?" diye sorarak ayrılığı gündeme getir.
  • Eski sevgilinin fikirlerini saygıyla dinle ve yanıtla. Daha fazla tartışmak ilişkiyi düzeltmez!
  • Mesela eski sevgilin destekleyici olmadığını söylüyorsa "Üzgünüm. Bu gerçekten üzerinde çalışmaya çalıştığım bir şey." de.
 3. 3
  Birlikte daha iyi bir gelecek kurmak hakkında konuşun. Geçmiş ilişkinizi tartışmayı bitirdikten sonra, geleceğe bakmanın zamanı gelmiştir. İlişkiye bir şans daha vermeyi hâlâ istiyorsan eski sevgilinin bu sefer farklı olabileceğinden emin olmasını sağla.[10]
  • Tekrar bir araya gelme konusunu açmak istiyorsan bunu hassas bir şekilde gündeme getir ve eski sevgilinin hayır deme hakkına sahip olduğunu unutma.
  • Tekrar bir araya gelme konusunu eski sevgilinin açmasını istiyorsan bunu kendi hızında yapmasına izin vermeye hazır ol.
  • Tekrar bir araya gelmenin yeni bir başlangıç olduğunu unutma. Ayrılığa neden olan şeyin tekrar olmasına izin verme!
  Reklam

Uyarılar

 • Bu ilişkiyi gerçekten geri isteyip istemediğini düşünmeye çalış. Geçmişte yürümediyse ilişkide bazı ciddi sorunlar olması muhtemeldir. Pek çok çift, altta yatan sorunları çözmeden barışır ve kendilerini yeni bir hezimete sürükler.[11]
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Nasıl ÖpüşülürNasıl Öpüşülür?
Bir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl AnlaşılırBir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl Anlaşılır?
Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Nasıl Tutkulu ÖpüşülürNasıl Tutkulu Öpüşülür?
Telefon Seksi Nasıl YapılırTelefon Seksi Nasıl Yapılır?
Birinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBirinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Doğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık VerilirDoğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık Verilir?
Bir Kızı Kendine Nasıl Aşık EdebilirsinBir Kızı Kendine Nasıl Aşık Edebilirsin?
Fransız Öpücüğü Stilinde Nasıl Öpüşülür?
Bir Erkeğin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBir Erkeğin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Erkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl AnlaşılırErkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl Anlaşılır?
Nasıl Flört EdilirNasıl Flört Edilir?
Hoşlandığın Kızı Nasıl Elde EdersinHoşlandığın Kızı Nasıl Elde Edersin?
Reklam
 1. https://lovestrategies.com/how-to-get-him-back/
 2. Lisa Shield. Flört Koçu. Uzmanla Görüşme. 11 March 2021.

Bu wikiHow makalesi hakkında

Lisa Shield
Ortak yazarlar :
Flört Koçu
Bu makaledeki ortak yazarlar Lisa Shield. Lisa Shield, Los Angeles’da yerleşik bir aşk ve ilişki koçudur. Spritüel Psikoloji alanında yüksek lisans derecesine sahiptir ve 17 yılın üzerindeki deneyimiyle sertifikalı bri hayat ve ilişki koçudur. Lisa The Huffington Post, Buzzfeed, LA Times ve Cosmopolitan dergilerinde yer almıştır.
Kategoriler: İlişkiler
Bu sayfaya 341 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam