Bazen sevgilinden ayrıldıktan sonra, ona karşı hâlâ hislerinin olduğunu ve tekrar onunla olmak istediğini fark edebilirsin. Eski sevgiline tekrar bir araya gelmeyi teklif etmek korkutucu olabilir ama acele etmeyip geçmişten ders alabilirsen eski sevgilinin sana evet deme ihtimali olabilir.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 6:
Ayrılığın Değerlendirmesini Yapmak

 1. 1
  Ayrılığın nedenlerini anla. İkinizin de bu ayrılığa giden yoldaki katkılarınız nelerdi? Birçok ilişkide, sorunlar bir anda ortaya çıkmaz; zamanla oluşur. Yaşanılan yüksek ihtimalle tek taraflı bir sorun değildi ve ayrılığın olacağı belliydi. Eski sevgilini tekrar elde etmeye teşebbüs etmeden önce biraz vakit ayırıp vicdan muhasebesi yap. Zamanını ve enerjini boş bir amaç için harcamayacağından emin olmayı sen de istersin.
  • Araştırmalara göre, duygusal birlikteliklerin bitmesindeki bir numaralı sebep iletişim sorunlarıdır. Bunun dışında, yaşadığın ilişkide mutluysan bu sorun genellikle beklentilerin net bir şekilde paylaşılıp hayal kırıklıklarının açıkça tartışılmasıyla, büyük bir kavgaya meydan vermeden çözülebilir. İhanet ve kıskançlık gibi diğer konuların üstesinden gelmek daha zor olabilir; ama biraz çabayla ve danışman desteğiyle bu tarz sorunların bile üstesinden gelmek mümkün olabilir.
 2. 2
  Ayrılma fikrini kimin ortaya attığını hatırla. Sen mi ortaya atmıştın? Eğer öyleyse bunu yapmadan önce iyice düşündün mü yoksa bir öfke patlaması sonucunda yapıp şimdi pişman mı oldun? Yoksa ayrılığı ortaya atan karşı taraf mıydı ve bunu isterken belli sebepleri var mıydı? Ayrılık kararı karşılıklı alınmış bir karar mıydı?
  • İlk olarak ayrılığı kimin istediğini ve ayrılığın neden meydana geldiğini anlaman önemli. Eğer ayrılmayı sen istediysen ve eski sevgilin ayrılmayı istemediyse bir araya gelmeniz ayrılığı karşı tarafın istemiş olduğu durumdan daha kolay olabilir.
 3. 3
  Duygularını doğru yorumla. Ayrılığın ardından oluşan acı ve kafa karışıklığıyla, yalnızlığını ve kırgınlığını eski sevgilini hayatına geri alma ihtiyacının kanıtı olarak yorumlayıp duygu karmaşasına düşmen kolay olur. Aslında, neredeyse ayrılığı deneyimleyen herkes ilk başta yitirdiği ilişki için kaygı, suçluluk, depresyon ve yalnızlıkla karışık bir vicdan azabı çeker. Genelde, ilişkinin ciddiyeti ne kadar fazlaysa hissedilen de o kadar şiddetli olur; evli olan veya birlikte yaşayan çiftlerin ayrılıkları en zor ayrılıklar olmaya meyilliyken, geçici olarak takılan kişiler ayrılık sonrası zamanlarını daha kolay geçirirler.[1] Ancak duygularının şiddetli olması, eski sevgilinle tekrar bir araya gelmen gerektiği anlamına gelmez.
  • Bu sorulara cevap bulmaya çalış: Eski sevgilini mi özlüyorsun yoksa bir sevgilin olmasını mı? Eski sevgilin sana kendini daha iyi, daha güvende ve daha mutlu mu hissettiriyordu? Âşık olmanın heyecanı yok olduğunda ve günlük hayatın rutininde sıkışıp kaldığında da kendini bu kişiyle uzun vadeli bir ilişkide hayal ediyor musun? Sadece biriyle beraber olmanın sağladığı güven duygusunu ve hareketli bir ilişkinin heyecanını özlüyorsan bunların tümünü, başka biriyle yaşayabileceğin daha sağlıklı ve daha istikrarlı bir ilişkide bulabilirsin.
  • Ayrılık sonrası eski sevgilini geri kazanmaya çalışmadan önce ne hissettiğini anlaman ve gerçekten onunla bir araya gelmek isteyip istemediğine karar vermen için kendine biraz zaman tanıman önemlidir. Tekrar başlayan ilişkilerde genelde güven eksikliği sorunu yaşanır ve bir dargın bir barışık ilerlemeye meyilli bu ilişkilerde defalarca ayrılıklar yaşanır. Bu kişiyle uzun vadede birlikte olmak istediğinden %100 emin değilsen eski sevgilinin peşinde dolaşacağına, bunun üstesinden gelmek için elinden geleni yaparak daha fazla acı çekmenin önüne geç.[2]

Yöntem 2
Yöntem 2 / 6:
Kendinle Baş Başa Kalmak

 1. 1
  Ayrıldıktan sonra ilk bir ay eski sevgilinle görüşmekten sakın. Konuşmak isterse o seni arayacaktır. Aramazsa ne desen de ya da ne giyinsen de sonuç değişmeyecektir. Bazen eski sevgilini görmezden gelmen, olmasını arzu ettiğinin tam tersine, ona senin hayatına onsuz da gayet iyi devam ettiğin ve kendi yoluna baktığın fikrini verir.
  • Görüşmeyi kesmek sadece eski sevgilinin seni özlemesini sağlayan pasif agresif bir yol değildir. Bu, aynı zamanda kendini yeni bir ilişkiye (eski sevgilinle ya da yeni biriyle!) kendini hazırlaman için de sana zaman tanır. Bu ay boyunca birey olarak kendini tanımaya ve eski sevgilinle ilişkin sırasında atlamış olacağın alanlara yoğunlaşmaya zaman ayır. Ayrılıkta senin de katkın varsa ilşkilerdeki zayıflıklarını belirlemenin ve birey olarak kendini geliştirmek için yoğun çaba göstermenin tam zamanı.
  • Verdiğin bu ara, ayrılık sonrası yaşanan normal üzüntü ile eski sevgilinle tekrar bir araya gelme isteğinin arasındaki farkı anlaman için de iyi olacaktır. Eski sevgili serserinin biri de olsa ve çiftler birbirleriyle tamamen uyumsuz bile olsalar ayrılığın ardından neredeyse herkes kendini mutsuz hisseder. Kendinle baş başa geçirdiğin bu süre tüm bunları farketmene yardımcı olacaktır.[3]
 2. 2
  Kendine odaklan. Arkadaşlarınla vakit geçir. Kendini işe ver ve iş dışı aktiviteler yap. İlgiye muhtaçmış gibi ya da eski sevgilinin seninle tekrar irtibata geçmesini bekliyormuşsun gibi görünmek istemezsin.
  • Araştırmacılara göre ayrılık sonrası sağlıklı benlik bilincini tekrar kazanan insanlar ilişkiden kaynaklı üzüntülerini daha çabuk atlatırlar. [4]
 3. 3
  Bu süre zarfında eski sevgilinin peşine düşme. Bu onu aramamak, onunla mesajlaşmamak ya da nasıl olduğunu sormamak anlamında gelir. En önemlisi de, ona ayrılığın nedeniyle ilgili sorular ya da başka biriyle görüşüp görüşmediğini sorma. Bu, seni çok çaresiz gösterir. [5] .
  • Eski sevgilini bir ay kadar takip etmemen önemlidir ama eğer o seni takip ediyorsa karşılık vermen sorun olmaz. Başka bir deyişle, o seni ararsa telefonu yüzüne kapatma ya da konuşmayı reddetme. Akıl oyunları oynamaya çalışman ya da kendini naza çekmen gerekmez; hatta böyle yapman bu noktada hedeflediğinin aksine, onu senden uzaklaştırmaya sebep olabilir. [6]
  • Eğer eski sevgilinin yeni biriyle görüştüğü kulağına çalındıysa, durumu anlamadan hüküm vermemeye ve kıskançlığın seni ele geçirmesine müsaade etmemeye çalış. Ne olursa olsun, yeni bir ilişkiye engel olmak için herhangi bir şey yapma. Eski sevgilinin doğru kişinin sen olup olmadığına karar vermesi için ona biraz zaman ver; başka biriyle beraber olmak isteyen birini seninle olmaya zorlamak istemezsin.
 4. 4
  Sana karşı hâlâ ilgisi olup olmadığını öğren. Eski sevgilinin kalbini tekrar kazanmak için uğraşmaya başlamadan önce, seni hâlâ önemseyip önemsemediğini öğrenmen gerek. Eski sevgilinin seni hâlâ önemsediğini bilmen ilişkinin tamir edilebileceğini gösteren en önemli ilk ipucu ve işarettir.
  • Bunu hemen öğrenmen gerekmez; kuşkusuz senin için bu araştırmayı yapmak üzere arkadaşlarını da görevlendirmemen gerekir. Ayrılıktan sonra en az bir ay eski sevgilinin peşine düşme; bunun yerine, okulda veya işte, sosyal medya iletilerinde veya ortak arkadaşlarınızın sen talep etmeden yaptıkları yorumlarda eski sevgiline denk geldiğin zamanlarda, duruma dair ince ipuçlarını bulmaya çalış.
  • Birlikte yaşayan çiftlerin üçte birinin ve evli çiftlerin dörtte birinin belli bir noktada ayrılığı deneyimlediklerini, bu yüzden de eski sevgilinin sana karşı hâlâ ilgisi varsa onu tekrar kazanma şansının yüksek olduğunu unutma. [7]

Yöntem 3
Yöntem 3 / 6:
Eski Sevgiliyi Geri Kazanmak

 1. 1
  Öz saygını geliştir. Kendini bir şeylere muhtaç hissediyorsan, muhtemelen öz saygı konusunda biraz eksikliğin vardır. Eski sevgilinin sana kendini daha iyi hissettirmesini özlüyor olabilirsin ama aslında bunu gerçek anlamda yapabilecek tek kişi sensin. Mutluluğun için başkalarına bel bağlamamalısın. Bu, karşındaki kişinin sana karşı kendini suçlu ve yükümlü hissedip nihayetinde de sana kırılmasına sebep olur.
  • Öz saygı kendinin değerli biri olduğuna ve olduğun halinle yeterli olduğuna inanmakla ilgilidir. Konu ilişkilere geldiğinde, bir kişinin gelip seni tamamlamasını ve hayatını değerli kılmasını beklemektense onsuz da kendini tam ve bütün hissetmen önemlidir. [8]
  • Öz saygını geliştirmek için duygusal, sosyal, yetenek ve beceri, görünüş ve senin için önemli olan daha birçok alandaki güçlü yanlarında odaklan. Örneğin, doğal empati yeteneğin, insanları anladığını hissettirme yeteneğin, yemek pişirme becerin ve harika saçların olabilir. Pozitif yanlarına odaklanıp negatif olan yanlarını yok sayman, özellikle iyi yanlarını başkalarına faydalı olmak için değerlendirdiğinde birey olarak kendini yeterli ve değerli görmene yardımcı olabilir. [9] İşe yaramaz biri olduğunu mu düşünüyorsun? O hâlde hemen işe yaramaya başla! Doğal empati yeteneğinle yemek pişirme yeteneğini birleştirerek yaşlı komşularına mis gibi kurabiyeler pişir.
 2. 2
  Eski sevgilinin âşık olacağı kişi ol. Eski sevgilinle ilk bir araya geldiğiniz zamanı hatırlamaya çalış. Nelerden hoşlanmıştı? Garip şakalarından ya da belki de muhteşem tarzından. Artık her neyse, o zaman ilişki nasıl alevlendiyse aynı şekilde ilişkiyi yeniden canlandırmaya çalış.
  • Eski sevgilin seninleyken iyi hissettiği için ve sen de onun duygusal ihtiyaçlarını karşıladığın için senden etkilenmişti. Ne kadar değiştin (eğer değiştiysen)? Kötü alışkanlıkların veya hataların varsa düzelt. Onun etrafındayken pozitif ol. Gül ve gülümse. Kendinle ilgili iyi şeyler hissetmek ve başkalarına çekici görünmek istiyorsan her zaman pozitif ol.
 3. 3
  Dış görünüşüne çeki düzen ver. Yeni kıyafetler al, saç stilini değiştir, spor salonuna git, tırnak bakımı yaptır. Kendini ön plana çıkar ve eski sevgilinin seni hatırladığı halinden çok daha iyi görün.
  • Eski sevgilini geri kazanmak için kendini olduğundan farklı göstermek istemesen de (gerçek sen önünde sonunda geri geldiğinde o, seni tekrar terk edecektir), olabileceğinin en iyisini olman her zaman işe yarar. Eski sevgilin bir zamanlar cazibene kapılmıştı ve sen bu cazibeyi tekrar kazanabilirsin.
 4. 4
  Başkalarıyla zaman geçir. Onlarla tensel bir birliktelik yaşamak zorunda değilsin ancak başkalarıyla zaman geçirmen, eski sevgilinin senin yeni ilişkilere yelken açtığını fark etmesine yardımcı olur. Eğer sana karşı hâlâ ilgisi varsa artık sana doğru bir adım atıp başkalarıyla ilgilenmeni engelleme zamanının geldiğine karar verebilir.
  • Başkalarıyla çıkıp onları boş vaatlerle kandırmak istemiyorsan sinema geceleri düzenleyen gruplara katıl ya da karşı cinsten bir arkadaşınla zaman geçir. Sadece bekârlarla takılman bile eski sevgilini kıskandırmaya yetebilir.[10]
 5. 5
  Eski sevgilinle sıradan bir arkadaş gibi takıl. Onun da içinde bulunduğu arkadaş grubunla bir şeyler içmek ya da mini golf oynamak gibi sıradan etkinlikler yap. Bunların ayrılık sonrası arkadaş kalanların yapabileceği türden etkinlikler olmasına dikkat et. Yapılan etkinlik her neyse, eğlenceli olmasını sağla ve ciddi konuşmalara girmekten bir süreliğine kaçın.
  • Her ilişki, sağlam bir arkadaşlığın üzerine temellendirilmelidir. Bu yüzden, duygusal bir birlikteliğe geçiş yapmaya çalışmadan önce arkadaşlığınızın sağlamlığından emin olman önemlidir. [11]
  • Eğer eski sevgilin arkadaşlık moduna geçtiyse (örneğin, “Artık sana âşık değilim” diyorsa), onunla yakınlık kurarak âşık olma durumunu tekrar deneyimleyebilirsin. Bir araştırmada, araştırmacı birbirini tanımayan iki kişinin birbirlerinin gözlerinin içine bakarak bazı kişisel soruları (“En büyük korkun ne?” ve “Çocukluk dönemindeki en iyi anın ne?” gibi) cevaplamalarını istiyor. Bu şekilde birbirini tanımayan bu iki kişi arasında yakın bir bağ kurulmasını, aralarında bir çekim hatta aşk oluşmasını sağlıyorlar. Eski sevgilinin gözlerinin içine bakıp ona derin sorular sorarak zaman geçirmeye çalış ve bunun ikinizi eskisi gibi yakınlaştırıp yakınlaştıramayacağını anla. [12]

Yöntem 4
Yöntem 4 / 6:
İlişkiyi Gözden Geçirmeye Davet Etmek

 1. 1
  Eski sevgilinle konuşmayı talep et. Arkadaş olarak biraz zaman geçirdikten sonra, artık sıra eski ilişkinizle ilgili dürüstçe konuşup tekrardan duygusal bir ilişki yaşanmasının mümkün olup olmadığını anlamaya gelir.[13]
  • Köklü bir ilişkide mesajla ve bilgisayardan konuşarak iletişim kurmak yaygın bir yöntem olsa da bu tarz yakın ilişki tartışmalarının yüz yüze yapılması daha iyi olur. Eski sevgilini yemeğe davet et ya da en sevdiğin kahveciye çağır.
 2. 2
  Geçmişi kendin için avantaja çevir. Eski sevgilinin gerçekten çok sevdiği bir kıyafetin varsa yine onu giyin. Birlikte yaşadığınız hoş bir anıyı paylaş. Onunla, birlikteyken gittiğiniz tanıdık bir mekânda buluş.
  • Sana önceden aldığı özel bir takı varsa konuşmaya giderken tak. Bu, ona karşı hâlâ hislerinin olduğu mesajını gayet açık bir şekilde verecektir.
 3. 3
  Konuşacaklarını önceden hazırla. Eski sevgiline söyleyeceğin ilk şey çok önemlidir. Eğer yanlış kelimeler seçersen onu tekrar kazanma fırsatını kaybedebilirsin. Birlikte olmasanız bile, büyük ihtimalle onun da sana karşı güçlü duygularının olabileceğini anlaman gerekir.
  • Bu konuşmaya başlamanın birçok yolu var ama bunun en güvenli yollarından biri “Ne zamandır seninle ilişkimiz hakkında konuşmak ve senin nasıl olduğunu da görmek istiyordum” gibi şeyler söylemektir. İlişkinizde pişmanlıkların işe yaramadığını ifade et ve artık daha sağlıklı bir bakış açısıyla bu konuyu tekrar ele alıp alamayacağınızı sor.
  • Konuşmayı doğal akışına bırak. Eski sevgilin halinden memnunsa ve başka biriyle görüşmeye başlamışsa yeniden birlikte olmaya onu ikna etmek için boşa vakit harcamak istemediğine karar verebilirsin. Ama onun da sana karşı duygular beslediğini anlarsan ilişkinize bir şans daha verme ihtimalini yavaş yavaş ortaya atabilirsin.
 4. 4
  Özür dile. Bu ilişkiyi bir şekilde bitişe götüren sebeplerdeki katkılarını iyice düşün ve eski sevgilinden uygun bir şekilde özür dileyerek geçmişe sünger çek. Onu suçlamadan, mazeret bildirmeden ya da ondan bir özür beklemeden (hatta affetmesini bile beklemeden) tüm sorumluluğu üzerine al. Elbette eski sevgilinin de bu durumda katkıları vardır ama sen başkaları adına özür dileyemezsin; sadece kendi yaptıkların için özür dileyebilirsin. Onu bu durumun dışında bırak, büyük ihtimalle özrüne karşılık o da özür dileyecektir.
  • “Ama” demekten sakın. "Üzgünüm, ama..." demek "Üzgün değilim" demektir. Ayrıca, "Böyle hissettiğin için üzgünüm” ya da "Kırıldığın için üzgünüm" gibi şeyler de söyleme. Bu, karşı tarafı suçluyormuşsun ve gerçekten özür dilemiyormuşsun gibi bir görüntü oluşturabilir. [14]
  • Gerçek bir özür şu şekilde şekillendirilmelidir: pişmanlık, sorumluluk ve çözüm. İlk adım yaptığından pişman olduğunu gösterir. İkinci adım hiçbir mazeret öne sürmeden ve başkalarını suçlamadan tüm sorumluluğu üzerine aldığını gösterir. Son adım ise durumu düzeltme ve davranışlarını değiştirme isteğini ifade eder. [15] Örnek: "Benimle geçirmek istediğin zamanlarda seni ektiğim için özür dilemek istemiştim. Kendini gerçekten ihmal edilmiş hissetmiş olmalısın. Bundan sonra bu konuda gerçekten çok dikkatli olacağım ve seninle daha çok şey yapacağım için kendini bir daha öyle hissetmeyeceksin. Bu durumu fark etmemi sağladığın için mutluyum."

Yöntem 5
Yöntem 5 / 6:
Sağlıklı Bir İlişki İnşa Etmek

 1. 1
  Konuş. İlişkilerin bitmesine sebep olan şeylerin en başında iletişim problemleri olduğundan, çift olarak iletişim kanallarını her zaman açık tuttuğunuzdan emin olmak için ekstra çaba göstermeniz gerekir. Tekrar bir araya geldiğinizde, özellikle sorun yaşadığınız alanlardaki beklentilerinizi tespit etmek için zamana ihtiyacınız olacak.
  • Karşılanmayan beklentilere karşı bir oyun planı hazırla. Örneğin, eski sevgilin arkadaşlarıyla çok vakit geçirdiği için ondan ayrıldıysan arkadaşlarla ne kadar zaman geçirmenin mantıklı olacağını ve daha fazla zaman geçirmek istendiğinde birbirinizle nasıl uzlaşacağınızı açık açık konuş. [16]
 2. 2
  Ayrılmanıza sebep olan şeyi hatırla. Bir küs bir barışık giden ilişkiler her an patlamaya ve duygusal olarak istikrarsız olmaya meyillidir. İlişkiyi bitiren asıl şeyi bulup bu konuları çözmek aynı konuların tekrar baş göstermesini engellemeye yardımcı olur.
  • Önceden uzlaşamadığınız konularda ihtiyatlı davran. Ayrılığa sebep olan konular her neyse bunlar hâlâ ikinizin de hassas noktaları olabilir. Eğer karşı karşıya olduğunuz şey kıskançlık, ailesel konular, kontrolle ilgili durumlar ya da diğer önemli konularsa yeniden başlayan ilişkinizde zaman geçtikçe bunların yeniden sorun olmaya başlayacağının farkında ol.
 3. 3
  İlişkine yeni ilişki muamelesi yap. İlk ilişkinizin başarısız olduğunu, kalp kırıklığı ile sonuçlandığını unutma. Yeniden başlayan ilişkine yeni kurallar oluşturarak yeni bir ilişkiymiş gibi yaklaş.
  • Ağırdan al. İlişkine kaldığı yerden devam etmen gerekiyormuş gibi davranma. Örneğin, ilişkide güveni tekrar sağlayana kadar onunla cinsel birliktelik yaşama ya da ona “seni seviyorum” deme. [17]
  • Birbirinizi tanıyın. Özellikle de birlikteliğinizin üzerinden bir süre geçtiyse hem sen hem de eski sevgilin bu süre zarfında birey olarak değişmişsinizdir. Onunla ilgili her şeyi bildiğini sanma. Birbirinizi tekrar tanımak için zaman ayırın.
 4. 4
  Uzman yardımı almayı düşün. Özellikle evliyseniz veya çok ciddi bir ilişkiniz varsa ve ilişkinize devam etmek istiyorsanız sorunlarınızın köküne inmek ve bunların üstesinden gelmek için çift terapisi almaya ihtiyacınız olabilir.
  • Gelgitli ilişkilerdeki (ayrılma ve barışmaların tekrarlandığı ilişkiler) tatminsizlik, güven eksikliği ve başarısızlıkla sonlanma oranı daha yüksektir. Bu yüzden yeni ilişkinle daha fazla uğraşmaya hazır ol. [18]

Yöntem 6
Yöntem 6 / 6:
Kendi Yoluna Gitmeye Karar Vermek

 1. 1
  İlişkinin yürümediğine dair işaretler ara. Bu kişiye karşı hâlâ çok yoğun duygular hissediyor olabilirsin ama bazen iki kişi birbiriyle uyumlu değildir. İlişki sana zarar veriyorsa eski sevgilini tekrar elde etmek yerine kendi yolunda devam etmeyi tercih etmen gerekir. İlişkinin onarılamayacak bir şekilde hasar aldığını gösteren bazı işaretler şunlardır:
  • her türlü istismar. Eski sevgilin seni incitmek için sana el kaldırdıysa ya da seni ilişkiye girmeye veya başka hoşlanmadığın şeyler yapmaya zorladıysa bu onun istismarcı olduğunu ve onu geri kazanmaya çalışmaman gerektiğini gösterir. [19]
  • karşılıklı saygı eksikliği. Sen veya eski sevgilin birbirinize kötü sözler söylüyorsanız, birbirinizin başarılarını küçümsüyorsanız ya da birbirinizin ailesi ya da arkadaşlarıyla ilgili aşağılayıcı sözler sarf ediyorsanız bu ilişkide saygı bitmiş demektir. Bunların hepsi ilişkideki duygusal istismarı gösterir. [20] Kendine sana hak ettiğin saygıyı gösterecek birini bul ve sen de bu kişiye saygılı davranacağına söz ver.
  • sadakatsizlik geçmişi. Bazı ilişkiler geçmişteki ihanetlere rağmen devam etse de, kırılmış güven duygusunun tamiri oldukça zordur ve tamir edilse bile tekrar kırılması oldukça kolaydır. İhanet geçmişi olan bir ilişkinin kırılan güvenin tekrar sağlanması için uzmanlardan alınacak ekstra desteğe ihtiyacı vardır. [21]
 2. 2
  Arkadaşlarını ve aileni dinle. Ne kadar karşı çıksan da sana yakın olan ve seni iyi tanıyan kişiler genelde ilişkinle ilgili daha iyi bir bakış açısına sahip olurlar. Tanıdığın ve güvendiğin biri ilişkinle ilgili kötü şeyler hissediyorsa bunu ilişkinde bir sorun olabileceğine dair bir işaret olarak algılamalısın.
  • Eğer yakın bir arkadaşın veya aileden biri eski sevgilinden hoşlanmıyorsa oturup onlarla bunun sebeplerini konuş. Bunun sebebinin eski sevgilinin sana ya da başkalarına karşı davranışlarıyla mı, yakınlarının senin bilmediğin bir şeyi biliyor olmalarıyla mı yoksa başka mantıklı bir sebepten mi kaynaklandığını öğren.
 3. 3
  Ayrılığı kabul edip kendi yoluna bak. Yukarıdaki adımlardan hiçbiri işine yaramadıysa ve/veya durum değerlendirmesi yapıp eski sevgilinle tekrar bir araya gelmeye çalışmanın sağlıklı ve akıllıca bir şey olmadığına kanaat getirdiysen kalp kırıklığını onarmak için kendine duygusal anlamda biraz zaman tanı.
  • Bir araştırmaya göre, ayrılığın ve ilişkinin en iyi yanlarına, özellikle de birey olarak gelişimine neler kattığına odaklanmak ve yaşanan olumsuzlukları unutmak önemlidir. Bunu yapmana yardımcı olan stratejilerden biri arka arkaya üç gün, günde 15 ila 30 dakika zaman ayırarak ayrılığın pozitif yanlarını kâğıda dökmektir. [22]
  • Bu üç günün ardından, ilişkiyi bitirmeye çalış. Ailen ve arkadaşlarınla keyif aldığın şeyleri yaparak kendine yalnız kalacağın bir süre tanı. Kendini daha iyi hissettiğinde yeni aşklara yelken açabilirsin.

İpuçları

 • Eski sevgilini geri almanın zor olacağı şüphesiz. İşlerin yolunda gitmeyebileceğini ve bu durumda kontrolünü ve itibarını kaybetmek istemediğini aklından çıkarma.
 • Bazı ilişkilerin oluru yoktur. Karşı tarafın ilgisiz olduğu belliyse ilişkiyi devam ettirme.
 • Sürecin biraz zaman aldığının farkında ol, inancını kaybetme.
 • Ona bir zamanlar yaptığı şeyleri tekrar hissettirmek için ara sıra anılarınızı veya aranızdaki şakalaşmaları dile getir.
 • Onsuz da gayet iyi olduğunu göster. Böylece senin takıntılı biri olmadığını görecektir; ancak aynı zamanda onsuz da eğlendiğini görecek ve bu da onun seni daha fazla özlemesine sebep olacaktır.
 • Senin hayatınla ilgili birkaç şeyi merak etmesini sağla ki her şeyi paylaştığınız zamanları özlesin.

Uyarılar

 • Taciz, takip etme veya yasa dışı veya ahlak dışı davranış olarak yorumlanabilecek diğer davranışlardan uzak dur. Davranışların duygusal bir takibin ötesine geçip taciz edici bir takibe dönüşürse dünyanın birçok ülkesinde hakkında yasaklama emri çıkarılabilir hatta hapse bile atılabilirsin.
 • Tekrar bir araya gelmek risktir. Ayrı kaldığın zamanda bireysel olarak gelişim gösterip bir miktar da olsa bağımsız olmayı başarmış olabilirsin ama eski sevgiline geri dönme kararı alırsan o seni başladığın noktaya seni geri çekebilir.

Bununla İlgili wikiHow'lar

Nasıl ÖpüşülürNasıl Öpüşülür?
Bir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl AnlaşılırBir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl Anlaşılır?
Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Nasıl Tutkulu ÖpüşülürNasıl Tutkulu Öpüşülür?
Telefon Seksi Nasıl YapılırTelefon Seksi Nasıl Yapılır?
Birinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBirinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Doğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık VerilirDoğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık Verilir?
Bir Kızı Kendine Nasıl Aşık EdebilirsinBir Kızı Kendine Nasıl Aşık Edebilirsin?
Fransız Öpücüğü Stilinde Nasıl Öpüşülür?
Bir Erkeğin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBir Erkeğin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Erkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl AnlaşılırErkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl Anlaşılır?
Nasıl Flört EdilirNasıl Flört Edilir?
Hoşlandığın Kızı Nasıl Elde EdersinHoşlandığın Kızı Nasıl Elde Edersin?

Bu wikiHow makalesi hakkında

Sarah Schewitz, PsyD
Ortak yazarlar :
Aşk ve İlişki Psikoloğu
Bu makaledeki ortak yazarlar Sarah Schewitz, PsyD. Sarah Schewitz, psikoloji alanında doktora derecesine sahip, 10 yıldan fazla tecrübeye sahip bir psikologdur. Çiftere ve bireylere aşk ve ilişkilerdeki kalıplarını geliştirme ve değiştirmede yardım etmektedir. İnternet üzerinde bir psikoloji uygulaması olan Couples Learn’ün kurucusudur. Bu makale 213.717 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: İlişkiler
Bu sayfaya 213.717 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?