İster bir yükseltmeye ihtiyacın olsun ister dizüstü bilgisayarın tamamen bozulmuş olsun ister bir dolapta toz toplayan eski bir dizüstü bilgisayarın olsun bir noktada dizüstü bilgisayarından kurtulman gerekecek. Bir süredir dizüstü bilgisayar kullanıyorsan sabit sürücüde saklamak veya başkalarının kullanmasını önlemek istediğin değerli dosyaların olacaktır. Sabit sürücünü silerek ve ondan güvenli bir şekilde kurtulmanın birkaç farklı yolunu öğrenerek, endişelenmene gerek kalmadan dizüstü bilgisayarını elden çıkarabilirsin.

Kısım 1
Kısım 1 / 2:
Verilerini ve Dosyalarını Silmek

 1. 1
  Saklamak istediğin tüm verileri yedekle. Sabit sürücünü attığında içinde kalan tüm veriler, yedeklemediğin takdirde sonsuza kadar kaybolacaktır. Kaydetmen gereken dosya olup olmadığını öğrenmek adına bilgisayarındaki her şeye bakmak için bir veya iki saat ayır.[1] İşte verilerini yedeklemenin birkaç yolu:
  • Verilerini kopyalamak için harici bir sabit sürücü satın al. Bu, bilgisayarındaki USB bağlantı noktasına bağlanacak ve üzerine kaydetmek istediğin dosyaları kopyalamana izin verecektir. Dosyaları yeni bir bilgisayara yüklemek istiyorsan sabit sürücüyü tak ve dosyaları kopyala.
  • Google Drive, iCloud veya Dropbox gibi bir hizmetle dosyalarını çevrim içi olarak yedekle. Bunların tümünde, sana en önemli dosyalarını kaydetmen için bolca alan sağlayacak çevrim içi depolama seçenekleri vardır, ancak bazıları yedekleyecek çok şeyin varsa biraz maliyeti olur.
 2. 2
  Kayıtlı programların yetkisini kaldır. Pek çok bilgisayar programının, tek bir lisansla kurulabilecekleri bilgisayar sayısının bir sınırı olur. Eski dizüstü bilgisayarında, yetkilerini kaldırmak için Microsoft Office, iTunes, Adobe Creative Suite ve benzeri programları kontrol et. [2]
  • iTunes'da bir bilgisayarın yetkisini kaldırmak için, üst çubukta "Hesap"ı tıkla ve ardından "Bu Bilgisayarın Yetkisini Kaldır"ı seç.
  • Adobe ürünlerinde, "Yardım", "Devre Dışı Bırak" ve "Kalıcı Olarak Devre Dışı Bırak" seçeneklerini seçerek bilgisayarının yetkisini kaldırabilmelisin.
  • Farklı programlar, yetkilerini kaldırmak için farklı yöntemler kullanır. Herhangi bir programın yetkisini nasıl kaldıracağından emin değilsen İnternet’te araştır.
 3. 3
  Hassas dosyaları yok et. Sabit sürücünü tamamen silecek olsan bile banka hesap özetleri, vergi belgeleri veya kaydettiğin hassas resimler söz konusu olduğunda güvende olmak her zaman daha iyidir. Dosyalarını geri dönüşüm kutusuna göndermek ve geride iz bırakmak yerine kalıcı olarak silen bir program bul. [3]
  • Windows kullanıyorsan hassas dosyaları yok etmek için CCleaner, Eraser veya File Shredder gibi bir program seç.
  • Bu işlev, çoğu Mac bilgisayarda yerleşiktir. Silmek istediğin tüm dosyalar çöp kutusundayken komut tuşunu basılı tut ve çöp kutusu simgesine tıkla. Çöp kutusundaki tüm dosyaları güvenle imha etmek için "Çöpü Güvenli Boşalt"ı seç.
 4. 4
  Tarayıcı geçmişini sil. Bir süredir dizüstü bilgisayarında aynı web tarayıcısını kullanıyorsan muhtemelen birçok kişisel bilgini, şifreni ve hatta banka bilgilerini kaydetmiş olacaktır. İmha etmeden önce tüm bu bilgileri bilgisayarından silmelisin. [4] Birkaç farklı tarayıcıda bunu şu şekilde yapabilirsin:
  • Safari kullanıyorsan ekranının sol üst köşesindeki "Safari" sekmesine tıkla ve "Geçmişi Temizle" yi seç. "Tüm geçmiş"in seçili olduğundan emin ol ve görünen pencerenin alt köşesindeki "Geçmişi Temizle" butonuna tıkla.
  • Google Chrome, Internet Explorer, Microsoft Edge ve Mozilla Firefox'ta Ctrl + Shift + Del tuşlarına basarak tarama geçmişini silebilirsin. Görünen pencerede her kutunun işaretli olduğundan ve zaman aralığının her şeyi silmek için ayarlandığından emin ol. Tarama verilerini silmek için alt köşedeki sil düğmesine tıkla.
 5. 5
  Tüm programlarını kaldır. Tıpkı İnternet tarayıcın gibi, diğer birçok program da kişisel verilerini tekrar tekrar yazmak zorunda kalmanı önlemek için saklayacaktır. Kişisel verileri depolayacak olanları silmek için programlarına bir göz at veya daha güvenli olması için her şeyi kaldır. [5]
  • Microsoft Word veya Excel gibi programlar, tam adını ve adresini saklayabilir ve dizüstü bilgisayarının bir sonraki sahibinin bunu bilmesini istemeyebilirsin.
  • Steam gibi alışveriş yapmana izin veren bir programın varsa kredi kartı bilgilerin burada saklanabilir.
 6. 6
  Bilgisayarını sıfırla ve sabit sürücünü biçimlendir. Saklamak istediğin her şeyi kaydettiğinden ve dizüstü bilgisayarından almadığın her şeyi sildiğinden emin olduktan sonra, sabit sürücünü tamamen silmek için bir sistem sıfırlaması gerçekleştirmelisin. Tam fabrika ayarlarına döndürme ve sabit sürücünü silme işlemi zor olabilir, bu nedenle bunu nasıl yapacağını anladığından emin ol.[6]
 7. 7
  Bilgisayarı kullanamıyorsan sabit sürücünü çıkar veya yok et. Bir bilgisayarı açılmadığı için atıyorsan sabit sürücüde ne olduğunu kolayca göremezsin. Bu durumda, sabit sürücüyü bilgisayardan tamamen çıkarman gerekir.[7] İşte bunu farklı bilgisayarlarda yapmanın birkaç yolu:
  • Bazı eski dizüstü bilgisayarlarda, yan taraftaki bir bağlantı noktasından kolayca dışarı çıkan sabit sürücüler bulunur. Serbest bırakmak için bir anahtara dokunman gerekebilir, ancak onu çıkarmak için sıkıca tutup kolayca dışarı çekebilirsin.[8]
  • Sabit sürücü, dizüstü bilgisayarın arkasındaki plastik bir panelin arkasına da gizlenmiş olabilir. Dizüstü bilgisayarın açıldığı tarafın yakınında, genellikle bir vidayla tutturulmuş uzun bir plastik parçası ara. Çıkarmak için paneli veya sabit sürücüyü yerinde tutan vidaları sök.[9]
  • Sabit sürücünü bilgisayarından nasıl çıkaracağını çözemezsen dizüstü üreticinin yönergelerine bak veya bilgisayarının modeline özel tavsiyeler için İnternet’te araştırma yap.
  • Sabit sürücüde depolanan dosyaları saklamak istiyorsan antistatik bir çantada sakla. Yaşadığın yerdeki bir bilgisayar tamircisine götürürsen içinde kalan verilerin bir kısmının kurtarılmasına yardımcı olabilirler.
  • Sabit sürücüdeki herhangi bir şeye ihtiyacın yoksa sürücüyü tamamen yok etmek için farklı yerlerinden birkaç kez delmek için elektrikli matkap kullan. Daha sonra onu dizüstü bilgisayarının geri kalanıyla birlikte atabilirsin. [10]
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 2:
Dizüstü Bilgisayardan Kurtulmak

 1. 1
  Bilgisayarını sat. Eski dizüstü bilgisayarın biraz yavaş olsa veya hiç çalışmıyor gibi görünse bile onu satın almak isteyen biri olabilir. Dizüstü bilgisayarını İnternet'ten veya mahallende satmak için reklamını yap, onunla ilgili tüm sorunları ve özellikleri listelediğinden emin ol. [11]
  • Bazı insanlar farklı parçalar için eski dizüstü bilgisayarlar satın alırlar. Onlar için, iyi bir fiziksel durumda olduğu sürece dizüstü bilgisayarın çalışıp çalışmadığı önemli değildir.
 2. 2
  Dizüstü bilgisayarını nakit veya hediye kartları ile takas et. Birçok farklı elektronik mağazası ve dizüstü bilgisayar şirketinin, eski aletini küçük bir ödeme karşılığında verebileceğin programları vardır. İnternet’te ara veya yerel elektronik mağazandan sana yakın, eski dizüstü bilgisayarlar için ne kadar ödeyeceklerini tahmin edebilecek bir takas programı bulmalarını iste. [12]
  • Eski dizüstü bilgisayarın için en iyi fiyatı elde etmek için farklı programlar arasındaki tutarları ve ödeme yöntemlerini karşılaştırdığından emin ol.
 3. 3
  Eski dizüstü bilgisayarını bağışla. Dizüstü bilgisayarın hâlâ çalışır durumdaysa ihtiyacı olan bir aileye veya bireye bağışlayabilirsin. Bilgisayarını verecek bir yer bulmak için dizüstü bilgisayar bağışları arayan, bilgisayarla ilgili yerel hayır kurumlarını İnternet’ten ara. [13]
 4. 4
  Bilgisayarı bir elektronik geri dönüştürücüye götür. Birçok elektronik ve dizüstü bilgisayarın içinde kurşun, cıva veya kadmiyum gibi toksik maddeler olabilir. Potansiyel olarak tehlikeli elektronikleri güvenli bir şekilde atmak için, dünyanın birçok yerinde elektronik geri dönüşüm tesisleri kuruldu. Sana yakın olanını İnternet’te ara. [14]
  • Bazı geri dönüştürücüler, elektronik cihazlarını bölgendeki birkaç yerden birine bırakmanı isteyebilir, diğerleri ise teslim alma hizmeti sunabilir. Senin için en uygun olanı bulmak için araştırma yap.
 5. 5
  Son çare olarak çöpe at. Dizüstü bilgisayarını güvenli bir şekilde atmanın başka bir yolu yoksa onu çöpüne atabilirsin. Bunun çevreye çok zarar verebileceğini ve mutlak bir son seçenek olarak kullanılması gerektiğini unutma. [15]
  Reklam

Uyarılar

 • Çalışırken küçük ve keskin parçalar fırlayabileceğinden, elektroniği delerken daima koruyucu gözlük tak.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Birinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl AnlaşılırBirinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Spike Baron
Ortak yazarlar :
Ağ Mühendisi ve Masaüstü Destek Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Spike Baron. Spike Baron, Spike's Computer Repair’in sahibidir. Teknoloji alanındaki 25 yıldan fazla tecrübesiyle işletmesi, PC ve Mac Bilgisayar Onarımı, İkinci El Bilgisayar Satışı, Virüs Temizleme, Veri Kurtarma, Yazılım ve Donanım Yükseltmeleri konularında uzmandır. Spike, CompTIA A+ sertifikasına sahiptir ve Microsoft Sertifikalı Çözüm Uzmanı’dır.
Bu sayfaya 870 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam