Ergenlik, hayatının en karmaşık ve heyecanlı zamanlarından biri olabilir. Ergenlik, yani çocukluktan erkekliğe geçiş döneminde vücudunun geliştiğini ve değiştiğini fark edeceksin. Ergenlik döneminde boyun uzar, vücut kılları ve kokusu artar ve cinsel organların ve hislerin gelişir. Ergenlik, vücudunda pek çok fiziksel ve duygusal değişime neden olur. Ergenlik 12-14 yaşları arasında başlayacak ve 16-18 yaşlarında sonlanacak olsa da her erkek kendine has bir hızda gelişir. Eğer ergenliğe girip girmediğini bilmek istiyorsan aşağıdaki adımları takip et.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Fiziksel İşaretleri Kontrol Etmek

 1. 1
  Vücut kokunda bir artış olup olmadığına bak. Hormonların ter bezlerini etkiler ve bu da biraz daha fazla ve farklı kokmana neden olur. Vücut kokunda bir değişiklik varsa ve eğer daha önce kullanmıyorsan deodorant kullanma zamanın gelmiş olabilir. Ayrıca vücudunu daha taze hissetmek ve temiz kokmak için daha sık duş alman gerekebilir.[1]
 2. 2
  Testislerinin boyutunda bir artış olup olmadığını kontrol et. Eğer testislerin büyüyorsa muhtemelen ergenliğe girmişsindir. Bu, ergenliğin ilk işaretlerinden biridir ve tespit etmesi her zaman kolay olmaz. Testislerin çocukluktan ergenliğe ve ergenlikten yetişkinliğe kadar büyümeye devam edecektir.
  • Bu büyüme, testislerinin testis torbasında daha aşağıya sarkmasına neden olacaktır.[2]
 3. 3
  Penis ve testis torbasının boyutunda bir büyümenin olup olmadığını kontrol et. Testislerin büyümeye başladıktan yaklaşık bir sene sonra penisin ve testis torban da büyümeye başlayacaktır. Penis uzunluğu artacak ancak genişliği önemli ölçüde artmayacaktır. Penisin ve testis torbası çocukluktan ergenliğe ve ergenlikten yetişkinliğe kadar büyümeye devam edecektir.
 4. 4
  Sünnet derisinin geri çekilip çekilmediğine bak. Eğer sünnet olmadıysan sünnet derin ergenlik sırasında yavaşça gevşeyecek ve penis başından geri çekilecek hâle gelecektir.[3]
  • Sünnet derini geri çekebiliyorsan banyo veya duş sırasında böyle yaparak penis başını temizle ve sonrasında geri bırak.[4]
  • Eğer ayakta işemeyi tercih ediyorsan ve sünnet derini tamamen geri çekebiliyorsan işemeden önce sünnet derini çekmeyi ve işedikten sonra geri bırakmayı tercih edebilirsin.[5]
 5. 5
  Vücut kılı büyümesini kontrol et. Testislerin büyümeye başladıktan sonra daha önce çok ince, küçük tüylü veya hiç tüy bulunmayan bölgelerde vücut kıllarının çıktığını fark edebilirsin. Kol altı, kasık, kollar, bacaklar, göğüs, yüz, eller ve ayaklarda kıllar çıkabilir. Yeni bölgelerde kılların çıkmasının yanında mevcut kıllar da kalınlaşıp koyulaşabilir. Genellikle, kasık kıllarının gözükmesinden yaklaşık iki yıl sonra yüz ve kol altı kılların büyüyecektir.[6]
  • Her vücut farklıdır. Senin ergenliğinde vücudunda kalın kıllar çıkarken başkalarında vücut kıllarında önemli bir değişiklik görülmeyebilir. Bazı insanlar doğal olarak diğerlerinden daha kıllıdır ve bu genetiğe bağlı olabilir. Senden büyük akrabalarına bakarak ne kadar kıllı olabileceğini kestirebilirsin.
  • Kasık bölgendeki ve koltuk altındaki kıllar diğer vücut kıllarından daha koyu, kalın ve kıvırcık olabilir.
 6. 6
  Göğsünde şişkinlik olup olmadığını kontrol et. 1-2 yıl göğsünde şişkinlik oluşabilir. Bu son derece doğaldır ve göğüslerinin çıktığı anlamına gelmez. Bu, sadece vücudunun yeni formuna uyum sağladığı anlamına gelir. Bu genellikle 13-14 yaşlarında gerçekleşir ve herkesi etkilemez.
 7. 7
  Hafif ila şiddetli sivilceleri kontrol et. Sivilce rahatsız edici olabilir fakat ergenliğin son derece doğal bir parçasıdır. Vücudundaki yüksek hormon seviyeleri vücudunun daha önce hiç kabarcık görmediğin bölgelerinde sivilcelerin patlak vermesine sebep olabilir. Bunun sebeplerinden biri de, ergenlik döneminde yağ bezlerinin daha aktif olmasıdır çünkü bu, daha çok terlemene sebep olarak cildini sivilceye daha yatkın hâle getirecektir. Sivilceler muhtemelen koltuk altı kıllarıyla aynı zamanda çıkacaktır.[7]
  • Vücudun daha yağlı olacağından temiz görünmek ve hissetmek için daha sık duş alman gerekebilir.
  • Bazı gençlerde ergenlik sırasında çok yoğun sivilce çıkabilir. Eğer böyle bir sıkıntın varsa ailenle birlikte bir cilt doktoruna giderek ilaç kullanma konusunu değerlendirmelisiniz.
 8. 8
  Daha fazla ereksiyon olup olmadığına bak. Erekte olduğunda penisin bir sebep yokken daha büyük, sert gözükür ve vücudundan uzak durur. Bu, romantik veya cinsel düşüncelerle veya penisin uyarıldığında gerçekleşebilir. Hiçbir uyarılma veya romantik düşünce yokken bile erekte olabilirsin ki bu, insanların içindeyken biraz utanç verici olabilir.[8]
  • Ergenlikten önce de erekte olabilsen de, bunlar penisin çok az büyüdüğünden genellikle çok önemsiz ve fark edilmesi zordur. Ergenlik döneminde tam ereksiyon olmaya başlayacaksın ve bu, penis boyunun iki katına çıkmasına neden olarak bunu daha fark edilebilir ve etkileyici kılacaktır. Cinsel duyguların ve hormonların geliştikçe daha fazla erekte olduğunu fark edeceksin.[9]
  • Ereksiyonların çoğu düz olmaz; yukarı veya bir tarafa kıvrılabilir.
  • Ereksiyonların son derece normal olduğunu ve bir sorunun olmadığını bil. Ereksiyon illa ki bitecek ve penisin tekrar yumuşayacaktır.
  • Eğer sünnet olmadıysan erekte olduğunda sünnet derin kendiliğinden geri çekilmeye başlayacaktır.[10]
 9. 9
  Cinsel boşalma yaşayıp yaşamadığına bak. Ereksiyon sırasında üretrandan (işediğin delik) yapışkan, beyaz bir sıvı çıkarak penisinin tekrar yumuşamasına sebep olur.[11] Sperm bulunan bu sıvıya meni denir. Bu, tıpkı kadınlardaki adet dönemi gibi, vücudunun sana fiziksel olarak üremeye hazırlandığını söyleme şeklidir.
  • İlk ereksiyonunu muhtemelen 12 ve 14 yaşları arasında[12] veya ergenliğe girdikten 1 ila 2 yıl sonra yaşayacaksın.[13]
  • İlk ereksiyonunu muhtemelen uyurken veya mastürbasyon yaparken yaşayacaksın.[14]
 10. 10
  Islak rüya görüp görmediğine bak. Islak rüya sırasında uykuda cinsel olarak uyarılır ve meni boşalırsın. Meni, sperm içeren yapışkan sıvıdır. Bazen, ıslak rüya gördüğünde cinsel bir rüya gördüğünü hatırlayabilirsin fakat çoğu zaman sadece uyandığında pijamanda, iç çamaşırında veya yatak çarşafında ıslak bir leke fark edebilirsin.[15]
  • Eğer ıslak rüya gördüğünü fark edersen sonrasında penisini ve kirlenen giysilerini ve çarşafları yıkamalısın.
  • Ergenliğin diğer belirtilerini yaşamış ama ıslak rüya görmediysen endişelenme; bu herkeste olmaz.
 11. 11
  Gelişim parlamasına dikkat et. Her çocuk farklı zamanlarda büyür ve birden arkadaşlarından bir karış uzun olduğunu veya diğer tüm arkadaşların birden seni seçmişken kendinin pek uzamadığını fark edebilirsin. Ama endişelenme; ya arkadaşların sana yetişecektir ya da sen onlara. Biraz daha zaman alabilir. Gelişim parlamasına dikkat ederken göz önünde bulunduracağın bir kaç şey var:
  • Genellikle erkeklerde gelişim parlaması kızlardan daha sonra başlar. Uzun bir yazdan sonra okula döndüğünde sınıfındaki kızların hepsinin senden daha uzun olduğunu görebilirsin. Bu son derece normal, çünkü kızlar aynı yaştaki erkeklere kıyasla daha erken ergenliğe girerler.
  • Parmaklarının ve ayaklarının büyüyüp büyümediğine bak. Örneğin, eğer yaklaşık üç aylık bir zaman içinde ayakların üç numara büyürse muhtemelen gelişim parlaması yaşıyorsundur.
  • Kasık kılların çıktıktan yaklaşık altı ay sonra muhtemelen gelişim parlamasının zirvesine ulaşacaksın. Bazen dramatik bir şekilde boy attığını fark edeceksin.
  • Omuzların yeni kalıbına uymak için daha geniş ve dolu olmaya başlayabilir.
  • Eğer gelişim parlaması yaşadığını hissediyorsan fakat biraz daha uzun olmayı istiyorsan endişelenme. Muhtemelen gençlik döneminin sonlarına veya yirmili yaşlarının başına kadar yetişkin boyuna yetişmiş olmayacaksın, yani büyümeye vaktin olacak.
 12. 12
  Yüzünün şeklini kontrol et. Ergenlikten önce, yüzün Charlie Brown’ınki gibi daha yuvarlak ve elma yanaklı olabilir. Ergenlik sırasında yüzün daha oval bir şekil alacak ve daha keskin ve erkeksi görünecek. Her zaman ona bakmaya alışkın olduğun için yüzündeki bir değişikliği fark etmek zor olabilir. Bir yıl veya hatta birkaç ay önce çekilen fotoğraflarına bak ve bir fark olup olmadığını gör.
 13. 13
  Sesinin çatlamaya başlayıp başlamadığını kontrol et. Son zamanlarda sesinin çok çatladığını fark edebilir, bir cümlenin ortasında seni afallatabilecek kadar gergin cızırtılı bir ses duymuş olabilirsin. Bu, toplum içinde biraz utanç verici olabilir, ama korkma; çatlak sesten kurtuluş yok ve bu sadece erkek olma yolunda olduğunun bir işaretidir. Birkaç ay sonra sesinin çatlaması geçecek ve sesin derinleşecektir.[16]
  • Sesin, vücudundaki testosteron artışı nedeniyle değişiyor. Bu, ses tellerini daha kalın ve daha gür hâle getirerek onların daha derin bir ses üretmelerini sağlar.
  • Hormonlardaki bu değişiklik gırtlağının büyümesine de neden olur. Bu değişikliği, "Adem elması" olarak da bilinen boynundaki kıkırdak çıkıntısı şeklinde görebilirsin.
  • Ayrıca sesini kontrol etmekte daha fazla zorlandığını da fark edebilirsin, çünkü sesin perdesi güzel ve eşit bir şekilde çıkmak yerine yükselip alçalır.
  • Genellikle, sesin penisinin büyümesi ile aynı anda çatlamaya başlayacaktır.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Duygusal Belirtileri Kontrol Etmek

 1. 1
  Duygusal olarak başkalarından hoşlanmaya başlayıp başlamadığına bak. Eğer daha önce kızlara veya erkeklere pek ilgi duymazken birden onlarla ilgilenmeye veya onlardan etkilenmeye başlarsan ergenliğin büyük duygusal değişimlerinden geçiyor olabilirsin. Daha önce ilgini çekmeyen kızlardan veya erkeklerden hoşlandığını fark etmen bedeninin geliştiğinin işaretidir.
  • Her erkek farklıdır. Ergenlik çağına gelmeden yıllar önce kızlara aşık oluyor ya da kimseye ilgi duymadan ergenliğin sancıları içinde olabilirsin. Bunu yaşayacaksın.
  • Eğer gey veya biseksüelsen duyguların diğer erkeklere yönelik olabilir.
 2. 2
  Ruh hâlinde değişimler olup olmadığına bak. Daha önce oldukça durgun muydun veya bazı insanlar seni "sakin" olarak mı görürdü? Ergenlik çağına geldiğinde bunların hepsi yok olabilir. Değşiken hormonların, duygularını kontrol etmeni daha da zorlaştırabilir ve son derece mutlu, umursamaz veya çok kızgın hissederken birkaç dakika sonra tamamen farklı bir duygu durumuna sahip olabilirsin.
  • Eğer kendini aniden son derecede sevinçli hissedersen olumlu bir ruh hâli değişikliği yaşıyor olabilirsin.
  • Kendini iyi hissederken birden birini terslediysen veya hatta öfkeden kudurmuş gibi hissediyorsan olumsuz bir ruh hâli değişikliği yaşıyor olabilirsin.
 3. 3
  Daha yoğun duygular yaşayıp yaşamadığına bak. Daha önce, her şeyin "iyi", "makbul" veya en fazla "oldukça havalı" olduğunu düşünmüş olabilirsin. Ama şimdi, ister arkadaşlarınla takılmak ister harika bir dilim pizza yemek gibi yaşadığın her harika deneyim, başına gelen en harika şey gibi gelebilir. Diğer yandan, ne kadar küçük olursa olsun, üzücü bir deneyim seni yoğun bir şekilde üzebilir, hatta "bunalımda" hissetmene neden olabilir.
  • Bu yeni duygu yoğunluğu, vücudunun yeni hormon seviyelerine adapte olduğunun bir başka işaretidir.
 4. 4
  Daha fazla kaygı yaşayıp yaşamadığına bak. Kaygı, tedirgin olduğunda veya bir konu hakkında endişelendiğinde göğsünde, karnında, ellerinde ve vücudunun hemen hemen her yerinde zuhur eden o gergin duygudur. Son kimya sınavının nasıl geçtiği, bu akşamki futbol maçında nasıl performans göstereceğin ya da sınıfındaki kızların yeni saç kesimin hakkında ne düşüneceği gibi daha önce senin için çok önemli olmayan şeyler hakkında endişeli hissettiğini fark edebilirsin.
  • Kaygı, kendini rahatsız hissettirebilir ama bu, bir şeyleri gerçekten önemsediğinin bir işaretidir. Ergenlik çağında her şey yeni ve daha yoğun bir anlam kazanabilir. Kızlar da biraz kaygı yaşarlar.
 5. 5
  Ebeveynlerine karşı daha içine kapanık hissedip hissetmediğine bak. Daha önce bütün hafta sonunu evde geçirmeyi ya da ebeveynlerinle dışarıda yemek yemeyi seviyor olsan da, kendini ailenden uzak hissedebilirsin. Ergenlik döneminde, vücudun üzerinde daha az kontrole sahip olduğunu düşündüğün için kendi hayatın ve eylemlerin üzerinde daha fazla kontrol hissetmek isteyebilirsin. Ebeveynlerinle daha az zaman geçirmek, hayatını kontrol etmek istemen çok doğal. Ebeveynlerinden uzaklaşıyor olabileceğine dair bazı işaretler şunlardır:
  • Eskiden kapını açık bırakıp ebeveynlerinin herhangi bir zamanda içeri girmesine izin verirken şimdi kapıyı kapatma, hatta kilitleme isteğin var.
  • Odana kapanıp saatler geçirebilir, sosyal medyada arkadaşlarınla sohbet edebilirsin. Ailenden çok arkadaşlarınla takılmayı da tercih edebilirsin.
  • Ebeveyninin daha önce yakınlarda olup olmadığını umursamazken daha fazla mahremiyete ihtiyaç duyuyorsan.
  • Arkadaşlarınla veya evin dışında çok daha fazla zaman harcıyorsan.
  • İnternette arkadaşlarınla, ailenle konuşurken harcadığından daha fazla zaman harcıyorsan.
  • Ebeveynlerinle konuşacağın konuların gittikçe azaldığını hissediyorsan, onlara gününü anlatmaya hevesli değilsen ve yemek masasında çok uzun süre kalmak istemiyorsan.
 6. 6
  Aşina olmadığın duygular hissedip hissetmediğine bak. Bu biraz daha belirsiz olsa da, ergenlikten kaynaklanan duygusal değişiklikler yaşayıp yaşamadığını anlamak için önemli bir adımdır. Yabancı gelen şeyler herkes için farklıdır. Belki normalde olduğundan daha endişeli, belki normalden daha delifişek hissediyorsun veya belki arkadaşların, ebeveynlerin ve karşı cinse karşı daha karmaşık duygular içinde olduğunu fark ediyorsun.
 7. 7
  Görünüşünü daha çok önemseyip önemsemediğine bak. Eskiden görünüşünle hiç ilgilenmezken şimdi saçın, kıyafetlerin, yüzün, kilon ve saçının ve vücudunun görünüşü hakkında giderek daha fazla düşünüyorsan daha fazla kişisel farkındalık geliştiriyor ve nasıl görüldüğünün daha çok farkına varıyorsundur. Bu tamamen doğaldır ve zihninin geliştiğinin bir işaretidir.
  Reklam

İpuçları

 • Cinsel düşüncelerin ve penisin şu anda hayatını kontrol ediyor gibi görünebilir ama bir süre sonra düzelecektir.
 • Eğer sebepsiz yere sinirleniyorsan pişman olacağın şeyler yapmamak için kendini sakinleştirmenin yollarını bul.
 • En umulmadık zamanlarda istenmeyen ereksiyonlar yaşamaya başlayacaksın fakat yaşın ilerledikçe bunlar azalacaktır ve bunun olma nedeni vücudunun düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol etmesidir.
 • Sakalların çıkacak; tıraş olmaya başlamak isteyebilirsin.
 • Ergenlik döneminde ergenlik depresyonu yaygındır. Depresyonda olduğunu düşünüyorsan aile doktoruna görün ya da bir psikiyatristle görüş.
 • Ergenlik döneminde, işemeye gittiğinde pisuvar kullanmaya başlayabilirsin. Pisuvar kullanmak kolaydır; eğer şüphen varsa erkekler tuvaletine gir ve etrafına bak.
Reklam

Uyarılar

 • Ergenlik döneminde zamanlama önemlidir. Ergenlikle ilgili herhangi bir sorun varsa ebeveynlerinle veya bir doktorla konuş.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Okula Gitmemek İçin Nasıl Hasta Numarası YapılırOkula Gitmemek İçin Nasıl Hasta Numarası Yapılır?
Bir Kızın Senden Hoşlandığını Nasıl AnlarsınBir Kızın Senden Hoşlandığını Nasıl Anlarsın?
Bir Kızı Kendine Nasıl Aşık EdebilirsinBir Kızı Kendine Nasıl Aşık Edebilirsin?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Hoşlandığın Bir Erkeğe Nasıl Kısa Mesaj AtılırHoşlandığın Bir Erkeğe Nasıl Kısa Mesaj Atılır?
Uykuda Boşalma Nasıl ÖnlenirUykuda Boşalma Nasıl Önlenir?
Evden Nasıl KaçılırEvden Nasıl Kaçılır?
Nasıl Ağlayıp RahatlanırNasıl Ağlayıp Rahatlanır?
Nasıl Para Kazanılır (Gençler İçin)Nasıl Para Kazanılır (Gençler İçin)?
Porno Bağımlılığıyla Nasıl Başa ÇıkılırPorno Bağımlılığıyla Nasıl Başa Çıkılır?
Nasıl Kötü Çocuk OlunurNasıl Kötü Çocuk Olunur?
Tembellikten Nasıl KurtulunurTembellikten Nasıl Kurtulunur?
Bir Gecede Sivilceden Nasıl KurtulunurBir Gecede Sivilceden Nasıl Kurtulunur?
Ergenken Nasıl Daha Büyük GörünülürErgenken Nasıl Daha Büyük Görünülür?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 8.826 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Gençlik
Bu sayfaya 8.826 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam