Bir erkek olarak, yüzüne bakım yapmak için gerekli olan şeylerin sadece yüzünü sabunla yıkayıp ovuşturarak kurulamak olduğunu öğrenmiş olabilirsin. Yüzüne bakım yapmak, büyük bir işkence olmak zorunda değil ama sağlıklı görünen bir cilt istiyorsan rutinine birkaç adım daha eklemek, büyük bir fark yaratabilir. Temizlemek, peeling yapmak, nemlendirmek ve tıraşlamak cildinin muhteşem görünmesini ve sana öyle gelmesini sağlayacaktır. Sakalın varsa ona da bakım yapmayı ihmal etme!

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Temizlemek ve Peeling Yapmak

 1. 1
  Cilt tipine uygun bir temizleyici bul. İyi bir temizleyici, gözeneklerinin derinlemesine temizlenmesine ve lekelere yol açabilecek kalıntıların giderilmesine yardım eder. Vücudun için kullandığın sabunu kullanma çünkü bu, yüzünü kurutup pul pul olmasına ya da tahriş olmasına yol açabilir. Cilt türüne uygun (ister kuru ister yağlı ya da karma olsun), doğal maddelerden yapılmış bir temizleyici bul.
  • Yağla temizleme yöntemi, cildini temizlemenin harika ve doğal bir yoludur. Mantığa aykırı gibi gelse de cildini temizlemek için doğal yağların bir kombinasyonunu kullanmak, yüzünü tahriş etmeden kirleri temizler. Bu, tüm cilt tipleri için, özellikle de sivilcesi olanlar için mükemmel bir seçimdir.
  • Cildin kuruysa yüzünü temizleme sütüyle ya da kremiyle yıka.
  • Cildin normal ya da karmaysa jel bir temizleyici kullan.
  • Özellikle sivilce tedavisi için uygun içeriklerden oluşan bir temizleyici satın almayı tercih edersen salisilik asit, glikolik asit ya da benzoil peroksit içeren bir temizleyici bul. Bunların, antibakteriyel özellikleri vardır ve sivilce tedavisinde etkili oldukları söylenir.[1]
  Laura Martin

  Laura Martin

  Lisanslı Güzellik Uzmanı
  Laura Martin Georgia’da Lisanslı bir Güzellik Uzmanı’dır. 2007 yılından bu yana saç stilisti ve 2013 yılından bu yana güzellik uzmanlığı öğretmenidir.
  Laura Martin
  Laura Martin
  Lisanslı Güzellik Uzmanı

  Lisanslı bir güzellik uzmanı olan Laura Martin şunu öneriyor: "Tüm cildine, özellikle de yüz cildine karşı nazik davran. Cilt bakımı ürünlerini sürerken daima hafif bir baskı uygula ve yalnızca cilt tipine uygun ürünleri kullan."

 2. 2
  Yüzünü günde bir kez yıka. Yüzünü günde birden çok defa yıkamak cildini kurutabilir. Cildini hem sabah hem gece değil de bu ikisinden birinde temizle. İki temizlik arasında ferahlamak istersen hiç temizleyici kullanmadan yüzüne soğuk ya da ılık su çarp.
  • Sıcak su kullanma. Sıcak su cildini kurutur, o yüzden soğuk ya da ılık su kullan.
  • Eğer varsa sakalını yüz temizleyicisiyle yıkamaktan kaçın. Onun yerine, haftada 2-4 kez yumuşak bir şampuanla yıka. Ardından bir sakal balmı ya da yağı kullan.
  • Yüzünü bir havluyla ovuşturarak değil de hafif hafif dokunarak kurula. Yüzüne sert davranmak, zamanla sarkmasına yol açacaktır.
  • Sakalın ya da bıyığın varsa temizlemek için cildinin bunların altında kalan kısmını da ovarak yıka.
 3. 3
  Yüzünde güneş kremi ya da başka ürünler varken yatma. Gün içinde bol bol güneş kremi sürdüysen yatmadan önce yüzünü yıkamak en iyisidir. Kullandığın güneş kreminin içinde, gece ciltte kaldığında sivilceye neden olabilecek içerikler bulunabilir.[2]
 4. 4
  Birkaç günde bir peeling yap. Birkaç günde bir yüz peeling’i ya da yüz için peeling fırçası kullanmak, günlük yıkamayla çıkmayan ölü deriyi ve kiri giderecektir. Peeling yapmak, cildinin daha parlak ve daha sağlıklı olmasını sağlar. Kılları ve cildi yumuşatarak yüzünü tıraşa da hazırlamaya yardım eder; cildinin daha az kesilmesini ve tahriş olmasını sağlar ve daha pürüzsüz, sinekkaydı bir tıraş sağlar.
  • Krem formundaki peeling ürününü nazik, dairesel hareketlerle yüzüne sür, sonra da durula.
  • Kuru bir yüz fırçası, peeling yapmanın çok etkili başka bir yoludur. Özellikle yüzde kullanmak için yapılmış bir fırça satın al. Yüzünü temizlemeden önce fırçayı kullanarak ölü derileri temizle. Fırçayı kullandığında cildinin kuru olduğundan emin ol çünkü fırça, ıslak ciltte o kadar işe yaramayacaktır.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Cildini Nemlendirmek ve Korumak

 1. 1
  Günlük bir nemlendirici kullan. İster krem ister hafif bir yağ ya da başka bir ürün kullan, cildini her gün yıkadıktan sonra nemlendirmek iyi bir fikirdir. Böyle yapmak, cildinin elastikiyetini korumasına yardımcı olur ve kaşınıp rahatsızlık vermesini ya da aşırı şekilde pul pul dökülmesini engeller. Cilt tipine uygun, iyi bir nemlendirici seç.
  • Cildin biraz kuruysa içeriğinde zeytinyağı, argan yağı, karite yağı ve lanolin olan bir nemlendirici seç.
  • Cildin yağlıysa tüm gün cildinde kalmayacak, daha hafif içerikli bir nemlendirici seç.
  • Sakalın ve/veya bıyığın varsa yumuşaklığını korumasını ve sağlıklı kalmasını sağlamak için sakal yağı kullanman iyi olur.
 2. 2
  Gözlerinin çevresini nemlendir. Yüzünün başka yerlerini nemlendirmesen de en azından gözlerinin çevresini nemlendir. Buradaki cilt zamanla sarkmaya başlamaya daha meyillidir ve krem kullanmak, genç görüntüsünü koruyacaktır.[3] Bu bölgeyi nemlendirmek özellikle ileri yaştaki erkekler için önemlidir ama bunu rutinine ne kadar erken dâhil edersen o kadar iyi.
  • Gözlerin için düzenli olarak nemlendirici kullanmanın, kıl köklerinin tıkanmasına ve arpacık oluşumuna neden olabileceğini aklında bulundur.
  • Gözlerini nemlendirirken nemlendiriciyi göz çukuru kemiğinin üstüne ve gözlerinin altındaki deriye hafif dokunuşlarla sür.
 3. 3
  Dudaklarını nemlendir. Dudaklarının derisinde, yüzünün geri kalanındaki kadar yağ bezi bulunmaz, o yüzden dudaklar kolayca kuruyup çatlamaya meyillidir. Dudaklarını iyi durumda tutmak için dudak balmı ya da biraz Hindistan cevizi yağı kullanabilirsin. Kış aylarında balmı daha sık kullanman gerekebilir.
 4. 4
  Güneş kremi kullan. Yüzdeki deri, güneşe maruz kalınca kolayca zarar görebilir, o yüzden her dışarı çıktığında güneş kremi sürmek önemlidir. Kışın 15’ten yüksek, yazınsa 30’dan yüksek güneş koruma faktörlü bir nemlendirici kullanarak bir taşla iki kuş vurabilirsin. Dudaklarını da güneşten korumayı unutma.
  • Yazın güneş gözlüğü takmak da gözlerinin etrafındaki hassas deriyi korumaya yardımcı olur.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Tıraş Olmak ve Düzeltmek

 1. 1
  İyi bir jilet kullan. İster sinekkaydı tıraşı sev ister bıyıklı ya da sakallı ol, birkaç günde bir yüzünün bazı kısımlarını tıraş etmen gerekir. Bu işi yapmak için bulabileceğinin en ucuzunu almak yerine, keskin, yüksek kaliteli bir jilet al. Düzgün ve sinekkaydı bir tıraş için yapılmış bir jilet kullanırsan cildin daha iyi gözükecek ve sen de kendini daha iyi hissedeceksin.
  • Tek kullanımlık jilet kullanacaksan çift bıçaklı bir ürünü seç. Bunlar daha etkilidir ve tek bıçaktan daha temiz bir tıraş sağlar.
  • Sinekkaydı tıraşa ihtiyaç duymuyorsan bir tıraş makinesi alabilirsin. Bunlar, ıslak olmayan ciltte kullanılmalıdır.
  • Ustura, düzgün ve sinekkaydı bir tıraş sağlar. Ustura satın almaya karar verirsen kendini kesmeden tıraş olma becerisini geliştirmek için biraz pratik yapman gerekecek.
 2. 2
  Yüzünü ılık suyla yıka. Suyun ılıklığı, cildini ve kıllarını yumuşatacak ve tıraş olmayı daha kolaylaştıracak. Tıraş olurken kendini kazara kesme ihtimaline karşı, cildinin yüzeyindeki kiri ve bakterileri temizlemek için cildini temizlemen de önemlidir.
 3. 3
  Tıraş kremini yüzün ıslakken sür. Bu, yüzünü kayganlaştıracağı için jilet yüzeyde daha kolay kayar. Tıraş makinesi kullanmıyorsan yüzünü kuruyken ya da kremsizken tıraş etme.
  • İçinde bir sürü kimyasal madde olmayan bir tıraş kremi ya da jeli bulmaya çalış çünkü kimyasal maddeler yüzünü kurutabilir ya da tahriş edebilir.
  • Tıraş olmadan önce cildinin ve kıllarının daha da yumuşaması için tıraş kremini yüzünde birkaç dakika beklet.
 4. 4
  Doğru tıraş tekniğini kullan. Jileti yüzünde gezdirirken baskı uygulamaya gerek yok. Bıçak yeterince keskinse jilet, işlevini yerine getirecektir. Güvenli ve etkili bir tıraş için, tıraş bıçağını kılların çıkış yönüne hareket ettirmelisin, bu yönün tersine değil.
  • Birkaç haftalık bir kirli sakalı tıraş ediyorsan önce sakal makası kullanarak kısalt. Tıraş olmadan önce kirli sakalını mümkün olduğunca kısalt.
  • Tıraş olurken jiletini temizlemek için birkaç dakikada bir ılık suya batır.
  • Kılları mümkün olduğunca kısa kesmek için tıraş olurken cildini iyice ger.
 5. 5
  Tıraş bitince yüzünü durula. Yüzünü rahatlatmak için kesmiş olabileceğin yerlerdeki kanamayı azaltmak için soğuk su kullan. Yüzünü bir havluyla hafifçe dokunarak kurula; ovalama.
 6. 6
  Nemlendirici sür. Tıraştan kaynaklanan tahrişi rahatlatacak bir nemlendirici kullan. Tıraştan sonra yüzünü yanmasına neden olabilecek içerikler barındırmayan bir ürün kullanmaya dikkat et.
 7. 7
  Sakalını ve/veya bıyığını düzelt. Geriye kalan bıyığının ve/veya sakalının düzgün görüntüsünü korumak için, keskin bir sakal düzelticiyle ya da makasla düzeltip şekil ver.
  Reklam

İpuçları

 • Alın ve kaş bölgesine özellikle dikkat et çünkü buralar, yüzün diğer kısımlarından daha çok terlemeye meyillidir.
 • Tıraş olduktan sonra, gözenekleri rahatlatmak ve sıkılaştırmak için yüzünü soğuk suyla yıka.
 • Sivilceli bir cilt için, haftada bir iki kez geceleri Sudocrem kullan; sivilceler ve cilt tonu için harikadır ve kuru ciltlere iyi gelir.
 • Ilık su, gözeneklerini açar ve ilk iki adım için daha iyi bir temizleme sağlar.
 • Ürün tavsiyeleri: Nivea Men harika tıraş ürünleri yapıyor; yüz yıkama ürününü, peeling’ini, Q10 canlandırıcı losyonu ve tıraş sonrası balsamını kullanabilirsiniz. St. Ives’ın da harika bir yüz peeling’i var. Sivilceye eğilimli ciltler için, Bioré ve diğer ürünler işe yarıyor. Jilet olarak, Gillette Mach3 Turbo gayet iyi.
 • Tıraş ürününün tamamını cildinden temizlemek için arzu edersen yüzünü yıkarken yumuşak bir temizleyici kullan. Tıraş olduktan sonra, hassas ciltlere uygun, boyasız ve parfümsüz bir cilt ürünü tavsiye edilir.
 • Daima su iç çünkü su, cildin nemli kalmasını sağlar!!!
Reklam

Uyarılar

 • Alkol bazlı tıraş losyonlarından uzak dur çünkü bunlar cildini kurutur ve yakar.
 • Peeling’lerin faydaları olduğu doğrudur ama bunlar haftada sadece bir ya da iki kez kullanılmalıdır. Mikro tanecik içeren ürünler çok sık kullanılırsa sağlıklı cildi "aşındırabilir" ve erken yaşlanmaya ve kırışıklıklara katkıda bulunabilir! Sadece cumartesi günleri peeling yapmayı ve haftanın geri kalanında köpüklü bir yüz temizleyicisi ya da mentollü bir krem kullanmayı dene.
 • Ucuz etin yahnisi yavan olur. En ucuz kullan at tıraş bıçağını en ucuz tıraş kremiyle kullanırsan bir sürü kesiğinin olmasına, yüzünde çirkin batık kıllar olmasına, yüzünün kösele gibi gözükmesine ve sana öyle gelmesine şaşırma. O ucuz tıraş losyonunu kullanmayı da sakın aklından geçirme. Yüzüne Listerine sürmüş gibi olursun. Tıraştan sonra yüzünü ne diye yakasın ki? Yüzünü güzelce rahatlat ve kuru ve pul pul değil de sağlıklı gözükmesini sağla.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Ten Rengi Nasıl BelirlenirTen Rengi Nasıl Belirlenir?
Regl Döneminde Pedle Nasıl YüzülürRegl Döneminde Pedle Nasıl Yüzülür?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Mohiba Tareen, MD
Ortak yazarlar :
Amerikan Dermatoloji Akademisi Üyesi, Board Onaylı Dermatolog
Bu makaledeki ortak yazarlar Mohiba Tareen, MD. Mohiba Tareen Board onaylı bir Dermatolog ve Roseville, Maplewood ile Faribault, Minnesota’da yer alan Tareen Dermatology’nin kurucusudur. Dr. Tareen, prestijli Alpha Omega Alpha onur birliği üyesi yapıldığı, Ann Arbor’daki Michigan Üniversitesi’nin Tıp Fakültesi’nde eğitim almıştır. New York’daki Colombia Üniversitesi’nde ihtisasını sürdürürken New York Dermatoloji Birliği’nden Conrad Stritzler ödülünü kazanmış ve çalışması New England Journal of Medicine’da yayımlanmıştır. Dr. Tareen sonrasında dermatolojik operasyon, lazer ve kozmetik dermatolojiye odaklandığı prosedürel üst uzmanlığını tamamlamıştır. Bu makale 39.034 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 39.034 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam