Kendine iyi bir erkek arkadaş bulma görevini başarıyla tamamladıktan sonra sıradaki işin onu elinde tutmaya çalışmandır. Erkek arkadaşını elinde tutmanın en basit ve genelde en iyi olan yöntemi onu mutlu etmektir. Bu, onun her istediğini senin hoşuna gitmese de yapman anlamına gelmez. Bunun yerine, erkek arkadaşına onu anladığını, önemsediğini ve olduğu gibi kabul ettiğini göstererek onu mutlu et. Senin de mutlu olmanda sakınca yoktur çünkü seven bir erkek sevdiği kadını mutlu etmekten hoşlanır.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
İlgilendiğini Göstermek

 1. 1
  Ona iltifat et. Erkek arkadaşın bu konuda ne derse desin ya da nasıl davranırsa davransın (herkes gibi) o da kendisiyle ilgili güzel şeyler duymaktan hoşlanır. Hepimiz görünüşümüz ve yaptıklarımızla ilgili özellikle de değer verdiğimiz insanlar tarafından onaylanmaya ihtiyaç duyarız. Bu, erkek arkadaşının egosu, öz saygısı ve mutluluğu için iyi bir şeydir.[1]
  • Bunu gerektiğinden daha karışık bir şekilde yapma. Gülmesinden hoşlanıyorsan bunu ona söyle. Eğer saçının şeklinden veya yabancılara karşı kibar davranmasından hoşlanıyorsan bunu ona söyle. Basketboldaki yeteneği veya matematik notları gibi gerçekten önemsediği konularda ona iltifatta bulunursan daha da iyi olur.
 2. 2
  Onu takdir ettiğini söyle. İlişkileri yürütmek zorlu bir iştir ve bunun için iki tarafın da ilişkiye emek vermesi gerekir. Erkek arkadaşının senin için ve ilişkiniz için yaptığı şeyleri fark et ve ona bunları fark ettiğini ve ona minnettar olduğunu söyle. [2]
  • Seni güzel yerlere götürebilmek için ya da ev almak için iki işte birden mi çalışıyor? Yağmurlu havada eve yürümek zorunda kalmaman için seni alma zahmetine mi giriyor? Annene karşı kibar mı? Ona özellikle “Benim için ve bizim için [bunu] yapmanı takdir ediyorum” de.
 3. 3
  Sevgini göster. Sevginin açık açık gösterilmesine meraklı olmayan biriyle beraber de olsan ona hislerini göze sokmadan göstermenin her zaman bir yolu vardır. Sevgiyi göstermek söz konusu olunca söylenen sözlerden çok yapılan şeyler etkili olur.[3]
  • Elini tut ve onu durup dururken öp. Erkek arkadaşın el ele tutuşmayı seven bir tip değilse ara sıra elini onun eline değdir ve belki yanağına ufak bir öpücük kondur.
  • En modern erkek bile kendini koruyucu gibi hissetmekten hoşlanır. Bu yüzden başını erkek arkadaşının omzuna yaslaman ya da kucağında oturman ona sarılışıyla seni koruduğu hissi vermenin iyi bir yoludur.
 4. 4
  Dikkatini ona ver. Birlikte zaman geçirmek başlı başına harikadır ama beraber geçirdiğiniz bu sürenin en azından bir kısmında dikkatini tamamen ona ver. Bu, telefonunu kenara bırakman, onun gözlerinin içine bakman ve onu dinlemen, onunla konuşman veya sadece orada olduğunu bilmesini sağlaman anlamına gelir. [4]
  • İkinizin de sevdiği ve hatırlayacağı şeyler yaparak birlikte geçirdiğiniz zamanın kaliteli olmasını sağla. Hayat yoğundur ve her geçen gün daha da yoğunlaşır. Bu yüzden, birlikte geçirdiğin zamanın değerini bil. Günübirlik sürpriz bir geziye çıkın. Birlikte sörf dersi alın. Hiç bölünmeyeceğiniz bir şekilde birlikte oturun ve konuşun. [5]
  • Saygın ilişki uzmanı John Gottman’a göre, sağlıklı ilişkilerin her olumsuz etkileşim için en az beş olumlu etkileşim şeklinde bir dengesi vardır. İlgi, alaka, takdir ve sevgi ne kadar sık gösterirsen ki bunların hepsi dikkatini vermekle başlar, olumlu etkileşimin "sihirli sayısına" ulaşma olasılığın o kadar artar.[6]
  John Keegan

  John Keegan

  İlişki Koçu
  John Keegan, New York’ta ilişki koçu ve motivasyon konuşmacısıdır. İnsanlara aşkı bulmalarında yardımcı olmak için flört, cazibe ve sosyal dinamiklerdeki uzmanlığını kullandığı Awakened Lifestyle’ı yürütmektedir. Los Angeles’dan Londra’ya, Rio de Janeiro’da Prag’a uluslararası atölyeler düzenler ve eğitimler verir. Çalışmaları New York Times, Humans of New York ve Men's Health’de yer almıştır.
  John Keegan
  John Keegan
  İlişki Koçu

  İyi bir dinleyici ol. Erkek arkadaşını mutlu etmek için yapabileceğin en iyi şey onu duyman ve anlamandır. Onu desteklemek için elinden gelenin en iyisini yap ve zaman zaman kibar ve zarif bir şekilde anaç davran. Ama onu çok da boğma çünkü hâlâ kendine ait bir alanının olması da önemlidir.

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Onu Tanıdığını Göstermek

 1. 1
  Onun dilinden konuş. Yirmi yılı aşkın bir süredir bu konuda uzman olan birçok kişinin yanı sıra uzman olmayan kişiler de ilişki uzmanı Gary Chapman’ın bütün insanların beş "sevgi dilinden" en az birini "konuştuğu" fikrini kabul etmektedirler. Erkek arkadaşına uyan dilin hangisi olduğunu bularak onunla daha etkili bir şekilde iletişim kurup sevgini göstermeye daha hazır olabilirsin. [7]
  • Chapman’ın beş "sevgi dili" şunları içerir: Onaylama sözcükleri, kaliteli zaman, hediyeler, hizmet eylemleri ve fiziksel temas. Birincil dillerine göre insanlar bu kategoriye uyan sevgi eylemlerine daha açıktırlar. Örneğin sevgi dili "kaliteli zaman" olan kişi hafta sonu birlikte uzun zaman geçirme fikrine kendine en sevdiği mağazadan bir hediye kartı alınmasına göre daha iyi tepki verecektir.
  • Erkek arkadaşının sevgini gösterme şekillerine nasıl tepkiler gösterdiğine dikkat et. Onun hangi dili konuştuğunu anladığında buna göre sevgini gösterme şeklini düzenleyebilirsin. Buna karşılık olarak erkek arkadaşın da sevgini daha fazla hissedip bunu takdir edecektir.
  John Keegan

  John Keegan

  İlişki Koçu
  John Keegan, New York’ta ilişki koçu ve motivasyon konuşmacısıdır. İnsanlara aşkı bulmalarında yardımcı olmak için flört, cazibe ve sosyal dinamiklerdeki uzmanlığını kullandığı Awakened Lifestyle’ı yürütmektedir. Los Angeles’dan Londra’ya, Rio de Janeiro’da Prag’a uluslararası atölyeler düzenler ve eğitimler verir. Çalışmaları New York Times, Humans of New York ve Men's Health’de yer almıştır.
  John Keegan
  John Keegan
  İlişki Koçu

  Uzmanımız da bu konuda aynı şeyleri düşünmektedir: Erkek arkadaşının sevgisini nasıl belli ettiğini öğren ve bunun karşılık bulduğundan emin ol. Örneğin, dokunmayı ve el ele tutuşmayı seven biri olduğunu biliyorsan ve bunları yapmıyorsan ona hediyeler versen ve ona sevgi sözcükleri kullansan da erkek arkadaşın incinir ve üzülür.

 2. 2
  Ona karşı dürüst ol. Bir ilişkide ne erkek arkadaş ne kız arkadaş ne de başka biri kendisine güvenildiğini düşünmediği sürece gerçek anlamda mutlu olur. Zor olsa bile dürüst olmak güveni göstermenin en iyi yollarından biridir.[8]
  • Bazen gerçekler acıtır ve dürüst konuştuğun zaman erkek arkadaşın üzülebilir. Ancak, bu acının altında ona karşı dürüst olacak kadar ona güvendiğin için bir minnet duygusu olacaktır.
  • Örneğin erkek arkadaşını aldattığını kabul etmek muhtemelen dürüst olmanın en zor olacağı anlardan biridir. Bu konuyu süresiz olarak erteleme ancak ikinizin de sakin olduğunuz ve bölünmeden konuşabileceğiniz zamanı bekle. Kullanacağın kelimeleri dikkatlice seç (eğer işe yarayacağını düşünüyorsan konuşmadan önce prova yap) ama söylediklerinin anlaşılır olması için belirsiz davranma. "Sana bunu söylediğim için çok üzgünüm ama doğruları bilmeyi hak ediyorsun." gibi bir başlangıç yaptıktan sonra işlediğin kabahati bahane sunmadan kabul et. Özür dile ve açıklama yap ama affedilmek için yalvarma; sadece seni affedebilmesini umduğunu söyle.
  • Erkek arkadaşın senden ayrılır diye ona gerçeği söylemekten korkuyorsan ya da zarar verecek bir şey yapmasından endişe ediyorsan ilişkinin önemini sorgulaman gerekebilir. İlişki güven ve dürüstlük üzerine kurulamıyorsa zaten devam etmez ve iki taraf da mutlu olmaz.
 3. 3
  Ona alan tanı. Elbette ki iyi bir erkek arkadaş kız arkadaşıyla çok zaman geçirmeyi ister. Ancak aynı zamanda kendine ve arkadaşlarına da zaman ayırmayı ister. Seni sürekli olarak ihmal etme noktasına gelmediği sürece kendine zaman ayırmasına izin ver. [9]
  • Sen de kendine zaman ayırmak istersin, öyle değil mi? Güvenin iki yönlü bir yol olduğunu unutma. Ona kendi istediklerini yapması için alan tanımazsan onun sana alan tanımasını nasıl bekleyebilirsin ki?
  • Her sağlam ilişkide kişisel alana ihtiyaç vardır. Bazılarında diğerlerinden daha fazla alana ihtiyaç vardır. Gereken zamanlarda, yani seni bir yere götürmesi için veya omzunda ağlamak için ona ihtiyaç duyduğunda yanındaysa memnun olmalısın. Onu seninle olmaya zorlama, seninle olmayı istemesini sağla.
 4. 4
  Onu değiştirmeyi bekleme. Erkek arkadaşın ne kadar harika biri olursa olsun mükemmel biri olmadığı kesin. Kendini erkek arkadaşını daha iyi biri yapmak için onda değiştirmek istediğin ufak şeyleri düşünürken bulduğuna hiç şüphe yok. İnsanların değişmesi konusunda onlara ilham kaynağı olabilirsin ya da değişmelerine yardım edebilirsin ama asla onların değişmeleri için beklentiye girmemelisin. Eğer onu olduğu gibi kabul etmiyorsan onunla birlikte olma. [10]
  • Belki de erkek arkadaşın tembelin biri veya sürekli geç kalıyor ya da şakaların dozunu bazen çok kaçırıyor. Ona kaygılarından bahsedebilirsin ve eğer daha düzenli, daha güvenilir ve daha hassas biri olmayı isterse ona destek verebilirsin. Ancak onun özünü değiştirmek gerektiğini düşünüyorsan muhtemelen doğru kişiyle birlikte değilsin.

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Erkek Stereotipleriyle Başa Çıkmak

 1. 1
  Onu mutlu et. Evet, birçok erkek lezzetli bir yemekten hoşlanır, maç izlemeye bayılır ve neredeyse her zaman aklında seks vardır. Ancak sen “birçok erkeği” mutlu etmeye çalışmıyorsun, erkek arkadaşını mutlu etmek istiyorsun. Onun belli isteklerini ve ihtiyaçlarını bildiğini göstermek belki de onun kalbine ulaşmanın en iyi yoludur.
  • Bu bölümdeki tavsiyeler erkek arkadaşına uygun olabilir de olmayabilir de. Bu tavsiyelere ihtiyatla yaklaş ve kendi muhakeme gücüne güven.
 2. 2
  Dış görünüşüne dikkat et. Sen terli de olsan erkek arkadaşın senin etrafında olmaktan mutlu olabilir ama içinde bir yerde en azından bazen de olsa onun için “süslenip püslenme” çabasında bulunmanı isteyebilir. En azından temel hijyene dikkat etmen ve dışarıya karşı nasıl göründüğünü önemsediğini göstermen erkek arkadaşını daha mutlu eder.[11]
  • Evet, bu yüzeysel bir unsur olabilir ama erkek arkadaşının seninle birlikte olmayı seçmesinin bir sebebi de dış görünüşünün ona çekici gelmesiydi ve erkek arkadaşın bu durumun devam etmesini ister. Birlikte olduğunuz sürenin uzunluğu arttıkça her yönünle sana olan sevgisi dış görünüşünün ona ne olursa olsun çekici görünmesini sağlayacaktır. Ancak, çekici görünmek için çaba göstermen hem kendine hem de ona değer verdiğini gösterir.
 3. 3
  Ona güzel bir yemek yap ve spor müsabakaları izlemesine izin ver. Bu, birçok erkeğin en sevdiği pazar günü aktivitesi olabilir. Erkek arkadaşın yemek yemeyi ve futbolu seviyorsa en azından bazen onu şımart. Belki senin de onunla maç izlemeni isteyebilir ya da arkadaşlarıyla maç izlemeyi tercih edebilir. Hangisinin daha iyi olacağına erkek arkadaşını tanıyan kişi olarak sen karar ver.
  • Elbette erkek arkadaşın spordan nefret ediyor ve çok sıkı bir diyet uyguluyor da olabilir. Daha önce de belirtildiği gibi bu tavsiye standart beden elbise gibi “herkese uyan” bir tavsiye değildir. Ancak, bazen senin için bir miktar sinir bozucu da olsa erkek arkadaşını mutlu eden şeyleri yapma prensibi bütün erkekler için geçerlidir.
  • Bütün ilişkiler bir miktar fedakârlık ve taviz vermeyi gerektirir. Bazen içgüdülerine rağmen işlerin onun istediği şekilde gelişmesine izin vermek zorunda kalırsın. Elbette senin de ondan aynı şeyi beklemeye hakkın vardır. [12]
 4. 4
  Onun arzularını tatmin et. Evet, bu noktada yakın ilişkilerden bahsediyoruz. Erkeklerin çoğu cinselliği çok fazla düşünür ve arzu eder. Büyük ihtimalle ne kadar fazla (ve ne kadar sıklıkla) verirsen ver daha fazlasını ister. Kendini hazır olmadığın hiçbir şeyi yapmaya asla mecbur hissetmemenin yanında, yakınlık derecenize göre onun isteklerini karşılamak da onu mutlu etmenin bir parçasıdır.[13]
  • Ortada romantik bir şeyler gelişme fırsatı varsa birçok erkeğin yorgunluğu, stresi veya diğer tüm engelleri ve sorunları görmezden gelme kapasitesi vardır. Erkek arkadaşın senden çok daha fazla “modunda” olabilir. Onunla orta bir noktada buluşmaya çalış.
  • Elbette ne kadar uzun zamandır birlikte olursanız olun, yaptıklarına ve yapmadıklarına rağmen her zaman ona hayır demeye hakkın vardır. Erkek arkadaşın bu durumu kabul etmiyorsa kendine yeni birini bul.

Bununla İlgili wikiHow'lar

Nasıl ÖpüşülürNasıl Öpüşülür?
Bir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl AnlaşılırBir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl Anlaşılır?
Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Nasıl Tutkulu ÖpüşülürNasıl Tutkulu Öpüşülür?
Telefon Seksi Nasıl YapılırTelefon Seksi Nasıl Yapılır?
Birinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBirinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Doğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık VerilirDoğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık Verilir?
Bir Kızı Kendine Nasıl Aşık EdebilirsinBir Kızı Kendine Nasıl Aşık Edebilirsin?
Fransız Öpücüğü Stilinde Nasıl Öpüşülür?
Bir Erkeğin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBir Erkeğin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Erkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl AnlaşılırErkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl Anlaşılır?
Nasıl Flört EdilirNasıl Flört Edilir?
Hoşlandığın Kızı Nasıl Elde EdersinHoşlandığın Kızı Nasıl Elde Edersin?

Bu wikiHow makalesi hakkında

John Keegan
Ortak yazarlar :
İlişki Koçu
Bu makaledeki ortak yazarlar John Keegan. John Keegan, New York’ta ilişki koçu ve motivasyon konuşmacısıdır. İnsanlara aşkı bulmalarında yardımcı olmak için flört, cazibe ve sosyal dinamiklerdeki uzmanlığını kullandığı Awakened Lifestyle’ı yürütmektedir. Los Angeles’dan Londra’ya, Rio de Janeiro’da Prag’a uluslararası atölyeler düzenler ve eğitimler verir. Çalışmaları New York Times, Humans of New York ve Men's Health’de yer almıştır. Bu makale 3.299 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: İlişkiler
Bu sayfaya 3.299 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?