İlişkiniz yeni de olsa uzun zamandır sürüyor da olsa erkek arkadaşına sevgini göstermen her zaman o kadar kolay olmayabilir. Ne var ki, ilişkinizin sağlıklı ve mutlu bir şekilde devam etmesi için erkek arkadaşına onu ne kadar sevdiğini göstermeye zaman ayırman önemlidir.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Doğru Şeyleri Söylemek

 1. 1
  Sevdiğin adama onu ne kadar çok sevdiğini söyle. Evet, doğru duydun. Sevdiğin adam senin fazla duygusal olduğunu iddia edecek olsa bile eğer "Seni seviyorum" aşamasındaysanız ona her gün onu ne kadar çok sevdiğini söylemeyi unutma. Göz teması kurup ona hafifçe dokunarak gerçekten onu sevdiğini hissettir. "Seviyom!" demekle "Seni seviyorum" demek arasında büyük fark olduğunu unutma.
 2. 2
  Onu cesaretlendir. Erkeğinin onu sevdiğini bilmesini istiyorsan her gün büyük ya da küçük hedeflerine ulaşması için onu cesaretlendirmelisin. Büyük bir sınavdan veya iş görüşmesinden önceki akşam yanında olup onu destekleyip cesaretlendirmen onu ne kadar önemseyip başarılı olmasını istediğini gösterir.[1]
  • Kendine güvenmiyorsa onu mükemmel kılan şeylerin ve neden başarılı olacağının listesini yap.
  • Yaklaşan önemli bir etkinliği varsa ona şans dilemek için tatlı bir not bırak.
  • Onu konfor alanının dışında bir şeyler yapmaya teşvik et. Erkek arkadaşın maraton için idman yapmak istiyorsa ama bunu başarıp başaramayacağı konusunda emin değilse ona kendini verirse her şeyi (makul olan) başarabileceğini söyleyebilirsin.
 3. 3
  Doğru bir şekilde iletişim kur. İletişim her ilişkinin temelini oluşturur. Erkek arkadaşının onu ne kadar sevdiğini bilmesini istiyorsan onunla dürüst ve açık bir şekilde iletişim kurabilmen gerekir. İletişim kurup aynı fikirde olduğunuzu anlamaya zaman ayırmak ilişkinizi güçlendirmeye yardımcı olur. Bunu şu şekilde yapabilirsin:
  • Bağırma ve tartışma. Bağırıp tartışmak yerine olayı kendi açından anlatmayı ve karşındakinin tepki vermesini beklemeyi öğren.[2]
  • Dinlemeyi öğren. İletişim iki yönlü yol gibidir. Bu yüzden, kendi hislerine odaklanarak erkek arkadaşının sözünü kesmek yerine yavaşla ve onun bakış açısını anlamaya çalış.
  • Dürüst ol. Pasif agresif olmak yerine hislerinle ilgili açık ol. Aklından geçenleri bilmesine izin ver.
  • Ciddi bir konuşma yapmak için doğru zamanı ve doğru yeri bul. Önemli bir şey hakkında konuşmak istiyorsan herkesin içindeyken bunu ortaya atma. İkinizin de oturup gerçekten konuşabileceğiniz doğru zamanı bekle.
 4. 4
  Uzlaşmayı öğren. Erkek arkadaşına mutlu olmanın haklı olmaktan daha önemli olduğunu düşündüğünü belirterek onu önemsediğini gösterebilirsin. Erkek arkadaşınla, büyük ya da küçük bir karar almak için birlikte nasıl çalışabileceğinizi öğrenmeniz gerekir. Aldığın tüm kararlarda onu da hesaba katmayı ve bazen ödün verebilmeyi öğrenmelisin. [3]
  • Önemli bir karar almadan önce erkek arkadaşınla oturup planlarının artılarını eksilerini yaz. Hangi planın genel olarak daha iyi olduğunu ve ikinizi de aynı anda hangi planın mutlu ettiğini tartışın.
  • İki tarafın da uzlaşmacı olduğundan emin ol. Her zaman onun isteklerine teslim olma ve onun da her zaman senin isteklerine teslim olmasına izin verme.
  • Küçük şeyler için bile olsa adil ol. Akşam yemeği için gideceğiniz yeri sen seçtiysen izleyeceğiniz filmi o seçsin.
 5. 5
  Özür dilemeyi bil. Erkek arkadaşının onu ne kadar sevdiğini bilmesini istiyorsan hatalarının sorumluluğunu almayı bilmen gerekir. Hata yaptıysan özür dileyerek gerçekten ne kadar üzgün olduğunu belirt ve onu üzdüğün için kendini berbat hissettiğini söyle. Özür dilemeyecek kadar inatçıysan o ilişki fazla yürümez.[4]
  • Onun özrünü kabul etmeyi de öğrenmen gerek. Biraz öfkeli olabilirsin ama onun da kendini çok berbat hissettiğini anla ve kin gütme. Aksi taktirde, ilişkide asla ilerleyemezsiniz.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Doğru Şeyleri Yapmak

 1. 1
  Onun için ufak şeyler yap. Yapacağın birkaç ufak iyilik çok şey ifade edebilir. Sevdiğin erkeğe, özellikle de çok ihtiyaç duyduğu zamanlarda, ufak iyilikler yapmak onu sevdiğini göstermek için çok iyi bir yöntemdir. Yapılan iyilikler küçük olsa da zamanla birikir. Onun için yapabileceğin bazı iyilikler şunlardır:
  • İş yerinde yoğun bir gün geçiriyorsa imkânın varsa ona öğle yemeği götür. Buna bayılacaktır.
  • Arada bir erkek arkadaşının çamaşırlarını yıka. Yalnız, senden faydalanmadığından emin ol. Sen onun çamaşırlarını yıkıyorsan onun da seninkileri yıkayacağından emin ol.
  • Uzun ve stresli bir gün geçiriyorsa ona güzel bir akşam yemeği hazırla. Ona sadece yemeğin tadını çıkarmak ve sonrasında bulaşıkları yıkamak kalsın. [5]
  • Yardıma ihtiyacı olduğunda onun için bazı küçük işleri hallet. Zaten alışveriş merkezine gidiyorsan gömleklerinden birini onun için iade etmeyi teklif et.
 2. 2
  Onu, yapmaktan nefret ettiği şeyleri yapmaya zorlama. Bütün mükemmel ilişkiler karşılıklı ödün vermek üzerine kurulu olsa da bu, erkek arkadaşını evden dışarı sürükleyip ona zerre kadar ilgisini çekmeyen bir sürü şeyi yaptırtmak zorunda olduğun anlamına gelmez. Elbette ki beraber yaptığınız her şeyi sevmeyecektir ama dışarı çıktığınızda ona çok fazla eziyet etmediğinden emin olmaya çalışabilirsin.
  • Kadınların seveceği türden bir aşk filmini izlemeyi gerçekten çok istemediğin sürece ve seninle bu filmi izlemeye gelecek bir kız arkadaşın olduğu sürece erkek arkadaşını seni bu filme götürmesi için zorlama.
  • Sırf ne kadar hassas olduğunu kanıtlaması için onu yoga veya dans derslerine gitmeye zorlama; tabii bunları yapmak ona eğlenceli gelmiyorsa.
  • O kendini hazır hissedene kadar ailenle tanıştırma. Sadece birkaç aydır çıkıyorsanız ailenle tanışma işini çok ciddiye alabilir. Bu yüzden, henüz birbirinizi tanıma aşamasındaysanız onu annenle garip bir akşam yemeği oturması yapmaya zorlamamalısın.
  • Onu çok hızlı ilerlemeye zorlama. Henüz hazır değilse onu seninle aynı evde yaşamaya, seninle uzun yolculuklara çıkmaya ya da Facebook’ta paylaşacağın bin tane fotoğraf için poz vermeye "ikna" etme. Her ilişki kendi hızında ilerler ve bu şekilde davranırsan sevildiğini değil boğulduğunu hisseder.
 3. 3
  Bazen yaptığı şeyleri sevmeyi öğren. Senden her boks maçında ön sıralarda tezahüratta bulunmanı bekleyemez tabii ama eğer ona olan sevgini gerçekten göstermek istiyorsan onun için önemli olan şeylerden bazılarını sevmen gerekir. Kendini hoşuna gitmeyen hiçbir şeyi yapmaya zorlama ancak onun hobileri ve ilgi alanlarına dair şeyleri öğrenmek ve sevmek için zaman ayır. İşte sana bu konuda bazı fikirler:
  • Tuttuğu takımı kabullen. Tabii ki sırf erkek arkadaşın destekliyor diye koluna onun desteklediği takımın dövmesini yapacak değilsin ama statta veya televizyonda onunla maç izlemeyi deneyebilirsin. Sporla aran pek yoksa bile maç izleyemeyeceğine karar vermeden önce açık fikirli olup spora bir fırsat tanıyabilirsin.
  • Onun zevklerini kabullen. Açık fikirli ol ve adını daha önce hiç duymamış bile olsan erkek arkadaşının sevdiği müzik grubunun konserine gitmeyi teklif et. O, suşiye bayılıyorsa ama sen daha önce hiç suşi yemeyi denemediysen şimdi dene.
  • Kendi kimliğini korumayı unutma. Sağlıklı ve uzun süren ilişkilerde iki tarafın zevkleri doğal olarak birbirine yaklaşabilir ama bu, bütün ilgilendiğin şeyleri bırakıp erkek arkadaşının klonu olacağın anlamına gelmez. Aslında bu oldukça itici bir durum olur.
 4. 4
  Beraberken en çok eğlendiği kişi sen ol. Bu, önemli bir noktadır. Erkek arkadaşının kendisini ne kadar sevdiğini bilmesini gerçekten istiyorsan onun en çok zaman geçirmek isteyeceği ve beraberken en çok eğlendiği kişi sen olmalısın. Erkeklerin birçoğu "erkek arkadaşlarıyla geçirdikleri zamanı" hayatlarındaki en eğlenceli ve çılgın zamanlar olarak görür ve kendisine lezzetli bir yemek hazırlamanı ve alkolün etkisinden kurtulmasına yardımcı olmanı umarak dönüp tatlı kız arkadaşının yanına gelirler. Ancak bu işler böyle olmamalı.
  • Yani erkek arkadaşının onu gerçekten önemsediğini bilmesini istiyorsan onun birlikte çılgın geceler yaşayacağı kişi olmak için çabalaman gerekir; akşamdan kalma olduğunuz zamanlarda hem kendine hem ona bakabilmen gerekir.
  • Tabii ki gürültücü ve çılgın olmak zorunda değilsin ama seninle geçireceği eğlenceli ve deli zamanları hayatının en güzel zamanları olarak görüp iple çekmesi gerekir.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Mükemmel Bir Kız Arkadaş Olmak

 1. 1
  Kıskanç olma. Erkek arkadaşın, eski kız arkadaşlarına ya da onun beş metre yakınında duran herhangi bir kıza kafayı taktığın zaman kendisini sevdiğini düşünmeyecektir. Bunun yerine, bu ilişkiye güvenmediğini düşünüp sinirlenecek ve seninle takılmak istemeyecektir. Kendinden emin bir sevgili olmak istiyorsan ilişkine güven ve erkek arkadaşını başka bir kızla konuşurken gördüğünde çıldırma.
  • Erkek arkadaşın, arkadaşlarıyla başka bir kız hakkında konuşursa kıskanma. Hatta bahsettikleri kız güzelse bunu sen de kabul edebilirsin. Erkek arkadaşın sinirini bozacak yorumlar yapmadığı sürece (zaten neden yapsın ki?) sen de güzel bir kadını taktir edebileceğini göstermelisin. [6]
  • Olur da ortama başka bir kız gelirse onun görünüşünü, kilosunu ya da geçen salı günü giydiği kıyafeti eleştirirsen oldukça güvensiz bir görüntü oluşturursun. Bunu yapmak yerine, güzel olduğunu ama dünyadaki tek güzel kadının sen olmadığını bildiğini göster ve diğer kızın da çok hoş olduğunu kabul et.
  • Erkek arkadaşının kız arkadaşlarına karşı acımasız ve kibirli olma. Eğer onlara kötü davranırsan bunu hemen erkek arkadaşına rapor edeceklerdir.
  • Erkek arkadaşının başka kızlarla yazışıp yazışmadığını kontrol etmek için telefonunu ya da Facebook hesabını karıştırma. Bunu yaptığını fark ederse sana bir daha güvenemez.
 2. 2
  Arkadaşları konusunda rahat davran. Erkek arkadaşının arkadaşları konusunda rahat davranırsan onun kalbine girmeyi başarırsın. Evet, gerçekten öyle. Arkadaşları seni severse seninle zaman geçirmek isterler ve senin erkeğini sahiplenip hiç eğlenmesine izin vermeyen kızlardan olamadığını düşünürler.
  • Onları tanımaya zaman ayır. Konuşmaya açıklarsa onlara hayatları hakkında sorular sor. Onları sadece erkek arkadaşının etrafındaki kişiler olarak değil birey olarak gördüğünü göster.
  • Arkadaşları fazla çirkinleşseler de üzülme. Bırak kendileri gibi davransınlar. Bir anda anneleriyle zaman geçiriyorlarmış gibi hissetmelerini istemezsin.
  • Erkek arkadaşının arkadaşlarına karşı rahat olmak istiyorsan istenmediğin zamanlarda onlarla takılma. "Erkek erkeğe" takıldıkları akşamlarda sırf erkek arkadaşını gözünün önünden ayırmamak için onların arasına girip erkeklere özel bu etkinliği bozma. Sevdiğin adamın arkadaşlarıyla erkek erkeğe zaman geçirmesine izin verirsen uygun zamanlarda onlarla zaman geçirmenden çok daha mutlu olacaklardır.
 3. 3
  Ona kendi istediği şeyleri yapması için zaman ver. Sevdiğin erkeğin onu ne kadar sevdiğini görmesini istiyorsan ona birey olarak saygı duyduğunu ve kendi sevdiği şeyleri yapması ve kendi olması için ona zaman vermek istediğini göstermelisin. Onun yanından 7/24 ayrılmazsan büyüyemez. Ayrıca, senden ayrı olarak biraz daha zaman geçirirse seninle beraber geçirdiği zaman ona daha değerli gelir.
  • "Özel zaman" ifadesinin anlamını kavra. Sevgilin biraz yalnız kalıp kitap okumak, koşuya çıkmak ya da tek başına televizyon seyretmek istiyorsa ona eşlik etmeyi teklif etme.
  • Her dakika onu kontrol etme. Arkadaşlarıyla dışarıdaysa ya da tek başına takılıyorsa her şey yolunda mı değil mi diye anlamak için on dakikada bir arama ya da mesaj atma. Bu, senin sahiplenici hatta takıntılı gibi görünmene sebep olur.
  • Diğer arkadaşlarıyla ve ailesiyle zaman geçirmesine izin ver. Her planına dâhil olmaya çalışma.
  • Kendi zevk aldığın şeyleri yapmayı unutma. Sevgilin arkadaşlarıyla dışarıdayken ya da ilgilendiği şeylerin peşindeyse sen de kendi arkadaşlarınla ya da ilgilendiğin şeylerle zaman geçirdiğinden emin ol. Senin hayatındaki tek iyi şeyin kendisi olduğunu düşünmesini istemezsin.
 4. 4
  Olaylara pozitif bak. Beraber geçirdiğiniz zaman boyunca sürekli dırdır edip sızlanma. Kötü bir gün geçirebilirsin ama sevdiğin adam kendini seninle eşit şartlarda görür, terapistin olarak değil. Seninle geçirdiği zamanı değerli görmesi ve bu zamanın eğlenceli ve pozitif olduğunu düşünmesi gerekir; çekilmesi gereken çile olduğunu değil. Onu ne kadar çok sevdiğini görmesini istiyorsan durumlara olabildiğince pozitif yaklaşmalısın.
  • Daha çok gülümsemek için çaba göster. Bu senin yüzünü, sevdiğin adamın da gününü aydınlatır.
  • Şapşallıklar yap ve espri kabiliyetini göster. Erkek arkadaşınla beraber sırf aptalca şeyler yaparak saatler geçirebiliyor olmanız gerekir.
  • Aranızda bir kural belirleyin: Her bir şikâyet için seni heyecanlandıran en az beş şey söylemek gibi mesela. Bu, sevdiğin adamın seninle zaman geçirme konusunda ve geleceğinizle ilgili daha fazla heyecanlanmasını sağlayacaktır. Onunlayken modun iyi olacağı için onu sevdiğini anlayacaktır.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
İlişkinizi Taze Tutmak

 1. 1
  Beraber maceralara atılın. Hep aynı rutinin içine sıkışıp kalmamak için erkek arkadaşınla beraber kovboy şapkalarınızı takıp keşfedilmemiş diyarlara bir yolculuğa çıkmalısınız. Tamam, o kadar da uzun boylu değil ama birlikte güvenli alanlarınızdan çıkmanızı sağlayacak yeni şeyler yapmayı denemelisiniz. Bu, size yeni şeyler öğretirken bir yandan da beraber büyümenizi sağlayacaktır. [7]
  • Beraber doğa yürüyüşüne çıkmayı, dağ tırmanışı yapmayı ya da sadece doğayı keşfe çıkmayı deneyin. Erkek arkadaşın doğa yürüyüşü yapmaktan hoşlanmıyorsa yeteneklerini sergileyeceği kamp yapma ya da bisiklet sürme gibi aktiviteler bul.
  • Beraber egzotik yemekler deneyin. Daha önce hiç duymadığın bir ülkenin yemeklerini tadacağınız bir restoran bulun ve bu eşsiz yiyeceklerin tadına birlikte varın.
  • Beraber maceraya çıkın. Bu, eğlenceli ve çılgın zaman geçirebileceğiniz bir yere tatile gitmek ya da arabanıza atlayıp iki saatlik mesafede bulunan bir şelaleyi ya da perili bir evi keşfetmek olabilir. Hatta gözlerinizi kapayıp parmağınızı harita üzerinde bir noktaya koyup parmağınızın gösterdiği yere de gidebilirsiniz. Buradaki amaç bir yerlere seyahat etmektir.
 2. 2
  Romantizme zaman ayır. İlişkinizin taze kalmasını istiyorsan ilişkinizin süresi ne olursa olsun sevdiğin adamla romantizme zaman ayırmanız gerekir. Bazı erkekler "randevu gecesi" yapma fikrini pek erkeklere yakıştıramasalar da haftada en az bir kere beraber takılıp mum ışığında yemek pişirmek ya da şarap evine gitmek gibi romantik şeyler yapmaya çalıştığınızdan emin ol.
  • İkiniz de özel olarak giyinirseniz bu anın daha özel olduğunu bile hissedebilirsiniz.
  • "Randevu gecesi" esnasında fazla duygusal olmana gerek yok. Beraber ne yapıyor olursanız olun sevdiğin erkeğin gerçekten yaptığınız şeyden hoşlandığından ve bunu bir görev olarak, sırf seni mutlu etmek için yapmadığından emin ol.
 3. 3
  Yatak odanızdaki heyecanı canlı tutun. Sevdiğin adama sevgini göstermenin diğer bir yolu da yatak odanızdaki hayatınızı canlı tutmaktır. Sadece sevdiğin adam istediği için değil sevdiğin adamla sevişmek seni de heyecanlandırdığı için onunla sevişmelisin. Sevişmeyi ne kadar çok istediğini ona söyle ve sürekli yeni şeyler deneyerek heyecanı taze tut.
  • Farklı pozisyonları deneyin. Sürekli yaptığınız şeyleri yapmayın; tamamen farklı şeyler deneyin. Farklı şeyler de güzel hissettirdiği sürece cinsel hayatınızı zirveye taşıyor olacaksınız.
  • Farklı yerlerde sevişin. Sevişebileceğiniz tek yer yatak değildir. Canınız istiyorsa kanepenin üzerinde, yerde ve hatta gözlerden ırak bir yerde sevişin. Bu sevişmeler kural dışı bir şeyler yapıyormuşsunuz gibi hissettirecek ve erkek arkadaşın onu ne kadar sevdiğini daha fazla fark edecektir.
  • Erkek arkadaşına onu ne kadar sevdiğini gerçekten göstermek istiyorsan seviştikten sonra sana saatlerce sarılmak istememesine saygı duy. Seviştikten sonra onunla yatakta biraz zaman geçirebilirsin ama onu sıkılıp uyuya kalana kadar yatakta durmaya zorlama.
  Reklam

İpuçları

 • Onu öpmekten asla utanma.
 • Hislerini ondan gizleme; gerçekten ne hissettiğini söyle.
 • Her zaman onun yanında olacağını söyle; tabii gerçekten yanında olacaksan.
 • Seninle konuştuğu zaman ona bak. Cansız bir nesneyle ya da boşluğa bakan biriyle konuşmak hiç eğlenceli değildir.
 • Baş başa geceler/günler geçirmeye çalışın.
 • Programına onunla ilgili şeyler eklemeye istekli olduğunu göster.
 • Kulağına onu gerçekten çok sevdiğini ve onu dünyadaki hiçbir şeye değişmeyeceğini fısılda. Bunu sadece gerçekten hissediyorsan söyle.
 • Eski erkek arkadaşınla ilgili konuşma.
 • Eskiden bazı şeyleri nasıl yaptığından bahsetme. Bunun yerine, o şeyi onunla beraber yap.
 • Ondan sana hediyeler almasını asla isteme; sadece parasının peşinde olduğunu düşünür.
Reklam

Uyarılar

 • Erkek arkadaşının senin sevgini hak ettiğinden ve ikinizin de doğru sebeplerden dolayı bu ilişkide olduğunuzdan emin ol. Hayat arkadaşın olmak için uygun olmayan kişiye sevgini göstermen uzun vadede ikinize de mutluluk getirmez.
 • Birçok ayrılığın nedeni kıskançlıktır. Erkek arkadaşının başka kızlarla konuşup konuşmadığını öğrenmek için onun eşyalarını karıştırma. Bunu yaptığını fark ederse ilişkiyi tamir etmek kolay olmaz.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bir Ayda Nasıl Karın Kası YapılırBir Ayda Nasıl Karın Kası Yapılır?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Bandana Nasıl Bağlanır?
Kıymanın Bozulduğu Nasıl AnlaşılırKıymanın Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Kalça Nasıl BüyütülürKalça Nasıl Büyütülür?
İngilizce Nasıl Öğrenilirİngilizce Nasıl Öğrenilir?
Geçmiş Yaşamlar Nasıl HatırlanırGeçmiş Yaşamlar Nasıl Hatırlanır?
Linux'ta Nasıl Root (Kök Kullanıcı) OlunurLinux'ta Nasıl Root (Kök Kullanıcı) Olunur?
Nasıl Para Kazanılır (Gençler İçin)Nasıl Para Kazanılır (Gençler İçin)?
Batık Kıllar Nasıl ÇıkarılırBatık Kıllar Nasıl Çıkarılır?
Çamaşır Makinesinde Ayakkabı Nasıl YıkanırÇamaşır Makinesinde Ayakkabı Nasıl Yıkanır?
İnsanlar Nasıl Manipüle Edilirİnsanlar Nasıl Manipüle Edilir?
Kasık Mantarı Nasıl Tedavi EdilirKasık Mantarı Nasıl Tedavi Edilir?
Yumurtanın Bozulup Bozulmadığı Nasıl AnlaşılırYumurtanın Bozulup Bozulmadığı Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Elvina Lui, MFT
Ortak yazarlar :
İlişki Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Elvina Lui, MFT. Elvina Lui ilişki danışmanlığında uzman, lisanslı bir Evlilik ve Aile Terapisti’dir. Danışmanlık alanındaki Yüksek Lisans derecesini 2007 yılında Western Seminary’den almıştır ve 7 yıldan fazla süredir sertifikalı bir Evlilik ve Aile Terapisti’dir. Bu makale 68.144 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 68.144 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam