Erkek arkadaşınla duyguları hakkında konuşmak çok acayip olabilir. Ama, sana karşı hislerinden emin değilsen içten bir konuşma, işleri netleştirmeye yardım edebilir. Öğrenmenin en iyi yolu ona doğrudan sormaktır ama davranışlarına dikkat ederek de çok şey öğrenebilirsin! Bazı erkekler açılmakta zorlanır, o yüzden önce senin hislerini söylemen buzları eritmeye yardım edebilir.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 13:
Sormadan önce ilişkiye biraz zaman ver.

 1. 1
  O seviyede bir güven ve yakınlık kurmak biraz zaman alabilir. Yeni bir ilişki coşkulu duygularla dolup taşar ama duygularını anlaman biraz zaman alabilir. Erkek arkadaşına o utandırıcı olabilecek soruyu sormakta acele etme. Herkes kendi hızında bir şeyleri anlar ve onu çok erken sorguya çekmek, rahatsız olmasına neden olabilir.[1]
  • İnsanın bir ilişkide “Seni seviyorum.” demesi için tek bir doğru ya da yanlış zaman yoktur.[2] Doğru zamana karar vermek için duygularını gözden geçir. Örneğin, sana karşı hislerini sormadan önce onu sevdiğinden emin olana kadar bekleyebilirsin.
  • Konuyu açmak için şu kadar ay beklemek ya da şu kadar zamandır çıkıyor olmak gibi “kuralları” kafana takma. Her çift farklıdır!
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 13:
Her ikinizin de rahat olduğu ve bölünmeyeceğiniz bir zamanı seç.

 1. 1
  Baskı altında değilken açılmak daha kolaydır. Sen ve erkek arkadaşın stresli ya da yoğunsanız duygularınızla ilgili güzel bir sohbet etmeniz zor olur. Onunla baş başa kalana ve sohbet edecek bolca zamanınız olana kadar bekle.[3] Örneğin, önemli bir sınavla ilgili kaygılanırken ya da bir sürü ödevi bitirmeye çalışırken sorma.
  • “Sana sormak istediğim önemli bir şey var. Bunun için iyi bir zaman mı?” gibi bir şey söylemeyi dene.
  • Sana doğru zaman gibi geliyorsa biraz akışına bırakmakta da bir sorun yok! Örneğin, az önce harika zaman geçirdiyseniz ve birbirinizin kollarında rahatlıyorsanız bu, duygularınız hakkında konuşmak için iyi bir zaman olabilir.

Yöntem 3
Yöntem 3 / 13:
Önce ona kendi hislerini söyleyerek yolu aç.

 1. 1
  Erkek arkadaşın senin hislerinden emin değilse açılmaktan korkuyor olabilir. Kendini hazır hissediyorsan baklayı ağzından çıkararak onu rahatlatmayı dene. İçten ol ve ona tam olarak aklındakini (ve kalbindekini) söyle.[4]
  • Önce sen hislerini söylersen sorulmasını beklemeden o da sana hislerini söyleyebilir!
  • Ona sadece onu sevdiğini değil, senin için neden bu kadar özel olduğunu da söyle. Örneğin, “Her zaman yanımdasın ve bunun için minnettarım. Birbirimizi gülümsetmemizi ve güldürmemizi seviyorum ve seni seviyorum.” gibi bir şey söyleyebilirsin.
  • Bu şekilde söylemek konusunda kendini rahat hissetmiyorsan “Seni seviyorum.” cümlesini kurmak zorunda değilsin. Örneğin, “Benim için öyle çok şey ifade ediyorsun ki” “Sana çok değer veriyorum.” ya da “Sana deli oluyorum.” gibi bir şey söylemeyi dene.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 13:
Bu konuda rahatsan doğrudan sor.

 1. 1
  Bazen cevap almanın en iyi yolu dolaysız sorular sormaktır. Sen ve erkek arkadaşın birbirinizi oldukça iyi tanıyor olabilirsiniz ama onun zihnini okuyamazsın! Onun neler hissettiğinden emin değilsen sor.[5] Hislerini itiraf ettikten sonra, “Böyle bir konuda açılmanın zor olduğunu biliyorum ama hislerini bilmek benim için gerçekten çok önemli. Beni seviyor musun?” gibi bir şey söyle.
  • Ona çok fazla baskı yapmak istemiyorsan “Bunun önemli bir soru olduğunu biliyorum. Hazır değilsen hemen cevap vermek zorunda değilsin.” gibi bir şey söyle.

Yöntem 5
Yöntem 5 / 13:
Sesli olarak sormakta zorlanırsan yaz.

 1. 1
  Bazen zor bir soruyu yazarak sormak daha kolaydır. Sözcükler ağzından bir türlü çıkmıyorsa erkek arkadaşına hislerini soran bir not yazmayı dene. Bunu bir kartpostala ya da yapışkanlı bir not kağıdına yazabilirsin, ona bir telefon mesajı gönderebilirsin, hatta pankart tutabilirsin!
  • Örneğin, “Beni seviyor musun? Evet ya da hayır seçeneğini işaretle.” diyen şirin bir not yazabilirsin.
  • Bu, erkek arkadaşına cevabını düşünmesi için ekstra zaman vermek için de iyi bir yoldur. Örneğin, ona içinde bir aşk notu olan bir kart ver ve ona hazır olduğunda bunu okuyabileceğini (ve cevap verebileceğini) söyle.
  Reklam

Yöntem 6
Yöntem 6 / 13:
Doğrudan sormak konusunda kendini rahat hissetmiyorsan başka soruları dene.

 1. 1
  Aşk hakkında konuşmanın birden fazla yolu vardır. Belki de doğrudan “Beni seviyor musun?” diye sormaktan çekiniyorsundur. İyi haber şu ki ilişkinin durumunu tam olarak kestirebilmek için sorabileceğin daha bir sürü farklı soru vardır.[6] Örneğin, şöyle sorular sorabilirsin:
  • “Şu anda bizimle ilgili hislerin neler?”
  • “Uzun süreli bir birlikteliğimiz olacağını düşünüyor musun?”
  • “İlişkimizle ilgili neler hoşuna gidiyor?”
  • “Daha çok sevildiğini hissetmene yardım etmek için neler yapabilirim?”

Yöntem 7
Yöntem 7 / 13:
İstediğin cevabı vermeyebileceğini kabul et.

 1. 1
  Seninle aynı şekilde hissetmiyor olabilir ve bunda bir sorun yoktur. Birine seninle ilgili hislerini sormak korkutucudur. Her zaman o özel kişinin duygularına karşılık vermeme ihtimali vardır. Ama, bu ne kadar zor olsa da ilişkinizin şüpheleri gidermek ve ilişkinin durumunu saptamak önemlidir. Her zaman bir “evet” cevabını umut edebilirsin ama “hayır” cevabına, hatta “Henüz emin değilim” cevabına bile hazırlıklı ol.[7]
  • Her ne derse desin, cevabına saygı göster. Sadece kendisi senin hakkındaki hislerine karar verebilir!
  • Henüz “Seni seviyorum.” demeye hazır olmasa bile bu, o noktaya gelmeyeceğini göstermez. Sadece hislerini anlamak için daha fazla zamana ihtiyacı olabilir.[8]
  Reklam

Yöntem 8
Yöntem 8 / 13:
Aşkını ifade etmek için söylediği başka şeylere kulak ver.

 1. 1
  “Seni seviyorum.” cümlesi, “Seni seviyorum.” demenin tek yolu değildir. Erkek arkadaşının sana söylediği diğer şeylere dikkat et. Kibar, saygılı ve sevgi dolu bir dil kullanıyor mu? Sana ilişkinizle ilgili hislerini anlatmak için başka sözcükler kullanıyor mu?[9] Örneğin, şu tür şeyler söyleyebilir:
  • “Sana çok değer veriyorum.”
  • “Muhteşemsin!”
  • “Birlikteyken çok mutluyum.”
  • “Yanındayım.”
  • “Yaptığın her şey için teşekkürler.”

Yöntem 9
Yöntem 9 / 13:
Sana gerçek bir ilgi gösteriyor mu diye bak.

 1. 1
  Senden hoşlanıyor gibi davranıyorsa muhtemelen hoşlanıyordur. Erkek arkadaşın sana gününün nasıl geçtiğini soruyor mu? Korkularını, umutlarını ve hayallerini önemsiyor mu? Ona kendinle ilgili söylediklerini hatırladığını fark ettin mi? Eğer ilgi göstermeye ve dikkat etmeye özen gösteriyorsa bu iyi bir işarettir; bu, sana bir insan olarak değer veriyor demektir.[10]
  • Öte yandan, sürekli kendisi ve kendi ilgilendiği şeyler hakkında konuşuyorsa ve senin söylediklerinle pek ilgilenmiyor gibiyse bu, onun aklının ve kalbinin başka bir yerde olduğu anlamına gelebilir.
  Reklam

Yöntem 10
Yöntem 10 / 13:
Kendine onun yardımcı, düşünceli ve kibar olup olmadığını sor.

 1. 1
  Konu aşk olunca kesinlikle sözlerden çok eylemlere bakmak gerekir. Erkek arkadaşının sana ne kadar değer verdiğini göstermek için yaptığı şeylere dikkat et; örneğin, sana yemek pişirmeyi önerebilir, sana küçük hediyeler getirebilir ya da önemli bir sınavdan önce seni neşelendirebilir.[11]
  • İyi ve kötü zamanlarda sana nasıl davrandığına dikkat et. Örneğin, moralin bozukken seni rahatlatmak için yanında mı? İşler iyi gittiğinde birlikte mi kutluyorsunuz?

Yöntem 11
Yöntem 11 / 13:
Sana nasıl dokunduğuna dikkat et.

 1. 1
  Bir dokunuş, öpücük ya da sarılma çok şey anlatabilir. Erkek arkadaşınla fiziksel temasınız olduğu zamanları düşün. Sana şefkatle dokunuyor mu? Dokunuşları sevgi dolu ve saygılı mı?[12]
  • Sevgi dolu dokunuşlara örnek olarak sarılmak, el ele tutuşmak, sırtını sıvazlamak, hatta arada bir omzuna hafifçe dokunmak bile verilebilir. Birlikte otururken sana sokulmayı ve yaslanmayı sevdiğini fark edebilirsin.
  • Cinsel dokunuşlar kesinlikle sevgi ve şefkat ifadesi olabilir ama bu tür dokunuşların saygılı olması ve bunu ikinizin de istemesi önemlidir. Erkek arkadaşınla seksin ikiniz için de ne anlama geldiği hakkında dürüst bir konuşma yap.
  Reklam

Yöntem 12
Yöntem 12 / 13:
Sınırlarına saygı gösterdiğine dair işaretlere dikkat et.

 1. 1
  Sağlıklı bir ilişkide sınırlar çok önemlidir. Seni seven bir erkek arkadaşın senin yanında olması gerekir. Ama, ondan istediğinde geri çekilip yalnız kalmana izin verip vermediğine de dikkat et.[13] Sınırlarına saygı gösteriyorsa bu, seni sevdiğine ve değer verdiğine dair iyi bir işarettir.
  • Örneğin, erkek arkadaşından seni rahatsız eden yorumlar ya da şakalar yapmayı bırakmasını istersen özür dileyip bunu yapmayı bırakmalı.
  • Bazen sevgi dolu bir ilişkide bile insanların birbirlerinin sınırlarını geçmesi tamamen normaldir. Ama, ona çizgiyi aştığını söylediğinde nasıl tepki verdiğine dikkat et. Bunu tekrar yapmamak için samimi bir çaba göstermeli.

Yöntem 13
Yöntem 13 / 13:
Seni kararlarına dâhil edip etmediğine bak.

 1. 1
  Hayatıyla ilgili seçimlerine seni dâhil ediyorsa muhtemelen senden bir hayli hoşlanıyordur. Erkek arkadaşın yaptığı her küçük şeyde senin fikrini almak zorunda değil. Zaman zaman sensiz bir şeyler yapması da gayet normal. Ama, seni dâhil etmek için çaba harcıyorsa büyük ihtimalle fikirlerini önemsiyordur ve seninle bir şeyler yapmanın önemli olduğunu düşünüyordur.[14] Örneğin:
  • Birlikte yaptığınız şeyler hakkında fikrini soruyor mu?
  • İkinizi de etkileyebilecek önemli kararlar verirken sana danışıyor mu? Örneğin, üniversite için nereye gideceğini düşünüyorsa seninle bu konuda konuşabilir.
  Reklam

İpuçları

 • Erkek arkadaşının “Seni seviyorum.” dediğini duymak senin için önemliyse bunu bilmesini sağla. İkiniz de istekleriniz, ihtiyaçlarınız ve beklentileriniz konusunda net olabilirseniz ilişkiniz çok daha güçlü olacaktır![15]
 • Bazı insanlar “Seni seviyorum.” demekte zorlanırlar. Erkek arkadaşın hiç de önemsiz olmayan o iki sözcüğü bir araya getiremiyorsa ona duygularını nasıl ifade etmekte kendini rahat hissettiğini sor.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Nasıl ÖpüşülürNasıl Öpüşülür?
Bir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl AnlaşılırBir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl Anlaşılır?
Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Nasıl Tutkulu ÖpüşülürNasıl Tutkulu Öpüşülür?
Telefon Seksi Nasıl YapılırTelefon Seksi Nasıl Yapılır?
Birinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBirinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Doğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık VerilirDoğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık Verilir?
Bir Kızı Kendine Nasıl Aşık EdebilirsinBir Kızı Kendine Nasıl Aşık Edebilirsin?
Fransız Öpücüğü Stilinde Nasıl Öpüşülür?
Bir Erkeğin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBir Erkeğin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Erkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl AnlaşılırErkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl Anlaşılır?
Nasıl Flört EdilirNasıl Flört Edilir?
Hoşlandığın Kızı Nasıl Elde EdersinHoşlandığın Kızı Nasıl Elde Edersin?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Moshe Ratson, MFT, PCC
Ortak yazarlar :
Evlilik ve Aile Terapisti
Bu makaledeki ortak yazarlar Moshe Ratson, MFT, PCC. Moshe Ratson, New York’da bir koçluk ve terapi kliniği olan spiral2grow Marriage & Family Therapy’nin Yetkili Müdürü’dür. Evlilik ve Aile Terapisi alanında Yüksek Lisans derecesini Iona College’den almıştır ve 10 yıldan fazla süredir terapi alanında çalışmaktadır. Bu makale 1.214 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: İlişkiler
Bu sayfaya 1.214 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam