Erkek arkadaşınla olan ilişkin bir süredir devam ediyorsa ilişkinin ciddi bir boyut kazanıp kazanmayacağını öğrenmek istiyor olabilirsin. Erkek arkadaşın seni sevdiğini söylüyor olabilir ama sen bunun gerçek olduğundan emin olmayabilirsin. Erkek arkadaşın seni sevdiğini söylemiyorsa seni sevip sevmediğini anlamanın bazı yolları var. Onun davranışlarını izle ve konuşmalarını değerlendir.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Davranışlarını Gözlemlemek

 1. 1
  Sana karşı saygılı olup olmadığını kendine sor. Erkek arkadaşın seni gerçekten seviyorsa sana karşı ilgili olur. Seninle aynı fikirde olmadığında bile düşüncelerine saygı duyar. Sevdiğin veya sevmediğin şeylere dikkat eder ve elinden geldiğince ihtiyaçlarını karşılar. [1]
  • Hayatınla ilgili sana soru soruyor mu?
  • Duygularını ve düşüncelerini gerçekten önemsiyor mu?
 2. 2
  Kendinden ödün verip vermediğini gözlemle. Erkek arkadaşın sana saygı duyuyorsa sen ondan talep etmediğin halde bazı fedakârlıklar yapacaktır. Kendisinin çok ilgisini çekmeyen ama senin sevdiğini bildiği bir filme gitmek gibi küçük bir fedakârlık ya da daha büyük fedakârlıklar olsun fark etmez; bu tarz davranışlarda bulunması erkek arkadaşının seni gerçekten sevdiğini gösterir. [2]
  • Gerçek fedakârlık “Sen benim için bunu yaparsan ben de senin için şunu yaparım,” demek değildir. Bu, bir müzakere değildir.
  • Fikir ayrılıklarında, kendisinin haklı olduğu konusunda ısrar ediyor mu? Ya da son sözü senin söylemene razı mı?
 3. 3
  Erkek arkadaşının sana nerede dokunduğuna dikkat et. Âşık olan birçok kişi ilgilendikleri kişiye cinsellik olmadan da dokunma ihtiyacı hissederler. Sana dokunmaya ilgili görünüyor mu? Sana dokunmak ilgisini çekiyor mu? Başkalarının yanında dokunmak sevgiyi başkalarına gösterme yoludur ve dünyaya bu kişinin seninle ilgilendiğini gösterir.[3]
  • Sana dokunduğunda nasıl hissettiğinden emin değilsen kendi hislerini anlamaya çalış. Sevildiğini hissediyor musun? Ya da başkalarının yanında sana dokunarak sadece senin üzerinde “hak iddia ettiğini” mi hissediyorsun?
  • Çekingen biriyse ya da toplum içinde dokunmanın kabul görmediği bir kültürden geliyorsa seni seviyor ancak nadiren sana dokunuyor olabilir.
  • Bir erkeğin bir kadının yüzüne dokunması genellikle ona daha yakın olmak istediğinin işaretidir.
  • Omuza ya da ele dokunması birçok kültürde çok da yakın bir dokunma şekli değildir. Ne var ki, belinin alt kısmına doğru dokunması ya da elini hafifçe bacağında gezdirmesi genellikle seninle ilgilendiğinin işareti olarak yorumlanır.
  • Sana sadece baş başayken dokunması ya da SADECE toplum içinde dokunup baş başayken hiç dokunmaması tehlike işaretidir.
  • Sana dokunurken saygılı olması gerekir. Sana dokunma şeklinden hoşlanmadığın hâlde aynı şekilde dokunmaya devam ediyorsa seni gerçekten sevmiyordur.
 4. 4
  Arkadaşlarıyla ve ailesiyle zaman geçirmeni istediğinden emin ol. Erkek arkadaşın seni ailesi ve arkadaşlarıyla bir araya getirmeyip sadece kendine saklamak istiyorsa seni gerçekten sevmiyor demektir. Seni gerçekten seviyor olsa seni hayatının her noktasına dâhil eder. [4]
  • Özellikle ailesiyle sorunlu ve zor bir ilişkisi varsa ilk başta seni ailesiyle bir araya getirmesi zor olabilir.
  • Ailesi ve arkadaşlarıylayken sana farklı davranıyorsa bunun sebebini sor. Eğer sana gerçekten âşıksa her türlü ortamda seninle gurur duyacaktır.
 5. 5
  Arkadaşlarınla ve ailenle birlikte vakit geçirmek istediğinden emin ol. Seni seven biri ailene ve arkadaşlarına karşı da ilgili olur. Onlardan hoşlanmasa da sen istersen onlarla zaman geçirmeye istekli olur.[5]
  • Erkek arkadaşın ailenden ve arkadaşlarından kaçıyorsa çekingen biri olabilir. Senin de onlarla bir araya gelmeni engellemeye çalışıyorsa kontrol meraklısı olabilir. Bu da kötü bir işarettir.
  • Aileni ve arkadaşlarını tanıma konusunu ciddiye almaması seni de gerçekten ciddiye almadığını gösterir.
 6. 6
  Senin istediğin şeyleri yapıp yapmadığını gözlemle. Seni seven biri hiç ilgilenmediği şeyler olsa bile senin ondan istediğin şeyleri yapmaya çalışır. Örneğin, sen sevdiğin için bazı restoranlarda yemek yer ya da sırf sen istedin diye kültürel etkinliklere katılır. Tüm etkinliklerinizin onun ilgi alanları etrafında dönüyor olması seni gerçekten sevmediğine işaret eder. [6]
  • Başkası istiyor diye bazı şeyleri yapmak cömert bir davranıştır. Senin hoşlandığın bir şeyi yaptığı için senden kendisi için bir şeyi yapman konusunda ısrar etmesi cömertlik değildir. Bu, bir tür manipülasyondur.
  • Seni gerçekten seven bir adam senin sevdiğin ve sevmediğin şeylere dikkat eder. Seni mutlu etmek için uğraşır çünkü senin mutlu olman onun için önemlidir.
 7. 7
  Seni incitirse ondan uzak dur. Bazen insanlar “sevdikleri için” incitici şeyler yaptıklarını iddia ederler. Erkek arkadaşının sana böyle bir şey demesi tehlikeye işaret eder. İlişkinin istismarcı bir ilişki olma potansiyelinin farkına var ve yardım iste. [7]
  • İstismarcı davranış fiziksel şiddetle sınırlı değildir. Erkek arkadaşın seni gerçekten seviyorsa sana karşı saygılı davranır, seni aşağılamaz, sana isim takmaz ya da başarılarını küçümsemez.
  • Erkek arkadaşının sana seni sevdiğini söylemesine inanıp inanmama konusunda şüphelerin varsa annenden, babandan ya da güvendiğin bir arkadaşından tavsiye al.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Konuşmalarına Kulak Vermek

 1. 1
  ”Ben” kelimesi yerine “biz” kelimesini kullanıp kullanmadığına dikkat et. Karşındaki kişi seni seviyorsa günlük yaşamıyla ilgili konularda da seni unutmaz. Gelecekle ilgili planlar yaptığında planlarına seni de dâhil eder.[8]
  • Seni kendi planlarına dâhil ediyor mu yoksa sadece kendisi için planlar mı yapıyor?
  • Arkadaşlarıyla ya da ailesiyle telefonda konuştuğunda birlikte yaptığınız şeylerden bahsediyor mu? Seninle birlikte olduğunu onlara söylüyor mu? Yoksa seninleyken onlarla konuşmaktan sakınıyor mu?
 2. 2
  Hata yaptığında özür dileyip dilemediğine bak. Bazı erkekler özür dilerken hiç zorlanmazlar ama davranışlarında değişme görülmeyebilir. Bazı erkekler, haksızlıkları gün gibi ortada olsa da özür dilemeyi reddederler. Erkek arkadaşının kırıcı veya vurdumduymaz davrandığı zamanlarda nasıl tepki verdiğine dikkat et. Özür diliyor mu?[9]
  • Kolayca özür diliyor ama aynı davranışları tekrarlıyorsa özür dilemesinin hiçbir anlamı yoktur.
  • İnatçı bir erkek hata yaptığında özür dilemekte zorlanabilir ama eğer seni seviyorsa aranızdaki problem çözülene kadar içi rahat etmez.
 3. 3
  Söyledikleriyle yaptıklarının birbirine uyup uymadığına dikkat et. Davranışlarıyla çelişecek şekilde konuşan bir erkek arkadaş özünde güvenilmez biridir. Yaptıklarıyla söyledikleri birbirine uymayan birinin düşünceleriyle bağlantısı kopuktur. Bu bağlantı kopukluğu söyledikleri ve yaptıkları şeyler sayesinde ortaya çıkar.[10]
  • Bir kişinin yaptıklarıyla söyledikleri birbirini tutmuyorsa o kişiye güvenilmez. Seni seviyor olsa bile ona güvenemezsin.
  • Çoğu zaman, erkek bu bağlantı kopukluğunu yaşadığı kötü deneyimleri itiraf ederek örtbas etmeye çalışır. Bu da genellikle kızın ona üzülüp yardım etmeye çalışmasıyla sonuçlanır.
  • Bazen de davranışlarıyla söylediklerinin uymadığı anlaşılan kişi seni suçlamaya çalışır. Senin söylediklerini çevirerek seni negatif düşünmekle suçlar. Bu da tehlikeye işarettir.
 4. 4
  "Seni seviyorum" demenin yeterli olmadığını unutma. “Seni seviyorum” diyen ama seni sevdiğini gösterecek şekilde ve ilgili davranmayan biri aslında seni sevmiyordur. "Seni seviyorum" ifadesi bazen sahtekârca ve manipülatif bir şekilde kullanılır. Sana birisi “seni seviyorum” dediğinde o kişinin söyledikleriyle yaptıklarının uyumlu olup olmadığına bak. [11]
  • Karşındaki kişinin sözlerine inanıp inanmayacağın konusunda kararsızsan güvendiğin bir arkadaşından durumu anlaman konusunda sana yardım etmesini iste. Arkadaşın belki de senin farkında olmadığın bazı şeyleri fark etmiş olabilir.
  • Erkek arkadaşının seni gerçekten sevdiğine ikna olduğuysan o zaman bunun senin için yeterince iyi olup olmadığını düşünmeye hazırsın demektir. Erkek arkadaşın seni seviyorsa sen de onu sevmek zorunda değilsin.
  Reklam

İpuçları

 • İnternetten sana erkek arkadaşının seni gerçekten sevip sevmediğini belirleyebileceği iddia edilen çok sayıda test bulabilirsin. İstersen bu testlerden birini yapabilirsin ancak test sonuçlarını dikkatli değerlendir. Bu testler ilişkinize farklı bir gözle bakmana yardımcı olmak için çok ilginç olabilir.
Reklam

Uyarılar

 • İstismarcı ilişkilerin çok farklı şekillerde olabileceğini unutma. Böyle bir ilişkinin içinde olup olmadığın konusunda şüphelerin varsa istismara işaret eden durumlar hakkında biraz araştırma yapmayı düşün.
 • Erkek arkadaşından dolayı kendini sık sık yapmak istemediğin bir şeyi yaparken ya da söylemek istemediğin şeyleri söylerken buluyorsan kötü bir ilişki yaşıyor olabilirsin.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Nasıl ÖpüşülürNasıl Öpüşülür?
Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl AnlaşılırBir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl Anlaşılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Telefon Seksi Nasıl YapılırTelefon Seksi Nasıl Yapılır?
Birinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBirinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Fransız Öpücüğü Stilinde Nasıl Öpüşülür?
Nasıl Tutkulu ÖpüşülürNasıl Tutkulu Öpüşülür?
Bir Kızı Kendine Nasıl Aşık EdebilirsinBir Kızı Kendine Nasıl Aşık Edebilirsin?
Bir Erkeğin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBir Erkeğin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Doğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık VerilirDoğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık Verilir?
Nasıl Flört EdilirNasıl Flört Edilir?
Erkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl AnlaşılırErkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl Anlaşılır?
Hoşlandığın Kızı Nasıl Elde EdersinHoşlandığın Kızı Nasıl Elde Edersin?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

John Keegan
Ortak yazarlar :
İlişki Koçu
Bu makaledeki ortak yazarlar John Keegan. John Keegan, New York’ta ilişki koçu ve motivasyon konuşmacısıdır. İnsanlara aşkı bulmalarında yardımcı olmak için flört, cazibe ve sosyal dinamiklerdeki uzmanlığını kullandığı Awakened Lifestyle’ı yürütmektedir. Los Angeles’dan Londra’ya, Rio de Janeiro’da Prag’a uluslararası atölyeler düzenler ve eğitimler verir. Çalışmaları New York Times, Humans of New York ve Men's Health’de yer almıştır. Bu makale 254.482 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: İlişkiler
Bu sayfaya 254.482 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam