Arkadaşının eşcinsel olup olmadığını öğrenmek istemenin birçok sebebi vardır. Ancak ilerlemeden önce bu durumla ilgili anlaman gereken bazı önemli şeyler vardır. Birinin cinselliğiyle ilgili konular son derece karmaşık ve özeldir. Sen arkadaşının eşcinsel olup olmadığını bulmaya çalışırken bu problemi çözmekten ziyade daha fazla probleme sebep olabilirsin.

Kısım 1
Kısım 1 / 4:
Bilmen Gerekenler

 • Bir kişinin eşcinsel olduğunu kanıtlamaya yardımcı olabilecek fiziksel işaretler vardır ama insanlar bunları fark edemez. Bir kişinin eşcinsel olduğunu her zaman açık bir biçimde gösterebilecek fiziksel işaretler yoktur. Bu amaca yönelik olarak geliştirilen yapay zeka bile yalnızca %90 oranında bir tespite ulaşırken insanlar %60’ın altında kalır. Hiçbir fiziksel işaret, davranış sana kesin ipuçları vermeyecektir. Hiçbiri. Ancak biri sana kendisinin eşcinsel olduğunu söylerse bunu kesin olarak öğrenebilirsin. Bazı davranışlar veya fiziksel özellikler eşcinsel insanlarda nispeten daha yaygın görülebilir ama buna dayanarak bir insana karşı olan algını değiştirmemelisin.
 • İnsanların açılmamalarının bazen iyi sebepleri vardır. Arkadaşının gerçekten eşcinsel olup olmadığını öğrenmek istiyor olabilirsin ama onun, eşcinsel olduğunu açıklamaması için iyi bir sebebi olabilir. Sadece senin bileceğin şekilde olsa bile arkadaşını "açarak" onu tehlikeye atıyor olabilirsin. Örneğin ailesi dehşet derecede homofobik olabilir. Onun eşcinsel olduğuna karar verdiğinde ona farklı davranak veya istemeyerek onun hakkında bir şeyi ima ederek onu kazara açığa çıkarabilirsin.
 • Erkeklere karşı ilgisi olması kadınlara ilgi duymadığı anlamına gelmez. Bir kadınsan ve bu arkadaşınla sevgili olmak istediğin için onun eşcinsel olup olmadığını bulmaya çalışıyorsan onun erkeklere ilgi duymasının kadınlara ilgi duymadığı anlamına gelmediğini bilmen önemlidir. Bu nedenle kendi başına bir karar vermeden önce ona sorarsan iyi olur ya da aranızda nasıl bir şeyler gelişeceğini bekleyip gör.
 • Eşcinsel olsa bile bu, onun hakkındaki düşünceni etkilememeli. Unutmaman gereken diğer önemli şey ise onun eşcinsel olup olmasının önemli olmadığıdır. Bu bilgi onun hakkındaki düşüncelerini veya onunla etkileşimini etkilememeli. Bunun bir önemi olmadığı için onun eşcinsel olup olmadığını bilmen çok önemli değildir. Erken yargıda bulunmak sadece sorun yaratabilir.
 • Kişinin cinsel yönelimi onu ilgilendirir. Sonuçta unutmaman gereken en önemli şey, onun cinsel yöneliminin onu ilgilendirmesidir. Nasıl ki birinin önüne oturup partneriyle öpüşmesini izlemiyorsan (ya da daha da samimi hareketlerini) arkadaşının yaşamının bu bölümüne de burnunu sokmana gerek yok. Yapabileceğin tek şey ona sormak ve sana söylemek isteyip istemediğine karar vermesini beklemektir.

Kısım 2
Kısım 2 / 4:
Sosyal İpuçlarını Okumak

 1. 1
  Onun erkekler hakkında nasıl konuştuğuna dikkat et. Arkadaşın konuşurken onu dinle ve diğer erkekler hakkında neler söylüyor bak. Diğer erkeklerden bahsederken sık sık çekici olduklarını mı söylüyor? Televizyondaki en sevdiği erkek karakterlerden veya son gündemdeki erkek ünlülerden abartılı bir şekilde mi bahsediyor? Oyun kurucu veya ofisin yakışıklısı hakkında dili tutulmuş gibi mi konuşuyor? Bunun gibi şeyler, arkadaşının onlardan basit bir hayranlıktan biraz daha farklı bir boyutta hoşlandığına dair bir işaret olabilir.
  • Örneğin "Ah dostum tüm hafta sonu Jacob’la takıldım. Jacob çok hoştu ve onun etrafında bulunmak çok doğal hissettirdi." diyebilir.
 2. 2
  Kadınlar hakkında nasıl konuştuğu düşün. Kadınlara karşı ilgisiz olduğunu gösteren veya normalde kadınlara ilgi göstermesi gereken bir esnada ilgi göstermeyen konuşma şekline bakmak isteyebilirsin. Bu, onun eşcinsel olduğunun diğer bir göstergesi olabilir. Erkekler genelde hoşlandıkları kadınların etrafındayken çekingen ve dili tutulmuş olurlar. Bunlardan herhangi birini görmüyorsan arkadaşın eşcinsel olabilir.
  • Örneğin ona bir randevu ayarlamayı teklif ettiğinde gerçekten isteksiz veya rahatsız olmuş gibi mi davranıyor?
 3. 3
  Gizemli, utanmış veya sıkılgan davranışlarını gözlemle. Biri cinsel yönelimi konusunda açılmamışsa o kişinin kendi hakkında sakladığı birçok şey vardır. Arkadaşın başkalarına açılmış bile olabilir ama sadece sana açılmamıştır. Yani diğer tüm yaşamını senden saklamak zorundadır. Bir şeyler saklayıp saklamadığına veya utanıp sıkıldığı şeylere dair işaretleri gözlemle çünkü bunlar, onun eşcinsel olduğunun göstergesi olabilir.
  • Örneğin onu Onur Yürüyüşü ile aynı haftada gerçekleşen başka bir etkinliğe davet ediyorsan ve o meşgul olduğunu söylüyorsa, bu bir gösterge olabilir.
 4. 4
  Fiziksel işaretlere bak. Bazı insanların neden eşcinsel olduğuna dair öne sürülen teorilerden biri bu insanların doğmadan önce bazı hormonlara maruz kalmasıdır. Bu hormon maruziyet seviyeleri, bir erkeğin eşcinsel olduğunu göstermede belirsiz bir gösterge olabilen fiziksel yollarla dışa vurulabilir. Kadınsı yürüyüş şeklini, vücut şeklini [1] veya parmak uzunluğunu [2] gözlemle. Bunlar, beyin gelişiminde etkisi olabilen uteroda normalden fazla östrojene maruz kaldığının işareti olabilir. Ancak bunun %100 hatasız bir işaret olmadığını unutmamak önemlidir. Vücuttaki bu değişikliklere sebep olabilecek başka bir sürü faktör vardır. Bu nedenle bunu kesin delil olarak görme.
  • Kadınlarda yüzük ve işaret parmağı aynı uzunluktayken erkeklerde yüzük parmağı daha uzundur. Eşcinsel erkeklerin parmakları heteroseksüel erkeklere kıyasla daha eşittir. Ancak bu faktörü tamamen konu dışı bırakabilecek faktörler (birçok ağabeyin olması gibi) vardır.
 5. 5
  Alternatif olasılıkları düşün. Tüm bu farklı işaretlerin başka nelerin göstergesi olabileceğini de düşünmelisin. Erkek arkadaşının eşcinsel olmaması muhtemeldir ama bunun yerine Kinsey ölçeğinde unicorn (tek boynuzlu at) ve mükemmellik aralığında bir yerde olabilir. Şunlar olabilir:
  • Biseksüel: Hem kadınlardan hem erkeklerden hoşlanır.
  • Aseksüel: Kendiliğinden hiç cinsel isteği yoktur.
  • Sana neden yazmadığını merak ediyorsan bunun sebebi, belki de sadece senden hoşlanmaması olabilir.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 4:
Yaygın Tuzaklardan Kaçınmak

 1. 1
  Kadınsı ses tonundan veya konuşma şeklinden dolayı yargılama. Bazı eşcinseller belirli bir ses tonunu veya konuşma şeklini benimsemiş olsa da arkadaşının benzer şekilde veya "kadınsı" konuşması yine de onu yargılaman için iyi bir yol değildir. Bazı erkekler sadece yumuşak seslidir veya kendiliğinden kadınsı bir konuşma şekline sahiptir.
  • Örneğin sadece utangaç olabilir veya benzer şekilde konuşan birinin yanında büyümüş olabilir.
 2. 2
  Yapmaktan hoşlandığı şeylerden dolayı onu yargılama. Bir erkeğin yapmaktan hoşlandığı şeyler eşcinsel olsa da olmasa da onu yargılaman için iyi bir yol değildir. Herkes farklı şeyler yapmaktan zevk alabilir. Kadınlar futbol izlemekten, erkekler daha çok kadınlarla veya eşcinsellerle ilişkilendirilen şeyleri yapmaktan zevk alabilir.
  • Yapmaktan hoşlanabileceği ama hâlâ net bir şekilde heteroseksüel olabileceği aktivitelere örnek olarak artistik figür pateni, dans ve tiyatro verilebilir.
 3. 3
  Sevdiği müziklere, filmlere vb. dayanarak onu yargılama. İzlediği filmler ve dinlediği müzikler onun heteroseksüel mi ya da Elton John’dan ve George Takei’den daha mı fazla eşcinsel olduğunu ölçmede mantıklı yöntemler değildir. MP3 listesinden başka göstergelere bakman gerekecek.
  • Hem hoşlanıp hem de hâlâ heteroseksüel olabileceği film, müzik örneklerine Lady Gaga, müzikaller ve aşk filmleri verilebilir.
 4. 4
  Onun görünümünü, giyimini veya kendine bakımını yargılama. Bir erkek iyi giyiniyorsa veya saçı için çok zaman harcıyorsa kesin eşcinseldir diye bir basmakalıp inanış var. Fakat görünümüne önem veren erkekler günümüzde oldukça yaygın. Dolayısıyla bu, birini yargılamak için kötü bir yoldur.
  • Aynı şekilde sırf aşırı maço ve tarağın hangi ucundan tutulacağını bilmiyor diye kesinlikle heteroseksüel olduğunu varsaymamalısın.
 5. 5
  Takıldığı kişilere bakarak onu yargılama. Bazen bir erkek yalnızca kızlarla takılıyor veya en iyi arkadaşı eşcinsele benziyor diye onun eşcinsel olduğunu farz edebilirsin. Bunlar da mantıklı göstergeler değildir. Farklı insanlar arkadaşlıkta farklı şeyler ararlar ve o, muhtemelen sahip olduğu arkadaşlarının etrafında daha iyi hissediyor.
  Reklam

Kısım 4
Kısım 4 / 4:
Saygılı Bir Konuşma Yapmak

 1. 1
  Yalnız konuşabileceğiniz bir vakit ayır. Konuşmanız için kaliteli bir zaman ayır. Bu, özel bir konu ve arkadaşını başka insanların önünde utanacağı bir duruma düşürmek istemezsin. İlk önce başka derin konulardan konuşarak daha sonra bu ciddi konuşmaya geçmelisin. Onun rahat hissetmesini sağlaman önemlidir ve ona ikinizin birbirinizle derin, kişisel duygular hakkında konuşabileceğiniz ümidini ver.
  • Örneğin aile sorunları, siyaset ve gelecekle ilgili endişelerin hakkında konuşun.
 2. 2
  Arkadaşının eşcinsel olmasının senin için bir önemi olmadığını göster ona. Kurnazca onun eşcinsel olmasının senin için bir önemi olmadığını gösteren konuları açarsan senin yanındayken kendini saklamaya gerek duymaz. Eşcinsel olan başka bir arkadaş hakkında veya eşcinsel olan bir tanıdığın yoksa birinin eşcinsel olduğunu varsayıp onun açılmasıyla ilgili konuşabilirsin.
  • Örneğin "Neil Patrick Harris gibi insanlara gerçekten hayranlık duyuyorum. Muhafazakâr insanlara eşcinsellerin tüm itici basmakalıp eşcinsel tiplerden daha fazlası olduğunu göstermekle büyük iş çıkardı. Şüphesiz çok mutlu şu an. Keşke herkes kimliği açık bir şekilde ve bundan gurur duyarak yaşayabileceği duygusu içinde olsa." gibi bir şey söyleyebilirsin.
 3. 3
  Açılan diğer arkadaşların hakkında konuş. Diğer insanların açılma deneyimleri hakkında da konuşabilirsin. Aynı olumsuz etkilerin onu rahatsız edebileceğinden endişelendiğini ona göster. Bu sayede onun desteğe ihtiyacı olduğunda ona destek olmak için hazır olduğunu gösterebilirsin.
  • "Fehmi açılmadan önce onun hakkında çok endişeliydim. Çok mutsuz görünüyordu, sanki kendini pek sevmiyormuş gibiydi… Açıldıktan sonra herkes ona karşı çok kaba oldu. Kimsenin böyle bir şey yaşamasını istemiyorum." gibi bir şey söyle.
 4. 4
  Ona sana söyleme fırsatını ver. Örnek verdikten, senin güvenilir olduğunu ve bu konuda konuşmaya hazır olduğunu gösterdikten sonra sana söylemesi için ona zaman ve fırsat ver. Sana bu konuşmada söylemeyebilir. Bu hafta bile söylemeyebilir. Ama eşcinselse muhtemelen rahat ve sana gerçekten güvendiğini hissettiğinde söyleyecektir.
  • Sana söylemesini istiyorsan bir güven ortamı yaratman önemlidir. Hiç kimse hakkında dedikodu yapma çünkü birinin sırrını açık etmek başkasının sırrını da başkalarına söyleyebileceğin anlamına gelir.
 5. 5
  Ona sadece sor. Tabii ki bir şey söylemezse veya onun davranışına dayanarak varsayımlarda bulunmayı tercih etmiyorsan ona sadece sor. Sormanda bir sorun yok. Birinin eşcinsel olduğunu anlamanın en iyi yolu gerçekten budur ve bu yol, varsayımlarda bulunmaktansa daha az iticidir. Utanabilirsin ama muhtemelen sana güveniyorsa doğruyu söyleyecektir.
  • "Ne olursa olsun arkadaş olarak güçlü bağlarımız olduğunu biliyorsun. Ama senin hakkında varsayımlar yapıp yanlış çıkarımlarda bulunmamak için sana bir şey sormalıyım. Eşcinsel misin?" gibi bir şey söyleyebilirsin.
  • Yere bir şey düşürmüş gibi eğil ve göğsün görünecek şekilde kıpırda (bend and snap). Legally Blonde (Bu Nasıl Sarışın!) filmi doğru bir şekilde faydalandığında birçok şeyi çözebilir.
  Reklam

Uyarılar

 • Öylece hemen "Eşcinsel misin?" diye sorma. Bu, düşüncesiz görünebilir.
 • Evet derse yargılayıcı olma. Sakın!
 • Onu, sırf onun eşcinsel olup olmadığını bulmayı istediğin için tanıma. Sadece onu gerçekten önemsiyorsan ve onun arkadaşı olmak istiyorsan onu tanı.
 • Bunun yayılmasını istemiyorsa bil ki kendince sebepleri vardır. Ne yaparsan yap bunu ondan izin almadan kimseye söyleme.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Nasıl ÖpüşülürNasıl Öpüşülür?
Bir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl AnlaşılırBir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl Anlaşılır?
Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Nasıl Tutkulu ÖpüşülürNasıl Tutkulu Öpüşülür?
Birinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBirinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Telefon Seksi Nasıl YapılırTelefon Seksi Nasıl Yapılır?
Fransız Öpücüğü Stilinde Nasıl Öpüşülür?
Bir Kızı Kendine Nasıl Aşık EdebilirsinBir Kızı Kendine Nasıl Aşık Edebilirsin?
Doğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık VerilirDoğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık Verilir?
Hoşlandığın Kızı Nasıl Elde EdersinHoşlandığın Kızı Nasıl Elde Edersin?
Nasıl Flört EdilirNasıl Flört Edilir?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Seni Sevmeyen Birini Sevmek Nasıl BırakılırSeni Sevmeyen Birini Sevmek Nasıl Bırakılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 47 kişi çalıştı. Bu makale 204.158 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: İlişkiler
Bu sayfaya 204.158 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam