Hoşlandığın kızın zaten bir erkek arkadaşı varsa onunla bir ilişki başlatmaya çalışmak karmaşık bir hâl alabilir. Seni reddetme olasılığı, yalnızken olacağından fazla olmakla kalmaz, aynı zamanda şu anki erkek arkadaşının yıldırımlarını da üstüne çekmiş olursun. Ona gerçekten değer veriyor ve yine de şansını denemek istiyorsan önce bu işin risklerini ve getirilerini düşün. Ona yaklaşmaya hazır olduğunda işleri ağırdan al ve ona düşünceli ve saygılı davran. İşe yararsa güçlü bir ilişki inşa etmek için epey emek harcamaya hazırlıklı ol!

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Seçeneklerini Belirlemek

 1. 1
  Neden onunla bir ilişki istediğini kendine sor. Herhangi bir hamle yapmadan önce neden zaten bir ilişkisi olan birinin peşine düşmeyi istediğini düşün. Bu kıza gerçekten değer veriyor ve onun için en iyisini istiyor musun? Seninle, şu anki ilişkisinden daha mutlu olacağına gerçekten inanıyor musun? Eğer cevapların hayırsa dur ve onunla bir ilişkiye girmeye çalışmanın gerçekten iyi bir fikir olup olmadığını ciddi şekilde düşün.[1]
  • Örneğin, sırf zor olan şeyler hoşuna gidiyor ya da erkek arkadaşından bir şeyin intikamını almak istiyorsun diye onu elde etmeye çalışıyorsan büyük ihtimalle pek mutlu ve tatmin edici bir ilişkiniz olmayacaktır.
 2. 2
  Şu anki ilişkisinde mutlu olup olmadığını öğren. Şunu kabul et: Şu anki erkek arkadaşına sırılsıklam aşıksa büyük ihtimalle onu elde edemeyeceksin. Ama, ilişkisinden sıkılmış gibiyse ya da erkek arkadaşının ona düzgün davranmadığına dair işaretler görüyorsan bir şansın olabilir. Çok burnunu sokuyormuşsun gibi görünmeden ilişkisi hakkındaki gerçek hislerini anlamaya çalış.[2]
  • Fırsatın olursa hoşlandığın kızın ve erkek arkadaşının bir arada nasıl gözüktüklerini gözlemlemeye çalış. Bolca gerilim ve huzursuz sessizlik oluyor mu? Erkek arkadaşı, kıza çıkışıyor ya da onu aşağılıyor mu? Yoksa sürekli kahkahalar, gülücükler ve fiziksel bir şefkat mi görüyorsun?
  • Onun yakın arkadaşlarından biriyle ilişkisinin nasıl gittiğiyle ilgili konuşmanın da faydası olabilir.

  İpucu: Şu andaki ilişkisi sana berbat gözükse bile ilişkisini öylece bırakıp gitmesini bekleme. Sağlıksız bir ilişkiyi sona erdirmek çok zor olabilir.[3]

 3. 3
  Seninle ilgilendiğine dair işaretler ara. Hoşlandığın kız senden biraz olsun hoşlanmıyorsa pek yol alamayacaksındır. Harekete geçmeden önce aranızdaki çekimin karşılıklı olduğuna dair işaretler ara.[4] Örneğin, şunları yapıyor mu?:
  • Seninle konuşurken sıkça göz kontağı kuruyor mu?
  • Seninleyken sık sık gülüyor ve gülümsüyor mu?
  • Seninle zaman geçirmek için fırsat kolluyor mu?
  • Sana kolayca açılıyor mu?
  • Sana sık sık dokunuyor mu?
 4. 4
  Karmaşık bir ilişkiyle uğraşamayacağını düşünüyorsan geri çekil. Zaten bir erkek arkadaşı olan bir kızdan hoşlanmak, ilişkiniz için bir sürü sorun yaratacaktır.[5] Herhangi bir girişimde bulunmadan önce şunları düşün:
  • Eylemlerinin kızın şu andaki erkek arkadaşına ve muhtemelen sana ve ona yaşatacağı acıyla uğraşmaya hazır mısın?
  • Onunla şu anki ilişkisinden daha güçlü bir ilişki inşa edebileceğinden emin misin?
  • Şu anki erkek arkadaşını senin için terk etmeye istekliyse ileride seni de başkası için terk edebileceği ihtimaline hazır mısın?
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Bir İlişki Başlatmak

 1. 1
  Onunla arkadaş olarak vakit geçir. Herhangi bir hamle yapmadan önce, onu tanımaya biraz zaman ayır. Bu hem sana ısınması için ona zaman verir hem de bu riskli ilişkinin peşine düşmeye değip değmeyeceğine dair daha iyi bir fikir edinirsin. Onunla vakit geçirmek için fırsat kolla ve herhangi bir romantik beklenti olmadan birlikte eğlenceli şeyler yapın.[6]
  • Kendini daha rahat hissetmesini sağlamak için önce onu dışarıya başka arkadaşlarla birlikte davet etmeyi dene. Bu şekilde, ona hemen randevu teklifinde bulunmaya çalışıyormuşsun gibi olmaz.
  • Örneğin, onu bir partiye ya da bir grup arkadaşla birlikte akşam sinemaya davet edebilirsin.

  İpucu: Soluğu “arkadaşlık bölgesinde” almaktan çekiniyor olabilirsin ama araştırmalar, arkadaşlığın aslında romantik bir ilişki için harika bir temel oluşturduğunu gösteriyor.[7] İlişkinizi bir sonraki aşamaya taşımadan önce onunla arkadaş olmaktan korkma!

 2. 2
  Ona saygılı davran. Bu kızın potansiyel bir fetih değil de herkes gibi bir insan olduğunu unutma. Onu ve zaten bir ilişkisi olduğu gerçeğini ciddiye al. Yaptığın bir şeyden rahatsız olursa sınırlarına saygı duy ve geri çekil.[8]
  • Örneğin, “Erkek arkadaşımla alay etmen hoşuma gitmiyor.” derse savunmaya geçme. Sadece özür dile ve bir daha yapma.
 3. 3
  Birlikteyken tüm dikkatini ona ver. Birlikte vakit geçirirken onunla içten şekilde ilgilendiğini göstererek ona değer verdiğini ve takdir ettiğini bilmesine izin ver. Konuşmada üstüne düşeni yap ama daha çok onun konuşmasına izin ver. Bir şey söylediğinde söylediklerini aktif şekilde dinlediğini göstermek için bir soru sor.[9]
  • Örneğin, doktor olmak istediğini söylerse sadece, “Ne güzel,” deyip geçme. Ona, “Tıbba ilgin nasıl başladı?” gibi bir şey sor.
  • Sohbeti, bir sonraki cümlenin ne olacağını düşünerek geçirme. Onun yerine, onun söylediklerine odaklan ve bunlara yanıt ver.
  • Onunlayken cep telefonunu ya da diğer dikkat dağıtıcı şeyleri elinden bırak.
 4. 4
  Ona biraz açıl. Eğer ona karşı biraz savunmasız kalmayı göze alabilirsen kim olduğun ve nereden geldiğin konusunda daha iyi bir fikri olacaktır. Ona açılarak, ona güvendiğini ve yanında kendini rahat hissettiğini de gösterebilirsin.[10]
  • Örneğin, ona bir sırrını verebilirsin, bir kusurunu itiraf edebilirsin ya da yeni bir şey deneyerek kendini ön plana çıkardığını görmesini sağlayabilirsin.
  • Biraz duygusallaştığını görmesinden korkma. Örneğin, acıklı bir film izliyorsan ve biraz boğazın düğümlenirse bunu ondan saklamaya çalışma!
 5. 5
  Bundan rahatsız olmuyormuş gibiyse onunla biraz flört et. Yanında rahat gözüküyorsa ve seninle vakit geçirmekten hoşlanıyor gibiyse işin içine biraz da flört katmayı deneyebilirsin. Onunla konuşurken mutlaka göz kontağı kur ve bolca gülümse. Şunları yaparak da flört edebilirsin:[11]
  • Onunla şakalaş ve neşeli bir tavırla ona takıl. Eğer ona takılmayı deneyeceksen bunun iyi niyetli ve şaka yollu olmasına dikkat et. Ona kırıcı bir şey deme ya da onu alay konusu yapma.
  • Kendinden emin davran. Dik otur ve net ve gür bir sesle konuş. Onunlayken vücut dilinin açık ve rahat olmasını sağla.
  • Onun dikkatini ağzına çek. Kulağa tuhaf gelebilir ama dudaklarını fark etmesini sağlamak, aklına seni öpmeyi getirebilir. Bolca gülümse ve arada bir çenene dokun. Bir şey içiyorsan bardağı normalde yapacağından birkaç saniye daha fazla ağzında tut.
 6. 6
  Ona iyi bir erkek arkadaş olacağını göster. Şu anda bir ilişkisi olan bir kızı etkilemek istiyorsan şu anki erkek arkadaşından daha cazip olman gerekir. Böylesini sevdiğini düşünerek erkek arkadaşı gibi davranmaya çalışma; onun yerine, onunlayken olabileceğinin en iyisini ol. Şu anki ilişkisinden alamadığını bildiğin bir şey varsa senin bunları sağlayabileceğini göstermeye çalış.[12]
  • Örneğin, belki erkek arkadaşının onunla hiç şakalaşmadığını fark ettin. Doğal olarak komik biriysen bu özelliğinin parlamasına izin ver; büyük ihtimalle onu güldürebilen birinin yanında olmayı takdir edecektir.
  • Erkek arkadaşı, onun hobilerine pek ilgi göstermiyorsa sorular sorarak ya da hobilerine katılmanın yollarını bularak ona farklı olduğunu göster. Örneğin, “Masa üstü oyunlarını seviyor musun? Ben de Monopoly oyununu denemeye can atıyordum. Belki bir ara oynayabiliriz!” diyebilirsin.
 7. 7
  Onunla ilgilendiğinin ipuçlarını ver. Eline onunla zaman geçirme ve yakınlaşma fırsatı geçince onunla arkadaştan daha fazlasını olmak istediğini üstü kapalı şekilde belli etmenin bir yolunu bul. Ona baskı yapma ya da karşılık vermesini bekleme; sadece nasıl hissettiğini bilmesini sağla ve sana yanıt vermesi için ona fırsat ver.
  • Üstü kapalı ipuçları vermek istiyorsan ona samimi iltifatlarda bulunabilirsin. Örneğin, “Vay canına, Cansu, bugün ne hoş olmuşsun!” ya da “Seninle zaman geçirmek her zaman günümü aydınlatıyor.” de.
  • Ondan etkilendiğini ona dokunarak da göstermeyi deneyebilirsin; örneğin, konuşurken bir an için elini omzuna koyabilirsin ya da eline dokunabilirsin.[13] Ama bunu sadece, bundan rahatsız olmazsa yap.
  • Üstü kapalı ipuçları vermekte iyi değilsen ve onun da seninle ilgilendiğinden oldukça eminsen hislerini ona itiraf etmeyi deneyebilirsin. Ama bunun riskli bir hamle olduğunu unutma!
  John Keegan

  John Keegan

  İlişki Koçu
  John Keegan, New York’ta ilişki koçu ve motivasyon konuşmacısıdır. İnsanlara aşkı bulmalarında yardımcı olmak için flört, cazibe ve sosyal dinamiklerdeki uzmanlığını kullandığı Awakened Lifestyle’ı yürütmektedir. Los Angeles’dan Londra’ya, Rio de Janeiro’da Prag’a uluslararası atölyeler düzenler ve eğitimler verir. Çalışmaları New York Times, Humans of New York ve Men's Health’de yer almıştır.
  John Keegan
  John Keegan
  İlişki Koçu

  İlişkisinin ne kadar ciddi olduğunu sor. Erkek arkadaşına âşık olup olmadığını ve onunla bir gelecek düşünüp düşünmediğini öğren. Şu anki erkek arkadaşından ayrılmaya ve yeni bir ilişkiye yelken açmaya hazır olduğu ortaya çıkabilir.

 8. 8
  Bir sonraki hamleyi onun yapmasına izin ver. Onunla ilgilendiğini bildiğinden oldukça eminsen işi ilerletmek artık ona kalmış. Bir şeyler olmasını istiyorsa baş başa vakit geçirmeyi teklif edebilir, hatta doğrudan sana olan duygularını itiraf edebilir.[14]
  • Ona baskı yapma! Seninle ilgileniyor olsa bile seninle şu anki erkek arkadaşı arasında zor bir seçim yapmak zorunda. Onu buna zorlarsan muhtemelen içerleyecek ve kendini tedirgin hissedecektir.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
İlişkinin Yürümesini Sağlamak

 1. 1
  Bir ilişkiye başlarsanız kibar ve saygılı olmaya devam et. Onunla bir beraberliğe başlamayı başarsan da yapman gerekenler henüz bitmiş değil. Unutma ki hâlâ bir ilişkisi olmasına rağmen seninle olmaya karar vererek büyük bir karar verdi. Ona iyi davranarak ve yanında olarak buna değeceğini ona göster.[15]
  • Düşünceli ve şefkatli davranarak ona değer verdiğini bilmesine izin ver. Örneğin, zor bir zamandan geçtiğini biliyorsan nasıl olduğunu kontrol et ve konuşmak isterse onu gerçekten dinlemek için çaba göster.
  • Ona bir insan olarak gerçek bir ilgi göster. Onunla ilgi alanları, umutları ve hayalleriyle ilgili konuş ve sevdiği şeyleri yapmaya zaman ayır.
 2. 2
  Ona, ayrılığı sindirmesi için zaman tanı. Şartlar ne olursa olsun ayrılıklar neredeyse her zaman zordur. Sırf seninle olmak için erkek arkadaşından ayrılmış olsa bile yola seninle devam etmeden önce duygularıyla ilgilenmek için biraz zamana ihtiyacı olabileceğini anla.[16]
  • Kendini hazır hissetmeden önce onu acele ettirmeye ya da ona baskı yapmaya çalışma.
  • Eski sevgilisiyle ilgili duygularını dinlemek istemeyebilirsin ama iyi bir sevgili olmak istiyorsan ona destek olman gerektiğini unutma. Bu konuda konuşmak isterse onu dinle ve ağlayacak bir omuza ihtiyacı varsa ona bunu sağla.
 3. 3
  İlişkinin eğlenceli olmasını sağlamak için çaba göster. Son ilişkisini sıkıldığı için bitirdiyse onunla ilişkinin aynı şekilde sonlanmamasını sağlamak için emek harcamalısın. Birlikte eğlenceli şeyler yaparak ve arada bir ona yeni bir şeylerle sürpriz yaparak ilişkinin heyecanlı kalmasını sağla.[17]
  • Örneğin, birlikte kamp yapabilirsiniz ya da birlikte şehirde yeni açılan eğlenceli bir yere gidebilirsiniz.
  • Çok detaylı bir şey yapmana gerek yok; arada bir ona küçük hediyelerle ya da evde romantik bir akşam hazırlayarak sürpriz yapmayı dene.

  İpucu: Onun kendini nasıl hissettiğini ya da neleri yapmaktan hoşlandığını bildiğini farz etme. Bazen ona ne yapmak istediğini sormayı dene!

 4. 4
  Karmaşık duygulara hazırlıklı ol. Önceki ilişkisiyle ilgili hem senin hem kız arkadaşının karmaşık duyguları olabilir. Örneğin, erkek arkadaşını terk ettiği için biraz suçluluk duyuyor olabilir ve ondan bahsedince sen biraz kıskanıyor ya da güvensizliğe kapılıyor olabilirsin. Bu olursa duyguların hakkında ona ve kendine karşı dürüst ol ama yargılama ya da suçlayıcı olma. Bu şartlar altında işlerin biraz karmaşık olması doğaldır.[18]
  • Kız arkadaşınla duyguların hakkında konuşursan onu işaret ediyormuşsun ya da hislerin konusunda onu suçluyormuşsun gibi hissetmemesi için “ben” dilini kullan. Örneğin, “Eski sevgilinden bahsettiğinde ben bazen tedirgin oluyorum. Hâlâ ona karşı güçlü duyguların olmasından endişe ediyorum.” de.[19]
  • Bu tek taraflı bir konuşma olmasın; bu seni rahatsız etse bile onun da söyleyeceklerini dinlemeye hazır ol.
  Reklam

İpuçları

 • Hâlihazırda ilişkisi olan biriyle ilişki kurmaya başlamadan önce, gerçekçi bir düşünce yapısı içinde ol. Şu andaki ilişkisini bitirme konusunda kendini rahat hissetmeme ihtimali yüksektir. İlgilenmediğini söylerse isteklerine saygı duy ve ısrar etme.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bir Kızı Kendine Nasıl Aşık EdebilirsinBir Kızı Kendine Nasıl Aşık Edebilirsin?
Bir Kızın Senden Hoşlandığını Nasıl AnlarsınBir Kızın Senden Hoşlandığını Nasıl Anlarsın?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Hoşlandığın Bir Erkeğe Nasıl Kısa Mesaj AtılırHoşlandığın Bir Erkeğe Nasıl Kısa Mesaj Atılır?
Evden Nasıl KaçılırEvden Nasıl Kaçılır?
Okula Gitmemek İçin Nasıl Hasta Numarası YapılırOkula Gitmemek İçin Nasıl Hasta Numarası Yapılır?
Nasıl Ağlayıp RahatlanırNasıl Ağlayıp Rahatlanır?
Nasıl Para Kazanılır (Gençler İçin)Nasıl Para Kazanılır (Gençler İçin)?
Porno Bağımlılığıyla Nasıl Başa ÇıkılırPorno Bağımlılığıyla Nasıl Başa Çıkılır?
Uykuda Boşalma Nasıl ÖnlenirUykuda Boşalma Nasıl Önlenir?
Ergenken Nasıl Daha Büyük GörünülürErgenken Nasıl Daha Büyük Görünülür?
Nasıl Kötü Çocuk OlunurNasıl Kötü Çocuk Olunur?
Tembellikten Nasıl KurtulunurTembellikten Nasıl Kurtulunur?
Nasıl Sevimli OlunurNasıl Sevimli Olunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

John Keegan
Ortak yazarlar :
İlişki Koçu
Bu makaledeki ortak yazarlar John Keegan. John Keegan, New York’ta ilişki koçu ve motivasyon konuşmacısıdır. İnsanlara aşkı bulmalarında yardımcı olmak için flört, cazibe ve sosyal dinamiklerdeki uzmanlığını kullandığı Awakened Lifestyle’ı yürütmektedir. Los Angeles’dan Londra’ya, Rio de Janeiro’da Prag’a uluslararası atölyeler düzenler ve eğitimler verir. Çalışmaları New York Times, Humans of New York ve Men's Health’de yer almıştır. Bu makale 2.891 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Gençlik
Bu sayfaya 2.891 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam