Küçük kardeşinle karıştırılmaktan bıktın mı? Olduğundan daha büyük ve daha olgun görünebilirsin. Sadece nasıl giyindiğine ve duruşuna odaklan, insanlar daha büyük olduğunu düşünmeye başlayacak.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Doğru Kıyafetleri Giymek

 1. 1
  Genç modası kıyafetleri bir kenara bırak. Giysiler, insanların bize baktıklarında bizi yargılama yollarından biridir. Giydiğimiz şeyler insanların hakkımızdaki fikirlerini etkileyebilir. Daha büyük görünmeye çalışıyorsan genç gibi giyinmeyi bırak. Mağazanın farklı bir bölümünde alışverişe başla. Genç kıyafetleri yerine yetişkin bölümüne geç. Genç kıyafetleri reyonunda genelde genç gösteren ucuz, ince, yarı şeffaf kumaşlı giysiler bulunur. Bu ucuz kumaşlar yerine daha kaliteli giysiler ara.[1]
  • Kızlar Mary Jane ayakkabı ve bebe yaka gibi kızsı trendlerden kaçınmalıdır. Bol dantelli ve fırfırlı üstler, büzgülü etekler ve çok 'sevimli' olan giysilerden kaçın.
  • Sportif tarzlardan kaçın. Eşofman altı, basketbol şortu, beyzbol şapkaları ve spor şortları seni tembel ve dağınık gösterebilir. Bunlar aynı zamanda gençler arasında yaygın stillerdir.[2]
 2. 2
  Üzerine oturan giysiler giy. Bol giysilerini şık kıyafetlerle değiştir. İçinde kaybolduğun ve vücudunu göstermeyen kıyafetler istemezsin. Bu kötü ve dağınık görünebilir. Alternatif olarak dar giysiler de giyme. Dar giyinmek seni genç ve olgunlaşmamış gösterebilir.
  • Erkekler için: Gömlekleri omuzları ölçerek seç. Omzun dikişi omzunun ucunu geçerse gömlek sana büyüktür ve tam oturmaz.
  • Kızlar için: Hatlarını gösteren (ama dekolte vermeyen) kıyafetler seç. Dar kalçaların varsa gözleri dışa çekmek için A kesim etek giy ve kalçaların daha büyükmüş yanılsaması yarat. Hafif derin yakaları ve V yakaları seç. Siluetine uyan ceketler ve kazaklar satın al.[3]
 3. 3
  Baskılı tişörtler giyme. Logolu veya komik sözler içeren bir tişört giymen genç olduğunu gösterir. Buna grup tişörtleri, marka adları ve logolar dâhildir. İnsanların büyük olduğunu düşünmesini istiyorsan tişörtleri tamamen es geç.
  • Erkekler için: Düz renkli veya çizgili gömlekleri dene. Açık pembe, sarı ve portakal rengi gibi eğlenceli renkleri tercih et. Olgun biri gibi giyinmek sıkıcı renkler taşımak anlamına gelmez.
  • Yakası düğmeli tişörtler ve pololar, erkeklerin düz tişörtler yerine giyebilecekleri iyi stillerdir.
  • Kızlar için: Süslemeli tişört veya kolsuz üstleri tercih et. Canlı renkli baskılı veya sade bluzları dene.[4] Ama parlak ve neon renklerden uzak dur.
 4. 4
  Kaliteli kot pantolonlar giy. Kot pantolon, hangi yaşta olursa olsun herkesin gardırobunun vazgeçilmezidir.[5] Ama daha büyük görünmek istiyorsan giydiğin kotları düşün. İyi, güzel kesimli kaliteli kotlar satın al. Kotların düşük veya yüksek belli olmadığından emin ol.
  • Erkekler için: Düz kesim kot pantolon satın al. Kızlar için: Çizme kesim, geniş paçalı veya dar kot pantolonları tercih et. Dar kot pantolon giyiyorsan çok dar olmadığından emin ol.
  • Taşlanmış veya yırtık kotlar yerine koyu renkli kotlar tercih et. Yapay elmas veya başka detayları olan kot pantolonlar alma.
 5. 5
  Doğru ayakkabıları giy. Doğru ayakkabıları giyerek giyimini olgun bir şekilde tamamla. Spor ayakkabı veya kanvas ayakkabılar giyme. Aşırı gösterişli ayakkabılar giyme. Kızsan çok yüksek veya çok şık topuklu ayakkabı giyme. Cinsiyetin ne olursa olsun parmak arası terlik giyme. Bunun yerine usturuplu, muhafazakâr ayakkabılar giy.
  • Erkekler için: Bot giy. Siyah botlar hemen hemen her şeyle iyi gider. Kahverengi deri bağcıklı botlar da giyim için harikadır. Bot giymek istemiyorsan makosen ayakkabılar ve bağcıklı klasik ayakkabılar da işe yarayabilir. Cilalı deri ayakkabılar olgun bir görünüm sağlar.
  • Kızlar için: Yapmayı beklediğin aktiviteye uygun ayakkabılar giy. Sıradan bir etkinliğe veya yere gideceksen koşu ayakkabısı, babet veya başka bir mantıklı ayakkabı giymek iyi bir fikir olabilir. Resmî bir durumda babet veya topuklu ayakkabı giyilmesi tavsiye edilir. Topukların çok yüksek olmadığından emin ol. Topuklu giymek istemiyorsan makul düz tabanlı ayakkabılar giy. Sandaletler yaz aylarında güzel görünür.
 6. 6
  Güzel giyin. Olgun görünmenin bir başka yolu da güzel giyinmektir. Kendini bakımlı, profesyonel bir birey olarak sun. Bu, insanların seni bir çocuk gibi değil, daha olgun görmesine yardımcı olur.[6]
  • Erkekler için: Kanvas veya kumaş pantolon giy. Bunları polo tişörtle veya gömlekle eşleştir. Güzel bir deri kemer tak ve klasik ayakkabılar giy. Kravat şart değildir ama daha olgun görünmene yardımcı olur.
  • Kızlar için: Çok fazla göğüs dekoltesi vermeyen, dizlerine kadar inen elbiseler giy. Ayrıca güzel bir etek ve bluz giymeyi deneyebilirsin. Elbiseyi veya bluzu bir hırka veya blazer ile eşleştir. Makul ayakkabılar giy.
 7. 7
  Sırt çantasından kurtul. Dışarı çıkarken sırt çantası taşıma. Bu seni genç gösterir. Erkeksen bir postacı çantası veya deri bir evrak çantası taşı. Kızsan basit bir el çantası veya sevimli bir askılı çanta taşı.[7]
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Kendine Bir Yetişkin Olarak Bakım Yapmak

 1. 1
  Olgun bir saç kesimi yaptır. Saç kesimi ve saç stilleri seni çok daha genç gösterebilir. Saçını olgun görünmek için kullanmanın tek bir yolu yoktur. Ama genç görünmemek için kaçınabileceğin şeyler var. Saçını çılgın renklere boyama veya renkli röfleler yaptırma. Mohawk, yarı tıraşlı kafa ve rasta gibi uç saç stillerinden uzak dur. Saçını muhafazakâr bir şekilde kullan.
  • Saçların dağınık olması bir erkeğin yüzünün çok daha genç görünmesini sağlar. Bu kesimi kısa, belirgin bir kesim ile değiştir. Kalkık, uzun veya başka bir alternatif saç modeli seni daha genç gösterebilir.
  • Kadınsan saçını küt, kısa veya başka bir şık modelde kestirmeyi düşün. Uzun, düz saçlar da olgun görünebilir. Saç bantları ve saç fiyonkları gibi çok sayıda saç aksesuarı takmaktan kaçın.[8]
 2. 2
  Sakal uzat. Erkeksen uzun sakallar seni daha büyük ve daha olgun gösterebilir. Yakın zamanda yapılan bir araştırma, sakalların bir erkeği 10 yaşa kadar daha yaşlı gösterebileceğini buldu.[9] Sakal bırakmaya karar verirsen sana yakıştığından emin ol. Bazı ergen erkeklerin sakalı keçi sakalı veya normal sakal bırakacak kadar uzamaz.
  • Sakallarını kısalttığından ve bakım yaptığından emin ol. Dağınık, bakımsız sakallar kötü görünür.
  • Sakalın ince uzuyorsa sakal kullanma. Yüzündeki eşit olmayan sakallı alanlar seni daha da genç gösterir.
 3. 3
  Hafif makyaj yap. Yüzüne daha olgun gösterecek bir makyaj yap. Gözlerini ortaya çıkarmak için göz kalemi kullan. Altın rengi ve kahverengi gibi nötr renkler sür. Parlak veya pastel renkler kullanma. Cildine yumuşak bir görünüm vermek için biraz fondöten sür.
  • Kapatıcı ile gözünün altındaki halkaları gizle.[10]
  • Yoğun, ışıltılı dudak parlatıcısı veya bebek pembesi oje gibi ergen ürünlerinden kaçın.
 4. 4
  Sivilceleri kapat. Berrak bir cilde sahip görünmek, yüzüne kesinlikle olgunluk katacaktır. Sivilcelerini kapatmak için bir nokta kapatıcı kullan. Sağlıklı bir cilt bakımı düzeni benimse. Leke kremleri ve temizleme mendilleri gibi reçetesiz akne karşıtı ürünleri dene.
  • Yüzünü günde iki kez akne temizleyici bir yüz yıkama ürünüyle yıka. Cildine nemlendirici sür. Yağlı bir cildin varsa yağsız nemlendirici kullan. Kuru bir cildin varsa kuru ciltle savaşmaya yardımcı olacak bir tane bul.[11]
  • Kızsan alnındaki lekeleri gizlemek için makyajın yanı sıra perçem de bırakabilirsin.
 5. 5
  Egzersiz yap. Bu sadece bebeklik yağları ile mücadeleye yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda ergenlerin daha büyük görünmesine kesinlikle yardımcı olan kas belirginliğini de artıracaktır. Erkekler omuzlarını genişletmek ve kollarını geliştirmek için üst vücut egzersizlerine odaklanmak isteyebilirler. Kızlar kadınsı kıvrımlarını vurgulamak için bellerini inceltmek, göğüs ve popo kaslarını geliştirmek isteyebilirler.
  • Aralıklı antrenman, hızlı bir şekilde yağ yakmak için mükemmel bir yoldur ve el halterleri kullanmak kas geliştirmeye yardımcı olur. Bir spor salonuna üye ol veya kas geliştiren şınav ve çömelme gibi egzersizlere odaklan.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Daha Büyük Gibi Davranmak

 1. 1
  Kendine güven. Hiçbir şey olgunluğu öz güvenden iyi gösteremez. Fiziksel görünüşün, benzersiz kişiliğin veya sosyal becerilerin olmasını istediğin gibi olmasa bile bu seni öz güven geliştirmekten alıkoymak zorunda değildir.
  • Kendine güvenmek ile kibirli olmak veya küçümsemek arasında ince bir çizgi vardır. Öz güven, etrafındakilerden daha iyi değil, kendin hakkında iyi hissetmektir. Başarılarınla aşırı övünme veya seni diğerlerinden üstün gösterecek şekilde konuşma. Bu klasik bir çocukça davranıştır.
 2. 2
  Fiziksel duruşunu değiştir. Kambur durmak, ergenlerle ilişkili bir başka klasik davranıştır. Başını dik tut ve sırtını düzelt. Nasıl öz güvenle yürüyeceğini ve duruşunu nasıl iyileştireceğini öğren. Sokakta yürürken, masanda otururken, bilgisayar kullanırken veya sırada beklerken, nerede olursan ol dik durarak başla. Duruşunun bozulduğunu fark ettiğinde kendini düzelt. Bu kısa sürede bir alışkanlık hâline gelir.
  • Duruşunu değiştirmek öz güvenle yakından ilgilidir. Başını dik tut, yere bakma. Konuşurken insanların gözlerine bak.
 3. 3
  Sosyal anlamda kibar tutumlar edin. Yüksek sesle konuşmak yerine yavaş ve kendinden emin bir şekilde konuş. "Lütfen" ve "teşekkür ederim" ifadelerini kullanarak tutumunu hatırla. Başkalarının söylediklerini iyi dinle; olgunluğu iyi bir dinleyici olmak kadar gösterebilecek şeylerin sayısı azdır.[12]
  • İnsanlar kendileriyle ilgili hikâyeleri bitirdiklerinde hemen kendinle ilgili bir hikâyeye başlama. Bu, bencil ve ilgisiz görünmene neden olur. Bunun yerine, önce onların hikâyesine tepki ver, ardından karşındaki ile ilişki kurmanın bir yolu olarak kendi hikâyeni kullan.
  • Havadan sudan konuşmayı nasıl yapacağını öğren. İnsanlara nasıl olduklarını sor. Hava hakkında konuş. Ailelerini sor. Kibar ol ve insanlarla basit konuşmalar yap.
 4. 4
  Daha az şikâyet et. Her zaman şikâyet eden insanlar olgunlaşmamış ve benmerkezci görünür. Olgunlaştıkça her şeyin gelip geçtiğini ve şikâyet etmenin sana faydalı olma olasılığının düşük olduğunu kabul edersin. Hayatının ne kadar berbat olduğunu düşünmek, onu gerçekten geliştirmene yardımcı olmaz. Arkadaşlarına içini açmak arınma için veya tavsiye istemek için faydalı olabilir ama sürekli olarak önemsiz olaylardan şikâyet etmek çok çocukça bir davranıştır.[13]
 5. 5
  Kelime dağarcığını geliştir. Bu, günlük konuşma sırasında gereksiz yere büyük kelimeler kullanmak anlamına gelmez, bunu yapman ilgiye aç görünmene neden olur. Seni açık bir şekilde genç gösterecek çocukça kelimeleri kullanmamaya odaklan. Yavaş ve düşünerek konuş. Kelimeleri düşünüp seçerek kelimelerin önemli olmasını sağla.
  • Karmaşık kelimeler öğren. Türkçe sözlük başlangıç için iyidir. Mesela “Bu yeni bir fikir.” yerine “Bu orijinal bir fikir.” de. Birine dürüst olmasını söylemek yerine sana karşı "samimi" olmasını söyle. Daha karmaşık bir kelime dağarcığı, olgun ve zeki görünmeni sağlar.
  • Argo kelimeleri fazla kullanmamaya çalış. "Yok artık!" diye bağırma, "aynen", "falan" gibi anlamsız ifadeleri sık kullanma. "Süper" ve "dostum" kelimelerini kullanmamaya çalış. Mesaj yazarken, tamamen büyük harflerle yazmaktan kaçın çünkü bu, alıcıya bağırdığın izlenimini verir; bu çoğu durumda yetişkinler tarafından kabul edilebilir bir şey değildir. Buna ek olarak, küfrü ölçülü kullanmak ve alıcının söylediklerini daha iyi anlamasını sağlamadığında küfür kullanmaktan kaçınmak genellikle iyi bir fikirdir.
 6. 6
  Kibarca ama kararlı bir şekilde kendini savun. Biri sana saygısızlık ederse durmasını söylemekten çekinme. Sonuçta, kendisine saygılı davranılmasını istemek olgunluğun bir parçasıdır. Açık ol ve ne istediğini ilet. Aşırı alaycı davranmaktan veya aşırı derecede alıngan davranmaktan kaçın. Bu, müstehcen yorumlarla şaka yapıyor olsan bile kötü görünmene neden olur ve istediğin sonuçları vermez.
  • Örneğin, biri seni rahatsız ederse "Dur, lütfen sözümü kesme." de.
  • "Vay canına, beni böldüğüne inanamıyorum. Birileri ne zaman çenesini kapatacağını bilmiyor!" gibi şeyler söyleme.
  • İşleri ne zaman akışına bırakacağını öğren. Herkesin başkalarıyla olumsuz karşılaşmaları vardır ama her olayı büyütmemeyi öğrenmek bilgelik ister. Kindar, küskün veya kötü niyetli olmak seni olgunlaşmamış gösterir. Yakın bir arkadaşına içini dökmekle birini çekiştirmenin arasındaki farkı öğren.
  • Bazen insanlar sana yanlış davrandığında bunu fark etmez. Hatayı görmezden gelerek ya da gerekirse seni gücendirdiklerini onlara açıkça bildirerek duygularına karşı saygılı ol.
  Reklam

İpuçları

 • Olgunluğun denge ile alakasını küçümseme. Daha olgun görünmenin, nasıl giyindiğinden çok bir odayı nasıl yönettiğinle daha çok ilgisi vardır.
 • Sakal bırakamıyorsan fiziksel olarak daha gelişmiş görünmek için yüzündeki ögeleri vurgulamaya çalış.
 • Bazen kendi yaşına uygun davranmalısın. Ergenlik yılların geri gelmeyecek. Bu yüzden bunun en iyi şekilde tadını çıkar ve çok yaşlı davranma. Dengeli ve zarif olmak sorun değil ama ergenlik hayatını erkenden bir yetişkin olmak için es geçme.
 • Pinterest'te veya güvenilen başka bir sosyal medya uygulamasında yetişkin giyim trendlerini ve kombinleri aramak ne giyeceğini bulmak için iyi bir yoldur. Ardından, kombini satın alabileceğin/evdeki kıyafetlerle kopyala. Sadece çok dekolteli veya çizgi film benzeri görünen şeyler seçme.
 • Sosyal medyada çok fazla zaman harcama. Neler olup bittiğinden haberdar olmak için kullanmak kabul edilebilir olsa da hâlihazırda yanında bulunan kişiyle etkileşimde bulunmanın aksine onu kullanmayı alışkanlık haline getirirsen, fazla paylaşım yaparsan veya çok fazla selfie paylaşırsan çocuk gibi görünürsün.
 • Daha az küfret. Genellikle ergenler küfreder ama olgunluğu güçlü olan kişilerin genellikle müstehcen dil kullanmadıklarını unutma.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bir Kızı Kendine Nasıl Aşık EdebilirsinBir Kızı Kendine Nasıl Aşık Edebilirsin?
Bir Kızın Senden Hoşlandığını Nasıl AnlarsınBir Kızın Senden Hoşlandığını Nasıl Anlarsın?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Okula Gitmemek İçin Nasıl Hasta Numarası YapılırOkula Gitmemek İçin Nasıl Hasta Numarası Yapılır?
Hoşlandığın Bir Erkeğe Nasıl Kısa Mesaj AtılırHoşlandığın Bir Erkeğe Nasıl Kısa Mesaj Atılır?
Evden Nasıl KaçılırEvden Nasıl Kaçılır?
Nasıl Ağlayıp RahatlanırNasıl Ağlayıp Rahatlanır?
Nasıl Para Kazanılır (Gençler İçin)Nasıl Para Kazanılır (Gençler İçin)?
Uykuda Boşalma Nasıl ÖnlenirUykuda Boşalma Nasıl Önlenir?
Hocanın Notunu Değiştirmesi Nasıl SağlanırHocanın Notunu Değiştirmesi Nasıl Sağlanır?
Porno Bağımlılığıyla Nasıl Başa ÇıkılırPorno Bağımlılığıyla Nasıl Başa Çıkılır?
Tembellikten Nasıl KurtulunurTembellikten Nasıl Kurtulunur?
Nasıl Kötü Çocuk OlunurNasıl Kötü Çocuk Olunur?
Erkeklerin Ergenliğe Girdiği Nasıl AnlaşılırErkeklerin Ergenliğe Girdiği Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 65 kişi çalıştı. Bu makale 10.963 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Gençlik
Bu sayfaya 10.963 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam