Bu wikiHow makalesi ile yaşadığın ülkede engellenen İnternet sitelerini nasıl açabileceğini öğreneceksin. İnternet sitelerinin engellenmesinin genel nedenleri arasında okul veya iş yeri kısıtlamaları ile YouTube’da bulunanlar gibi ülke kısıtlamaları sayılabilir.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 5:
Genel Numaraları Kullanmak

 1. 1
  Bu numaraların ne zaman işe yarayacağını anla. Erişmeye çalıştığın site, özellikle bilgisayarında engellenmişse İnternet sitesinin mobil sürümünü, IP adresini veya Google Çeviri'yi kullanarak siteye erişebilirsin. İnternet bağlantında engellenen İnternet sitelerine erişememen durumunda bir VPN kullanman gerekir.
  • VPN'lerin izlenen veya kontrol edilen bilgisayarlara (örneğin kütüphane, okul veya iş bilgisayarları) kurulması zor olabilir. Fakat çalışırken kişisel bilgisayarını kullanıyorsan VPN'i kendi kablosuz ağına bağlıyken kurabiliyor olmalısın.
 2. 2
  İnternet sitesinin mobil sürümünü kullanmayı dene. Facebook ve YouTube gibi pek çok İnternet sitesinin, İnternet sitesinin "www." kısmı ile sitenin adı arasına "m." yazarak ziyaret edilebilecek mobil alternatifleri vardır. Birçok engelleme hizmeti, engellenen sitelerin mobil sürümlerini hesaba katmaz.
  • Örneğin Facebook’un mobil sürümüne tarayıcında "https://www.m.facebook.com/" adresine giderek ulaşabilirsin.
 3. 3
  Her zamanki adresi yerine İnternet sitesinin IP adresini ara. Bir İnternet sitesinin, herhangi bir büyük bilgisayar platformunda sayısal adresi olan IP adresini bulabilirsin. Bu noktadan sonra IP adresini tarayıcının URL çubuğuna normal bir adresi arar gibi girebilirsin (örneğin "https://www.google.com/").
  • Bu, tüm İnternet siteleri için işe yaramaz. Bazı hizmetler IP adreslerini gizlerken, bazıları da her zaman güvenilir olmayan çoklu IP adresleri kullanır.
  • Sitelerin engellendiği bilgisayarda Komut İstemi'ne (Windows) veya Terminal'e (Mac) erişimin yoksa IP adresini bulmak için kişisel bilgisayarını, kısıtlanmamış bir ağda kullanabilir ve ardından kısıtlanmış bilgisayarında sadece adresi kullanabilirsin.
 4. 4
  İnternet sitesinin adresini gizlemek için Google Çeviri'yi kullan. Bu yöntem her zaman işe yaramaz ama bir proxy sitesi veya taşınabilir bir tarayıcı kullanmak için basit bir alternatif sağlar:
  • Tarayıcında https://translate.google.com/?hl=tr adresine git.
  • İnternet sitesinin adresini sol metin kutusuna yaz.
  • En sağdaki kutuda İnternet sitesinin orijinal dili dışındaki herhangi bir dili seç.
  • En sağdaki kutuda İnternet sitesinin linkine tıkla.
  • İnternet sitesi hemen yüklenmezse sayfanın sol tarafındaki "[İnternet Sitesi'ne] Git" bağlantısına tıkla.
  • İstenirse Çevir seçeneğine tıkla.
  • Sitene göz at.
 5. 5
  Arşivlenmiş sayfalara göz atmak için Wayback Machine kullan. Wayback Machine sitesi, söz konusu siteye gitmeden İnternet sitelerinin geçmiş sürümlerine göz atmana izin verir. Facebook paylaşımlarını kontrol etmeye çalışıyorsan bu işe yaramaz. Fakat engellenen araştırma kaynaklarını ve benzeri şeyleri görüntülemek için Wayback Machine'i kullanabilirsin.
  • Bilgisayarının tarayıcısında https://archive.org/web/ adresine git.
  • Bir İnternet sitesinin adresini sayfanın üst kısmının yakınındaki metin alanına gir.
  • BROWSE HISTORY (GEÇMİŞE GÖZ AT) butonuna tıkla.
  • Bir takvim günü seç.
  • Sonuçları incele.
 6. 6
  Kişisel bilgisayarında bir VPN kullan. Sanal Özel Ağlar (VPN'ler), İnternet trafiğini farklı ülkelerdeki veya konumlardaki birkaç farklı sunucuya yönlendiren, her zaman açık abonelik hizmetleridir. Bu, İnternet etkinliğini, onu izleyen herhangi bir kişiden etkin bir şekilde gizler. Bu, aynı şekilde genelde ülkende engellenmiş olan siteleri görüntülemene ve hizmetleri kullanmana olanak verir.
  • VPN'lerin çoğu için ücretli bir abonelik gerekir. Fakat Hotspot Shield gibi bazı VPN'lerin ücretsiz sürümleri vardır.
  • VPN'inin tespit edilmemesi için çevrim içi olduğun her zaman açık olmalıdır.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 5:
ProxFree Proxy’yi Kullanmak

 1. 1
  ProxFree sitesini aç. Tarayıcında https://www.proxfree.com/ adresine git.
 2. 2
  Arama çubuğuna tıkla. Bu, sayfanın alt tarafının yakınında, asma kilit simgesinin sağındadır.
 3. 3
  İnternet sitesinin adresini gir. Erişmek istediğin İnternet sitesinin adresini yaz.
  • "Server Location" (Sunucu Konumu) açılır kutusuna tıklayıp farklı bir ülkenin adına tıklayarak farklı bir ülke seçebilirsin.
 4. 4
  PROXFREE butonuna tıkla. Bu, arama çubuğunun sağındaki mavi butondur. Tıkladığında İnternet sitesi aranır.
  • IP adresinin konumu için kendi ülkenin çok uzağında bir ülke seçtiysen arama sonuçlarının gösterilmesi birkaç saniye sürebilir.
 5. 5
  Sitene göz at. İnternet sitesi yüklendikten sonra onu her zamanki gibi kullanabilmelisin. Bununla birlikte, İnternet sitesinin yüklenme süresinin normalden önemli ölçüde daha yavaş olacağını unutma.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 5:
HideMe Proxy'yi Kullanmak

 1. 1
  HideMe sitesini aç. Tarayıcında https://hide.me/en/proxy adresine git.
 2. 2
  İnternet sitesinin adresini gir. Engellenen İnternet sitesinin adresini sayfanın ortasındaki "Enter web address" (İnternet adresini gir) metin kutusuna yaz.
  • "Proxy location" (Proxy konumu) açılır kutusuna tıklayıp açılan açılır menüde yeni bir ülkeye tıklayarak farklı bir ülke seçebilirsin.
 3. 3
  Visit anonymously (Anonim olarak ziyaret et) butonuna tıkla. Bu, metin kutusunun altındaki sarı butondur. Tıkladığında İnternet sitesi yüklenmeye başlayacak.
 4. 4
  Sitene göz at. İnternet sitesi yüklendikten sonra onu her zamanki gibi kullanabilmelisin. Bununla birlikte, İnternet sitesinin yüklenme süresinin normalden önemli ölçüde daha yavaş olacağını unutma.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 5:
ProxySite Proxy’yi Kullanmak

 1. 1
  ProxySite sitesini aç. Tarayıcında https://www.proxysite.com/ adresine git.
 2. 2
  İnternet sitesinin adresini gir. Engellenen İnternet sitesinin adresini sayfanın üst kısmının yakınındaki metin kutusuna yaz.
  • "US Server" (ABD Sunucusu) açılır kutusunu tıklayıp açılan menüde farklı bir ülkenin adına tıklayarak sunucu konumun olarak farklı bir ülke seçebilirsin.
 3. 3
  GO (Git) butonuna tıkla. Bu, metin kutusunun sağındaki turuncu butondur. Tıkladığında İnternet sitesi yüklenmeye başlayacak.
 4. 4
  Sitene göz at. İnternet sitesi yüklendikten sonra onu her zamanki gibi kullanabilmelisin. Bununla birlikte, İnternet sitesinin yüklenme süresinin normalden önemli ölçüde daha yavaş olacağını unutma.
  Reklam

Yöntem 5
Yöntem 5 / 5:
Taşınabilir Tarayıcı Kullanmak

 1. 1
  Bu yöntemin nasıl işlediğini anla. Birkaç İnternet tarayıcısında, İnternet kısıtlamalarını atlamana izin veren dâhili proxy'ler vardır. Bu tarayıcıların kısıtlanmış bilgisayarlara indirilmesi genellikle imkânsızdır ancak birkaçının "taşınabilir" sürümü vardır. Bu tür bir tarayıcının taşınabilir sürümünü bir flash belleğe yükleyebilir ve ardından tarayıcıyı, kısıtlanmış bilgisayarda flash bellekten çalıştırabilirsin.
  • Taşınabilir tarayıcıyı flash belleğine yüklemek için kişisel bilgisayarını, kısıtlanmamış bir ağda kullanman gerekecek.
  • Taşınabilir tarayıcıyı kullanmaya çalıştığın bilgisayar USB bağlantılarına izin vermiyorsa taşınabilir tarayıcıyı bu bilgisayarda kullanamazsın.
 2. 2
  Bilgisayarına bir flash bellek tak. Flash belleği, bilgisayarının USB bağlantı noktalarından birine takmalısın.
  • Yine, bunu kısıtlanmamış bir ağa bağlı olan kişisel bilgisayarında yapmalısın (örneğin ev bilgisayarın).
 3. 3
  Tor indirme sayfasını aç. Tarayıcında https://www.torproject.org/download/download-easy.html.en adresine git.
 4. 4
  DOWNLOAD (İNDİR) butonuna tıkla. Bu, sayfanın ortasındaki mor renkli butondur.
 5. 5
  Tor kurulum dosyasını flash belleğine taşı. Kurulum dosyasının indirildiği klasöre git, ardından şunları yap:
  • Seçmek için dosyayı tıkla.
  • Dosyayı kopyalamak ve mevcut konumundan kaldırmak için Ctrl+X (Windows) veya Command+X (Mac) tuşlarına bas.
  • Pencerenin sol tarafında flash belleğinin adına tıkla.
  • Flash bellek penceresinde boş bir alana tıkla.
  • Dosyayı flash belleğe yapıştırmak için Ctrl+V (Windows) veya Command+V (Mac) tuşlarına bas.
 6. 6
  Flash belleğinde Tor'u kur. Bunu yapmak için:
  • Windows - Tor EXE dosyasına çift tıkla, bir dil seç ve Tamam butonuna tıkla, Göz At... butonuna tıkla, flash belleğinin adını seç, Tamam ve Kur butonlarına tıkla. Her iki kutunun işaretini kaldır ve istendiğinde Son butonuna tıkla.
  • Mac - Tor DMG dosyasına çift tıkla, gerekirse indirmeyi doğrula, ekrandaki talimatları izle.
 7. 7
  Flash belleğini bilgisayardan kaldır. Tor, flash belleğe yüklendiğine göre kurulumun reddedilmesi konusunda endişelenmeden Tor'u kısıtlanan bilgisayarında çalıştırmak için ilerleyebilirsin.
 8. 8
  Flash belleğini kısıtlanmış bir bilgisayara tak. Bu, engellenen bir İnternet sitesine erişmek istediğin bilgisayar olmalıdır.
 9. 9
  Tor'u aç. Bunu yapmak için:
  • Henüz açılmamışsa flash belleğini aç.
  • "Tor Browser" klasörüne çift tıkla.
  • "Start Tor Browser" (Tor Browser'ı Başlat) simgesine çift tıkla.
 10. 10
  Connect (Bağlan) butonuna tıkla. Bu, Firefox'un eski bir sürümüne benzeyen Tor'u başlatacak.
 11. 11
  Engellenen bir siteye git. Bunu yapmak için Tor giriş sayfasının ortasındaki metin kutusunu kullan. Tor, dâhili bir proxy ile açıldığından herhangi bir siteyi ziyaret edebiliyor olmalısın.
  • Tarayıcı trafiğinin farklı sunuculardan yönlendirilmesi nedeniyle sitelerin yüklenme sürelerinin artacağını unutma.
  Reklam

İpuçları

 • Taşınabilir tarayıcılar, muhtemelen İnternet sitelerini kendi VPN'ini kullanmanın dışında atlatmanın en güvenli yoludur.
Reklam

Uyarılar

 • Engellenen İnternet sitelerini atlatıp bu sitelere girerken yakalanırsan muhtemelen cezalandırılırsın. Bu, okuldan geçici olarak uzaklaştırılmana/atılmana veya iş sözleşmenin sona erdirilmesine neden olabilir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Birinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl AnlaşılırBirinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Travis Boylls
Ortak yazarlar :
Teknoloji Yazarı ve Editör
Bu makaledeki ortak yazarlar Travis Boylls. Travis Boylls, wikiHow’da Teknoloji Yazarı ve Editör’dür. Travis teknoloji makaleleri yazma, müşteri hizmetleri yazılımı sağlama ve grafik tasarım konularında deneyime sahiptir. Windows, macOS, Android, iOS ve Linux platformlarında uzmandır. Pikes Peak Toplum Fakültesi’nde grafik tasarım eğitimi almıştır. Bu makale 5.412 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 5.412 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam