Sürüş sırasında emniyet kemerini bağlaman gerektiği herkes tarafından bilinen genel bir bilgidir. Fakat fabrika ayarlı emniyet kemeri alarmının can sıkıcı olabileceği birçok durum vardır. Örneğin bir çiftlikte, düşük hızda sık sık durarak araba sürüyorsan emniyet kemerine ihtiyacın olmayabilir. Arabaya servis yapan bir restoranın önünde cüzdanını çıkarmak veya araç kullanırken köpeğinin yan koltukta oturmasına izin vermek gibi daha şehre ait durumlarda da sürekli bir çınlama sesi duymak rahatsız edici olabilir. Emniyet kemerinin bağlı olup olmadığına bakmaksızın bazen alarmın “takılması” ve sürekli çınlaması bile mümkündür. Neyse ki emniyet kemeri alarmını devre dışı bırakmak genellikle mümkündür.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Emniyet Kemeri Alarmını Üretici Firma Aparatlarıyla Devre Dışı Bırakmak

 1. 1
  Hava yastığı riskini göz önünde bulundur. Birçok araçta emniyet kemeri sensörü aynı zamanda hava yastığını tetiklemek için kullanılır. Emniyet kemeri alarmına kalıcı bir şey yapmadan önce arabanda böyle bir durum olup olmadığını araştır.
 2. 2
  Kullanım kılavuzunu kontrol et veya aracı satın aldığın firmadan alarmı yazılımdan devre dışı bırakmasını iste. Neredeyse tüm araç kullanım kılavuzları herhangi bir kabloyu kesmeden emniyet kemeri alarmının nasıl devre dışı bırakılacağı hakkında bilgi verir. Bu genellikle araç park hâlindeyken arabada bir dizi eylem yapmaktan oluşur. Örnek olarak bir Toyota Camry'de (2004 ve daha yeni modeller) emniyet kemeri alarmını kapatmak için uygulanması gereken eylemler sırası aşağıda verilmiştir.[1]
  • Anahtarı tak ve gösterge paneline güç gelecek şekilde yarıya kadar çevir. Motoru çalıştırmamalısın.
  • Gösterge panelinde yolculuk ve toplam kilometre sayacı okumalarını değiştiren bir düğme vardır. Bu düğmeye gösterge panelinde “ODO” yazısı görünene kadar bas.
  • Anahtarı kapatıp sonra tekrar açmalısın.[2]
  • Aynı düğmeyi 10-15 saniye basılı tut. Düğmeyi hâlâ basılı tutarken bir yandan emniyet kemerini bağla ve daha sonra düğmeyi bırak.
  • Gösterge panelinde “B OFF” yazısının yanıp söndüğünü görmelisin. Bu da emniyet kemeri alarmını kapattığını gösterir.
 3. 3
  Alarmını devre dışı bırak. Bu durum alarmını yeniden programlamak için kullanım kılavuzundaki adımları takip etmek anlamına gelebilir. Yukarıda açıklandığı gibi genellikle araç park hâlindeyken gerçekleştirilen bir dizi eylemdir. [3] Alternatif olarak bunu yapmak için aracı satın aldığın yere götürebilirsin. Belirli bir yazılımla yeniden programlanması için bazı araçların bayiye gitmesi gerekebilir.
  • Belirtmek gerekir ki bayiler genellikle yükümlülük ve yasal sorunlar nedeniyle bu talebi yerine getirmek konusunda isteksiz olurlar. Fakat bu yöntem emniyet kemeri alarmını devre dışı bırakmanın en güvenli yoludur ve bayiler özel durumlar için makul ayarlamalar yapacaktır.[4]
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Emniyet Kemeri Alarm Susturucusu Takmak

 1. 1
  Emniyet kemerini kullanmayı planlamıyorsan bağımsız bir emniyet kemeri klipsi al. Piyasada emniyet kemeri alarm susturucusuna karşılık gelen iki temel ürün vardır. Birincisi basit olarak alarm yuvasına takılabilen ve bağlı olmayan emniyet kemeri klipsidir. Bu seçeneği kullanmanın en güvenli yolu orijinal emniyet kemerine tam olarak uyum sağlayan bir emniyet kemeri klipsi veya uzantısı kullanmaktır. Hurdacıda veya araç parçaları satan bir mağazada bu tip bir klips bulabilirsin.
  • Klipsin açıkta kalan metal bölümünün genel boyutlarını ve ayrıca içine girdiği yuvanın boyutlarını ölç.
  • Emniyet kemeri kullanmadan sürüş yapmanın çok tehlikeli olduğunu ve birçok yerde yasalara aykırı olduğunu sakın unutma.
 2. 2
  Eğer emniyet kemerini kullanmayı planlıyorsan bir uzatıcı satın al. Diğer bir alarm susturucu seçeneği emniyet kemeri yuvasına takılan bir parça olan uzatıcıdır. Alarm susturucusunu çıkarmadan aynı zamanda emniyet kemerini kullanabilmen için ek bir yuva sağlar. Uzatıcını emniyet kemerinin orijinal ekipman üreticisinden satın almalısın ve bu parça araç kullanım kılavuzunda belirtilen kütle ve boy da dâhil olmak üzere tüm kriterlere uygun olmalıdır.[5]
  • Emniyet kemerinin çarpma seviyesi kuvvetlerine dayanıp dayanmadığını ölçen bir sabitleme testini geçmesi gerektiğinden uzatıcının belirtilen kriterlere uyması önemlidir. Bu gereksinimleri internet üzerinden veya emniyet kemeri üreticine sorarak bulabilirsin.
 3. 3
  Emniyet kemeri alarm susturucusunu tak. Susturucunun emniyet kemeri yuvasına uyduğundan emin ol. Ardından alarm susturucuyu yuvasına tak. Artık çınlayan alarm seslerinden kurtuldun.
  Reklam

İpuçları

 • Koltuğun altını daha iyi görmek için bir el fenerine ihtiyacın olabilir.
 • İşlem bittikten sonra çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için aracını sür. Eğer yanlış kabloları kesersen tekrar bağlamak için sadece uzatıcı kablo kullan.
 • Bunu yaparken emniyet kemerinin takılı olup olmadığı herhangi bir fark yaratmamalıdır. Ancak bu durum değişik araç çeşitlerinde farklılık gösterebilir.
Reklam

Uyarılar

 • Emniyet kemerleri ile oynanması garantini geçersiz kılacaktır.
 • Aracın kontağı/motoru çalışırken kabloları kesme.
 • Alarmı emniyet kemeri tokasının içinden baypas etmeye çalışmak önerilmez. Bazı emniyet kemerleri piroteknik cihazlar içerir ve kurcalandığında patlayabilir. Kemerin yuvasının içindeki parçaları çıkarmak veya kurcalamak emniyet kemerinin çarpışma sırasında serbest kalmasına neden olabilir.
 • Emniyet kemeri sensörü ile herhangi bir şekilde oynamak hava yastığı performansını etkileyebilir. Bu durum seni ve/veya birlikte seyahat ettiğin yolcuları ciddi risk altına sokabilir. Emniyet kemeri alarm sensörünü değiştirmeden önce bu durumdan hava yastıklarının etkilenmeyeceğinden emin ol.
 • Emniyet kemeri tokasının kablo tesisatını kesmeye çalışma. Böyle yapmak muhtemelen ön yolcu hava yastığını devre dışı bırakır. Aynı zamanda bazı arabalarda bu kablonun kesilmesi tam tersi bir sonuç verip emniyet kemeri alarmını sürekli açık kalmaya zorlar.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Emniyet Kemeri Alarm Susturucusu Takmak
  • Emniyet Kemeri Alarm Susturucu veya Uzatıcı
 • Emniyet Kemeri Alarmını Üretici Firma Aparatlarıyla Devre Dışı Bırakmak
  • Araç Kullanım Kılavuzu
  • Yazılım Güncelleme (gerekliyse/mevcutsa)
 • Alarmı Yuvanın İçinden Baypas Etmek
  • Torks Uçlu Tornavida veya Matkap
 • Emniyet Kemeri Sensörü Kablosunu Kesmek
  • El Feneri
  • Elektrik Bandı veya Isıyla Daralan Bant
  • Kablo Kesici
  • Kablo Sıyırıcı

Bununla İlgili wikiHow'lar

Düz Vitesli Araç Nasıl KullanılırDüz Vitesli Araç Nasıl Kullanılır?
Otomatik Vitesli Araba Nasıl KullanılırOtomatik Vitesli Araba Nasıl Kullanılır?
Araba Nasıl Kullanılır?
Arabanın Kliması Çalışmıyorsa Hata Tespiti Nasıl Yapılır?
Motosiklette Vites Nasıl Değiştirilir?
Farlar Nasıl AçılırFarlar Nasıl Açılır?
Araba Nasıl ÇalıştırılırAraba Nasıl Çalıştırılır?
Paralel Park Nasıl Yapılır?
Dönmeyen Kontak Anahtarı Nasıl Tamir EdilirDönmeyen Kontak Anahtarı Nasıl Tamir Edilir?
Bisiklet Nasıl SürülürBisiklet Nasıl Sürülür?
Benzin Nasıl ÇekilirBenzin Nasıl Çekilir?
Arabaya Motor Yağı Nasıl Eklenir?
Arabaya Düz Kontak Nasıl YapılırArabaya Düz Kontak Nasıl Yapılır?
Arabanın Akü Bağlantısı Nasıl Kesilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 3.029 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 3.029 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam