Elma vücut tipine sahipsen vücudunun "üstü kalın" demektir. Yani geniş bir gövdeye, geniş omuzlara, dolgun göğüslere, kalın bir bele ve yağlı bir üst sırt bölgesine sahipsin anlamına gelir. Elma tipi vücuda sahip kadınların genelde daha ince kolları, bacakları ve kalçaları olur ve bel bölgesinden kilo almaya eğilimli olurlar. Elma tipi bir vücudun varsa bedeninle baştan ayağa gurur duymalı ve onu gözler önüne sermek için hazır olmalısın. Sahip olduklarınla düşman çatlatmak için önce uygun şekilde giyinmen gerekir. Elma tipi vücudunu daha iyi göstermek için gerçek anlamda nasıl giyineceğini bilmek istiyorsan bu adımları takip et.

Yöntem 1 / 3:
Elma Tipinde Giyinmek İçin Genel Stratejiler

 1. 1
  Elma vücut tipine sahip olduğundan emin ol. Vücut tipine uygun şekilde giyinmekle ilgili kafa yormaya başlamadan önce, gerçekten elma tipi bir vücudun olduğunu doğrulamalısın. Bazı insanlar armut vücut tipini elma vücut tipiyle karıştırmaktadır. Armut vücut tipinde belin aşağısı ve üst bacaklar kiloluyken, elma vücut tipinde vücudun orta kısmı ve belin yukarısı kiloludur. Elma tipi vücudun diğer özelliklerinden bazıları şunlardır:[1]
  • Geniş bir gövde
  • Geniş omuzlar
  • Orta büyüklükte veya dolgun göğüsler
  • Belirsiz bir bel
  • Daha ince kollar ve bacaklar
  • Düz bir popo
  • Göğüs çevresinden daha dar kalçalar
  • Elma tipinde olmak için çok geniş bir karna sahip olman gerekmez. Esas mesele, ağırlık merkezinin veya fazla kilolarının karın bölgende bulunmasıdır.
 2. 2
  Dikkatleri vücudunun orta kısmından uzak tut. Elma tipi vücuduna uygun giyinmek istiyorsan vücudunun orta bölgesi dolgun olduğu için dikkatleri oradan uzak tutman gerekir. Bunu yapmak için, düşük bel şortlardan veya pantolonlardan, kısa boy gömleklerden veya orta bölgenin aşağısında veya yukarısında biten kıyafetlerden uzak dur. Vücudunun başka yerlerini vurgulayarak veya bel hattını daha belirgin hâle getirerek insanların dikkatini vücudunun orta bölgesinden uzaklaştırman gerekir.
  • Karın bölgesinde farklı desenler olan bir kıyafet giyinmekten de kaçınmalısın. Aksi takdirde, karnın daha çok dikkat çekecektir.
  • Orta bölgene daha çok dikkat çekeceği için kalın kemerler takmaktan kaçın. İnce, koyu renkli kemerler tercih et.
  • Yine orta bölgene dikkat çekeceği için vücuduna yapışan gömleklerden veya elbiselerden uzak dur.
 3. 3
  Göğüs çevreni vurgula. Elma tipi bir vücudun varsa harika göğüslere sahipsin demektir; o yüzden onları öne çıkarmaktan korkma. Göğüs bölgeni sergilemek, en muhteşem özeliklerinden birini vurgulamakla kalmaz, aynı zamanda vücudunun orta bölgesinden dikkatleri uzaklaştırır. Göğüs bölgeni vurgulayıp dikkatleri oraya çekmek ve vücudunu uzun göstermek için; V yakalı üstler, göğüs dekolteli parçalar veya A kesim elbiseler giymelisin.
  • Göğüs bölgenin altından dökülüp bel bölgesinde genişleyen gömlekler veya elbiseler giy.
  • Göğüs bölgene dikkat çekmenin üst bölgenin kalabalık görünmesinden farklı bir şey olduğunu unutma. Çok fazla detayı olan süslü kolyeler takman veya boyna yakın kısmı gösterişli olan üstler giymen gerekmez. Zaten harika göğüslere sahip olduğun için süslemeye hiç ihtiyaç yok.
 4. 4
  Bacaklarını sergile. Elma tipi vücutta genellikle harika bacaklar olur. Uzun veya kısa boylu olman fark etmez; harika bacaklarını sergilemekten korkma öyleyse. Bunu kısa bir şortla veya bedenini uzun gösteren ve vücudunun alt yarısını dengeleyen yüksek topuklularla yapabilirsin.
  • Büyük ve ağır botlar, taytlar veya dar kot pantolonlar giyerek bacaklarının görünürlüğünü azaltma. Bu yalnızca, harika bacaklarının daha az dikkat çekici görünmesine neden olacaktır.
  Reklam

Yöntem 2 / 3:
Vücuda İyi Giden Bir Üst Giymek

 1. 1
  Üst kıyafetinin kesimine dikkat et. Giyeceğin şey ister bluz olsun isterse de elbise, göğüs bölgeni iyi gösteren ve dikkatleri bel bölgenden uzaklaştıran bir üst giymeye dair birkaç kural bulunur.
  • Giyin: V yakalı üstler, göğüs dekolteli parçalar, askısız parçalar, derin yuvarlak yakalı üstler ve üst kısmı oturan parçalar. Bunlar, göğüs bölgene daha çok dikkat çekecek ve vücudunun üst kısmını uzun gösterecek.
  • Kaçın: halter yaka üstler, çok yüksek yakalı parçalar, yaka hattı süslü parçalar, omzu açıkta bırakan kesimler veya kayık yakalı üstler. Bunlar, omuzlarının daha geniş görünmesini sağlayacak ve göğüs bölgene fazla dikkat çekecektir.
 2. 2
  Doğru kumaşı seç. Üstüne, özellikle de vücudunun orta bölgesine çok oturan kumaşlardan yapılmış parçaları giyme. Dikkatleri orta bölgenden uzağa çekmek için mesela dokunmuş kumaştan yapılmış, dokulu bir parça giyebilirsin. Ortası büzgülü tişörtler de vücudunun orta bölgesine şekil verecektir.
 3. 3
  Doğru şekli seç. Gömleğinin veya bluzunun üzerine çok yapışmaması gerekse de kutu gibi enden çok geniş boydan kısa, çuval gibi veya şekilsiz de olmamalıdır. Üstündeki çok bolsa vücudun genel olarak daha da şekilsiz, belinse daha kalın görünecektir. Bunun yerine, bel hattı yüksek, robalı veya A kesim gibi göğüs altından itibaren aşağıya inen bir gömlek veya bluz seç. Üst kıyafetinin şeklini seçerken aklında bulundurman gereken bazı noktalar şunlardır:
  • Belinde bağcık olan bir gömlek veya elbise vücudunu şekilli göstermene yardımcı olacaktır.
  • Üst kıyafetlerin kalça kemiklerinden daha aşağıya inmelidir.
  • Poponun aşağısına inen, uzun, dökümlü bir üst veya bir tunik gömlek bile giyebilirsin.
  • Çan kollu veya kolu manşetli üstler giy.
  • Pul ve çiçek gibi hoş omuz detayları olan bir üst tercih et.
 4. 4
  Doğru elbiseyi giy. Elma tipini daha iyi gösteren çeşitli elbiseler mevcuttur. A kesim veya üzerinde kesintisiz desenler olan bir elbise tercih et. Bir diğer strateji ise renk blokajının nimetlerinden faydalanan bir elbise bulmaktır. Mesela vücudunun her iki yanı boyunca siyah veya başka koyu renklerde, vücudunun orta kısmı boyunca da beyaz veya diğer açık renklerde olan bir elbise dikkatleri belinden başka yerlere çekecektir.[2]
  • Bel hattı kemer şeklinde üzerine dikilmiş elbiselerden giyme; aksi takdirde, belin daha da çok dikkat çekecektir.
  • Elbiseni bele oturan ve önü açık duran hoş bir ceketle eşleştirebilirsin.
 5. 5
  Üst giysini uygun bir ceketle veya kabanla eşleştir. Doğru ceket, yağlı göbeğini saklamana yardımcı olabilir. Tek sıra düğmeli olan ve üzerinde çok fazla ayrıntı bulunmayan bir ceket giymelisin. Kalıplı bir ceket veya kaban giymek, göğüs bölgende ve kalçalarında kıvrımlar yaratacak ve belini daha ince gösterecektir. Üste birden fazla parça giymek, vücudunun daha dengeli görünmesini sağlayacaktır. Deneyebileceğin diğer parçalardan bazıları şunlardır:
  • Üste oturan blazer ceketler ve kabanlar
  • Önü açık yelekler veya örgü ceketler
  • Dizin yukarısında biten bir trençkot
  Reklam

Yöntem 3 / 3:
Doğru Alt Parçaları Giymek

 1. 1
  Doğru pantolonları giy. Elma tipi vücudunu dengelemek için bacaklarını ortaya çıkarman gerekir. Dikkatleri bacaklarının üzerine çekmek görünümünü daha dengeli bir hâle getirmeni sağlayacaktır. Dar kot pantolonlar, taytlar veya üste çok oturan kumaşlardan yapılmış diğer parçaları giyerek bacaklarının görünürlüğünü azaltma. Bunları giydiğin takdirde, bacakların daha kısa ve ince, belinse daha da geniş görünecektir. Pantolon seçerken deneyebileceğin bazı ipuçları şunlardır:[3]
  • Ön kısmında çok fazla fermuar olan pantolonları giymekten kaçın; aksi takdirde, orta bölgen daha çok dikkat çekecektir. Bunun yerine, fermuarı yanlarında olan bir pantolon bulmaya çalış.
  • Arka cepleri olan pantolonlar giy. Bu, düz olan popona şekil verip belinin görünümünü dengeleyecektir.
  • Kot, klasik kesim, İspanyol paça, bacak kısmı geniş olan veya boru paça pantolonlar giy.
 2. 2
  Doğru şortları giy. Daha dolgun bir gövden var diye şort giymekten korkma. Kısa şortlar bacaklarını ortaya çıkarıp belinin kalın görünümünü azaltabilir. Şortları çok büyük olmayan elastik bir kemerle bile eşleştirebilirsin. Daha uzun bir görüntüye sahip olmak için ten rengi sandaletlerle birlikte giyebilirsin.
  • Tercihini yüksek belli kesimden yana kullan. Belin aşağısındaki düşük kesimler, üst bedenin "muffin" şeklinde görümesine neden olup orta bölgene daha çok dikkat çekecektir. Bel hattına oturarak belini daha ince ve daha şekilli gösteren bir kesim seç. Bu, pantolonlar için de geçerlidir.
 3. 3
  Doğru eteği giy. Harika bir etek, elma tipi vücudunu daha şekilli göstermene yardımcı olabilir. Verev veya A kesim etekler giymeye çalış ya da kloş bir etekle vücudunu daha dengeli göster. Belinin etrafını saran veya bel çevrenin en ince olduğu yere denk gelen etekleri giymekten kaçın. Trompet etek veya asimetrik etek de giyebilirsin.
 4. 4
  Doğru ayakkabıları giymek. Elma tipi bir vücudun varsa bacaklarına vurgu yapacak ayakkabılar giyerek vücudunun alt kısmını dengelemelisin. Giymen ve giymemen gereken bazı ayakkabılar şunlardır:[4]
  • Giyin: platform ayakkabılar, dolgu topuklular, uzun çizmeler, babetler, sabo terlikler ve bantlı sandaletler. Tüm bunlar, bacaklarını öne çıkarmanı ve vücudunun alt kısmını daha dolgun göstermeni sağlayacak.
  • Kaçın: kısa ve ince topuklular, tokalı botlar, Ugg botlar veya ayaklarının çok büyük görünmesine neden olan herhangi bir ayakkabı modeli. Bunlar aksine, bacaklarının görünürlüğünü azaltıp beline daha da çok dikkat çekecektir.
  Reklam

İpuçları

 • Beline daha çok dikkat çekeceği için el veya omuz çantası kullanmaktan kaçın.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Burundaki Siyah Noktalar Nasıl Temizlenir?
Göğüsler Ameliyatsız Nasıl BüyütülürGöğüsler Ameliyatsız Nasıl Büyütülür?
Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Saç Bir Haftada Nasıl UzatılırSaç Bir Haftada Nasıl Uzatılır?
Baş Vermemiş Bir Sivilceden Nasıl KurtulunurBaş Vermemiş Bir Sivilceden Nasıl Kurtulunur?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Saça ve Cilde Hindistan Cevizi Yağı Nasıl UygulanırSaça ve Cilde Hindistan Cevizi Yağı Nasıl Uygulanır?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Kasık Kılları Nasıl Tıraş EdilirKasık Kılları Nasıl Tıraş Edilir?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Bel Nasıl ÖlçülürBel Nasıl Ölçülür?
Mor Şampuan Nasıl KullanılırMor Şampuan Nasıl Kullanılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 25 kişi çalıştı. Bu makale 2.082 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 2.082 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam