Elma sirkesi, elmanın fermente edilmesiyle yapılan bir sıvıdır. Sağlıkla ilgili bazı durumların iyileştirilmesine yardımcı olabileceği gibi kilo vermede detoks içeceği olarak da kullanılabilir. Doğrudan içerek elma sirkesini beslenme düzenine ekleyebilir ya da tadını pek sevmiyorsan onu diğer sıvı içeceklere ve yiyeceklere ekleyebilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Kilo Vermek İçin Elma Sirkesi İçmek

 1. 1
  İşlenmemiş ve süzülmemiş elma sirkesi satın al. Market raflarındaki süzülmüş ve pastörize edilmiş sirkeler, süzülmemiş sirkeyle aynı özelliklere sahip değildir.
  • Bragg markalı organik elma sirkesi, en iyi elma sirkelerinden biridir.
  • Süzülmemiş sirkede “sirke anası” olarak bilinen bir tortu vardır, bu tortu fermantasyon sürecinden kalan bakteridir. Kombu çayındaki tortuya benzer. [1]
 2. 2
  Yemeklerden önce meyve suyu ile elma sirkesini karıştırıp iç. 1 bardak (237 ml) greyfurt suyunu ve 2 yemek kaşığı elma sirkesini bir bardağa dök. İyice karıştır.
  • Greyfurt suyu yerine başka bir meyve suyu da kullanabilirsin. Neredeyse sadece şekerden oluşan meyve suyu kokteyllerinden kaçın. Daha sağlıklı bir seçim için C vitamini açısından zengin olan meyveleri kullan.
  • Elma sirkesinin keskin bir tadı vardır. Öyleyse bu tadı oldukça bastıran bir meyve suyu kullanmayı sürdür.
  • Sirkede bulunan asetik asit, yağ yakan proteinleri harekete geçirmeye yardımcı olabilir.[2]
  • Yemeklerden önce düşük kalorili içecekler ve su içmek, daha az yemek yemede sana yardımcı olabilir.
 3. 3
  Elma sirkeli salata sosu hazırla. Salata sosu için 2 yemek kaşığı (30 ml) elma sirkesi kullan.
  • Kimileri "Daha sağlıklı olması için sosta yağ kullanmayın." der ama bu doğru değildir. Yağ türüne bağlı olarak (organik, rafine edilmemiş, soğuk sıkım Hindistan cevizi yağı gibi yağın en saf hâli) sağlığa birçok farklı açıdan fayda sağlaması için yalnızca organik yağları kullanmalısın. Neredeyse her yerde kullanılan normal sıvı yağlar sağlığın için zararlıdır, dolayısıyla sadece sağlığa faydalı yağları kullan (organik olmaları şartıyla susam yağı, zeytinyağı vb.). Organik yağlar, sadece GDO içermeyen yağlar demek değildir aynı zamanda içine kimyasal (inorganik maddeler) eklenmemiş yağlar demektir.
  • Sirkeyi maydanoz, limon suyu ve bir diş sarımsakla mutfak robotunda karıştır.
  • Sağlıklı bir beslenme düzeninin bir parçası hâline getirip düzenli olarak düşük kalorili ve taze yapılmış sos yemek, glisemik indeksini düşüreceği gibi kilo vermede de sana yardımcı olacaktır.
 4. 4
  Aşırı derece acıkma durumunu önlemek için elma sirkeli hafif şeyler ye.
  • 2005 yılında gerçekleştirilen bir çalışmada, ekmeği sirke ile yiyenlerin yalnızca ekmek yiyenlere kıyasla açlığı daha uzun süre geçiştirdiği gösterilmiştir.[3]
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Diyabeti Önlemek İçin Elma Sirkesi İçmek

 1. 1
  Yatmadan 1 saat önce 2 yemek kaşığı (30 ml) süzülmemiş elma sirkesini büyük bir bardak suyun içine döküp karıştır.
 2. 2
  Bu karışımı, geceleyin kan şekeri seviyeni %4 ila %6 oranında azaltması için her gece iç.
  • Ayrıca yapılan bazı çalışmalarla elma sirkesinin hâlihazırda Tip 2 Diyabet hastalığı olan insanlarda iyi etkileri olabileceği gösterilmiştir. Ancak bu karışımın insülin ilaçları üzerinde etkileri de olabilir.
  • Diyabet ilaçları kullanıyorsan bu karışımı içmeden önce doktorunla konuş.[4]
 3. 3
  Bu karışımı, insülin ve artan kan şekeri seviyesini indirmek için yemekten önce iç.
  • 2 yemek kaşığı (30 ml) elma sirkesi ile 177 ml suyu, 59 ml katkısız yaban mersini suyunu ve bir damla limon suyunu karıştırıp bu karışımı içmeyi dene.[5]
  • Diyabete yol açabilecek düşük glukoz toleransı olan insanların en çok elma sirkesinden faydalandıkları görülmektedir. Bazı test sonuçlarına göre elma sirkesinin bu kişilerin kan şekeri seviyesini yarı yarıya düşürdüğü belirtilmiştir.[6]
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Kalp Sağlığı İçin Elma Sirkesi İçmek

 1. 1
  Her zamanki salata sosun yerine yağlı ve sirkeli salata sosu kullan. Diğer sirkeler yerine elma sirkesi kullan.
  • Salatalarında yağ ve sirkeli salata sosu kullanan insanların kalp rahatsızlığı yaşama riski daha düşüktür.
  • Buna katkı sağlayan faktörler arasında sağlıklı bir beslenme düzeni ve doymuş yağlar yerine “sağlıklı” yağlar kullanmak sayılabilir.
 2. 2
  İmkân dâhilinde yüksek tansiyonu düşürmek için elma sirkesini suya, çaya veya meyve suyuna karıştırarak iç. Yüksek tansiyon, kalp rahatsızlığına sebep olabilecek faktörlerden biridir.
  • Çalışmalar, sıçanların asetik aside olumlu tepkiler verdiğini göstermiştir.
  Reklam

İpuçları

 • Sirke, diğer temizlik ürünlerine kıyasla zehirli madde içermediğinden ve hemen hazırlanabileceğinden ev temizliğinde kullanılabilecek harika ve sağlıklı bir üründür.
 • Diğer iyileştirici özelliklerinden dolayı da elma sirkesi kullanmayı göz önünde bulundur. Cilde sürdüğünde bazı mantar türlerinden kaynaklanan cilt sorunlarının tedavisinde veya sivilce tedavisinde sana yardımcı olabilir.
 • Elma sirkeli bir içeceği 1 tatlı kaşığı (5 ml) bal veya 5 damla stevya sıvısı ile tatlandırabilirsin.
Reklam

Uyarılar

 • İlk başta araştırmadan elma sirkesini potasyum takviyesi olarak kullanma. Potasyum seviyesini düşürebilir. (Aslında elma sirkesindeki potasyum seviyesi yüksektir, dolayısıyla içinde bu kadar potasyum olan bir sirkenin potasyum seviyesini düşürdüğü bilgisi doğru olmayabilir. Ancak bu bilginin doğru olması ihtimali sebebiyle bunun için iyi bir araştırma yapmalısın.) Bazılarına göre "Eklem iltihabı ya da kemik erimesi olan insanların elma sirkesi tüketmemesi gerekir". Ancak özellikle greyfurt/greyfurt suyu ile tüketildiğinde elma sirkesinin eklem iltihabını önlemede yardımcı olduğu belirtilmiştir. Not: İnternet ortamında patent sahiplerinin yaydığı çok fazla yanlış bilgi mevcuttur, bunun amacı da patent üzerinden para kazananların insanları gerçek şifa kaynaklarından uzak tutmak istemeleridir. (Doğanın patentini alamazsın. Aslında bu patent sahipleri, doğanın gücünü ve kaynaklarını öğrenmeni istemiyorlar.)
 • Elma sirkesini doğrudan içerken dikkatli ol. Güçlü asit içeriği yemek borusu için zorlayıcı olabilir, ayrıca hoş olmayan bir tat bırakır. Sirkeyi doğrudan ve hızlıca içmek istiyorsan çay bardağı gibi küçük bir bardakta 1 yemek kaşığı elma sirkesini ve 1 yemek kaşığı suyu karıştırıp iç.
 • Elma sirkesiyle kilo vermeye çalışırken aşırı derecede sirke kullandıysan bunun nasıl sonuçlanabileceğini araştır. Aşırı kullanım (aşırı tüketim) gerektiren bir tarif yüzünden faydalı hücrelerin yerine kötü hücrelerin çoğalmasıyla böbrek yetmezliği rahatsızlığı geçiren insanlar olmuştur. Sağlığa faydalı da olsa hiçbir şeyin fazlası iyi değildir. Elma sirkesiyle kilo vermeye başlamadan önce elma sirkesini aşırı kullanmayı, vücudunu tuzla doldurmayı veya elma sirkesini aşırı tüketmekten kaynaklanan başka yetersizlikleri önlemek için iyice araştırmanı yap. Not: Sağlık söz konusu olduğunda sadece Himalaya tuzu (mineral deposudur) ve deniz tuzu kullan (sofra tuzu kullanma).
 • Konuda hiçbir bilgisi olmayan insanlar "Reflü hastasıysan, sık sık miden yanıyorsa veya mide ülserin varsa elma sirkesi içme." diyebilirler ama gerçekte elma sirkesi vücudunun pH seviyesini düzenler ve ülserleri (sirke topikal asit yanıklarının tedavisinde bile kullanılıyor), reflü hastalığını ve mide yanmasını iyileştirir. Hastalık hastası olma. Tedaviler hakkında İnternet’te dolaşan birçok yanlış bilgi var.
 • Uygulayacağın tarif, sağlıkla ilgili bir tarifse endüstriyel malzemeler kullanma. Vücudunda iyi yönde bir değişiklik olsun istiyorsan (iyileştirici/tedavisel) her zaman organik malzemeler kullan. (Çalışmalarda market raflarındaki bal ve tarçının kesinlikle gerçek bal ve tarçın olmadığı belirtilmektedir. Dolayısıyla bu ürünler organik olmadığı müddetçe sağlığa hiçbir faydaları olmayacaktır.) Ayrıca bu raflara gelmeden önce ballar "kötü" sayılabilecek derecelerin üstünde ısıl işleme maruz kaldığından bu işleme tabi tutulmamış yöresel ballar en iyisidir ve bunlar en saf ballardır.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Süzülmemiş elma sirkesi
 • Ölçü kaşıkları
 • Greyfurt suyu
 • Yaban mersini suyu
 • Su
 • Bal/stevya/şeker kamışı şurubu
 • Yağ, sarımsak, maydanoz ve limon (salata sosu için)
 • Elma suyu

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bir Haftada 5 Kilo Nasıl VerilirBir Haftada 5 Kilo Nasıl Verilir?
Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl BırakılırMastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Sigara Nasıl İçilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi EdilirPenisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?
Uyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl GeçilirUyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl Geçilir?
Yorgun Değilken Nasıl Uyunur?
Isırgan Otu Isırığı Nasıl Tedavi EdilirIsırgan Otu Isırığı Nasıl Tedavi Edilir?
Regl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl AlınırRegl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl Alınır?
Regl Dönemi Nasıl Erken BitirilirRegl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?
Vajinadaki Koku Hızlıca Nasıl GiderilirVajinadaki Koku Hızlıca Nasıl Giderilir?
Yeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım YapılırYeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım Yapılır?
Bir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl AnlaşılırBir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 12 kişi çalıştı. Bu makale 48.575 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sağlık
Bu sayfaya 48.575 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam