Elma Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Bu Makalede:Elmaları HazırlamakKuru PaketlemeTuzlu SuElmaları Şerbet Kullanarak SaklamakElmaları Bütün Olarak DondurmakReferans

Genellikle dondurularak saklanacak elmalar önce soyulup dilimlenir ve içi çıkartılır. Elma saklamak için çok farklı yöntemler kullanılabilir. Bu yöntemlerin her biri farklı kullanımlar için uygundur. İçlerinde en kullanışlı ve popüler olanı ise kuru paketleme yönetimi. Bunun yanında su, şerbet kullanarak veya elmaları bütün olarak dondurma yöntemleriyle de elma saklamak mümkün.

1
Elmaları Hazırlamak

 1. 1
  Elmaları yıka. Elmaları soğuk suya tut. Bu sırada parmaklarınla hafifçe ovarak üzerlerindeki kiri temizle. İyice kurut.
 2. 2
  Elmaları soy. Bir meyve soyucu veya bıçak yardımıyla elmanın ince kabuğunu soy.
 3. 3
  Elmaları dilimle. Elmaları arzu ettiğin büyüklükte dilimlemek için keskin bir bıçak kullan.
 4. 4
  Elmaların kararmaması için ½ tatlı kaşığı (1500 mg) askorbik asit ve 3 yemek kaşığı (45 ml) suyu karıştırıp üzerlerine sür.

2
Kuru Paketleme

 1. 1
  Elma dilimlerini bir tepsiye dizip dondur. Parşömen kâğıdı serili bir tepsiye elma dilimlerini yerleştir. İyice katılaşana kadar 2 ila 3 saat dondur.
  • Elma dilimleri tek katman hâlinde ve birbirine değmeyecek şekilde dizilmeli. Bu yöntem sayesinde elma dilimleri tek tek donduruluyor. Böylece dilediğin zaman ve ihtiyacın olduğu kadar kullanman kolaylaşıyor. Bu ilk etapta meyveler birbirine dokunur ya da üst üste gelirse, yapışacaktır. Bu durumda tüm elma dilimlerini çözmen gerekir.
 2. 2
  Donmuş elma dilimlerini bir kaba koy. Dilimler iyice donup katılaşınca düz bir spatula yardımıyla tepsiden alıp dondurucuda saklanabilen plastik bir kaba koy.
 3. 3
  Dondur. Kapların üzerine o günün tarihini yazdığın etiketi yapıştır. Sonra 6 ila 9 ay elmaları dondurucuda tutabilirsin. Don yanığı oluştuğunu fark edersen, elmaları çıkarma vakti gelmiş demektir.
  • Kuru paketleme yöntemiyle saklanan elmalar hemen hemen her tarifte kullanılabilir.

3
Tuzlu Su

 1. 1
  Su dolu bir kapta tuzu çözdür. Büyük bir kaba su doldurup 2 yemek kaşığı (30 ml) tuz ekle. Bu ölçü 4 litre su için geçerli. Tuz iyice çözünene kadar karıştır.
  • Tuz, koruyucu görevi görür. Böylece elmaları bozulmadan veya don yanığı olmadan saklama süresi artar.
 2. 2
  Elma dilimlerini tuzlu suya batır. Tuzlu suya koyduğun elmalar birkaç dakika suyu çeksin.
 3. 3
  Elmaları süzdür. Kabın içindeki dilimleri bir süzgece dökerek elmaları süzdür.
 4. 4
  Elma dilimlerini dondurucu poşetlerine koy. Birbirine yapışmaması için dilimleri iyice yay.
 5. 5
  Elma dilimlerini dondur. Bu yöntem kullanılarak dondurulan elma dilimleri 6 ila 1 ay taze kalır.
  • Elmaların yapışmasını önlemek için poşeti mümkün olduğunca düz tutmaya çalış.
  • Bu yöntem kullanılarak dondurulan elmalar özellikle turta ve kek gibi hamur işleri için uygundur.

4
Elmaları Şerbet Kullanarak Saklamak

 1. 1
  Şerbet hazırla. 2 su bardağı (450 ml) şekerle 3 su bardağı (750 ml) soğuk suyu geniş bir kapta karıştır. Şeker iyice çözülsün.[1]
  • Dilersen elmaların kararmaması için şerbete 1/2 tatlı kaşığı (1500 mg) askorbik asit ekleyebilirsin.
 2. 2
  Elmaları şerbete ekle. Elma dilimlerini spatula veya büyük bir kaşık yardımıyla şerbete ekle. Dilimlerin üzeri iyice örtülsün.
 3. 3
  Elmaları dondurucu poşetlerine koy. Süzgeçli bir kaşıkla dilimleri şerbet dolu kaptan al ve yeniden kapatılabilen, dondurucuda saklanabilen bir poşete koy.
 4. 4
  Dondur. Bu şekilde saklanan donmuş elmalar, 6 ila 12 ay bozulmadan kalır.
  • Şerbet kullanılarak saklanmış elmalar, pişirilmeden yapılan tatlılar ve meyve kokteylleri için mükemmeldir.

5
Elmaları Bütün Olarak Dondurmak

 1. 1
  Elmaları yıka. Soğuk suya tuttuğun elmaları hafifçe ovarak üzerindeki kiri temizle.
 2. 2
  Elmaların içini çıkar. Elma oyucuyu meyvenin ortasına yerleştir ve iyice bastır. Elma oyucu meyvenin ortasından geçerek içini ayıracak. Sonra oyucuyu çekip meyvenin içini çıkar.
  • Elma oyucusu yoksa uzun bir meyve bıçağıyla elmanın tam ortasını del ve içini çıkar.
  • Soyucu aparatı da bulunan elma oyucuları var. Kullanacağın elmanın kabuklarını soyman gerekiyorsa bu tür aletler çok işine yarayacaktır.
  • Zamandan tasarruf etmek istiyorsan bu adımı atlayabilirsin. Elmanın içini çıkarmak isteğe bağlı ama tavsiye edilen bir adım. Çünkü dondurulmuş bütün elmaya bunu yapmak zor olacaktır. İçini önceden çıkardığında, meyvenin kullanımı da kolaylaştırmış olursun.
 3. 3
  Elmayı askorbik aside batır. 1/2 tatlı kaşığı (1500 mg) askorbik asidi 3 yemek kaşığı (45 ml) suyla karıştır. Bu karışımı içi çıkarılmış elmanın tam ortasına ve soyulmuş kısımlarına dök. Böylece meyvenin kararmasını önlemiş olursun.
 4. 4
  Elmayı plastik bir folyoyla sar. [2] Folyoyu elmanın etrafına iyice sarıp üstünü kıvır ve açılmaması için metal bir mandalla bağla.
  • Bunun yerine elmayı yeniden kapatılabilen bir poşete koyabilirsin. Elmayı poşete koy ve ağzını sıkıca bağla. Poşetin içindeki fazla havayı mümkün olduğunca dışarı çıkarmaya çalış.
 5. 5
  Dondur. Bütün bir elma bozulmadan ya da don yanığı olmadan 6 ay dondurucuda saklanabilir.
  • Meyveli turta, fırında elma gibi yiyecek ve hamur işleri için dondurulmuş bütün elmaları kullanabilirsin.

İpuçları

 • Elmaların türünü göz önüne al. Elmanın tadı ve yapısı dondurulduğunda değişecektir. Bazı elma türleri diğerlerinden daha dayanıklıdır. Mesela, Fuji ve Gala türlerinin tadı turta elmalarına göre daha iyi korunur. Golden, Roma Güzeli, Jonathan Elması ve Granny Smith gibi turtalarda kullanılan elma türlerinin dokusu Red Delicious gibi unlu elmalara göre dokusunu daha iyi korur.
 • Yalnızca kaliteli elmaları dondur. Kullandığın elmalar çürük ya da lekeli olmamalı, sağlam ve olgun olmalıdır.

İhtiyacın Olacak Şeyler

 • Elma oyucu
 • Meyve soyucu
 • Meyve bıçağı
 • Fırın tepsisi
 • Parşömen kâğıdı
 • Düz spatula
 • Büyük bir kap
 • Büyük bir kaşık
 • Yeniden kapatılabilen dondurucu poşetleri veya plastik dondurucu kapları
 • Dondurucu

Uyarılar

 • Don yanığından korunmak için eldiven kullanmayı ihmal etme

Makale Bilgisi

ÖNE ÇıKAN MAKALE

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 24 kişi çalıştı.

Kategoriler: Yemek ve Davetler

Diğer dillerde:

English: Freeze Apples, Italiano: Congelare le Mele, Português: Congelar Maçãs, Español: congelar manzanas, Deutsch: Äpfel einfrieren, Français: congeler des pommes, Русский: замораживать яблоки, Nederlands: Appels invriezen, 中文: 冷冻苹果, Bahasa Indonesia: Membekukan Apel, Čeština: Jak mrazit jablka, العربية: تجميد التفاح, हिन्दी: ऐप्पल्स को फ्रीज़ (Freeze Apples) करें, ไทย: แช่แข็งแอปเปิล, 한국어: 사과 냉동시키는 방법, Tiếng Việt: Đông lạnh táo, 日本語: リンゴを冷凍保存する

Bu sayfaya 8.404 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?