İster 'bağlantıyı tamamen kesmek' konusunda tutkulu ol ya da sadece yakın gelecekte bir elektrik kesintisi ile başa çıkmak zorunda kalacağını bil, elektriksiz nasıl yaşayacağını bilmen gerekecek. Hayatımızda büyük rol oynayan tüm elektrikli eşyalar olmadan yaşamak kulağa doğal gelmese de elektriksiz yaşamak insanların doğuştan beri yaptığı bir şeydi. Kararlılıkla, olumlu bir tavırla ve biraz ustalıkla, sen de elektriksiz yaşayabilirsin; ister sadece bir günlüğüne ister hayatının geri kalanında.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Bağlantıyı Tamamen Kesmek

Kısım Bir: Aydınlanmak ve Isınmak

 1. 1
  Alternatif enerjiye yatırım yap. Elektriksiz yaşamayı planlıyorsan elektrik şirketlerinin yardımı olmadan evini güç sağlamanın başka yollarını bulman gerekecek. Yenilenebilir enerji kaynakları bunu yapmanın mükemmel bir yoludur. Güneşin gücünden yararlanmak, rüzgâr türbinleri inşa etmek veya bir hidroelektrik sistemi aracılığıyla evine güç sağlamak için güneş panelleri kur. Kendi elektrikli eşyalarına güç verebilmek için bir jeneratör kurmayı da düşünebilirsin.[1]
 2. 2
  Aydınlatma sistemini planla. Evini en iyi şekilde nasıl aydınlatacağına dair birkaç geçerli seçenek var. En iyilerden biri gazyağı feneridir. Ayrıca gazyağı fitil lambaları, mumlar ve pille şarj edilmiş kamp fenerlerinden de yararlanabilirsin. Ayrıca, gece yarısı kalkman gerektiğinde ancak yanacak ışık olmadığında elinin altında el fenerinin olması da önemlidir.[2]
 3. 3
  Evini kışa hazırla. Bu, evinin duvarlarına, özellikle tavan arasında ve kapıların etrafına ekstra yalıtım eklemek anlamına gelir. Isı; kapıların altından, pencerelerin etrafından ve evin üst kısımlarından geçer. Mümkün olduğunca az ısı çıkışına izin verecek bir yalıtım sistemi oluştur. Kapıların altlarını tıkamak için kapı süpürgeleri satın al.
 4. 4
  Merkezi ısıtmayı düşün. Şöminen veya odun soban yoksa özellikle soğuk bir iklimde yaşıyorsan bir tane inşa etmeyi ciddi olarak düşünmelisin. Evdeki diğer odaları ısıtmak için şöminene, diğer odalara açılan havalandırma delikleri açmayı düşünebilirsin.[3]
  Reklam

Kısım İki: Yemek Pişirmek

 1. 1
  Yemek yapmanın bir yolunu bul. Elektrik kullanmadan yemek pişirmenin en iyi yollarından biri odun sobası kurmaktır. Odun sobası üzerinde pişirilemeyecek kadar ısındığında, propan veya bütan kamp sobaları kullan (tıpkı diğer gaz sobaları gibi çalışır).
 2. 2
  Bahçe kurmak. Bir mağazadan meyve ve sebze satın almak yerine neden kendin yetiştirmeyesin? Sadece birkaç tohumla bahçeni bir mahsul cennetine dönüştürebilirsin. Mahsullerini kendi toprağında yetiştirmek, yiyeceklerinin ne tür kirletici maddelere maruz kaldığı üzerinde kontrol sahibi olduğun anlamına da gelir.
 3. 3
  Hayvan yetiştir. Bunu yapacak yerin varsa hayvancılık yapmayı düşünmelisin. İnekler, keçiler ve koyunların hepsi mükemmel süt ürünleri kaynaklarıdır, tavuklar yumurta ve et sağlar ve domuzlar gübre yapmana ve yiyecek sağlamana yardımcı olabilir. Hayvancılıkla ürettiklerini satabilir, takas edebilir veya tutabilirsin.[4]
 4. 4
  Yiyecekleri nasıl koruyacağını öğren. Elektriksiz yaşamanın büyük bir kısmı, içinde saklayacak bir buzdolabın olmasa bile yiyecekleri koruyabilmektir. Meyve ve sebzeden et ve yumurtaya kadar neredeyse her şey konserve edilebilir. Konserve, taze ürünlerini korumak için mükemmel bir yoldur. Çok fazla konserve yapmayı planlıyorsan basınçlı konserve almayı düşünmelisin. Basınçlı kutular, konserve işlemini çok daha verimli hâle getirir.
  Reklam

Kısım Üç: Bağlantıyı Kesmenin Diğer Temelleri

 1. 1
  Bir kompost yığını oluştur. Kompost, özellikle şehir çöp hizmetleri için ödeme yapmak istemediğinde inanılmaz derecede kullanışlıdır. Bir kompost yığını, besin açısından zengin gübre elde etmene yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda yapımı nispeten kolaydır.
 2. 2
  Kendi gübreni kendin yap. Hayvancılık yapıyorsan bunu yapmak özellikle kolaydır. Bahçeni kendi ev yapımı organik gübrenizle beslersen, bahçen sana özellikle minnettar olacaktır.
 3. 3
  Satmak veya ticaret yapmak için oluşturabileceğin bir ürüne odaklan. Becerilerini göz önünde bulundur; dikiş dikme, yemek pişirme, oyma, inşa etme gibi konularda iyi misin? Bir şeyleri toplu olarak yapmak için hangi malzemelere ihtiyacın olabileceğini belirle. Ayrıca sahip olduklarından hangi ürünleri yapabileceğini de düşün. Koyun mu yetiştiriyorsun? Ardından nasıl örgü yapılacağını veya koyun sütünden peynir yapmayı öğren.
 4. 4
  Giysilerini elde yıka. Bu göz korkutucu bir görev gibi görünse de pratikle kolaylaşır. Giysilerini yıkama tahtasında çitile, durula ve ardından kuruması için as.
  • Yumuşak giysilerin sırrı, giysilerini asmadan önce bir veya iki bardak sirke ile durulamaktır. Sirke, giysilerinin havada kururken çok sertleşmesini önleyecektir.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Elektrik Kesintisiyle Başa Çıkmak

Kısım Bir: Elektrik Kesintisine Hazırlanmak

 1. 1
  Bir acil durum kiti yap. Su ve çabuk bozulan yiyeceklerin yanı sıra, her hanenin acil durum çantasında bulunması gereken başka temel öğeler de vardır. Bu öğeler şunları içerir: Bir el feneri, ekstra piller, çok amaçlı bir alet (bir İsviçre Çakısı gibi), bir manuel konserve açacağı, yedi günlük ilaçların, temizlik malzemeleri, ekstra nakit, taşınabilir bir radyo ve bir acil durum battaniyesi.[5]
  • Kişisel belgelerinin de kopyalarını almalısın. Bunlara önemli tıbbi bilgiler, pasaport, ikamet örneği ve doğum belgen dâhildir. Ayrıca bölgenin bir haritasına ve acil durumda iletişim kurulacak kişilerin bir listesine sahip olmalısın.
 2. 2
  Bir ilk yardım çantası hazırla. Bir elektrik kesintisinde ne olabileceğini (veya kimin doktora ihtiyacı olabileceğini) asla bilemezsin. Bu nedenle, evinde bir ilk yardım çantası bulundurman şiddetle tavsiye edilir. Tamamen stoklanmış ilk yardım kitlerini satın alabilir veya kendi kitini bir araya getirebilirsin. İlk yardım çantana koyman gereken tüm öğelerin tam listesi için burayı tıkla.[6]
 3. 3
  Suyu evinin bir yerinde sakla. Kişi başına günde en az 3,5 L su depolamayı öneriliyor. Mümkünse en azından bir hafta yetecek kadar su al (yani, üç kişilik bir aileysen bu 80 L su satın alman anlamına gelir.)
 4. 4
  Bozulmayan yiyecekler sakla. Bu yiyeceklerin yapımı kolay olmalı veya daha da iyisi hiç hazırlık gerektirmemeli. Izgara veya kamp ocağı gibi bir ısı kaynağına erişimin yoksa (İkinci Bölümde kapsanan), o zaman çoğunlukla pişirilmesi gerekmeyen bozulmayan yiyecekleri stoklamalısın.[7]
 5. 5
  Aile üyelerini takip et. Güç kesilirse veya kendini acil bir durumda bulursan telefonunun şarjı bitmeden önce aile üyelerini aramak için telefonunu kullan (çünkü pil bittikten sonra şarj edemezsin.)
 6. 6
  Biraz eğlenceyi elinin altında tut. Televizyonunu, bilgisayarını veya başka herhangi bir elektronik ürünü kullanamayacağın için, kendin için biraz eğlence bulman gerekecek. Bununla birlikte, el fenerinin pillerini geceleri bir kitap için yakarak boşa harcamamalısın. Fenerlerin veya mumların varsa bir masaya bir tane koy, böylece herkes okumak, oyun oynamak veya konuşmak için etrafında toplanabilir.
  Reklam

Kısım İki: Aydınlanmak ve Isınmak

 1. 1
  Bazı alternatif ışık kaynaklarına yatırım yap. Bunlar arasında birden fazla el feneri, kamp feneri ve mum bulunur. Fenerlerini karanlıkta çabucak bulabileceğin bir yerde sakla. Mumlar harikadır çünkü pil ömrünü boşa harcamadan uzun süre dayanırlar. Fenerler, özellikle karanlıkta günlük hayata devam etmeye çalışırken faydalıdır. Yemek pişirirken mutfağını bir fenerle aydınlat.
 2. 2
  Isı için ne yapacağını belirle. Şöminen varsa odun depolamak iyi bir fikir olabilir. Kullanılmayan odaları kapat çünkü sahip olduğun az ısı evin her tarafına yayılacaktır. Ayrıca bir gazyağı ısıtıcısına yatırım yapmayı da düşünebilirsin. Bu ısıtıcılar evi ısıtacak olsa da bir havalandırma deliğinin yanına yerleştirilmeleri gerekir; aksi takdirde karbon monoksit birikmesine neden olabilirler.[8]
 3. 3
  Gerekli elektronik cihazları şarj etmek için arabanı kullan. Arabana gitmek için dışarı çıkabiliyorsan kesinlikle gerekli olan elektronik eşyalarını şarj etmek isteyebilirsin (aile üyeleriyle iletişim kurmak için cep telefonları ve şarj edilebilir fenerler gibi), elektroniklerini arabandaki çakmaklıkta (araba aküsüne bağlı olan) şarj edebilirsin.
  Reklam

Kısım Üç: Pişirmek

 1. 1
  Bozulabilir yiyecekleri buzdolabında soğuk tut. Bunu yapmanın en iyi yolu, bir blok kuru buz satın alıp onu gazeteye sarmak ve buzdolabına koymaktır. Bugün kuru buzu nereden satın alabileceğini öğren, böylece acil bir durumda nereye gideceğini bilirsin.[9]
  • Buzdolabını ve derin dondurucunu yalnızca kesinlikle gerekli olduğunda aç. Buzdolabını ve derin dondurucunu, sıcaklığı içeride tutmak için kalın battaniyelerle de kapatabilirsin. Battaniyelerin buzdolabı veya dondurucu havalandırma deliklerini kapatmadığından emin ol.
 2. 2
  Önce çabuk bozulan yiyecekleri pişir. Depoladığın çabuk bozulmayan yiyeceklere dalmadan önce, buzdolabında bıraktığın çabuk bozulan yiyecekleri pişirmeyi düşün. Bunu yalnızca kesintinin ilk gününde yap çünkü soğutulmuş yiyeceklerin çoğu 4.4ºC üzerindeki sıcaklıklarda iki saatten uzun süre bekledikten sonra yenmemelidir.
  • Bu kuralın istisnaları sert peynirler, işlenmiş peynir, taze meyve ve sebzeler, tereyağı/margarin ve ekmektir.[10]
 3. 3
  Gaz ocağında pişir. Elektrik kesintisi sırasında bir gaz ocağına sahip olacak kadar şanslıysan yemeğini pişirmede sorun yaşamaman gerekir. Aralıkları elle yakman gerekecek, ancak bunun dışında sorun olmamalı. Bununla birlikte, elektrikli ocağın varsa alternatif pişirme yöntemleri aşağıda listelenmiştir.[11]
  • Evini ısıtmak için asla gazlı ocak veya fırın kullanma. Bu cihazların amacı bu değildir ve evindeki karbon monoksit miktarında tehlikeli bir artışa neden olacaktır.
 4. 4
  Propan ve bütan kamp ocaklarını çıkar veya ızgaranı kullan. Bir kamp ocağın varsa ve elektrikli ocakta yemek yapamıyorsan o zaman o propan veya bütan kutusundaki tozu üfleme zamanıdır. Bu kamp sobaları aslında normal bir gaz sobası ile aynı şekilde çalışır. Izgara ve mangallar da elektrik kesintisinde çalışacaktır. İçeride kullanmadığından emin ol, aksi takdirde karbon monoksit birikmesine neden olabilirler ki bu çok tehlikeli olabilir.
 5. 5
  Gerekirse ateş yakmaya hazır ol. Şöminen varsa kullan. Aksi takdirde, arka bahçende kamp ateşi yakman gerekebilir. Karartmaya eğilimli bir bölgede yaşıyorsan ve şöminen yoksa, kamp ateşi alanı için arka bahçenin bir köşesini ayırmayı düşünebilirsin.
 6. 6
  Mümkünse yemeğe çık. Evinden ayrılabilirsen dışarıda yemek yemeyi düşünebilirsin. Evde kalmak zorunda kalırsan büyük olasılıkla biraz çıldıracaksın; bu yüzden gün içinde yemek yemek için dışarı çık.
  Reklam

İpuçları

 • Aniden ve beklenmedik bir şekilde güç kesilirse paniğe kapılma. El fenerlerini koyduğun yere sakince ve dikkatlice yürü.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bahçedeki Köstebeklerden Nasıl Kurtulunur?
Domatesler Nasıl BudanırDomatesler Nasıl Budanır?
Yılanlar Nasıl Uzaklaştırılır?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Kulağakaçandan Nasıl KurtulunurKulağakaçandan Nasıl Kurtulunur?
Yarasalardan Nasıl KurtulunurYarasalardan Nasıl Kurtulunur?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Eşek Arısı Yuvasından Nasıl KurtulunurEşek Arısı Yuvasından Nasıl Kurtulunur?
Ölmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl CanlandırılırÖlmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl Canlandırılır?
Salyangozlardan Nasıl KurtulunurSalyangozlardan Nasıl Kurtulunur?
Şans Bambusu Nasıl ÇoğaltılırŞans Bambusu Nasıl Çoğaltılır?
Saksı Bitkilerindeki Karıncalar Nasıl Ortadan KaldırılırSaksı Bitkilerindeki Karıncalar Nasıl Ortadan Kaldırılır?
Kredi Kartıyla Kapı Nasıl AçılırKredi Kartıyla Kapı Nasıl Açılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 21 kişi çalıştı. Bu makale 1.438 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 1.438 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam