El işi ve ev güzelleştirme projeleri ortalığı batırmasıyla ünlüdür, özellikle de işin içinde boya varsa. Sinir bozucu lekeleri önlemenin en iyi yolu el işleri yaparken eski giysiler giymek olsa da dalıp sevdiğin tişörtünü ya da kotunu boya lekesi yapmak kolaydır. Neyse ki çoğu boya lekesi evdeki temizleyicilerle ve biraz ovmayla kumaştan çıkarılabilir.

Yöntem 1 / 3:
Lateks Boya Lekelerini Çıkarmak

 1. 1
  Lateks boya lekelerini tanı. Lateks boya modern iç mekânlarda en sık kullanılan boyadır ve düşük maliyetli el işi boyası için popüler bir seçenektir. Akrilik ya da akrilik lateks boya olarak da bilinir.
  • Teneke kutunun ya da tüpün üstünde "lateks" ya da "akrilik lateks" sözcükleri var mı diye bak. Bunları görürsen lekeyi çıkarmak için aşağıdaki adımları takip et.
  • Boya kutusu mevcut değilse geçmişteki boyama projelerini düşün. Fırçalarını suyla mı yoksa tinerle mi temizlemiştin? Su kullandıysan büyük ihtimalle lateks boyayla çalışıyordun ve aşağıdaki adımları uygulayabilirsin.
 2. 2
  Fazla boyayı giysiden al. Boya dökülür dökülmez mümkün olduğunca fazlasını bir tereyağı bıçağıyla, bir kaşığın kenarıyla ya da benzer bir şeyle sıyırarak al. Boya ne kadar kurursa çıkarma ihtimalin o kadar azalır.
  • Boya zaten kuruduysa ya da eski bir lekeyle uğraşıyorsan suyla ya da başka bir sıvı maddeyle temizlemeye çalışmadan önce boyanın mümkün olduğunca fazlasını sıyırarak al.
  • Giysinde birkaç kat kurumuş boya varsa çoğunu çıkarmak için yapışkan bant kullanabilirsin. Lekenin yüzeyinde sağlam tamir bandı, kamera bandı (gaffer bandı) ya da otomobil tamir bandı gibi güçlü bir bant yapıştır, sonra da hemen çek. Bantla birlikte kurumuş boya da çıkacaktır! [1]
  • Fazla boyayı bilinçli bir şekilde ortadan kaldırmak için boya kutusunda yazılı olan süreci mutlaka takip et.
  Susan Stocker

  Susan Stocker

  Temizlik Gurusu
  Susan Stocker Seattle’daki bir numaralı yeşil temizlik şirketi olan Susan’s Green Cleaning’in sahibi ve yöneticisidir. Bölgede üstün müşteri hizmet protokolleri ve adil maaşlar, çalışan hakları ve yeşil temizlik uygulamalarına dinamik desteğiyle tanınır. 2017 Better Business Torch for Ethics & Integrity Ödülü’nü kazanmıştır.
  Susan Stocker
  Susan Stocker
  Temizlik Gurusu

  Uzmanımız Onaylıyor: Boya hâlâ ıslaksa üzerine sıvı bulaşık deterjanı koy, sonra da ov ve soğuk suyla durula. Boya kurumuşsa mümkün olduğunca fazlasını metal bir kaşıkla sıyır, sonra da kalan boyaya kuru beyaz bir bezle ispirtoyu hafifçe dokundur.

 3. 3
  Lekeyi akan ılık suyla durula. Lateks boya, suyla akrilik karışımıdır, o yüzden yeni dökülen boyayı suyla çıkarma şansın yüksektir. Durulamaya kumaşın ters yüzünden başla. Durularken boyayı ovala ya da kazı ki boya tutunduğu yerden çıksın ve su, lekeye işlesin.
 4. 4
  Lekeye bir temizlik solüsyonu sür. Bir emülgatör kullanmak boya lekesini parçalamaya ve çıkarmaya yardım edecektir. Filli Boya Caparol Boya Sökücü gibi bir temizleyici satın alabilirsin ya da ev yapımı bir solüsyon kullanabilirsin.
  • El sabunuyla bulaşık deterjanı karışımından harika bir boya temizleyicisi olur, özellikle de yeni lekeler için. Birer ölçü el sabunu ve deterjanı küçük bir kâsede karıştır. Solüsyonu bir süngerle lekeye sür ve en az 1 dakika sürekli bastır. Sonra, ılık suyla durula ve leke çıkana kadar ya da neredeyse çıkana kadar tekrarla.
  • Kurumuş bir lekeyle uğraşıyorsan boyayı çıkarmak için saç spreyi ya da izopropil alkol kullan. [2] Lekeyi saç spreyi ya da alkolle bir dakika ov, sonra da ılık suyla durula. Bu adımı, leke kaybolana ya da ciddi şekilde solana kadar tekrarla.
 5. 5
  Giysini her zamanki şekilde yıka. Seçtiğin son temizlik malzemesinin de hepsini durulayıp giysinden çıkardıktan sonra giysini yıkama talimatlarına göre yıka. Yıkama programı kalan boyayı çıkaracaktır ama giysini kurutmadan önce boyanın tamamen çıkıp çıkmadığını kontrol etmeyi unutma. Kalan lekenin kuruması çıkmasını daha fazla zorlaştıracaktır.
  Reklam

Yöntem 2 / 3:
Yağlı Boya Lekelerini Çıkarmak

 1. 1
  Yağlı boya lekelerini tanı. Yağlı boya bir ara her türlü proje için popüler bir seçenek olmuş olsa da artık öncelikli olarak sanat ve özel el sanatları projeleri için kullanılıyor. Yağlı boya, lateks boyadan hem daha yoğun ve daha parlaktır hem de kuruması epey daha uzun sürer.
  • Yağlı boya lekesiyle uğraşıp uğraşmadığından emin değilsen teneke kutuda ya da boya tüpünde "yağlı boya" ya da "yağ bazlı boya" sözcüklerini ara.
  • Boya tenekesi ya da tüpü mevcut değilse fırçalarını ya da diğer malzemelerini boyaman bitince nasıl temizlediğini hatırlamaya çalış. Su mu kullandın yoksa terebentin gibi bir boya incelticisi mi gerekti? Terebentin, beyaz ispirto ya da başka benzer bir ürün kullandıysan büyük ihtimalle yağlı boya kullanıyordun ve aşağıdaki adımları takip edebilirsin.
 2. 2
  Boyanın mümkün olduğunca fazlasını al. Boya hâlâ ıslaksa fazla boyayı bir bıçakla ya da bir kaşığın kenarıyla sıyır, sonra da beyaz bir bezi lekeye hafifçe dokundur. Boya kuruduysa bir bıçakla ya da sert kıllı bir fırçayla ovala.
  • Lekeye su sürme ya da durulama. Bu, lekenin çıkmasını zorlaştırır.
 3. 3
  Hangi yağlı boya çözücüyü ya da incelticiyi kullanacağına karar ver. Yağlı boya lekesini çıkarmak için kimyasal bir boya çözücü kullanman gerekecektir. Birçok ürün mevcuttur ve çıkaracağın leke belirli bir temizleyiciyi gerektirebilir.
  • Tavsiye edilen temizleyici için boya kutusuna bak.
  • Sanat boyalarıyla çalışıyorsan bir sanat malzemeleri dükkânına özel temizleyici sorabilirsin.[3]
  • Belirli bir temizleyici için bir tavsiye bulamazsan ya da tavsiye edilen çözücüyü bulup satın alacak zamanın yoksa çoğu yağ bazlı lekede terebentin ya da beyaz ispirto kullanabilirsin. Damıtılmış terebentin yapı marketlerden ya da boya mağazalarından satın alınabilir.
  • Bununla birlikte, asetat, triasetat ya da suni ipek içeren kumaşlarda asla terebentin kullanmamalısın, o yüzden devam etmeden önce giysinin yıkama talimatlarını mutlaka kontrol et.
 4. 4
  Yağlı boya çözücüyü giysiye uygula. Lekelenen giysinin ters yüzünü çevir ve üstüne emici, beyaz bir bez ya da birkaç kâğıt havlu koy. Başka beyaz bir bez ya da kâğıt havlu kullanarak boya çözücüyü leke kayboluncaya kadar lekeli yerin üstünde tut ya da o kısma hafif hafif dokundur.
  • Bez ya da kâğıt havlular ıslanınca bunları giysinin altına yerleştir. Bu, boya çözülürken bezin ya da kâğıt havluların boyayı emmeye devam etmesini sağlayacaktır.
  • Renk akması ya da bulaşmasına karşı kumaşına dikkat et. Giysindeki renklerin akmaya başladığını fark edersen çözücüyü sürmeyi bırak. Boya lekesini bu giysiden çıkarabilmen pek olası değil.
 5. 5
  Giysiyi ılık suya bastır. Giysiyi en az bir saat, tercihen daha uzun süre suya bastır. Geriye kalan boya çözücüyü gevşetmek için lekeli yeri ellerinle arada bir ov.
  • Suya bastırmadan önce lekeli yere kaliteli bir çamaşır deterjanı sür.
  • Çamaşır deterjanın yoksa boyadaki ve solventteki yağı çözmek için sıcak suyla bulaşık deterjanını karıştırabilirsin.
 6. 6
  Suya bastırdıktan sonra giysiyi hemen yıka. Giysini ılık sudan çıkar, lekeli yeri son kez ov, sonra da yıkama talimatlarına uygun bir şekilde yıka.
  Reklam

Yöntem 3 / 3:
Hassas Kumaşlardaki Boyayı Çıkarmak

 1. 1
  Hassas ya da sadece kuru temizlemeye uygun giysileri tanı. Giysinin sadece kuru temizlemeye uygun olup olmadığından emin değilsen etiketindeki yıkama talimatlarına bak. Sadece kuru temizlemeye uygun olan giysiler çoğunlukla asetat, ipek, yün ve kadife içerir. Giysilerin bu malzemeleri içermiyorsa bile etikette, "Sadece Kuru Temizleme" yazıyorsa lateks ya da yağlı boya lekelerini çıkarmak için aşağıdaki adımları takip et.[4]
 2. 2
  Fazla boyayı almak için bir tereyağı bıçağı ya da kaşık kullan. Boya lekelerini hâlâ ıslakken işleme tutmak en iyisidir, o yüzden lekeyi fark eder etmez boyanın olabildiğince fazlasını almayı ihmal etme.
  • Çok sert ovarsan ya da sert fırçalar kullanırsan hassas kumaşların zarar görmesi mümkündür. Bu nedenle fazla boyayı bir kaşığın arkasıyla ya da sivri olmayan benzer bir nesneyle almak en iyisidir.
 3. 3
  Lekeyi bir kuru temizleme solüsyonuyla ıslat. Neft gibi bir kuru temizleme solüsyonuyla ıslatılmış bir süngerle lekeye hafifçe dokun. Lekenin yayılmasını engellemek için lekenin dış kenarlarından başlayıp içe doğru ilerle.
 4. 4
  Sonra, bir leke sökücüyle lekeye hafifçe dokun. Leke sökücüler yağı ve yağ lekelerini emen kuru çözücüler içerir ve bunlar özellikle yağlı boya lekelerini çıkarırken işe yarar.
  • Leke sökücüyü satın alabilir ya da Hindistan cevizi yağıyla sıvı kuru temizleme çözücüsünü karıştırarak evde kendin yapabilirsin.[5]
 5. 5
  Lekeye leke sökücüyle hafifçe dokunduktan sonra bir bezi leke sökücüyle ıslatıp lekenin üstüne koy. Bu, lekeyi giysiden sökmeye yardım edecektir. Leke kaybolana kadar bezi ve leke sökücüyü lekenin üstünde beklet.
  • Lekenin akmasını ya da bulaşmasını engellemek için bezi sık sık değiştir.
  • Lekenin ve temiz bezin leke sökücüyle ıslak kalmasını sağla. Kuruyunca lekeyi çıkarmaz ve lekenin kurumasına izin vermek onu daha sonra çıkarmayı zorlaştıracaktır.
 6. 6
  Kuru temizleme çözücüsüyle durula. Leke tamamen çıkınca lekelenen yeri kuru temizleme çözücüsüyle bir kez daha durula. Bu, leke sökücüyü ve kalan yağı çıkarmaya yardım eder. Sonra giysinin her zamanki gibi kurumasını bekle.
  Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Tereyağı bıçağı ya da keskin olmayan benzer bir nesne.
 • Emülgatör (Filli Boya Caparol Boya Sökücü ya da ev yapımı bir solüsyon)
 • Çamaşır deterjanı
 • Yağ bazlı bir çözücü ya da terebentin
 • Kuru temizleme solüsyonu
 • Leke sökücü

Bununla İlgili wikiHow'lar

Farelerden Doğal Yollarla Nasıl KurtulunurFarelerden Doğal Yollarla Nasıl Kurtulunur?
Gümüş Böceği Nasıl Yok EdilirGümüş Böceği Nasıl Yok Edilir?
Eşek Arısı Yuvasından Nasıl KurtulunurEşek Arısı Yuvasından Nasıl Kurtulunur?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Tırtıllardan Nasıl KurtulunurTırtıllardan Nasıl Kurtulunur?
Şans Bambusu Nasıl ÇoğaltılırŞans Bambusu Nasıl Çoğaltılır?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Aloe Vera Bitkisine Nasıl BakılırAloe Vera Bitkisine Nasıl Bakılır?
Giysilerdeki Tüylenme Nasıl Temizlenir?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Güvelerden Nasıl KurtulunurGüvelerden Nasıl Kurtulunur?
Evdeki Örümceklerden Nasıl KurtulunurEvdeki Örümceklerden Nasıl Kurtulunur?
Camdaki Çizikler Nasıl GiderilirCamdaki Çizikler Nasıl Giderilir?
Kıyafetler Çabucak Nasıl KurutulurKıyafetler Çabucak Nasıl Kurutulur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Susan Stocker
Ortak yazarlar :
Temizlik Gurusu
Bu makaledeki ortak yazarlar Susan Stocker. Susan Stocker Seattle’daki bir numaralı yeşil temizlik şirketi olan Susan’s Green Cleaning’in sahibi ve yöneticisidir. Bölgede üstün müşteri hizmet protokolleri ve adil maaşlar, çalışan hakları ve yeşil temizlik uygulamalarına dinamik desteğiyle tanınır. 2017 Better Business Torch for Ethics & Integrity Ödülü’nü kazanmıştır. Bu makale 2.753 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 2.753 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam