Bir dükkâna girip bedenini bulmak için elbiselerin arasında gezinmek çok sinir bozucu olabilir! Endişe etme. Çoğu mağazada elbise bedenleri farklı olsa da ölçülerini bildiğin sürece hangi bedenlerin senin için en uygun olduğunu bulmakta sorun yaşamazsın.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Elbise Bedenini Ölçmek

 1. 1
  Göğsünü ölç. Doğru ölçüyü almak için göğsünün en dolu kısmını ölçmen gerekecek. Mezuranın (tercihe göre bir elbise üreticisinin yumuşak şerit ölçüsü) kollarının altına girdiğinden emin ol. [1]
  • Mezurayı sıkı tut ama çok da sıkma. Çok sıkı yaparsan (göğsün banttan fırlarsa) yanlış ölçüler alırsın ve elbisen tam olarak oturmaz.
 2. 2
  Belini ölç. Bir tarafa eğil (hangisi olduğu önemli değil) ve belinin doğal kıvrımını bul. Kıvrım yerinde, mezuranın biraz gevşek olduğundan emin olarak belinin etrafını ölç.
  • Göbek deliğinden 5 cm yukarıda ölçerek de bel ölçünü bulabilirsin. Bu genellikle belinin en küçük kısmıdır.
 3. 3
  Kalçalarını ölç. Ayaklarını yan yana koyarak ayakta dur. Kalçanın ve poponun en dolgun kısmını ölç. Bu genellikle kasık ve göbek deliğinin ortasıdır. Yine, mezuranı biraz gevşek tutman iyi olur; böylece elbise boyutun çok küçük kalmaz.
 4. 4
  Bir beden tablosuna bak. Beden tablolarının farklı mağazalarda ve hatta ölçümlerin ve beden tablosu için farklı olabileceğini unutma, sığabilecek gibi göründüğün geniş beden yelpazesi seni şaşırtabilir. Bununla birlikte, bu beden tablosunu temel bir kılavuz olarak kullanabilirsin.
  • Ölçülerin iki boyut arasındaysa özellikle İnternet’ten sipariş verirken her zaman daha büyük olanı seç.
  • Yanlış beden verebileceği için elbise beden ölçüsü üreticilerinden kaçın. Elbise beden ölçüsü üreticileri sana her mağazada elbise bedenini söyleyebileceğini iddia eder (çünkü pek çok mağaza kadın kıyafetlerini farklı boyutlandırır). [2]
  • Avrupa bedenlerine bakıyorsan Amerikan bedenlerini Avrupa bedenlerine dönüştüren bu tabloya göz atman iyi olabilir.
 5. 5
  Beden bulmak için sayıları harflere dönüştür. Bazı mağazalar tipik 34, 36, 38, 40 ölçülerini kullanmaz. Bunun yerine XS, S, M gibi harfleri kullanır. Neyse ki bu harf boyutları belirli sayısal boyutlara karşılık gelebilir ve buna göre bedenini hesaplayabilirsin.
  • Avrupa ölçülerinde; 34 Beden XS, 36 Beden S, 38 Beden M, 40 Beden L, 42 Beden XL, 44 Beden XXL'dir. Mağazaya bağlı olarak boyutlar yine de değişiklik gösterse de genellikle budur.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Belirli Mağazalarda Beden Bulmak

 1. 1
  İnternet’ten alışveriş yaparken daima beden kılavuzunu kontrol et. Hepsi olmasa da İnternet üzerindeki çoğu giyim sitesinde beden ölçülerini açıklayan bir tablo vardır. Bazen elbiseler tipik bedeninden daha büyük veya daha küçük olur; bu nedenle İnternet sitesinin beden ölçüsü kılavuzuna göre kontrol etmek için ölçümlerin elinin altında olursa iyi olur.
  • Aynı İnternet sitelerinden alışveriş yapmak iyi bir fikirdir çünkü senin için hangi boyutun en uygun olduğunu biliyor olma olasılığın daha yüksektir.
 2. 2
  Her mağazada bedenleri kontrol et. Ölçülerini öğrendikten sonra, farklı mağazalardaki farklı bedenlere bakman gerekir. Konu elbise olduğunda birçok mağaza ve birçok marka kendi beden ölçülerine göre çalışır. Ölçümlerinin hangi bedene denk geldiğini bulmak için çoğu zaman etiketi kontrol edebilirsin.
 3. 3
  Sor. Bazen farklı mağazalardaki elbise bedenlerini öğrenmenin en iyi yolu bir satış görevlisine danışmaktır. Kafası karışan ilk kişi sen olmazsın ve satış görevlileri çoğu mağazanın elbiseler için farklı bir beden ölçüsü yöntemi olduğunu bilir. Ölçülerini bildiğin sürece sana yardımcı olabilirler.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
En İyi Elbiseyi Seçmek

 1. 1
  Düz vücut tipi için doğru elbiseyi seç. Düz bir vücudun varsa (dar kalçalı, göğüssüz, küçük popolu) vücudunu diğerlerinden daha iyi gösterecek bazı elbiseler vardır. Dar elbiseler ve klasik boydan elbiseler bu vücut tipi için çok uygundur. [3]
  • Elbisede robadan bel veya evaze etek, kıvrımın pek yoksa kıvrımlı görünmene yardımcı olabilir.
  • Omzu açık bir elbise giyerek de daha büyük bir etki yaratabilirsin. Böyle bir elbisenin yakası, daha çok köprücük kemiği ve kollarına dikkat çeker.
 2. 2
  Armut tipi bir vücudun varsa üst vücudunu vurgulayacak elbiseler seç. Armut tipi temelde, kalçaların ve poponun daha dolgun olması ve göğüs etrafının daha küçük olması anlamına gelir. Açık yakalı ve askısız elbiseler, vücudunun üst kısmına dikkat çekmek ve vücudunun özelliklerini vurgulamak için iyidir. [4]
  • Robadan belli elbiseler, uzun ve evaze etekler de kalçalarını vurgular ve muhteşem görünmene yardımcı olur!
 3. 3
  Kum saati tipi vücudun varsa vücut şeklini vurgula. Bu, dar ve belirgin bir bel ile dolgun bir göğüs ve kalçan olduğu anlamına gelir. Belini saran ve vücudunu sergileyen elbiseleri tercih etmen iyi olur.
  • Kruvaze elbiseler, örgü elbiseler ve dar elbiseler, vücudunu sergilemek için iyi seçeneklerdir.
 4. 4
  Elma tipi vücudun varsa dikkatleri yukarı çek. Bu, temel olarak, en dar noktanın kaburgalarında, belinin üzerinde olduğu anlamına gelir. Robadan belli elbiseler, belleri göğsün hemen altına oturduğu için dikkatleri yukarı çekmek için iyidir.
  • Yaka detaylı bir elbise seç çünkü bu dikkatleri yukarı doğru çeker.
  • Uzun veya evaze etekli elbiseler kum saati vücut tipine sahipmişsin gibi gösterebilir.
 5. 5
  Dolgun bir göğsün varsa dikkatleri aşağı çek. Göğüs ölçülerin kalçalarından ve popondan daha dolgunsa seçtiğin elbiselerle dikkatleri göğsünden ve hatta gövdenden ve altından uzaklaştırmak iyi bir görünüm sağlar.
  • V-yakalar ve halter yaka elbiseler ince gösteren bir etki (ve dolgun göğüslerde iyi bir görüntü) yaratabilir.
  • Evaze ve uzun etekli elbise tarzları gövde ve alt vücut arasında bir denge oluşturmaya yardımcı olur. Alt kısımları detaylı elbiseler seçmek dikkatleri aşağıya çekmeye de yardımcı olabilir.
  Reklam

İpuçları

 • Kendi ölçünü alırken sorun yaşıyorsan her zaman bir arkadaşından sana yardım etmesini isteyebilirsin.
 • Bu rakamlar markadan markaya bile değişebilir. Bir zincir mağazadaki XL, büyük bir kadın mağazasındaki XL'den farklı olacaktır.
Reklam

Uyarılar

 • Yeni kıyafet satın alırken, beden için daima giysi etiketini kontrol et. Elbise askılarındaki beden etiketleri genellikle giysi etiketlerinden farklıdır.
 • Doğru ölçüm için, derin bir nefes alıp verdikten sonra ölçünü al. Kendini ASLA derin bir nefes alarak ölçme.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Mor Şampuan Nasıl KullanılırMor Şampuan Nasıl Kullanılır?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Vans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırVans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 18 kişi çalıştı. Bu makale 2.502 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 2.502 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam