El ve ayak tırnaklarını kısa tutmak önemlidir. Tırnaklar fazla uzar ve kontrolden çıkarsa keskin, çentikli ve tehlikeli bir hâl alabilir. Tırnaklarını çok kısa kesmene gerek yok; birkaç haftada bir kısaltarak tırnaklarının sağlıklı biçimde uzamasını sağlaman yeterli. Tırnaklarını kontrol altına almakta kullanabileceğin ipuçları ve teknikler için okumaya devam et.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Kesmeye Hazırlanmak

 1. 1
  Ellerini ve ayaklarını yıka. Kesmeden önce tırnaklarını birkaç dakika suda beklet. Bu, sertleşmiş kısımları yumuşatarak kesmeyi kolaylaştırır. Tırnakların daha az kırılgan olursa parçalanma ihtimali de azalır. Yıkadıktan sonra el ve ayaklarını kurula. Tırnaklarını ıslakken de kesebilirsin ama kuru bir ortamda çalışırsan daha kontrollü kesim yapabilirsin.
  • Bu adım özellikle ayak tırnakları için önemlidir. Ayak tırnakları, el tırnaklarından daha kalın ve sert olur. Özellikle de ayak baş parmağındaki.
 2. 2
  Kesme aracını seç. Tırnak makası ya da manikür makası kullanabilirsin. Seçim büyük oranda bir tercih meselesidir. Her seçeneğin artılarını ve eksilerini değerlendir:
  • Tırnak makasları basit, ucuz ve her yerde bulunan şeylerdir. Tırnaklarını önceden belirlenmiş konkav bir kenar boyunca keserler. Bu hilal biçimi tırnaklarına uygunsa çok kullanışlıdır ama çok geniş ya da darsa can sıkıcıdır. Ayak tırnağı makasları, daha kalın tırnaklarla ve tırnak batmasıyla başa çıkmak için, genelde daha geniş ve düz ağızlı olur.
  • Manikür makasları tırnak makaslarından daha az yaygındır ama bazıları şiddetle bunu tercih eder. Manikür makasıyla tırnağını keserken, tırnak makasına kıyasla daha hassas olman gerekir. Ama kesme kavisi üzerinde daha fazla kontrole sahip olursun. Adından da anlaşılacağı gibi manikür makasları genelde el bakımı için uygundur. Ayağında kullanmak için daha sağlam bir tırnak makası daha iyi olur.
  • ABD Sağlık ve İnsan Hizmetleri Sağlık Kaynakları ve Hizmetleri Yönetimi, diğer keskin araçların —örneğin bıçakların, jiletlerin ya da normal makasların— tırnak kesmek için uygun olmadığını söylüyor. Bu aletler elinden kayıp tırnağı çevreleyen cilde zarar verebilir.
 3. 3
  Tırnak makasının temiz olduğundan emin ol. Eğer mümkünse kendi tırnak kesim aletlerini satın alıp el tırnağı ve ayak tırnağı için ayrı setler kullan. Aletleri temizlemek için düzenli olarak bir dezenfektanla yıka. Bulaşık deterjanı ya da antibakteriyel sabun iş görür. Yeter ki kesmek aletlerin sıcak ve sabunlu su dolu bir kâsede 10 dakika beklesin.[1]
 4. 4
  Tırnaklarını nerede kestiğine dikkat et. Kesilmiş tırnak parçalarının gideceği bir yer ayarladığından emin ol; eğer her yere tırnak parçalarını saçarsan başka insanları gücendirebilirsin. Tırnak bir çöpün ya da kompost kutusunun içine doğru kesmeyi dene. El ve ayak parmaklarını, tırnakları atacağın yerin tam üstünde tut ve uçup giden tırnak parçalarını takip et. Tırnaklarını ulu orta kesme ve insanların konuştuğu yerin yakınında tırnak kesmekten kaçın.
  • Gerçekten de el ve ayak tırnaklarını kompost için kullanabilirsin. Kompost yığınına çok katkıda bulunmayacaktır ama tırnaklar da organik maddedir ve ayrışacaktır. Takma tırnakları (akrilik tırnakları) ya da aşırı miktarda tırnak cilası sürülmüş tırnakları komposta atmayı deneme çünkü bu yapay materyaller çözünmeyecektir.[2]
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Tırnaklarını Kesmek

 1. 1
  Tırnaklarını sık sık kısalt ama aşırıya kaçma. Tırnaklar ayda yaklaşık 2,5 mm uzar; yani tırnağı adamakıllı uzatmak için 3 ila 6 hafta gerekir.[3] Tırnaklarını sık sık kesiyorsan —mesela haftada ya da iki haftada bir— tırnaklarının aşırı uzamasından ya da kontrolden çıkmasından yana endişe etmen gerekmez. Tırnaklarının kenarları acımaya başlarsa tırnak batması olabilir. Acı veren o uzantıyı çok derine saplanmadan kesmeye çalış ama çok derine giderse bir sağlık profesyonelinden yardım istemek en iyisi olacaktır.
 2. 2
  El tırnaklarını kes. Burada amaç tırnaklarının "serbest kenarlarını" yani tırnaklarının uç kısmındaki opak, kırık beyaz kısımları kesmek. Tırnakları neredeyse düz olacak biçimde kesip köşelerini azıcık yuvarlayarak tırnaklarının güçlü olmasını sağlayabilirsin. Tırnağı düz kesmek, tırnak batması riskini azaltacaktır.[4]
  • Eğer gitarı parmaklarınla çalıyorsan tellere vuran elindeki tırnaklarını uzun tutabilirsin. Bu elinin her bir parmağındaki tırnakları 1,5 ila 2 mm uzunlukta tut.
 3. 3
  Küçük küçük kes. Tırnaklarını bir sürü küçük kesik yaparak kes; "serbest kenarın " tamamını tek bir hamlede kesmeye çalışma. Ayak tırnakları doğal olarak oval biçimlidir ve tek bir kesik bu ovali düzleştirir.[5]
 4. 4
  Ayak tırnaklarını kes. El tırnaklarında kullandığın aynı stratejiyi kullan. Ayak tırnakları genelde el tırnaklarından daha kalındır, o yüzden çok küçük bir tırnak makası kullanmadığından emin ol. Ayak tırnaklarını düz olacak biçimde kes. Köşeleri geriye doğru açılı kesmek sorun çıkma riskini artıracaktır ve şeker hastaları için bu, tıbbi müdahale gerekmesine yol açabilir. Eğer imkânın varsa el ve ayak tırnakların için ayrı setler kullan; böylece ellerin ve ayakların arasında bakteri taşımamış olursun.
 5. 5
  Fazla kesmemeye özen göster. "Serbest kenarı" kestikten sonra bile (kolaylık olsun diye, estetik nedenlerden ötürü ya da kendini tutamayıp) devam etme isteğine kapılabilirsin. Ama tırnağını çok derin kesersen tırnağın altındaki hassas deriyi açığa çıkarır ve enfeksiyon riskini artırırsın. Tırnaklarının uçlarının parmağının ucuyla aynı boyda olmasını ya da opak "serbest kenardan" azıcık bir kısmın görünmesini sağla.[6]
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Tırnakları Törpülemek

 1. 1
  Tırnaklarını kestikten sonra törpülemeyi düşün. Tırnaklarını törpülemen şart değildir ama bunu yapmak tırnaklarına tam da istediğin biçimi verebilir. Tırnaklarını kesmek kenarlarının çentik çentik olmasına yol açabilir; ama törpüleyerek hepsini eşitlemek mümkündür. Bir tırnak törpüsü, ponza taşı ya da herhangi bir sert ve dokulu yüzey kullan.
  • Çentikli tırnaklar elbiselere, çoraplara ve naylon çoraplara takılabilir. Tırnakların bir yere takılırsa yırtılabilir ya da kırılabilir.
 2. 2
  Tırnaklarının kurumasını bekle. Tırnakların kuruyana ve yumuşaklığını yitirene kadar bekle. Islak tırnakları törpülemek, tırnakların kuruduğunda geriye çentikli ve kaba görüm bırakmasının yanı sıra tırnaklarının yarılmasına ve çatlamasına da yol açabilir.
 3. 3
  Tırnaklarını törpüle. Bir tırnak törpüsü kullanarak tırnaklarına biçim ver ve kenarlarının pürüzsüz olmasını sağla. Daima tırnağın kenarından ortasına doğru uzun ve tek bir hamleyle, kibarca törpüle. Tırnağın büyük kısmını törpülemen gerekiyorsa törpünün biçim veren kaba dokulu kısmını önce kullan. Ardından tırnaklarını pürüzsüzleştirmek için daha ince dokulu olan tarafı kullan.
  • Tırnakların hafifçe üçgenimsi ya da oval olmalı ama sivri uçlu olmamalı. Bu, onların kırılmasını engelleyecektir. Kenarlarını ve köşelerini fazlaca törpülersen tırnağın zayıflayabilir.
 4. 4
  Tırnaklarının durumunu incele. Tırnağını keserken ya da törpülerken düzenli aralıklarla hepsinin aynı uzunlukta ya da biçimde olup olmadığını kontrol et. Tırnaklarının pürüzsüz olduğundan emin ol, sivri ya da çentikli tırnaklar canını yakabilir ve günlük hayatta sana sorun çıkarabilir. Tırnakların düz olana kadar kesmeye ve törpülemeye devam et.
  Reklam

İpuçları

 • Her akşam tırnaklarını besleyici bir yağla ya da kremle yumuşat. Bu, nemi tırnaklarında hapsetmeye yardımcı olup tırnaklarının kırılmasını ya da dökülmesini engelleyebilir. Besleyici yağ için harika ve ucuz bir alternatif olarak tek bir damla zeytinyağı kullanabilirsin.
 • Bulaşık yıkarken plastik eldiven kullan. Tırnakların yumuşamasının bir numaralı sebebi, suya maruz kalmasıdır. Tırnakların ıslak ve yumuşaksa kuruyana kadar dikkatli davran.
 • Tırnaklarını cilalayarak parlak ve pürüzsüz hâle getir. Tırnak etlerinin sağlıklı ve nemli kalması için masaj yaparak bir tırnak eti kremi sür.
 • Sırf ayak tırnaklarına özel tırnak makasları var. Normal bir tırnak makası hafifçe açılıyken ayak tırnağı makası, tırnak batması riskini azaltmak için düzdür.
 • Bahçeyle ya da pis işlerle uğraşırken çamurun ve kirin tırnaklarının altına girmesini önlemek için, tırnaklarını bir kalıp sabuna sürt. Tırnaklarının altı sabunla dolacak ve buraya kir girmeyecektir.
 • Tırnaklarının altını sivri uçlu bir pamuklu çubukla temizle. Pamuklu çubuk kullanmak tırnak fırçasından daha az zarar verir; bu da tırnaklarının altındaki hassas derinin tahriş olmasını önler.
 • Tırnakların çok zayıfsa ekstra sağlamlık kazandırmak için tırnak uçlarının altına oje ve tırnak cilası sürebilirsin.
 • Elini her yıkayışında el kremi kullan. Kremdeki yağlar nemi tırnaklarına hapsedecektir.
 • Tırnaklarını, kestikten hemen sonra boyarsan ekstra parlaklık için sprey hâlinde yemeklik yağ sıkabilirsin. Bu, cilayı anında kurutur.
 • Çoğu ele uyan ideal tırnak uzunluğu, tırnağın parmak ucunu çok az geçmesidir.
 • Tırnaklarının altını mutlaka temizle yoksa burada bakteriler birikebilir.
Reklam

Uyarılar

 • Tırnaklarını kesmeyi aceleye getirme. Tırnağını çok fazla kesmediğinden ve derini kesmediğinden emin ol.
 • "Serbest kenarları" çok fazla kesersen kanar. Bunların bulunması bir amaç içindir: Tırnak yatağını mikropların enfekte etmesini önlemek.
 • Tırnaklarını yeme; bu, tırnak batmasına yol açar.
 • Bu adımlardan herhangi birine başlamadan tüm tırnak bakım aletlerini temizle. Bunları sıcak ve sabunlu su dolu bir kâsede 10 dakika bekletmen yeter.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Keskin ve temiz el ve ayak tırnağı makası
 • Kestiğin tırnakları atabileceğin bir çöp sepeti ya da kompost kutusu
 • El ve ayak parmaklarını batırmak için bir kâse su
 • Tırnak eti pensesi ve kremi
 • Tırnak törpüsü

Bununla İlgili wikiHow'lar

Regl Döneminde Pedle Nasıl YüzülürRegl Döneminde Pedle Nasıl Yüzülür?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Nasıl BronzlaşılırNasıl Bronzlaşılır?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Ten Rengi Nasıl BelirlenirTen Rengi Nasıl Belirlenir?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Bel Nasıl ÖlçülürBel Nasıl Ölçülür?
Enfekte Olmuş Bir Burun Piercing'i Nasıl Tedavi EdilirEnfekte Olmuş Bir Burun Piercing'i Nasıl Tedavi Edilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 54 kişi çalıştı. Bu makale 44.777 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 44.777 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam