El ve ayak derisinin renginin koyulaşmasına neden olabilen çeşitli faktörler vardır; kir, ilaçlar, çevresel ve kimyasal faktörler, enfeksiyonlar, iltihap ve güneşin zararlarına maruz kalmak, bu faktörlerden bazılarıdır. Birçok güzellik ve kozmetik şirketi, çoğunlukla eczanelerde bulunabilen cilt rengi açıcı ürünler üretir. Ama, cilt rengini açmak için topikal olarak uygulanabilen birçok yiyecek de vardır, o yüzden cilt rengi açma çözümleri için gereken maddeleri bulmak için mutfağından öteye gitmene gerek yoktur. Ama, cildinin sağlıklı ve ışıltılı kalmasının en iyi yolunun sağlıklı ve dengeli beslenmek, düzenli olarak egzersiz yapmak, sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek ve cildine iyi bakmak olduğunu unutmamak önemlidir.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Cilt Rengini Açmak

 1. 1
  Laktik asit içeren yiyecekler sür. Laktik asit, belirli yiyeceklerde doğal olarak bulunan bir asit grubu olan alfa hidroksi asittir. Bu asitler, ölü derinin üst katmanını yok eder ve çoğunlukla ticari cilt bakımı ürünlerinde kuru, pul pul olmuş ya da rengi koyulaşmış cildi iyileştirmek için kullanılır.[1] Laktik asit ürünlerini sadece gece kullan çünkü cildini, morötesi ışınların yol açtığı hasara karşı daha dayanıksız yapabilir.[2]
  • Yatmadan önce ellerine ve ayaklarına ince bir katman sade yoğurt sür. Yoğurdu 5 ila 10 dakika beklet ve ılık suyla yıka. Bunu haftada birkaç kez tekrarla.
  • Bunu yapsan bile yine de güneş hasarını önlemek için gün içinde 15 ya da daha yüksek güneşten koruma faktörlü bir güneş kremi kullanman gerektiğini unutma.
 2. 2
  Yüksek C vitamini içeren turunçgilleri kullan. Turunçgillerde bulunan sitrik asit, cilt soyucu görevini görür ve koyu lekelerin rengini açmaya yardım eder; C vitamini ise cildini sıkılaştırır ve hiperpigmentasyona karşı faydalıdır.[3] Hiperpigmentasyon, aşırı melaninden kaynaklanır ve derinin bir kısmı daha koyu renkli olmasıdır.[4] Turunçgilleri asla yüzüne sürme ve başka yerlerinde de dikkatli bir şekilde kullan çünkü asit, cildinin doğal pH seviyesini bozabilir ve seni morötesi ışınlara karşı daha dayanıksız yapabilir.[5] Turunçgilleri cildine haftada birden fazla sürme.
  • Yatmadan önce el ve ayak derine bir parça pamukla taze sıkılmış limon ya da portakal suyu sür. Yaklaşık 30 dakika beklet, sonra da ılık suyla yıka.[6]
  • Portakal kabuklarını fırında kurut ve ezip toz hâline getir. Sade yoğurtla karıştır ve yatmadan önce cildine sür. 15 ila 20 dakika sonra yıka.
  • Çeyrek su bardağı taze papayayı ezerek macuna dönüştür ve cildine sür. Bu yöntemi küvette dene çünkü papaya sulu olabilir. 20 dakika sonra yıka.[7]
  • Elma sirkesi de doğal bir mantar önleyici olarak topikal biçimde uygulanabilir ve cildinin rengini açmaya yardımcı olabilir. Sirkeyi, eşit miktarda suyla seyrelt, sonra da ellerine ve ayaklarına sürüp kurumasını bekle.[8]
 3. 3
  Baharatlarla, unla ya da toz kille cilt maskeleri yap. Zerdeçal, nohut unu ve Multani mitti (Fuller toprağı olarak da bilinir) cilt rengini açmak için uzun zamandır kullanılmaktadır. Bu maddeler, cilde kolayca sürülen macunlar elde etmek için suyla ya da başka sıvılarla karıştırılabilir.
  • Bir yemek kaşığı Multana mittiyi ya da nohut ununu, yoğun bir macun elde etmeye yetecek kadar gül suyuyla karıştır.[9] Ellerine ve ayaklarına sür. Kurumasını bekle, sonra da ılık suyla yıka.[10] Haftada iki ila üç kez tekrarla.
  • Bir tatlı kaşığı zerdeçalı, sulu bir macun yapmaya yetecek kadar salatalık suyu ya da sade yoğurtla karıştır. Yoğurt, daha yoğun bir karışım oluşturacaktır. Cildine sür ve 20 ila 30 dakika beklettikten sonra yıka. İki ya da üç günde bir tekrarla.[11]
 4. 4
  Topikal olarak soya ya da nişasta sür. Tofu gibi soya bazlı yiyeceklerin ve patates ve pirinç gibi nişastalı yiyeceklerin, cilt rengini açıcı bir etkisi olabilir. Tofu, ezilip macun yapıldıktan sonra cilde sürülebilir; patates ise dilimlenebilir ve doğrudan ellere ve ayaklara sürülebilir. 10 ila 20 dakika sonra tofu püresini ya da patates suyunu yıka. Pirinç içinse, un macunu ya da pirinç suyu kullanabilirsin:
  • Bir yemek kaşığı pirinç ununu, macun yapmaya yetecek kadar suyla karıştır ve cildine sür. 10 ila 20 dakika beklettikten sonra yıka.
  • Pirinç suyu kullanmak için, pişirmeden önce bir ila iki su bardağı pirinci suyla yıka. Pirincin suyunu süz ve suyunu sakla. Ellerini ve ayaklarını pirinç suyunda 10 dakika beklet, sonra da yıka.
 5. 5
  Cilt rengi açıcı ticari bir krem satın al. Piyasada cilt açmak için üretilen birçok krem ve losyon vardır ve bunlar, birçok kozmetik dükkânı ya da eczanede bulunabilir. Bu ürünlerin çoğu, cilde rengini veren melaninin miktarını azaltarak işe yarar.[12] Ama, bu ürünlerle bağlantılı riskler vardır, o yüzden bunları kullanmadan önce doktorunla konuşman gerekir.
  • Cildin rengini cıvayla açan ürünlerden uzak dur.
  • Birçok cilt rengi açıcı ürün, hidrokinon içerir ve bu maddenin uzun süre kullanılmasının kanserle bağlantısı kurulmuştur, o yüzden bunu içeren ürünlerden uzak durman iyi olur.
  • Hidrokinon, azelaic asit ve kojik asit içeren bir krem tavsiye edip etmeyeceğini görmek için bir dermatolog ile konuşmayı düşün. Bununla birlikte bunları ancak bir doktor gözetiminde kullan.[13]
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Cildi Temiz ve Nemli Tutmak

 1. 1
  Cildini her gün temizle. Tıkalı gözenekler ve kir, cildinin daha koyu renkli gözükmesine neden olabilir. Cildini temiz tutmak, sivilceleri önler ve taze ve temiz görünmesine yardım eder. Cildini temiz tutmak için havalı ya da pahalı temizleyicilere gerek yok; yumuşak sabun ve su, iş görür!
 2. 2
  Her gün nemlendir. Ya satın aldığın ya da ev yapımı basit nemlendiriciyi kullanabilirsin ama cildini yıkadıktan sonra mutlaka nemlendir. Ev yapımı basit nemlendiricilerden bazıları şunlardır:
  • Hindistan cevizi ya da badem yağı
  • Kakao ya da karite yağı
  • Aloe vera
 3. 3
  Cildine peeling yap. Cildinin sağlıklı kalmasının ve renk koyuluğunun azaltmaya yardım etmenin en iyi yollarından biri, cildin yüzeyindeki ölü hücreleri giderme işlemi olan peeling’dir. Haftada bir ya da iki kereden daha fazla peeling yapmaktan kaçın. Zeytinyağını ya da Hindistan cevizi yağını şunlarla karıştırarak ellerin ve ayakların için doğal bir peeling yapabilirsin:
  • Öğütülmüş kahve
  • Yulaf ezmesi
  • Şeker
 4. 4
  Ellerine düzenli olarak masaj yap. Sevdiğin bir losyon, aloe vera ya da bal kullanarak ellerine ve ayaklarına masaj yap.[14] Bu, cildini nemlendirecek ve kan dolaşımını iyileştirecektir. Bunların ikisi de cildinin daha sağlıklı ve daha ışıltılı kalmasını sağlar. Bal kullanırsan masaj yaptıktan sonra mutlaka yıka çünkü yapışkan bir kalıntı bırakacaktır.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Cilt Renginin Koyulaşmasını Önlemek

 1. 1
  Sağlıklı ve dengeli beslen. Cilt renginin koyulaşmasına karşı en iyi savunma, baştan bunu önlemektir ve düzgün bir beslenme, bunu yapmanın en iyi yollarından biridir. Doğru yiyecekleri yemek, vücudunun sağlıklı kalmasını sağlar ve sağlıklı bir vücut, sağlıklı bir cilt anlamına gelir.
  • Her renkten sebze ve meyve ye. Beslenmenden maksimum seviyede vitamin mineral almak için her renkten taze sebze ve meyve ye. C vitamini açısından zengin yiyecekler tüket çünkü bunlar, cildinin sıkı ve elastik kalmasını sağlar.[15]
  • Yeterince su iç. Su, sağlıklı bir vücut ve cilt için gereklidir ama çok fazla su, tehlikeli olabilir. Su tüketimiyle ilgili izlenecek en iyi yol, vücudunu dinlemektir: Susadıysan su iç.[16]
  • Avokado gibi sağlıklı yağlardan kaçınma. Hem vücudumuzun varlığını sürdürebilmesi için hem de cildimizin sağlıklı ve canlı olması için yağa ihtiyacı vardır.[17]
  • Taze, ev yapımı yemekleri, işlenmiş ya da dışarıdan alınan yemeklere tercih et.
 2. 2
  Cildini güneşten koru. Cilt renginin koyulaşmasına en büyük katkıyı sağlayanlardan biri UVA ve UVB'ye maruz kalmaktır. Çünkü cilt, kendini korumak için daha çok melanin üretir ve daha çok melanin, daha koyu bir cilt demektir.[18] Kendini güneşten korumanın en iyi yolu, ondan uzak durmaktır ama böyle bir seçenek yoksa mutlaka şunları yap:
  • Araba kullanırken, eldiven dahil güneşten koruyucu giysiler giy.
  • Özellikle ellerine ve ayaklarına güneş kremi sür.
  • Güneşten koruma faktörlü makyaj malzemeleri ve dudak koruyucular seç.
 3. 3
  Ellerine ve ayaklarına iyi bak. Cilt renginin koyulaşması, kir, elementlere maruz kalmak ve enfeksiyon gibi şeyler yüzünden olabilir, o yüzden el ve ayak derini temiz tutmak ve korumak, sağlıklı bir cilt için şarttır ve cildinin koyulaşmasına ve zarar görmesine engel olmaya yardım eder.
  • Mümkünse sert kimyasallarla temas etmekten kaçın çünkü bunlar cildine zarar verebilir.
  • Manikür ve pedikür konusunda temkinli ve seçici ol çünkü düzgün sterilize edilmeyen aletler, mantar enfeksiyonlarına yol açabilir.[19]
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Regl Döneminde Pedle Nasıl YüzülürRegl Döneminde Pedle Nasıl Yüzülür?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Nasıl BronzlaşılırNasıl Bronzlaşılır?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Ten Rengi Nasıl BelirlenirTen Rengi Nasıl Belirlenir?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Bel Nasıl ÖlçülürBel Nasıl Ölçülür?
Enfekte Olmuş Bir Burun Piercing'i Nasıl Tedavi EdilirEnfekte Olmuş Bir Burun Piercing'i Nasıl Tedavi Edilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Kaveri Karhade, MD
Ortak yazarlar :
Board Onaylı Dermatolog
Bu makaledeki ortak yazarlar Kaveri Karhade, MD. Dr. Kaveri Karhade San Francisco Körfez Bölgesi’nde bulunan, board onaylı bir lazer, medikal ve kozmetik dermatologdur. Uzmanlık alanları akne ve saç dökülmesidir. Enjeksiyonlar, lazerler, ameliyat ve diğer kozmetik tedaviler konusunda ileri derecede eğitimi vardır ve tıp dergilerinde kapsamlı araştırmaları yayımlanmıştır. Michigan Eyalet Üniversitesi’nden lisans, Michigan Tıp Fakültesi’nden tıp doktorluğu (MD) derecesini almıştır. Stajını New York Tıp Fakültesinin İç Hastalıkları bölümünde, asistanlığını da Brown Üniversitesi Tıp Fakültesinin Dermatoloji bölümünde tamamlamıştır. Dr. Karhade, Amerikan Dermatoloji Akademisi ve Amerikan Dermatolojik Cerrahi Derneği üyesidir. Bu makale 5.401 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 5.401 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam