Güzel bir el yazısı sahibi olmak, mektup ve kart yazarken, önemli belgeleri doldururken yararlıdır. Eğer el yazının daha okunaklı olmasını istiyorsan hiç canını sıkma! Kullanabileceğin birkaç teknik sayesinde el yazını daha okunaklı ve göz okşayıcı hâle getirebilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
El Yazını Analiz Etmek

 1. 1
  Bir paragraf yaz. Ne olduğu hiç fark etmez, bir konu seç ve o konuda en az beş cümle yaz. Eğer yaratıcı bir gününde değilsen bir gazeteden ya da kitaptan aldığın bir pasajı kopyalayabilirsin. Amaç, el yazının ortalamada neye benzediğine dair fikir edinmek. Ne kadar çok yazarsan analiz o kadar isabetli olacak.
 2. 2
  Ana şekilleri tanımla. El yazın eğrilerle, yuvarlaklarla mı dolu? Yoksa ağırlıklı olarak keskin ve doğru çizgilerden mi oluşuyor? Köşeler keskin mi yoksa harfler birbirine kaynaşıyor mu?
 3. 3
  Eğime bak. Harflerini hangi açıyla yazdığın el yazını rezil de edebilir vezir de. Yazın satır çizgilerine dik mi duruyor? Yoksa ciddi biçimde sağa ya da sola mı yatık? Hafif bir eğim genelde sorun değil ama yazın çok eğikse okumak güç olabilir.
 4. 4
  Hizaya dikkat et. Sözcüklerin yukarı mı tırmanıyor, aşağı mı iniyor? Sayfa çizgilerine uymadan mı yazıyorsun? Her sözcüğün kendine has bir açısı mı var yoksa tüm satırlar satır çizgisinden benzer biçimde mi uzaklaşıyor?
 5. 5
  Aralığa dikkat et. Sözcüklerinle harflerin arasındaki uzaklık, el yazının kalitesini belirlemeye yardımcı olur. Her bir sözcük arasında “O” harfi sığdıracak kadar mesafe olmalı. Mesafenin bundan daha az ya da daha fazla olması kötü el yazısının bir işareti olabilir. Harflerin birbirine yakınlığına da dikkat et. Üst üste binmiş harfler de, birbirinden çok ayrık harfler de zor okunur.
 6. 6
  Büyüklüğe önem ver. Görünen o ki, el yazısı söz konusu olduğunda boyut önemli. El yazın iki satır çizgisi arasındaki bütün boşluğa yayılıyor mu? Yoksa tüm sözcüklerin satır arası boşluğun yarısına sığıyor mu? Yazının çok büyük ya da çok küçük olması kaçınılacak şeyler.
 7. 7
  Çizgi kalitesini analiz et. Yazını oluşturan çizgilere bak. Çok bastırarak mı yazılmışlar yoksa silik ve okuması güç mü? Çizgilerin düz mü yoksa titrek ve düzensiz mi?
 8. 8
  Hatalarını sapta. Yukarıda sayılanların hepsini göz önüne bulundurursan el yazında geliştirilmesi gereken şeyler neler? Harflerin biçimlerini, mesafesini, hizasını, yazı boyutunu, çizgi kalitesini ve sözcüklerin eğimini değiştirebilirsin. Bunlardan birini ya da birden çoğunu değiştirmen el yazının okunurluğunu iyi yönde değiştirecektir.[1]
 9. 9
  Başka el yazısı tarzlarına bakıp ilham al. Tamam, artık harflerinin aşırı büyük ve yuvarlak olduğunu öğrendin, peki ya şimdi ne yapmalı? Yazı tipi (font) İnternet sitelerine gidip hoşuna giden el yazısı örnekleri bul. Taklit edebileceğin el yazısı tarzlarını kopyala. Kendi el yazından çok daha farklı örnekler aramaktan çekinme çünkü yepyeni bir el yazısı benimsemek yerine, farklı el yazılarının belli niteliklerini seçip kullanabilirsin.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
El Yazını Değiştirmek

 1. 1
  Havaya yaz. El yazısı kötü ya da okunaksız olan çoğu insanın ellerinde, kollarında ve omuzlarında doğru kas grupları yeterince eğitilmemiştir. Harfleri elinle “çizmek” yerine, omzuna kadar tüm kolunu kullan. Bunun alıştırmasını yapmanın en kolay yolu, parmağını kullanarak cümleleri havaya yazmak. Bu, kolunda ve omzunda el yazını iyileştirmeni sağlayacak kas gruplarını çalıştıracak ve yazının karman çorman ya da iç içe olmasını önleyecek.
 2. 2
  Tutuş biçimini değiştir. Kalemi başparmak, işaret parmağı ve (isteğe bağlı olarak) orta parmak arasında tutmalısın. Kullandığın yazma aracının ucu ya elinin başparmakla işaret parmağın arasındaki kısmına ya da işaret parmağının boğumuna dayanmalı. Kalemi aşırı sıkı ya da gevşek (bu pozisyonda ya da diğerlerinde) tutmak el yazının kötü olmasına yol açacaktır. En iyi sonuçlar için kalemi en alttaki üçte birlik kısmından tut.[2]
 3. 3
  Temel biçimleri çalış. Tüm kötü el yazılarının ortak yanı, harfler ve biçimler arasındaki düzensizlik ve tutarsızlıktır. Tüm harfler düz çizgilerden, dairelerden ve yarım dairelerden oluşur. O yüzden bunları çizmeye biraz zaman harca. Tam bir sayfayı birbirine paralel dikey ve çapraz çizgilerle doldur. Şimdi de bir tam sayfayı ‘o’ harfiyle doldur. Aynı şekilleri tutarlı biçimde her seferinde yapabilir hâle geldiğinde harflere geç.[3]
 4. 4
  Yön şemasını incele. Herkes farklı biçimde yapıyor gibi görünse de, aslında alfabedeki her harfi çizmenin belli bir yolu vardır. Harfleri oluşturan çizgileri doğru yönde takip etmek el yazını hatırı sayılır oranda iyileştirebilir. Örneğin, küçük ‘a’ harfine kuyruğundan değil de en üstten yuvarlak çizerek başlamayı dene. Her harfi tıpkı anaokulunda öğretildiği gibi doğru yönde yazmaya çalış.
 5. 5
  Farklı yazı araçları dene. İnce eleyip sık dokumak gibi görünebilir ama farklı insanlar farklı yazı araçlarıyla daha iyi (ya da daha kötü!) yazarlar. Geleneksel ve mekanik kurşun kalemlere ek olarak tükenmez kalem çeşitleri ve keçeli kalem dâhil farklı araçlar dene. Sırf yazmaktan zevk aldığın bir kalem bulmak bile el yazını kendi başına iyileştirebilir.
 6. 6
  Alfabe çalışması yap. Evet, tıpkı ilkokul birde yaptığın gibi her satıra alfabedeki harfleri küçük ve büyük olarak yaz. İlham almak için topladığın yazı tiplerini ve el yazısı analizini kullanarak neyi değiştirmen gerektiğine odaklan. Eğer sorunun harflerin eğimiyse harfleri dik yazmaya çalış. Eğer harflerin biçimini değiştirmeye çalışıyorsan örnek almak için seçtiğin el yazısındaki şekilleri taklit etmeye dikkatini ver.
 7. 7
  Ezberleyene kadar tekrarla. Her bir harfin kusursuz olduğundan emin olduğunda tam sözcükler ve cümleler üzerinde alıştırma yap. “Pijamalı hasta yağız şoföre çabucak güvendi” cümlesini tekrar tekrar yaz. Bu cümle alfabedeki tüm harfleri içerdiği için iyi bir egzersiz. Monoton görünse de “pratik yapmak mükemmelleştirir” sözü kesinlikle burada geçerli.
 8. 8
  Her şeyi elinle yaz. Ödevin taslağını kolayca bilgisayarda yazmak ya da arkadaşına hâl hatır sormak için e-posta atmak yerine biraz çaba gösterip el yazını kullan. Bulduğun her fırsatta bir şeyleri el yazısıyla yazmaya çalışmak belki de el yazını geliştirmede en yararlı alıştırma. Daha uzun zaman alabilir ama kolay ve akıcı yazmak için gereken kasları geliştirmiş olacaksın.[4]
  Reklam

İpuçları

 • Harflerin genişliği aynı olmalı. Böyle yaparsan el yazın derli toplu ve düzgün görünür.
 • Her gün en azından bir paragraf yaz. El yazını güzelleştirmene katkı sağlar.
 • Düzgün yazmak için çizgili kâğıt kullan. Gerektiği yerde çizginin üstünde kal ve harfin biçimi gerektirmedikçe çizginin altına inme, üstüne de çıkma.
 • Rahatken yaz. Boyuna uygun bir masada ve sandalyede yaz. Yazı yazarken kaliteli malzeme kullan çünkü bu da yazma rahatlığını etkiler. Yazı yazarken elinin bilekten aşağısı tümüyle masaya temas etmeli. Böyle olunca kolunu rahatça kontrol edebilir, masanın ya da yazarken kullandığın yüzeyin titremesini önleyebilirsin. Kalem üzerinde tam kontrol sağlamak için bir kalem tutacağı satın al ve kullan.
 • Bir süre yazdıktan sonra kurşun kalemin ucuna baktığında bir yana doğru aşındığını fark edeceksin. Kalemin bu kısmıyla yazmayı dene. El yazını daha güzel gösterebilir.
 • Alıştırmaları ilginçleştirmek için pangram yazmayı deneyebilirsin. Pangram, alfabedeki tüm harflerin ya da alfabenin bir kısmının en az bir defa kullanıldığı kısa metinlerdir. Pangramlar her harfin doğru yazılmasını sağlamada ve hataları bulmada çok kullanışlıdır. Örneğin Türkçede “Pijamalı hasta yağız şoföre çabucak güvendi” cümlesini hem büyük hem de küçük yaz. Bu cümle alfabedeki tüm harfleri içeriyor. “Saf haydut ve kız çocuğu bin plaj görmüş” de bir diğer pangram.
 • Eğer öğrenciysen notlarını hızlıca yazdıktan sonra temize çekebilirsin. Hoca dersi hızla anlatırken kabataslak not tut. Boş zamanında bu notu temize çek ve ödev tesliminde bunu ver. Hem daha etkileyici olur hem de öğrendiklerini tekrar etmeni sağlar.
 • Esin kaynağı olması için elinin altında bir iki sayfa güzel el yazısı bulundur. Bu sana örnek olmalı.
 • Eğer el yazın aşırı büyükse normal değil dar aralıklı çizgili kâğıt kullan.
 • Parmaklarına masaj yap. Kaligrafi sanatçıları işe başlamadan önce parmakları için basit egzersizler uygularlar.
Reklam

Uyarılar

 • Yazarken kalemin ucunu kâğıda aşırı bastırma yoksa “yazar krampı” denen şey başına gelir.
 • Şablonları ve alıştırma kâğıtlarını sakın atma çünkü bunları, harflerin neye benzeyeceğini ve yapmaman gerekenleri hatırlatması için kılavuz olarak kullanabilirsin.
 • El yazısı alıştırması yaparken boşa kâğıt harcama. Her yaprağın boş yerlerini, önünü, arkasını iyice kullan.
 • Yazar krampından sakınmak için yazıyı parmaklarınla değil, bileğinle ve omzunla yaz ve kalemi çok sıkı kavrama (kalemi gevşek tutmak yazma kalitesini de artırır).
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Hoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj AtılırHoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj Atılır?
Mililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl DönüştürülürMililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl Dönüştürülür?
Bir Kızla Mesajlaşma Nasıl BaşlatılırBir Kızla Mesajlaşma Nasıl Başlatılır?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir?
Varyans Nasıl HesaplanırVaryans Nasıl Hesaplanır?
Kendini Tanıtma Konuşması Nasıl YazılırKendini Tanıtma Konuşması Nasıl Yazılır?
Standart Sapma Nasıl HesaplanırStandart Sapma Nasıl Hesaplanır?
İki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunurİki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunur?
Karekök x'in Türevi Nasıl AlınırKarekök x'in Türevi Nasıl Alınır?
Bir Dairenin Çapı Nasıl HesaplanırBir Dairenin Çapı Nasıl Hesaplanır?
3X3 Matrisin Determinantı Nasıl Bulunur3X3 Matrisin Determinantı Nasıl Bulunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 212 kişi çalıştı. Bu makale 115.142 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 115.142 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam