Elleri iyi yıkama alışkanlığı, kendini ve diğer insanları mikroplardan, kimyasallardan ve gün boyunca ellerde birikebilen kirlerden korumak için çok önemlidir. El yıkamanın gerekli olduğu bazı durumlar vardır, ama ellerin görünür şekilde kirli değilse el dezenfektanı de kullanabilirsin. İki türlü de ellerini mümkün olduğunca temiz tutmak için uygun yöntemi uygulamak önemlidir.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Ellerini Sabun ve Suyla Yıkamak

 1. 1
  Ellerini kirliyken yıka. Ellerini kirli olabileceğini düşündüğün her an yıkayabilirsin, ama onları yıkamanın çok önemli olduğu belirli durumlar vardır. Ellerini mutlaka yıkaman gereken bazı durumlar şunlardır:[1]
  • Bir yarayla ilgilenmeden önce ve sonra
  • Yemek hazırlamadan ya da yemeden önce ve sonra
  • Hasta olan biriyle ilgilenmeden önce ya da sonra
  • Tuvaletten çıktıktan sonra
  • Öksürdükten, hapşırdıktan ya da sümkürdükten sonra
  • Çöpü dışarı çıkardıktan ya da atıkları seçtikten sonra
  • Bebek bezi değiştirdikten sonra
  • Bir hayvanı okşadıktan ya da herhangi bir hayvana, hayvansal ürüne ya da atığa dokunduktan sonra
  • Lensleri takıp çıkarmadan önce.[2]
  World Health Organization

  World Health Organization

  Küresel Kamu Sağlığı Kuruluşu
  Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Birleşmiş Milletlerin uluslarası halk sağlığından sorumlu uzman bir kuruluşudur. 1948 yılında kurulan Dünya Sağlık Örgütü genel sağlık risklerini gözlemler, sağlık ve iyi oluşu destekler, uluslararası halk sağlığı ve acil durum müdahalesini koordine eder. WHO şu anda ülkelerin COVID-19 pandemisini önlemek, belirlemek ve pandemiye yanıt vermek konusundaki global çabayı koordine etmektedir.
  World Health Organization
  World Health Organization
  Küresel Kamu Sağlığı Kuruluşu

  Uzmanımız Şöyle Diyor: Eller birçok yüzeye dokunur ve virüs kapabilir. Eller kirlendiği zaman virüsü gözlere, burna ya da ağıza aktarabilir. Ellerini su ve sabunla yıkamak ya da alkol bazlı el dezenfektanı ile ovalamak elinde bulanabilecek virüsleri öldürür.

 2. 2
  Ellerini en az 20-30 saniye yıkadığından emin ol.[3] İstersen daha da uzun süre yıkayabilirsin. Mikroplardan kurtulmak için yeterince uzun süre yıkayabilmede 20-30 saniye temel kuraldır.
 3. 3
  Ellerini sıcak ya da soğuk suyla ıslat. Musluğu aç ve ellerini ıslatmak için akan suyun altına tut.[4] Avuç içlerinin ve ellerinin tamamen ıslandığından emin ol; böylece sabun daha eşit şekilde yayılır.
  • Ellerinin temiz olmasını sağlamak için onları akan suyun altında ıslatmayı tercih et. Beklemiş suyun içinde mikroplar ve bakteriler bulunabilir.
 4. 4
  Ellerini kaplamak için yeterince el sabunu kullan. Bir avcunun içine metal para büyüklüğünde el sabununu yay. Sonra sabun köpürene kadar ellerini birbirine sürerek ovmaya başla.
  • Sıvı el sabunu, kalıp sabun ya da toz sabun kullanabilirsin. Sabunun antibakteriyel olması şart değildir.[5]
 5. 5
  Aralarını temizlemek için parmaklarını birbirine geçir. Bir elini diğer elinin üzerine koy ki her iki avuç için de aşağı baksın. Üstteki elinin parmaklarını alttaki elinin parmaklarının arasına geçir. Ovmak için parmakların boyunca ellerini yukarı aşağı hareket ettir. Sonra parmaklarını avuç içlerinle birlikte geçir ve süreci tekrar et.[6]
  • Her bir elini yaklaşık 3-5 saniye bu şekilde yıka.
 6. 6
  Başparmağını tutup elini onun etrafında hareket ettir. Sol başparmağını uzat ve sağ elini onun etrafına sar. Başparmağını ovmak için sağ elini yukarı aşağı çevir ve sabunu parmağının elinle birleştiği yere kadar yay. 2-3 saniye sonra diğer başparmağını temizlemek için ellerini değiştir.[7]
  • Sabunu cildine iyice uygulamak için başparmağın rahatlıkla tutabileceğin sıkılıkta olsun.
 7. 7
  Avuç içlerini parmaklarının uçlarıyla ov. Sol elini açık tut ki avuç için yukarı baksın. Sağ elinin parmaklarını birbirine yapışık tut ve sol avuç içini ovmak için parmak uçlarını kullan. Sağ elini de aynı şekilde yıkamadan önce 3-4 saniye boyunca sabunu avuç içine yedirmeye devam et.[8]
  • Bu, sabunun tırnaklarının arasına geçmesini sağlar ve böylece kirli kalmazlar.

  İpucu: Ellerini toplamda en az 20-30 saniye boyunca yıkamalısın. Zaman tutma konusunda zorlanıyorsan ellerini ovarken iki kez “İyi ki Doğdun” şarkısını söyle.[9]

 8. 8
  Ellerini iyice durula. Sabunlamayı ve ovmayı bitirdikten sonra ellerini tekrar akan suyun altına tut ve suyun onların üzerinde akmasına izin ver. Hiç köpük kalmayana kadar ellerindeki tüm sabunu durula.[10]
 9. 9
  Ellerini temiz bir havluyla kurula. Temiz, kuru bir havlu al ve onunla ellerini kurula. Mümkünse tek kullanımlık bir havlu kullan; böylece mikropların yayılma ihtimali daha az olur.[11] Tamamen kuruyana kadar ellerindeki tüm ıslak yerleri iyice sildiğinden emin ol.
  • Üflemeli el kurutma makinası kullanman gerekirse tamamen kuruyana kadar ellerini sıcak havanın altında gezdirmeyi ve birbirine sürtmeyi unutma.
 10. 10
  Musluğu kapatmak için bir havlu kullan. Suyun akışı otomatik olarak durmuyorsa kapatmak için musluğu bir havluyla tut. Bu şekilde ellerini tekrardan kirletmemiş olursun. Havlu tek kullanımlıksa at, değilse kuruması için as.
  • Havlu yoksa musluğu kapatmak için dirseğini de kullanabilirsin.[12]
  • Tekrar kullanılabilen el havlularından kullanıyorsan bunları haftada en az bir kez yıka ki mikroplar yerleşmesin.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
El Dezenfektanı Kullanmak

 1. 1
  El dezenfektanının uygun olup olmadığına karar ver. Ellerini yıkamak için su ve sabun kullanmak yerine alkol bazlı el dezenfektanı kullanabileceğin bazı durumlar vardır. Ancak durumu değerlendirmek için bir an düşünmek isteyebilirsin. Göz önünde bulundurman gereken bazı durumlar şunlardır:[13]
  • Ellerinin görünür şekilde kirli olup olmadığı. Ellerinde kir ya da yağ görüyorsan o zaman temizlemek için su ve sabun kullan.
  • Ellerinle ne yaptığın. Alkol bazlı el dezenfektanı ellerindeki tüm mikropları yok etmez ve böcek ilacı, ağır metaller gibi belirli maddeleri çıkarmayacaktır. Böyle durumlarda tercihini su ve sabundan yana kullan.
  • Suya erişimin. Çevrende akan su yoksa ellerini kirli bırakmaktan daha iyi olacağı için alkol bazlı el dezenfektanı kullanabilirsin. Ancak sabun ve akan suya erişimin varsa bunun yerine ellerini yıka.
 2. 2
  Bir eline metal para büyüklüğünde el dezenfektanı uygula. En az %60 oranında alkol içeren bir el dezenfektanı tercih et çünkü bu, zararlı bakterileri öldürmekte daha etkilidir. Metal para büyüklüğünde dezenfektanı doğrudan avuç içine sıkmak için pompanın üzerine bas.[14]
  • Varsa alkollü temizleme mendili de kullanabilirsin.
 3. 3
  Dezenfektanı uçup gidene kadar ellerini ov. Ellerini yaklaşık 20 saniye boyunca ov ve ellerini yıkıyormuş gibi el dezenfektanını ellerinin her yerine yedir. Aralarını temizlemek için parmaklarını birbirine geçir ve tırnaklarının arasına ulaşmak için parmak uçlarınla avuç içlerini ov. Kuruduğunu hissedene kadar ellerini ovmaya devam et.[15]
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bir Haftada 5 Kilo Nasıl VerilirBir Haftada 5 Kilo Nasıl Verilir?
Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl BırakılırMastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?
Sigara Nasıl İçilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi EdilirPenisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?
Uyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl GeçilirUyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl Geçilir?
Yorgun Değilken Nasıl Uyunur?
Ayak Parmağının Kırıldığı Nasıl Anlaşılır?
Uyuyor Numarası Nasıl YapılırUyuyor Numarası Nasıl Yapılır?
Regl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl AlınırRegl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl Alınır?
Regl Dönemi Nasıl Erken BitirilirRegl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?
Parmağın Kırılıp Kırılmadığı Nasıl AnlaşılırParmağın Kırılıp Kırılmadığı Nasıl Anlaşılır?
Bel Nasıl ÖlçülürBel Nasıl Ölçülür?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

World Health Organization
Ortak yazarlar :
Küresel Kamu Sağlığı Kuruluşu
Bu makaledeki ortak yazarlar World Health Organization. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Birleşmiş Milletlerin uluslarası halk sağlığından sorumlu uzman bir kuruluşudur. 1948 yılında kurulan Dünya Sağlık Örgütü genel sağlık risklerini gözlemler, sağlık ve iyi oluşu destekler, uluslararası halk sağlığı ve acil durum müdahalesini koordine eder. WHO şu anda ülkelerin COVID-19 pandemisini önlemek, belirlemek ve pandemiye yanıt vermek konusundaki global çabayı koordine etmektedir. Bu makale 11.767 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sağlık
Bu sayfaya 11.767 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam