Eski şarap şişelerini geri dönüştürmenin iyi bir yolu, onları evi süslemekte kullanmaktır. Bununla birlikte yapacağın el işi projesi için şişenin şeklini değiştirmen gerekiyorsa şişe kesmenin çok pratik gerektirdiğini fark edeceksin. Dahası kullandığın malzeme cam olduğu için şarap şişelerini doğru biçimde kesmeyi öğrenmen çok önemli.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
İp Kullanmak

 1. 1
  Şişenin etrafına bir ipi birkaç tur dola, sonra bağla. İpi şişenin en geniş kısmına en az 3-4 kez sıkıca sarman gerekiyor. Sonra düğümün uçlarını kes.
 2. 2
  Sarılmış ipi şişenin yukarısına doğru kaydır. İpin sıkı ve düzgün bir halka biçimde kalmasını sağla.
 3. 3
  İpi çoğu zaman tırnak cilası sökücü olarak da kullanılan asetonla ıslat. Aseton yanacak ve şişeyi ip boyunca ısıtarak düzgün biçimde kırılmasını kolaylaştıracak. İpin asetonda birkaç dakika beklemesi yeterli.
 4. 4
  İpi tekrar şişenin üstüne kaydır ve şişenin boyun kısmına doğru inceldiği yere getir. Şişeni hangi uzunlukta istediğine göre ipi herhangi bir yere getirebilirsin. Burası şişenin aşağı yukarı kesileceği yer olacak.
 5. 5
  Su dolu bir leğenin üstünde, şişeyi yatay olarak tutarak ipi yak. İp hemen alev alacak. Herhangi bir kazayı ya da yanlışlığı önlemek için daima elinin altında bir kova su bulundur.
 6. 6
  Isıyı eşit olarak dağıtmak için, ısındıkça şişeyi döndür. Şişeyi iki elinle tutarak bir mısır koçanı gibi döndür. Aseton sönene kadar buna devam et; genelde sönerken duman çıkmaya başlayacaktır.
 7. 7
  Şişeyi tam da sıcak, yanan ipin olduğu yerden soğuk suya batırarak "kes". Sıcaklıktaki ani değişim şişeyi tam da ateşin olduğu yerden kıracaktır. Bir parça zımpara kâğıdıyla camın kenarındaki çıkıntıları veya pürüzlü noktaları gider.[1]
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Çizmek ve Kesmek

 1. 1
  Endüstriyel bir şişe kesici ya da çok keskin bir bıçak al. Bunlar camı düzgünce dilimlemek için yapılmış küçük makinelerdir. Bir sefer için ihtiyaç duymasan da sıkça cam kesiyorsan şişe kesiciler çok kullanışlı ve ucuz aletlerdir. Onun dışında bir cam kesme bıçağı ya da keskin bir maket bıçağı da iş görür..
 2. 2
  Bir “kılavuz” çizgi oluşturmak için, endüstriyel bir hortum kelepçesini şarap şişesinin etrafına sar. Bunu, kesmek istediğin yere yerleştir ve sıkıca oturduğundan emin ol. Kelepçe, şişeyi çizerken sana kılavuz olacak; tıpkı düz çizgi çekerken cetvel kullanmak gibi. İstersen bir şişenin etrafına geçireceğin bir maskeleme bandı rulosunu da düz bir çizgi çekmek için kullanabilirsin.
 3. 3
  Keskin bir maket bıçağıyla kılavuz çizgiyi takip ederek şişeyi çiz. Düzgün biçimde kesmek için kelepçenin oluşturduğu çizgiyi takip et. Yavaş ve sistemli biçimde çalış.
  • Güzel ve derin bir kesik açmak için bu çizginin üstünden 3-4 kez geçmen gerekebilir. Unutma ki şişeyi kesmeye değil, sadece düz bir çizgi oluşturmaya çalışıyorsun.
 4. 4
  Şişeye açtığın kesiği bir mumun üstünde ısıt. Şişeyi döndür ki çizginin tamamı güzelce ısınsın. Isı değişimi camın zayıflamasına yol açar ve yaptığın çizik de bu işlemi hızlandırıp şişenin düzgün ve eşit biçimde kırılmasını sağlar.
  • Çizdiğin yeri 5-6 saniye kadar ısıt.
 5. 5
  Şimdi çizginin etrafında bir buz küpü dolaştır. Bunu yaparken şişenin yavaşça kırıldığını duyacaksın. Şişenin iki parçasını dikkatlice birbirinden ayır.
 6. 6
  İlk defasında olmazsa şişeyi yeniden ısıt ve yeniden buz küpü sür. İkinci ya da üçüncü denemende şişe ikiye ayrılacak ve elinde iki sağlam parça kalacak.
 7. 7
  Kullanmadan önce camın kenarları zımparala. Bu yöntem şişeyi nispeten temiz biçimde kırsa da tedbirli olmaktan zarar gelmez. Kenarlarını zımparalayarak çentikli ya da pürüzlü kısımları gider.[2]
  Reklam

Uyarılar

 • Cam keserken daima eldiven ve gözlük tak.
 • Bu işi aceleye getirme. Eğer aceleyle kesersen cam kırılabilir ve yaralanabilirsin.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Kesilecek şişe
 • Cam kesici
 • Endüstriyel hortum kelepçesi
 • Mum
 • Buz küpü

Bununla İlgili wikiHow'lar

Kilitli Kapı Nasıl Açılır?
Altının Gerçek Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırAltının Gerçek Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Solitaire Nasıl Oynanır?
Kolay Kart Numaraları Nasıl YapılırKolay Kart Numaraları Nasıl Yapılır?
Nasıl SaklanılırNasıl Saklanılır?
Havalı Bir İmza Nasıl AtılırHavalı Bir İmza Nasıl Atılır?
Ölmekte Olan bir Japon Balığı Nasıl KurtarılırÖlmekte Olan bir Japon Balığı Nasıl Kurtarılır?
Kayıp Eşyalar Nasıl BulunurKayıp Eşyalar Nasıl Bulunur?
Dama Nasıl OynanırDama Nasıl Oynanır?
Kumaşlardaki Baskı Nasıl ÇıkarılırKumaşlardaki Baskı Nasıl Çıkarılır?
İstediğin Rüyaları Nasıl Görürsünİstediğin Rüyaları Nasıl Görürsün?
Sigara Nasıl Sarılır?
Kâğıttan Gemi Nasıl Yapılır?
Minecraft'te Nasıl IşınlanılırMinecraft'te Nasıl Işınlanılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 3.749 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Hobi ve Beceriler
Bu sayfaya 3.749 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam